Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο go sms εάν μπλοκάρουμε μηνύματα από μια επαφή πχ, πού αποθηκεύεται το μήνυμα για να το διαβάσω?έχει μια επιλογή να εμφανίζονται τα μπλοκαρισμενα μηνύματα στην λίστα με τις συνομιλίες αλλά για προφανείς λόγους εγώ δεν θέλω να φαίνεται το αποκλεισμένο μήνυμα εκεί.

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το keepass droid το οποίο έχει εφαρμογή και για τα windows. Αν και εκεί χρησιμοποιώ το password depot. Αξιόπιστες και οι δύο. Το password depot υπάρχει και για android, αλλά δεν με βολεύει τόσο. Μου είπαν βεβαία ότι θα το διορθώσουν.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Ασφαλές πως ξέρουμε ότι είναι και πως δεν κλέβουν τους κωδικούς οι προγραμματιστές της εφαρμογής?

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα αυτή την εφαρμογή για αποθήκευση κωδικών.

Πέρασα κάποιους μη πολύ σημαντικούς κωδικούς αλλά μετά που ξεκίνησα να περνάω σημαντικότερους προβληματίστηκα για το πόσο ασφαλές είναι αυτό που κάνω.

----->>Ποιος μου εγγυάται πως αυτοί που έφτιαξαν την εφαρμογή δεν μπορούν να πάρουν τους κωδικούς μου?<--------

Θα ήταν ασφαλές να περάσω τραπεζικούς κωδικούς?

εγω χρησιμοποιώ το smart app protector και σε ορισμένα προγράμματα ζητά κωδικό για να τα ανοίξεις(αυτά που διάλεξα )

Έτσι εχω κλειδώσει το evernote και μέσα σε αυτό περνάς ότι κωδικούς χρειάζεσαι!!

ΥΓ--το θεωρώ πιο ασφαλές από τα διάφορα προγράμματα αποθήκευσης κωδικών.

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλές πως ξέρουμε ότι είναι και πως δεν κλέβουν τους κωδικούς οι προγραμματιστές της εφαρμογής?

 

Είναι και τα δύο αρκετά γνωστά. Ειδικά η acebit που έχει το depot είναι σοβαρή και αξιόπιστη εταιρεία. Αν είναι έτσι ας μην εμπιστευόμαστε κανέναν πλέον και να τους έχουμε όλους τους κωδικούς γραμμένους σε ένα χαρτί. Να μην εμπιστευόμαστε ούτε το Gmail και το Hotmail για τα email μας και επίσης και το Facebook γιατί μπορεί να μας υποκλέψει τα στοιχεία και τις φωτογραφίες μας ή το evernote όπως είπε ο προηγούμενος φίλος. Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια password manager και δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι. Ο πιο σημαντικός κωδικός που έχω μέσα είναι του e Banking, αλλά ακόμα και αν κάποιος τον υποκλέψει και προσπαθήσει να μπει υπάρχουν και άλλα επίπεδα ασφάλειας όπως πιστοποιητικά και ειδοποιήσεις με sms και email αν κάποιος μπει στο λογαριασμό μου. Πάντως με password manager θα αισθάνεσαι μεγαλύτερη ασφάλεια όταν θα μπορείς να χρησιμοποιείς κωδικούς που αποτελούνται από 20 ή 30 γράμματα, αριθμούς και σύμβολα που είναι αρκετά απίθανο να σπάσουν.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα θέματα των εφαρμογών εδώ στο section του android, έχουν ακριβώς αυτό το σκοπό. Κοίταξε πχ εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294249

Το πρώτο post στο θέμα που σου έδωσα αναφέρει κιόλας τα υπόλοιπα θέματα ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμια εφαρμογη για ηχογραφηση κλησεων?

 

https://market.android.com/details?id=com.skvalex.callrecorder

Αυτή χρησιμοποιώ εγώ στο desire και δουλεύει άψογα. Θέλει οπωσδήποτε root και δεν είναι συμβατό με όλες τις συσκευές

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καμια εφαρμογη για ηχογραφηση κλησεων?

