Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To πήρα κι εγώ σήμερα από vodafone στη θεσσαλονίκη. Οι πρώτες εντυπώσεις τέλειες. Έρχομαι από ένα nokia n80 με οθόνη 2.1"και ανάλυση 352×416, οπότε περίμενα την ανάλυση πολύ κατώτερη. Προς έκπληξή μου, η οθόνη μου φάνηκε απίστευτα καλή και με πολύ ζωντανά χρώματα και καλη αντίθεση. Ίσως μου φάνηκε καλύτερη και από του n80 και η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα. Βέβαια σίγουρα γούστα είναι αυτά, οποτε περί ορέξεως...

Για την απόκριση στην αφή, δεν έχω και πολλά να πω. Είχα ένα pocket loox n520 κι ένα lg viewty, οπότε η διαφορά από resistive σε capacitive, από την άποψη της απόκρισης στην αφή, είναι τεράααστια! Ακόμα κι ένα χάδι στην οθόνη, μεταφράζεται κατευθείαν σε πραγματοποίηση κάποιας λειτουργίας.

To multitouch, εφαρμόζεται σε πολλές εφαρμογές (χάρτες, gallery, browser) με πολύ καλά αποτελέσματα. Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα (το ποτέ βέβαια είναι σχετικό, γιατί το έχω από τις 10)!

Για την ταχύτητα του κινητού, προς το παρόν κανένα παράπονο. Δεν είχα κάποιο άλλο android πριν, αν και έχω "λιώσει" ένα desire από την ενασχόλησή μου με αυτό. Βέβαια το desire ήταν καινούριο-άρα και χωρίς περασμένα προγράμματα- και απλά "έπαιζα" με τα βασικά. Στο wildfire δεν μπορώ να πω ότι είδα κάποια υστέρηση σε ταχύτητα (βέβαια σίγουρα θα υπάρχει σε flash περιεχόμενο ή σε απαιτητικές εφαρμογές ή παιχνίδια), παρόλο που του έχω περάσει ήδη αρκετές εφαρμογές!

Gps δεν έχω βάλει κάποιο πρόγραμμα ακόμα για να τεστάρω, αλλά εν αναμονή!

Η κάμερα μου φάνηκε απλά ικανοποιητική, χωρίς βέβαια να ασχοληθώ και ιδαίτερα.

Όσο για την μπαταρία... Το έχω από τις 10 με ανοιχτό wifi, σερφάρω, κατεβάζω εφαρμογές, έχω κάνει 3-4 πεντάλεπτα τηλέφωνα, 3 μηνύματα και ακόμα δε λεει να τελειώσει το λίγο αρχικό που είχε. Βέβαια πιο σίγουρα αποτελέσματα από την πρώτη φόρτιση και μετά, αλλά εδώ είμαστε και θα τα λέμε....

Ελπίζω να σας κάλυψα. Για οτιδήποτε άλλο ενδιαφέρεστε να μάθετε, απλά ρωτήστε :)

 

[*]Μενω Βριλησσια και μου βγαζει στον καιρο για περιοχη Γλυκα νερα (στην αρχικη οθονη). Πως μπορω να το αλλαξω αυτο και να βαλω Βριλησσια ή καποια κοντινη περιοχη?

Αν ανοίξεις φίλε μου το πρόγραμμα του καιρού, κάτω δεξιά έχει ένα "+". Πατώντας εκεί, μπορείς να διαλέξεις περιοχή. Ελπίζω να κατάλαβα σωστά βέβαια και να ζητάς αυτό...

[*]Στην ωρα μου εχει βγαλει για αρχικη χωρα το Ελσινκι. Δεν εχω βρει πως μπορω να βαλω αρχικη την Ελλαδα (μπορω μονο να την βαλω για δευτερη επιλογη).

Αν πας στις ρυθμίσεις -> ημερομηνία & ώρα μπορείς να σβήσεις το αυτόματο και να διαλέξεις μόνος σου. (η Αθήνα εχει gmt +2 ή gmt +3;;;;; :confused:)

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την ωρα την εφτιαξα (αν και το Ελσινκι δεν μπορω να το σβησω). Απο οσο ξερω η Αθηνα εχει +2 αλλα το κινητο γραφει +3. Τελος παντων.

