Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα τεστ με το gps Test και η ακρίβεια φτάνει έως 3 μέτρα. Το τηλέφωνο έχει gps και Glonass.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να δείχνει την ταχύτητα download στη status bar;

 

Network speed αλλα το δειχνει στη notification αφου την κατεβασεις και εικονιδιο στη status bar. Δουλευει καλα παντως σε jb.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τεστ με το gps Test και η ακρίβεια φτάνει έως 3 μέτρα. Το τηλέφωνο έχει gps και Glonass.

Αν κατάλαβα καλά όμως , το πρόγραμμα μετράει μόνο το GPS . όχι το GLONASS .

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά όμως , το πρόγραμμα μετράει μόνο το GPS . όχι το GLONASS .

 

Μετράει και τα δύο, δες το in view και το in use.

Χωρίς να είμαι σίγουρος όσες συσκευές έχουν και Glonass το SNR είναι 99.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο ολα αυτα δεν λειτουργει σαν το Sense... μοιαζουν εμφανισιακα, αλλα μην περιμενετε συννεφα & αχτιδες ηλιου να περνουν μπροστα απο την οθονη...!!!

Προς το παρον δεν εξομειωνεται το Sense, ουτε μεσα σε rom, ουτε σε widget... μου λειπει κι εμενα!!! (παλιος χρηστης HD2):p

 

Κανεις λαθος. το beautiful widgets μοιαζει πολυ, περνανε συνεφα μπροστα απ την οθονη, και ασταπες στην οθονη οταν εχει καταιγιδα κλπ κλπ με το που ξεκλειδωνεις το κινητο.. μονο που δεν εχει ηχο.

 

edit:

uTube preview video 3 Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος. το beautiful widgets μοιαζει πολυ, περνανε συνεφα μπροστα απ την οθονη, και ασταπες στην οθονη οταν εχει καταιγιδα κλπ κλπ με το που ξεκλειδωνεις το κινητο.. μονο που δεν εχει ηχο.

 

edit:

 

Χμμμμ.... αυτο δεν το ειχα δει!!! Το τσεκαρω τωρα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετράει και τα δύο, δες το in view και το in use.

Χωρίς να είμαι σίγουρος όσες συσκευές έχουν και Glonass το SNR είναι 99.

OK φίλε μου . Μπορεί να έχεις δίκιο . Απλός στην περιγραφή το μόνο που γράφει για το GLONASS είναι αυτό " Will support GLONASS phones " .

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος. το beautiful widgets μοιαζει πολυ, περνανε συνεφα μπροστα απ την οθονη, και ασταπες στην οθονη οταν εχει καταιγιδα κλπ κλπ με το που ξεκλειδωνεις το κινητο.. μονο που δεν εχει ηχο.

 

edit:

uTube preview video 3

 

τι εννοεις οτι δεν εχει ηχο? νομιζω οτι ουτε τα htc animations ειχαν ηχο. κατα τα αλλα νομιζω οτι τα beautiful widgets εξομοιωνουν σε μεγαλο βαθμο τα εφε της htc(και νομιζω οτι η htc ειναι σε διαμαχη με τους κατασκευαστες των beautiful widgets για πιθανη αντιγραφη πατεντας κλπ...) καθως και ολη την λειτουργια τους. εχοντας δοκιμασει και το fancy widgets , νομιζω οτι εχει την διαφορα οτι το animation ειναι σε πολυ μικρη επιφανεια (σχεδον δεν το παρατηρεις). οποτε για htc like τα beautiful ειναι μονοδρομος...

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις οτι δεν εχει ηχο? νομιζω οτι ουτε τα htc animations ειχαν ηχο. κατα τα αλλα νομιζω οτι τα beautiful widgets εξομοιωνουν σε μεγαλο βαθμο τα εφε της htc(και νομιζω οτι η htc ειναι σε διαμαχη με τους κατασκευαστες των beautiful widgets για πιθανη αντιγραφη πατεντας κλπ...) καθως και ολη την λειτουργια τους. εχοντας δοκιμασει και το fancy widgets , νομιζω οτι εχει την διαφορα οτι το animation ειναι σε πολυ μικρη επιφανεια (σχεδον δεν το παρατηρεις). οποτε για htc like τα beautiful ειναι μονοδρομος...

 

Το sense 4 στο unlock αν εχει συνεφα η αναλογα βροχη εχουν ηχο, δηλαδη ακουγεται βροχη, αστραπες, συνεφα (σαν αερας) κλπ.

θυμαμαι στο sii μου, το ειχα φερει στα πλαισια του sense με:

widget locker

beautifull widgets

launcher pro plus+sense theme η go launcher+sense theme

bootanimation+splash screen (απο sense)

καπου ειχα βρει και καποιο θεμα sense like για τα εικονιδια του menu

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έκανα τεστ με το gps Test και η ακρίβεια φτάνει έως 3 μέτρα. Το τηλέφωνο έχει gps και Glonass.

 

Κάπου διάβασα πως το range στους glonass είναι 65-85. Στην φωτο που δείχνεις ,το βλεπεις στα νούμερα κάτω από τις κίτρινες μπάρες(στην μαύρη οριζόντια μπάρα δηλαδη). Οπότε λογικά δεν βλέπεις glonass δορυφόρο στο συγκεκριμένο screenshot.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

 

Ψάχνω αν υπάρχει το εξής πρόγραμμα για android να πατάει με κάποιο widget button το παιδί μου από το δικό του κινητό αυτό το Button και εγώ να λαμβάνω στο δικό μου κινητό κάτι σαν beep ringtone οπότε εγώ θα καταλαβαίνω πως κάτι με θέλει να το παίρνω τηλέφωνο. Υπάρχει κάτι τέτοιο πρόγραμμα ?