 

Record My Call τζαμπε..!! και δουλεύει πολύ καλά, την έχω 5 μήνες τώρα..!!!

http://s1.directupload.net/images/111111/yagexiwz.png

https://market.android.com/details?id=com.record.my.call&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5yZWNvcmQubXkuY2FsbCJd

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλές πως ξέρουμε ότι είναι και πως δεν κλέβουν τους κωδικούς οι προγραμματιστές της εφαρμογής?

 

Σκάστου ένα firewall και απαγόρεψε την αποστολή πακέτων δεδομένων αφου είσαι τόσο δύσπιστος...

Εγώ το safe wallet χρησιμοποιώ και απλά τους έχω εμπιστοσύνη :lol: (την οποία δεν την καταχράστηκαν τόσα χρόνια...)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησαν μαζί πριν δέκα μέρες και σιγά σιγά το 3g watchdog δείχνει 7 mb πιο πολλά από την εφαρμογή της wind!ποιο να είναι άραγε το σωστό?

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εξαρτάται και από τη συσκευή το αν θα δουλεύει το κάθε call recorder. Κάποια δουλεύουν σε κάποιες συσκευές και κάποια αλλά σε άλλες.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησαν μαζί πριν δέκα μέρες και σιγά σιγά το 3g watchdog δείχνει 7 mb πιο πολλά από την εφαρμογή της wind!ποιο να είναι άραγε το σωστό?

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

 

εχω την αισθηση οτι το watchdog μετραει τα δεδομενα κατα τη ληψη/αποστολη ενος mms... (αν κανω λαθος διωρθωστε με)

απο την αλλη η εφαρμογη της wind αναφερει ρητα οτι δεν βγαινει βασει αυτης η τιμολογηση, αρα αφηνει καποιο περιθοριο λαθους...

βεβαια 7ΜΒ απο τη μια στην αλλη ειναι αρκετη διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

edit στην επαφή, ξαναπατάς το menu και πατάς σύνδεση (link).

αφού έχεις κάνει πρώτα προβολή στις επαφές και τις επαφές του facebook τότε θα μπορέσεις να τις συνδέσεις αναμεταξύ τους. μετά την σύνδεση μπορείς να ξετσεκάρεις τις επαφές του facebook για να μη σε ενοχλούνε μέσα στις δικές σου επαφές.

 

πας στης επαφες πατας το ονομα που θελεις μενου συνδεση επαφης :happy:

 

Εμένα δεν έχει πουθενά στο μενού με τις επαφές να συνδεσω επαφή του gmail με το facebook, δεν εχει καν επιλογη να περάσω του FB.

Εχω την TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.7.5. Δεν ξέρω αν κάτι δεν κάνω κάτι σωστά η αν ειναι της Rom μου κατι.

Link to comment
Share on other sites

εχω την αισθηση οτι το watchdog μετραει τα δεδομενα κατα τη ληψη/αποστολη ενος mms... (αν κανω λαθος διωρθωστε με)

απο την αλλη η εφαρμογη της wind αναφερει ρητα οτι δεν βγαινει βασει αυτης η τιμολογηση, αρα αφηνει καποιο περιθοριο λαθους...

βεβαια 7ΜΒ απο τη μια στην αλλη ειναι αρκετη διαφορα!

 

Πριν της πέντε του νοεμβρίου πού τα μηδενισα είχα στείλει μέσω της εφαρμογής whatsapp αρκετές φώτο αλλά μετά της 5 νοεμβρίου μονο δυο τρεις.

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι και τα δύο αρκετά γνωστά. Ειδικά η acebit που έχει το depot είναι σοβαρή και αξιόπιστη εταιρεία. Αν είναι έτσι ας μην εμπιστευόμαστε κανέναν πλέον και να τους έχουμε όλους τους κωδικούς γραμμένους σε ένα χαρτί. Να μην εμπιστευόμαστε ούτε το Gmail και το Hotmail για τα email μας και επίσης και το Facebook γιατί μπορεί να μας υποκλέψει τα στοιχεία και τις φωτογραφίες μας ή το evernote όπως είπε ο προηγούμενος φίλος. Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια password manager και δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι. Ο πιο σημαντικός κωδικός που έχω μέσα είναι του e Banking, αλλά ακόμα και αν κάποιος τον υποκλέψει και προσπαθήσει να μπει υπάρχουν και άλλα επίπεδα ασφάλειας όπως πιστοποιητικά και ειδοποιήσεις με sms και email αν κάποιος μπει στο λογαριασμό μου. Πάντως με password manager θα αισθάνεσαι μεγαλύτερη ασφάλεια όταν θα μπορείς να χρησιμοποιείς κωδικούς που αποτελούνται από 20 ή 30 γράμματα, αριθμούς και σύμβολα που είναι αρκετά απίθανο να σπάσουν.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το να συγκεντρώσεις όλους σου τους κωδικούς σε ένα πρόγραμμα είναι σαν να είσαι πλούσιος και να βάζεις όλα σου τα λεφτά σε ένα χρηματοκιβώτιο που υποπτεύεσαι πως ο κατασκευαστής έχει αντικλείδι.