 

Οσο για τον καιρο, απο Γλυκα Νερα αλλαξε μονο του σε Μαρουσι:D Απο οτι καταλαβα, μολις συνδεθεις σε wifi τραβαει δεδομενα απο καπου (ισως απο Google maps?) και σου λεει τον καιρο της περιοχης που βρισκεσαι. Βεβαια εγω δεν κουνηθηκα καθολου, αυτο πως αλλαξε περιοχη?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις. Πας στο link που εχω δωσει απο πανω και ακολουθεις τις οδηγιες. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα γραφει:

 

Λογικά έτσι γίνεται αλλά στην πράξη δεν...

Ίσως δεν κανω κάτι σωστά. Θα το κοιτάξω αργότερα που θα έχω χρόνο. Αν κάποιος τα καταφέρει ας πει.

Link to comment
Share on other sites

To ΙGO λετε να παιζει στην αναλυση του wildfire?

Iσως να δουλευει το ΙGo my way.

Αν βρειτε βρε παιδια κ οποιοδηποτε αλλο gps "ολοκληρο" να δουλευει, σας παρακαλω ενα pm γιατι την παρασκευη εχω ταξιδι κ το χρειαζομαι.

To κινητακι δεν το επιασα ακομη στα χερια μου, το περιμενω μαλλον αυριο με ανυπομονησία.

Ευχαριστω οποιον καλοθελητή προκαταβολικα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Την ωρα την εφτιαξα (αν και το Ελσινκι δεν μπορω να το σβησω). Απο οσο ξερω η Αθηνα εχει +2 αλλα το κινητο γραφει +3. Τελος παντων.

To έψαξα λίγο και είδα ότι κανονικά είναι +2 αλλά λόγω θερινής ώρας είναι +3 τώρα. Οπότε σωστά είναι!

Οσο για τον καιρο, απο Γλυκα Νερα αλλαξε μονο του σε Μαρουσι:D Απο οτι καταλαβα, μολις συνδεθεις σε wifi τραβαει δεδομενα απο καπου (ισως απο Google maps?) και σου λεει τον καιρο της περιοχης που βρισκεσαι. Βεβαια εγω δεν κουνηθηκα καθολου, αυτο πως αλλαξε περιοχη?

Στην πρώτη ρύθμιση ρωτούσε πως να γίνεται ο εντοπισμός. Από το δίκτυο τηλεφωνίας ή από το gps. Οπότε κάποιο από αυτά είναι... Τώρα για τις αλλαγές δεν ξ'ερω. Εμένα πάντως με εντόπισε κατευθείαν

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μεγία! :) Ευχαριστούμε Βασίλη για το μήνυμα-miniπαρουσίαση.:)

 

Τελικά αυτό που λέγαμε με PMs δεν ισχύει ε; (περί πατάτας):p

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έτσι γίνεται αλλά στην πράξη δεν...

Ίσως δεν κανω κάτι σωστά. Θα το κοιτάξω αργότερα που θα έχω χρόνο. Αν κάποιος τα καταφέρει ας πει.

 

Μολις εκανα κανονικα και επιτυχημενα συχρονισμο. Ακολουθα τις οδηγιες που λεει εδω και ειδικα αυτες:

 

If you cannot see the HTC Sync option when you connect your phone to the computer via USB, please follow the

 

Instructions below:

 

1. Make sure you select USB Debugging in Settings > Applications > Development before connecting your phone to the computer

 

2. Connect you Phone to the PC and wait 20 seconds for your phone to install HTC Sync on your phone.

 

3. Unplug the USB sync cable. Wait for 5 seconds. Reconnect the Phone to the PC using the USB cable.

 

4. Select “HTC sync” and wait for HTC Sync to recognize your Phone. This process could take up to a minute your first

 

time connecting to the computer.

