Jump to content

24 (Fox)


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά από ότι ξέρω άλλο το HD-TV και άλλο το HD-DVD.Τπ πρώτο μπορεί να έχει ίδια ποιότητα στην εικόνα με το DVD αλλά από ήχο δεν το νομίζω να το φτάνει αλλά δεν παίρνω και όρκο.Κάποιος που ξέρει μπορεί να μας πει γιατί δεν το έχω ψάξει το συγκεκριμένο θέμα τόσο.

Kι εγώ την ίδια εντύπωση έχω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά από ότι ξέρω άλλο το HD-TV και άλλο το HD-DVD.Τπ πρώτο μπορεί να έχει ίδια ποιότητα στην εικόνα με το DVD αλλά από ήχο δεν το νομίζω να το φτάνει αλλά δεν παίρνω και όρκο.Κάποιος που ξέρει μπορεί να μας πει γιατί δεν το έχω ψάξει το συγκεκριμένο θέμα τόσο.

 

Eντελώς άλλο: Ο ορος high definition-TV αφορά στη μετάδοση ποιοτικότερου σήματος από αυτό της κανονικής τηλεόρασης (SD - standard definition ). Aπαιτεί το συγκεκριμένο κανάλι να εκπέμπει σε HD καθώς και ο τηλεοπτικός δέκτης να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις ανάλυσης κλπ. (Πολλές τηλεοράσεις και οθόνες κυκλοφορούν με το σηματάκι HD Ready). Όπως καταλαβαίνετε η μετάδοση HD αφορά πολύ μεγαλύτερο όγκο δεδομένων από την SD.

 

Το HD-DVD είναι κάτι εντελώς διαφορετικό: είναι ένα από τα 2 πρότυπα που ανταγωνίζονται μεταξύ τους για να αντικαταστήσουν το DVD. To HD εδώ σημαίνει High density και όχι high definition και αναφέρεται στην πυκνότητα των δεδομένων που μπορεί να σηκώσει το δισκάκι (15 GB per layer, μέχρι 4). Για την ιστορία το ανταγωνιστικό πρότυπο είναι το Blu-Ray της Sony (25 GB per layer, μέχρι 8).

H σχέση των νέων DVD με το High Definition είναι η εξής: σε HD η εικόνα θέλει πολύ περισσότερο χώρο για να αποθηκευτεί, τόσο που ακόμα και το Dual Layer DVD (8,5 GB) είναι ανεπαρκές.

 

Συνεπώς άλλο HDTV (μετάδωση τηλεοπτικού σήματος σε ποιότητα HD), άλλο HD (standard ποιότητας εικόνας, τόσο στην τηλεόραση όσο και στο DVD) και άλλο το HD-DVD (νέο ευρύχωρο DVD).

 

Sorry για το off topic.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, το HDTV έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από το απλό DVD;

Με τον ήχο τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, το HDTV έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από το απλό DVD;

Με τον ήχο τι γίνεται;

 

Ναι, πολύ καλύτερη εικόνα. Αλλά επαναλαμβάνω, είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, πρόκειται για τηλεοπτικό σήμα. Προφανώς το Fox μεταδίδει το 24 στην Αμερική και σε HDTV. Αυτό εμάς μας αφορά ελάχιστα, γιατί κανένα κανάλι στην Ελλάδα δεν το κάνει ακόμα (Η ΕΡΤ απέκτησε την υποδομή για τους Ολυμπιακούς, αλλά δεν έχω ακούσει ακόμα κάτι για προγράμματα στην Ελλάδα.) Γενικά, η Ευρώπη έχει μείνει πίσω σε αυτό το θέμα.

 

Για ήχο δεν ξέρω. Τα DVD δεν υποστηρίζουν όλες τις υπάρχουσες μορφές των Dolby Digital & DTS?

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω σκάσει απο την αγωνία!!!

μέσα σε 1/5 βδομάδα είδα το 24, τα seasons 1 και 2 και αύριο θα παρω την 3η να δώ. όμως τι γίνεται στην 3η? συνεχίζεται για ολη την περίοδο/season η ίδια ιστορία? πείτε μου, πείτε μου θα σκάσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και εγώ την 2η σεζόν.

την πρώτη δεν την είχε ολόκληρη το βιντεοκλαμπ οπότε δε την πήρα.

Δεν έχω λόγια. Καταιγιστικό. Ανατροπή στην ανατροπή. Δεν απορώ που έκανε τόση μεγάλη επιτυχία... θα δώ και τις άλλες σεζόν το συντομότερο δυνατόν...

:X
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πολύ καλύτερη εικόνα. Αλλά επαναλαμβάνω, είναι κάτι εντελώς διαφορετικό, πρόκειται για τηλεοπτικό σήμα. Προφανώς το Fox μεταδίδει το 24 στην Αμερική και σε HDTV. Αυτό εμάς μας αφορά ελάχιστα, γιατί κανένα κανάλι στην Ελλάδα δεν το κάνει ακόμα (Η ΕΡΤ απέκτησε την υποδομή για τους Ολυμπιακούς, αλλά δεν έχω ακούσει ακόμα κάτι για προγράμματα στην Ελλάδα.) Γενικά, η Ευρώπη έχει μείνει πίσω σε αυτό το θέμα.

 

Για ήχο δεν ξέρω. Τα DVD δεν υποστηρίζουν όλες τις υπάρχουσες μορφές των Dolby Digital & DTS?

 

Ναι όμως οι ποιο πολλές ταινίες υπάρχουν σε torrent σε ποιότητα high definition.