 

Επίσης αυτό που είπες για τα 20 γράμματα δεν μου φαίνεται πρακτικό.

Δηλαδή όποτε θέλω να χρησιμοποιήσω έναν κωδικό θα πρέπει να ανοίγω τον password manager για να τον δω και να γράφω μιά ώρα? Εγώ έχω normal κωδικούς και τον έχω για ώρα ανάγκης σε περίπτωση που κολήσω.

 

Πάντως ακόμα δεν τόλμησα να βάλω τραπεζικούς κωδικούς.

Σκέφτομαι να τους βάλω παραποιημένους.

π.χ. να είναι οι σωστοί από την μέση και πέρα η κάπως έτσι ώστε και να τους δει κάποιος να μην τους έχει.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το να συγκεντρώσεις όλους σου τους κωδικούς σε ένα πρόγραμμα είναι σαν να είσαι πλούσιος και να βάζεις όλα σου τα λεφτά σε ένα χρηματοκιβώτιο που υποπτεύεσαι πως ο κατασκευαστής έχει αντικλείδι.

 

Επίσης αυτό που είπες για τα 20 γράμματα δεν μου φαίνεται πρακτικό.

Δηλαδή όποτε θέλω να χρησιμοποιήσω έναν κωδικό θα πρέπει να ανοίγω τον password manager για να τον δω και να γράφω μιά ώρα? Εγώ έχω normal κωδικούς και τον έχω για ώρα ανάγκης σε περίπτωση που κολήσω.

 

Πάντως ακόμα δεν τόλμησα να βάλω τραπεζικούς κωδικούς.

Σκέφτομαι να τους βάλω παραποιημένους.

π.χ. να είναι οι σωστοί από την μέση και πέρα η κάπως έτσι ώστε και να τους δει κάποιος να μην τους έχει.

 

Μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει πότε password manager. Στα windows με τρία κλικ μπαίνεις σε οποίο site θέλεις με τον κωδικό σου και ας έχει 50 ψηφία. Με ένα κλικ ανοίγεις τον password manager, δεύτερο κλικ ανοίγεις το url και με το τρίτο την αυτόματη συμπλήρωση του κωδικού. Το keepass για το android επίσης είναι πολύ εύκολο στη χρήση του.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγω ψαχνω για μια εφαρμογη για διαχείριση εσόδων - εξόδων.

Για δοκίμασε το Daily money

 

George from my Blade using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν έχει πουθενά στο μενού με τις επαφές να συνδεσω επαφή του gmail με το facebook, δεν εχει καν επιλογη να περάσω του FB.

Εχω την TyphooN CyanogenMod 7 Nightly v3.7.5. Δεν ξέρω αν κάτι δεν κάνω κάτι σωστά η αν ειναι της Rom μου κατι.

 

Καλημέρα

περνάς καταρχάς το Facebook for Android, κάνεις login και κατεβάζει τις επαφές. Στην συνέχεια πηγαίνεις στις επαφές τηλεφώνου της συσκευής σου, πατάς Menu και μετά Display Options. Εκεί λογικά θα δεις δύο account με επαφές, ο Google account και o Facebook Account που έχεις. Διαλέγεις και τους δύο ώστε να είναι ορατοί από την αναζήτηση επαφών και μετά μπαίνεις στις επαφές του Google σου, μία μία, κάνεις edit σε κάθε μία και link με την αντίστοιχη του Facebook. Στην συνέχεια με τον ίδιο τρόπο ξετσεκάρεις από το Display Options τις επαφές του Facebook για να φαίνονται στην αναζήτηση μόνο οι επαφές του Google που περιέχουν και το τηλέφωνο. Μην τις έχεις όλες μαζί γιατί θα χαθείς όταν ψάχνεις κάτι.