Link to comment
Share on other sites

:O:OΛοιπον παιδια για ριξτε καμια βοηθεια γιατι δεν ξερω τπτ.θελω να περασω ενα προγραμμα για gps τη πρεπει να κανω? θελει σπασιμω το τηλ 'η απλα βρισκω ενα προγραμμα και το περναω.:O:O:O

 

 

 

Καποιος να βοηθησει?(ετιμαζωμαι για διακοπες):D:D

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά του πιστεύω πως αξίζει αρκετά αν σκεφτει κανεις πως αλλα κινητα εχουν τα διπλασια λεφτα και δεν σου προσφερουν τπτ (βλπ νοκια :p )... τώρα όσο για την ανάλυση και την συμβατότητα σε μερικές εφαρμογές …στο βιντεακι αυτό και συγκεκριμένα στο 3:17 και μετά
λέει ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα! όσοι το έχουν μπορούν να μας πουν αν έχουν αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα σε εφαρμογές και παιχνιδια? ευχαριστω! :)
Link to comment
Share on other sites

Καποιος να βοηθησει?(ετιμαζωμαι για διακοπες):D:D

 

Βρισκεις ενα προγραμμα και το περνας, ουτε σπασιμο, ουτε root, ουτε τιποτα :rolleyes:. Ετσι απλα ;)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα κανονικα και επιτυχημενα συχρονισμο. Ακολουθα τις οδηγιες που λεει εδω και ειδικα αυτες:

 

Σωστός φίλε μου. Αυτό ήταν. Σ' ευχαριστώ.

Αλλά δεν πήρε όλες τις φωτό των επαφών. Μήπως ξέρεις γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Μεγία! :) Ευχαριστούμε Βασίλη για το μήνυμα-miniπαρουσίαση.:)

 

Τελικά αυτό που λέγαμε με PMs δεν ισχύει ε; (περί πατάτας):p

Να'σαι καλά φίλε μου. Πάλι καλά Στα περί πατάτας δεν ισχύουν αφού ευτυχώς όλα καλά μέχρι τώρα.

 

Καποιος να βοηθησει?(ετιμαζωμαι για διακοπες):D:D

Φίλε μου εχω θα ξέρουν πιο σίγουρα να σου απαντήσουν

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Σωστός φίλε μου. Αυτό ήταν. Σ' ευχαριστώ.

Αλλά δεν πήρε όλες τις φωτό των επαφών. Μήπως ξέρεις γιατί;

 

Εγω 5-6 φωτο επαφων που ειχα τις περασε ολες. Δοκιμασε να ξανακανεις συχρονισμο ή να περασεις παλι τις φωτο στο Outlook. Το πολυ πολυ τις παιρνας χειροκινητα στο κινητο:D

Link to comment
Share on other sites

Review

http://www.gsmarena.com/htc_wildfire-review-495.php

 

http://pic.gsmarena.com/vv/reviewsimg/htc-wildfire/phone/gsmarena_003.jpg

 

Key features

Quad-band GSM/GPRS/EDGE support

3G with 7.2 Mbps HSDPA

Android OS v2.1 (Éclair) with Sense UI

3.2" capacitive touchscreen of QVGA resolution

Multi-touch support

Qualcomm MSM 7225 528 MHz CPU, 384 MB RAM, 512 MB ROM

5 megapixel auto-focus camera with LED flash and touch focus

Wi-Fi 802.11 b/g and GPS receiver

Accelerometer sensor for auto-rotate

Turn-to-mute, lift-to-tone-down

Proximity sensor

Smart dialing

Standard miniUSB port for charging and data

Bluetooth with A2DP, file transfers

microSD card slot, a 2GB card in the box

Standard 3.5mm audio jack

Social network integration: Facebook, Twitter and Flickr through Friend Stream

Flash-enabled browser

Direct access to the official Android repository

Stereo FM radio with RDS

Main disadvantages

Poor screen image quality, QVGA doesn’t do Android OS and the display size justice

No video-call camera or videocalling whatsoever

CIF@15fps video recording (352 x 288 pixels) is below par

No voice dialing

No DivX or XviD video support out of the box

No TV-out port

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω το λευκο γιατι μου αρεσει ιδιατερα.. Ξερετε αν μπορω να το βρω καπου? Η Vodafone δεν φερνει ολα τα χρωματα ε?
Link to comment
Share on other sites

η τιμή του είναι το πιο απίστευτο χαρακτηριστικό του, σκέφτομαι να πάρω ενα μόνο και μόνο για να βάλω την δεύτερη μου κάρτα εκεί!

