Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για το topo anavasis τι γνώμη έχετε; Το έχει κάποιος;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πως να ΜΗΝ φαινεται το εικονιδιο της φωτογραφικης μηχανης κλπ ξερεις? :)

Ρυθμίσεις/Ρυθμίσεις επί του χάρτη/Εμφάνιση πλήκτρου κάμερας

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις/Ρυθμίσεις επί του χάρτη/Εμφάνιση πλήκτρου κάμερας
δεν είναι ενεργό

αυτά λέω στον χάρτη που δείχνει την φωτογραφική μηχανή. μήπως είναι κάποια εντολή στο sys να σβήσω; 1093b018fa100ee7adbfb330eb6a7f26.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα, με σκιν Ντούπας, ενεργοποιείται/Απενεργοποιείται από τις ρυθμίσεις

 

EDIT: Κάτσε...εσύ έχεις πολλές κάμερες. Δεν είναι το εικονίδιο κάμερας για να παίρνεις screenshots. Κάτι άλλο συμβολίζουν. Μήπως κάμερες ταχύτητας;

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ενεργό

αυτά λέω στον χάρτη που δείχνει την φωτογραφική μηχανή. μήπως είναι κάποια εντολή στο sys να σβήσω; 1093b018fa100ee7adbfb330eb6a7f26.jpg

Ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις.εκει που έχει τις κατηγορίες με τα σημεία ενδιαφέροντος.σε μερικά δεν πρέπει να έχει φωτο από σημείο ενδιαφέροντος γι'αυτό σου δείχνει την κάμερα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά υπάρχει τρόπος να δουλέψει το igo με την oreo??επισης ούτε το sygic δουλεύει
Επιβεβαιώνω και εγώ όλα καλά με Igo Next gen και Sygic σε Oreo.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ενεργό

αυτά λέω στον χάρτη που δείχνει την φωτογραφική μηχανή. μήπως είναι κάποια εντολή στο sys να σβήσω;

Πήγαινε Ρυθμίσεις/Ρυθμίσεις Χάρτη/Σημάδια τόπων/Οι Εικόνες μου

 

Αυτό πρέπει να είναι:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό ήταν!

κάτι άλλο παράξενο τώρα...

όταν μέσα από το sys απενεργοποιώ το fullscreen το πρόγραμμα ΔΕΝ βλέπει κανένα σκιν πλην των μαμά. ξέρει κανείς γιατί;

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για το topo anavasis τι γνώμη έχετε; Το έχει κάποιος;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σιγουρα τον εχουν οι υπαλληλοι της εταιρειας. Επισης καποιοι 60ριδες παππουδες που εχουν μαθει απο την δεκαετια του '70 να δουλευουν με χαρτες εντυπους της ΕΛΠΑ και του Καπρανιδη.

 

Τωρα θα μου πεις υπαρχουν και οι ορειβατικοι συλλογοι, ναι δικιο εχεις. Αυτοι λοιπον ειναι σαν τους enthusiast της πλοηγησης με IX. Εχουν καμια 10ρια εφαρμογες μεσα στην συσκευη τους και "παιζουν".

 

Στην χωρα μας υπαρχουν 3 γνωστες εταιρειες που εξειδικεύονται σε topo maps.

- geodata, δινει χαρτες στα ορειβατικα της Ελληνικης Garmin.

- Anadigit, ο χαρτης τρεχει σε PC, garmin, android

- anavasis, χαρτες σε format pdf ή TIFF

http://www.anavasi.gr/products.php?id=5&lang=gr

 

ξενοι

- OSM topo maps (δωρεαν)

 

Εδω και πολλα χρονια υπαρχουν εφαρμογες σε συσκευες πλοηγησης που εχουν 2 γνωστα format χαρτων, vector + raster. Οταν η Αναβαση "μαθει" να φτιαχνει χαρτες σε κοινα αποδεκτο format, να μπορεσουμε να το χρησιμοποιησουμε στο Locus Maps, τοτε να τα ξαναπουμε ....

 

Υ.Γ.