Γίνεται και ποιο εύκολα με κάποιο πρόγραμμα σύνδεσης επαφών αλλά δεν έχω κάποιο κατά νου για να σου προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε το Daily money

 

George from my Blade using Tapatalk

 

Εγώ βρίσκω πολύ καλο και αυτό

Εκτος αν υπάρχει και κάποιο στα ελληνικά...

 

https://market.android.com/details?id=com.handyapps.easymoney&feature=more_from_developer#?t=W251bGwsMSwxLDEwMiwiY29tLmhhbmR5YXBwcy5lYXN5bW9uZXkiXQ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρίσκω πολύ καλο και αυτό

Εκτος αν υπάρχει και κάποιο στα ελληνικά...

 

https://market.android.com/details?id=com.handyapps.easymoney&feature=more_from_developer#?t=W251bGwsMSwxLDEwMiwiY29tLmhhbmR5YXBwcy5lYXN5bW9uZXkiXQ..

 

Δοκιμάστε το Money Lover, είναι καταπληκτικό!!!!

 

hi-256-10-386a108a5d8f46c87483d9d298de355e0a4cb426

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει πότε password manager. Στα windows με τρία κλικ μπαίνεις σε οποίο site θέλεις με τον κωδικό σου και ας έχει 50 ψηφία. Με ένα κλικ ανοίγεις τον password manager, δεύτερο κλικ ανοίγεις το url και με το τρίτο την αυτόματη συμπλήρωση του κωδικού. Το keepass για το android επίσης είναι πολύ εύκολο στη χρήση του.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Ναι αυτό είναι αλήθεια, στο pc δεν χρησιμοποίησα ποτέ. Πήγα να βάλω το kuffs password safe αλλά δεν μπορούσα να το βρω σπασμένο και τελικά δεν το έβαλα. Δεν φανταζόμουν ότι είναι τόσο λειτουργικά.

Ποιο μου προτείνεις για να έχω και στο pc και στο κινητό και να κάνουν και κανα sync?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι αλήθεια, στο pc δεν χρησιμοποίησα ποτέ. Πήγα να βάλω το kuffs password safe αλλά δεν μπορούσα να το βρω σπασμένο και τελικά δεν το έβαλα. Δεν φανταζόμουν ότι είναι τόσο λειτουργικά.

Ποιο μου προτείνεις για να έχω και στο pc και στο κινητό και να κάνουν και κανα sync?

 

Εννοείται ότι ένα τέτοιο πρόγραμμα ειδικά δεν θα το βάλεις σπασμένο, γιατί τότε υπάρχει και η πιθανότητα να στέλνει τους κωδικούς σου κάπου που δεν θα ήθελες!! Εγώ χρησιμοποιώ password depot για windows και keepass droid για android. Το πρώτο το έχω αγοράσει και πιστεύω αξίζει τα λεφτά του. Να φανταστείς έχω δεκάδες κωδικούς μέσα και με έχει βολέψει πολύ. Μέχρι και σε φλασάκι μπορείς να το εγκαταστήσεις για να έχεις τους κωδικούς πάντα μαζί σου. Η acebit έχει βγάλει και την αντίστοιχη εφαρμογή για android αλλά δεν είναι καθόλου βολική. Τους έστειλα τι βελτιώσεις θα ήθελα και μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν. Το keepass είναι πολύ βολικό για το android ενώ στο pc δεν με βόλεψε. Πάντως στο κινητό χρησιμοποιώ πολύ πιο λίγους κωδικούς και για αυτό δεν με ενοχλεί να μην συγχρονίζω τους κωδικούς στις δύο συσκευές.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πέρασα μερικές εφαρμογές όπως το Fancy Widget και το Εορτολόγιο και όταν πατάω να διαλέξω Widget για να βάλω στην επιφάνεια εργασίας δε μου τα εμφανίζει στην λίστα. Έκανα reboot μήπως και χρειαζόταν αλλά πάλι τίποτα. Τα προγράμματα είναι εγκατεστημένα κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει και πως διορθώνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...