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω το λευκο γιατι μου αρεσει ιδιατερα.. Ξερετε αν μπορω να το βρω καπου? Η Vodafone δεν φερνει ολα τα χρωματα ε?

Καλημέρα φίλε μου. Αν δεν κάνω λάθος, το λευκό δεν κυκλοφορεί πουθενά ακόμη-ούτε στο εξωτερικό. Μόνο το καφέ κυκλοφόρησε. Για τα υπόλοιπα χρώματα είχα διαβάσει πριν καιρό οτι θα κυκλοφορήσουν από 1η Αυγουστου. Το άσπρο πάντως είναι κουκλί! :)

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μας έχουν τρομάξει μ' αυτή την ανάλυση της οθόνης!!!

Σκέφτομαι να το πάρω αλλά επίσης σκέφτομαι και το samsung wave (με τρομάζει λιγάκι το bada) ή ακόμα και το htc legend! τι να πω;

καμιά βοήθεια με την οθόνη; μήπως το παρακάνουν;

αν είχε καλύτερη οθόνη θα ήταν και ακριβότερο βέβαια...

nokia 6150>nokia 6610>nokia 6610i>panasonic vs3>samsung d600>HTC Wildfire
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι το παρακανουν μερικοι με την αναλυση.Στο κατω κατω κινητο ειναι,αν θες να δεις ταινια βλεπεις στην hd τηλεοραση σου,αν θες να σερφαρεις με τις ωρες υπαρχει και το pc.Ας μην ειμαστε τοσο ψιρες
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι το παρακανουν μερικοι με την αναλυση.Στο κατω κατω κινητο ειναι,αν θες να δεις ταινια βλεπεις στην hd τηλεοραση σου,αν θες να σερφαρεις με τις ωρες υπαρχει και το pc.Ας μην ειμαστε τοσο ψιρες

 

Σωστά τα λες... αλλά γιατί όσοι το έχουν δεν μας λένε αν όλος αυτός ο "πανικός" γύρω από την ανάλυση ισχύει ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

2 σελιδες πριν μπορεις να διαβασεις καποια σχολια για την οθονη. Αμα δε σου φτανουν, η μονη λυση ειναι να πας να το δεις απο κοντα:)
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση προς τους κατέχοντες:

 

-Από μπαταρία πως πάει; βγάζει με κανονική - μέτρια χρήση 2-3 μέρες?

 

Μάλλον θα το πάρω σήμερα το απόγευμα από Vodafone...

nokia 6150>nokia 6610>nokia 6610i>panasonic vs3>samsung d600>HTC Wildfire
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε κ λεμε, απο το πρωι που το κραταω στα χερια μου μπορω να πω οτι μονο θετικες εντυπωσεις μου εχει αφησει.

Η αναλυση της οθονης φαινεται οντως οτι ειναι χαμηλη αλλα υπερκαλύπτεται απο τη πληθώρα αλλων χαρακτηριστικων.

Απο hardware πλευρα (εκτος οθονης κ cpu ) μιλαμε για ενα υπερπληρες κινητο και το πιο απιθανο ειναι η τιμη του.

Εχει τα παντα, ειναι android και παει σφαιρα! Τι αλλο να θες;;;;

Πραγματικα σφαιρα!!

Οποιες εφαρμογες εχω δοκιμασει τρεχουν απροβληματιστα.

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι αρκετα καλη και δινει πολυ καλη αισθηση στο χερι.

Σου δινει την αισθηση και τον αερα ενος ακριβοτερου μοντελου.

Δεν μετανιωνω στιγμη που το επελεξα!

Για οποιον ψαχνει ενα τηλέφωνο που να κανει πολλα και να πληρωσει λιγα, πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη.

Αυτο που περιμενω τωρα ειναι το root..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...