- δεν εχω προβλημα με τα χαρτογραφικα δεδομενα της Αναβασης, απλα δεν εχουν συμβατο αρχειο να διαβαστει απο εφαρμογες πλοηγησης. Οι αλλοι, Ελληνες και ξενοι γιατι εχουν - μπορουν ????

- αααα και κατι σημαντικο, η αγορα ΔΕΝ προυποθετει δωρεαν αναβαθμισεις. Εχουν την φιλοσοφια του εντυπου χαρτη στην εταιρεια και αυτο ακολουθουν και στις ψηφιακες φωτογραφιες χαρτων. Μια βολτα απο το βιβλιοπολειο της Αναβασης στην Αθηνα (Βουλής 32, Αθήνα 105 57) θα σας πεισει. Οπως εγινε και μ' εμενα. Ναι, βιβλια πουλανε και εντυπους χαρτες. Αυτο το δευτερο το σκαναρισαν και βγαζουν λεφτα ... καμια 20χρονια τωρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξεχασα κατι επισης σημαντικο. Η αναβαση δεν εχει χαρτη Ελλαδος. Εχει χαρτες Ελλαδος, ανα περιοχη, συνολικα καπου στους 120 φωτογραφικους χαρτες. Εαν λοιπον θελουμε να αγορασουμε ολη την Ελλαδα, το κοστος φτανει τα 600 ευρω, δηλαδη οσο τα κορυφαια handheld ορειβατικα της Garmin.

Η επιλογη ειναι δικια σας.

Edited by lneam
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε όλα αυτά που είπες... Απορώ που θυμήθηκα το topo anavasis. Η ερώτηση ήταν για το topo navigator. Οπότε συγγνώμη και γράψε λάθος. Τελικά αγόρασα το topo Navigator. Ξέρεις πως δουλεύει;;; Λίγο δύσκολο μου φαίνεται ή εγώ είμαι τελείως άσχετος

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σιγουρα τον εχουν οι υπαλληλοι της εταιρειας. Επισης καποιοι 60ριδες παππουδες που εχουν μαθει απο την δεκαετια του '70 να δουλευουν με χαρτες εντυπους της ΕΛΠΑ και του Καπρανιδη.

 

Τωρα θα μου πεις υπαρχουν και οι ορειβατικοι συλλογοι, ναι δικιο εχεις. Αυτοι λοιπον ειναι σαν τους enthusiast της πλοηγησης με IX. Εχουν καμια 10ρια εφαρμογες μεσα στην συσκευη τους και "παιζουν".

 

Στην χωρα μας υπαρχουν 3 γνωστες εταιρειες που εξειδικεύονται σε topo maps.

- geodata, δινει χαρτες στα ορειβατικα της Ελληνικης Garmin.

- Anadigit, ο χαρτης τρεχει σε PC, garmin, android

- anavasis, χαρτες σε format pdf ή TIFF

http://www.anavasi.gr/products.php?id=5&lang=gr

 

ξενοι

- OSM topo maps (δωρεαν)

 

Εδω και πολλα χρονια υπαρχουν εφαρμογες σε συσκευες πλοηγησης που εχουν 2 γνωστα format χαρτων, vector + raster. Οταν η Αναβαση "μαθει" να φτιαχνει χαρτες σε κοινα αποδεκτο format, να μπορεσουμε να το χρησιμοποιησουμε στο Locus Maps, τοτε να τα ξαναπουμε ....

 

Υ.Γ.

- δεν εχω προβλημα με τα χαρτογραφικα δεδομενα της Αναβασης, απλα δεν εχουν συμβατο αρχειο να διαβαστει απο εφαρμογες πλοηγησης. Οι αλλοι, Ελληνες και ξενοι γιατι εχουν - μπορουν ????