 

Έχω βάλει ένα walkie Talkie αλλά δυσκολεύετε βλέπω οπότε ψάχνω κάτι άλλο σαν αυτό που αναφέρω πιο πάνω !

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα πως το range στους glonass είναι 65-85. Στην φωτο που δείχνεις ,το βλεπεις στα νούμερα κάτω από τις κίτρινες μπάρες(στην μαύρη οριζόντια μπάρα δηλαδη). Οπότε λογικά δεν βλέπεις glonass δορυφόρο στο συγκεκριμένο screenshot.

Δεν το θυμάμαι καλά για το range που γράφεις αλλά πρέπει να έχεις δίκιο σε αυτό. Αν το σκεφτείς καλύτερα όμως δεν γίνεται από ένα σημείο να βλέπω σχεδόν όλους τους δορυφόρους του gps οπότε είναι και του Glonass.

ας ανεβάσει κάποιο παιδί φωτογραφία από το gps test που να μην έχει Glonass το τηλέφωνο του για να δούμε της διάφορες .

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θυμάμαι καλά για το range που γράφεις αλλά πρέπει να έχεις δίκιο σε αυτό. Αν το σκεφτείς καλύτερα όμως δεν γίνεται από ένα σημείο να βλέπω σχεδόν όλους τους δορυφόρους του gps οπότε είναι και του Glonass.

ας ανεβάσει κάποιο παιδί φωτογραφία από το gps test που να μην έχει Glonass το τηλέφωνο του για να δούμε της διάφορες .

Οι δορυφόροι GPS που μπορεί να πιάνονται ταυτόχρονα σε ένα σημείο, σε μια χρονική στιγμή είναι από 8 μέχρι 10. Αυτός είναι ο σχεδιασμός του συστήματος.

Όλους τους δορυφόρους μπορείς να τους δεις αλλά όχι στην ίδια χρονική στιγμή.

Το Glonass έχει απόκλιση 4,5 με 7,5 μέτρα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Οι δορυφόροι GPS που μπορεί να πιάνονται ταυτόχρονα σε ένα σημείο, σε μια χρονική στιγμή είναι από 8 μέχρι 10. Αυτός είναι ο σχεδιασμός του συστήματος.

Όλους τους δορυφόρους μπορείς να τους δεις αλλά όχι στην ίδια χρονική στιγμή.

Το Glonass έχει απόκλιση 4,5 με 7,5 μέτρα.

 

Οπότε σε εμένα που γράφει 15 in use είναι μαζί με Glonass

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά σκέψου ότι η "ειδοποίηση" δεν έρχεται με τρόπο μαγικό, έρχεται μέσω κάποιου δικτύου. Άρα στο κινητό του παιδιού σου πρέπει είτε να έχεις ανοιχτό το WiFi είτε να έχεις GPRS. Οπότε η θα είναι στο σπίτι ή θα χρεωθεί. Δηλαδή δεν έχει νόημα...

Εσύ τι ακριβώς θες να κανείς;

I can only write about personal stuff, about my point of view.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μια υποψια πως καποια εφαρμογη μου σακατευει την μπαταρια μπορειτε να μου πειτε ποια εφαρμογη να κατεβασω για να την εντοπισω;Κατεβασα το BetterBatteryStats αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως δουλευει.

Μου λεει για οθονη,wifi,data κτλ. αλλα για εφαρμογες δεν λεει κατι.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μια υποψια πως καποια εφαρμογη μου σακατευει την μπαταρια μπορειτε να μου πειτε ποια εφαρμογη να κατεβασω για να την εντοπισω;Κατεβασα το BetterBatteryStats αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως δουλευει.

Μου λεει για οθονη,wifi,data κτλ. αλλα για εφαρμογες δεν λεει κατι.

 

Θα πατήσεις "partial wakelocks" και θα βλέπεις τους χρόνους που οι εφαρμογές σου τρώνε μπαταρία στο προσκήνιο ή παρασκήνιο. Είναι καλή εφαρμογή.

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ολους για την βοηθεια σας σχετικα με τον καιρο και την οθονη κλειδωματος!

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εφαρμογη αναλογη του barber shop που να αλλοιωνει τα προσωπα στις φωτογραφιες?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ggazas και mimo!Θα τα δοκιμασω.

 

Υγ.Γιατι αυτο το φορουμ δεν εχει thanks button;Τα περισσοτερα φορουμς εχουν...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, υπαρχει εφαρμογη που να βλεπουμε τι battery drain εχει καποια εφαρμογη οταν το κινητο ειναι σε stand-by δηλ. εχει την οθονη σβηστη?ρωταω γιατι εχω μεγαλo battery drain
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, υπαρχει εφαρμογη που να βλεπουμε τι battery drain εχει καποια εφαρμογη οταν το κινητο ειναι σε stand-by δηλ. εχει την οθονη σβηστη?ρωταω γιατι εχω μεγαλo battery drain

 

Better battery stars, badass battery (gsam battery).

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Οι δορυφόροι GPS που μπορεί να πιάνονται ταυτόχρονα σε ένα σημείο, σε μια χρονική στιγμή είναι από 8 μέχρι 10. Αυτός είναι ο σχεδιασμός του συστήματος.

Όλους τους δορυφόρους μπορείς να τους δεις αλλά όχι στην ίδια χρονική στιγμή.

Το Glonass έχει απόκλιση 4,5 με 7,5 μέτρα.

 

Το glonass τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Το glonass τι είναι;

Είναι Ρώσικο σύστημα αντίστοιχο με το GPS που είναι αμερικάνικο. Το Galileo είναι της ESA (Ευρωπαϊκής Υπηρεσίας Διαστήματος) και υπάρχουν σχέδια για Κινέζικο και Ινδικό.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...