 

Οπότε όταν θα βγει σε λίγο καιρό ο player για να τα παίζει θα μπορείς να κατεβάζεις το torrent, να το γράφεις και να απολαμβάνεις τέλεια ποιότητα :)

 

Και επειδή ξεφύγαμε λίγο...

 

Σήμερα έμαθα ότι διγμάτησαν το 24 οπότε τέλος του μήνα λογικά θα το έχουμε:D

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Για ήχο δεν ξέρω. Τα DVD δεν υποστηρίζουν όλες τις υπάρχουσες μορφές των Dolby Digital & DTS?

 

Τα dvds υποστηρίζουν όλα τα formats Dolby Digital και Dts, με την μόνη διαφορά οτι το Dts το έχουν σε half bitrate μορφή (περιπου 750kbps) , σε αντιθεση με το full bitrate Dts (περίπου 1600kbps), και αυτό γίνεται για εξοικονόμηση χώρου. Υπάρχουν dvds με full bitrate Dts αλλά είναι πολυ λίγα. Παντως τα HD-DVD και Blue-Ray, θα έχουν full bitrate Dts, μιας και δεν θα υπάρχει πρόβλημα χώρου :)

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει «διγμάτησαν»; :blink: :confused:

Δειγματησαν προφανως εννοει, αμεσως εσυ :p

 

Στα βιντεοκλαμπ καθε τοσο τους δειχνουν τα καινουργια dvd, και διαλεγουν οι "βιντεοκλαμπαδες" τι θα παρουν και σε ποιες ποσοτητες :p

Τους δειγματιζουν,οπως με τα ταπερ :D

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχουν άτομα που βλέπουν DVD και τα πληρώνουν ? Ωραία δουλειά.... :p
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω σκάσει απο την αγωνία!!!

μέσα σε 1/5 βδομάδα είδα το 24, τα seasons 1 και 2 και αύριο θα παρω την 3η να δώ. όμως τι γίνεται στην 3η? συνεχίζεται για ολη την περίοδο/season η ίδια ιστορία? πείτε μου, πείτε μου θα σκάσω!!!

Όχι, διαδραματίζεται 2 χρόνια μετά...

Better to save the mystery than surrender to the secret
Link to comment
Share on other sites

Και για να μην ξεχνιόμαστε μην περιμένετε 24 απο Αντέννα φέτος...γιοκ μου είπανε.
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Eίδα πριν λίγο καιρό την πιο πρόσφατη season του 24, την 4η. Είναι καταπληκτική, ισάξια με την 2η! Η ανανέωση που επιχείρησαν αποδείχτηκε σοφή κίνηση. Αλλά όσοι απογοητευτήκατε από το γεγονός ότι μόνο ο Bauer θα είναι από τους παλιούς, αναθεωρήστε! Πρώτον, το νέο cast είναι πολύ καλό και δεύτερον, πολλοί από τους παλιούς χαρακτήρες επιστρέφουν! :D

Ποιοι και σε ποιο σημείο, είναι 2 ερωτήματα που θα απολαύσετε να σας απαντήσει η σειρά όταν δείτε την 4η season. Σε λίγο καιρό που κυκλοφορεί και στην Ελλάδα σε dvd από την ODEON, μην την χάσετε.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι πότε κυκλοφορεί από την ODEON...Ελπίζω σύντομα (fingers crossed). Πάντως στο video club της γειτονιάς μου που ρώτησα μου είπαν προς τα Χριστούγεννα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο η υπάλληλος ήξερε κάτι ή απλά ήταν μια εκτίμηση...
Better to save the mystery than surrender to the secret
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι πότε κυκλοφορεί από την ODEON...Ελπίζω σύντομα (fingers crossed). Πάντως στο video club της γειτονιάς μου που ρώτησα μου είπαν προς τα Χριστούγεννα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο η υπάλληλος ήξερε κάτι ή απλά ήταν μια εκτίμηση...

 

Σήμερα έμαθα ότι δειγμάτησαν το 24 οπότε τέλος του μήνα λογικά θα το έχουμε:D

 

11 post ποιο πάνω :)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για την έκδοση από την ODEON έτσι (με ελληνικούς υπ.)? Μακάρι να έχεις δίκιο αλλά πριν καμιά δεκαριά μέρες που πήρα τηλ. στην ODEON δεν ήξεραν τίποτα... :confused:
Better to save the mystery than surrender to the secret
Link to comment
Share on other sites

Ναι για την έκδοση απο την odeon (την φέρνει και άλλη την σειρά?...) και να με ελληνικά...

 

Τέλος του μήνα μου είπε το video club που του το πήγαν για δειγματισμό...

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ναι για την έκδοση απο την odeon (την φέρνει και άλλη την σειρά?...) και να με ελληνικά...

Όχι, απλά κάποια καταστήματα και video club κάνουν δικιές τους εισαγωγές (έξω κυκλοφορεί σε R2 απ'τον Αύγουστο), αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν παίζουν ελληνικοί υπότιτλοι

Better to save the mystery than surrender to the secret
Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι δεν μιλάω για τέτοια καταστήματα.

 

Κανονικά απο την odeon και με τους ελληνικούς υπότιτλούς.

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πήρα χθες τηλ στην ODEON και μου είπαν πως "Λέγανε για κυκλοφορία τον Οκτώβριο αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο..."

Βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα...

Better to save the mystery than surrender to the secret
Link to comment
Share on other sites

Πήρα χθες τηλ στην ODEON και μου είπαν πως "Λέγανε για κυκλοφορία τον Οκτώβριο αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο..."

Βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα...

 

ODEON sucks εντελώς...για να βγάλει μια τηλεοπτική σειρά με ελληνικούς υπότιτλους πρέπει να έχουμε μπάρμπα τον ίδιο τον Odeon

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...