- αααα και κατι σημαντικο, η αγορα ΔΕΝ προυποθετει δωρεαν αναβαθμισεις. Εχουν την φιλοσοφια του εντυπου χαρτη στην εταιρεια και αυτο ακολουθουν και στις ψηφιακες φωτογραφιες χαρτων. Μια βολτα απο το βιβλιοπολειο της Αναβασης στην Αθηνα (Βουλής 32, Αθήνα 105 57) θα σας πεισει. Οπως εγινε και μ' εμενα. Ναι, βιβλια πουλανε και εντυπους χαρτες. Αυτο το δευτερο το σκαναρισαν και βγαζουν λεφτα ... καμια 20χρονια τωρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξεχασα κατι επισης σημαντικο. Η αναβαση δεν εχει χαρτη Ελλαδος. Εχει χαρτες Ελλαδος, ανα περιοχη, συνολικα καπου στους 120 φωτογραφικους χαρτες. Εαν λοιπον θελουμε να αγορασουμε ολη την Ελλαδα, το κοστος φτανει τα 600 ευρω, δηλαδη οσο τα κορυφαια handheld ορειβατικα της Garmin.

Η επιλογη ειναι δικια σας.

Έχεις δίκιο σε όλα αυτά που είπες... Απορώ που θυμήθηκα το topo anavasis. Η ερώτηση ήταν για το topo navigator. Οπότε συγγνώμη και γράψε λάθος. Τελικά αγόρασα το topo Navigator. Ξέρεις πως δουλεύει;;; Λίγο δύσκολο μου φαίνεται ή εγώ είμαι τελείως άσχετος

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το toponavigator είναι της Ανάβασης..

 

υπάρχει και δωρεάν online εδώ.. (ό,τι καλύτερο υπάρχει online)

 

http://www.topoguide.gr/index-map.php

 

όπου μπορεί κάποιος να δει, σε αντίθεση με τα gps προγράμματα, αν ένας δρόμος είναι άσφαλτος ή χωματόδρομος

 

- στα garmin, κυρίως, χρησιμοποιείται το topodrive hellas το οποίο το δίνουν δωρεάν με την αγορά συσκευής

 

αυτοί οι δύο χάρτες είναι για garmin

 

για smartphones χρησιμοποιούνται πολλά προγράμματα, εγώ χρησιμοποιώ το orux το οποίο είναι πολύ καλό. Μπορείς να γράψεις μια διαδρομή που πηγαίνεις, να ακολουθήσεις μια διαδρομή που θα φορτώσεις, να δεις στατιστικά της πορείας, υψόμετρο κλπ..

 

Στο orux, το οποίο έχει δυνατότητα να βάλεις διαφορετικούς χάρτες, καλύτερα να βάλεις τον topo4u. Φαίνονται πολλά μονοπάτια πάνω στον χάρτη, οπότε ίσως δεν χρειάζεται να τα φορτώσεις..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

[/color]Έχεις δίκιο σε όλα αυτά που είπες... Απορώ που θυμήθηκα το topo anavasis. Η ερώτηση ήταν για το topo navigator. Οπότε συγγνώμη και γράψε λάθος. Τελικά αγόρασα το topo Navigator. Ξέρεις πως δουλεύει;;; Λίγο δύσκολο μου φαίνεται ή εγώ είμαι τελείως άσχετος

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μάλλον αγόρασες το toponavigator για android..; αν το δοκιμάσεις, γράψε συμπεράσματα να ξέρουμε κι εμείς..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε όλα αυτά που είπες... Απορώ που θυμήθηκα το topo anavasis. Η ερώτηση ήταν για το topo navigator. Οπότε συγγνώμη και γράψε λάθος. Τελικά αγόρασα το topo Navigator. Ξέρεις πως δουλεύει;;; Λίγο δύσκολο μου φαίνεται ή εγώ είμαι τελείως άσχετος

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

OK

 

Για να μην ξανακανουμε λαθος, θα σε ξαναρωτησω. Τι ακριβως αγορασες ?

1. Παρνασσός topoGuide (καπου ειδα οτι εκανες ερωτηση ....)

2. topo Navigator (ολοκληρη την σουιτα της anadigit)

 

Ανεξαρτητα τι ακριβως εχεις αγορασει, θα σου δωσω μια γενικη απαντηση. Κανενας απο τη κοιλια την μητερας του δεν γνωριζει τιποτα, οπως και κανενας σε ολη την ζωη του δεν τα γνωριζει ολα. Αφου λοιπον εκανες την αρχη, καθε αρχη και δυσκολη, λεει ο λαος. Ξεκινα και αφου βρεις μονο σου τα βασικα, τοτε ελα σε επαφη με την Anadigit για τα ποιο δυσκολα. Εκτος να εχεις επαφες με αθρωπους σε ορειβατικους συλλογους και διπλα σε αυτους σιγα-σιγα αποκτησεις εμπειρια.

 

Φυσικα, οι ορειβατικες εφαρμογες απαιτουν εμπειρους χρηστες, καμια σχεση με το sygic και το gmaps, που εχει ο πολυς ο κοσμος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καποιες απαντησεις που εδωσες ειναι λαθος

νομίζω το toponavigator είναι της Ανάβασης..

 

μπερδευεις την Anadigit με την Αναβαση. Η εφαρμογη που βλεπουμε στο Playstore ειναι της Anadigit

https://play.google.com/store/apps/details?id=anadigit.toponavigator.maps&hl=el

 

υπάρχει και δωρεάν online εδώ.. (ό,τι καλύτερο υπάρχει online)

 

http://www.topoguide.gr/index-map.php

1.

τι θα πει δωρεαν ? Οι χαρτες ? η εφαρμογη ? και τα 2 ? κατι αλλο ?

Τι θα πεις στο ανθρωπο που θελει να παει στο βουνο και θελει να πλοηγηθει με μια συσκευη σε μεγεθος παλαμης (ισως και rugged), παρε το pc απο το σπιτι σου?

το να βλεπεις τον χαρτη με εναν μαγικο τροπο στο βουνο μεσα απο το internet, δεν εχει καμια σχεση με μια εξειδικευμένη εφαρμογη που ενσωματωνει αυτους τους χαρτες, συν ολα τα ορειβατικα εργαλεια της εφαρμογης που απαιτουνται στο βουνο.

 

Προσωπικα ΔΕΝ το διαπραγματευομαι. Οι αλλοι ....? Ο καθενας ευθύνεται για τις επιλογες του.

 

2. μα καλα, δεν βλεπεις οταν επισκευθεις την σελιδα που ΕΣΥ μας εδωσες, οτι πανω δεξια γραφει "Anadigit"

 

- στα garmin, κυρίως, χρησιμοποιείται το topodrive hellas το οποίο το δίνουν δωρεάν με την αγορά συσκευής

 

Αυτα τα ξερουν οι απλοι πελατες, εδω μεσα ομως ας πουμε τα πραγματα με το ονομα τους.

Ο αντιπρόσωπος της Ελληνικης Garmin "ΣΚΟΡΔΙΛΗΣ Α.Ε." εχει στην κατηγορια PND για ΙΧ και ορειβατικες συσκευες πλοηγησης, δημιουργησει 2 προιοντα με αντιστοιχες σελιδες στο internet

- autodrivehellas

- topodrivehellas

Ειναι τα πνευματικα του παιδια και μεσα απο αυτο εχει το αναλογο κερδος. Οσοι λοιπον αγορασουν συσκευες δικης του εισαγωγης, εχουν ενσωματωμενους (αρα και πληρωμενους) αυτους τους χαρτες που ειπαμε. Οσοι ομως (δικαιωμα τους ειναι) εχουν συσκευες απο αλλη χωρα, μπορουν εκ τον υστερων να αγορασουν αυτα τα προιοντα (χαρτες) με κοστος καπου στα 100 ευρω (εκαστο) και να κανουν την δουλεια τους.

Γι' αυτα τα 2 προιοντα, εχει συνεργασια με την Ελληνικη χαρτογραφικη εταιρεια Geodata - ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ Α.Ε, οχι μονο για τους χαρτες αλλα και ολο το προιον, το εκτελεσιμο αρχειο exe.

 

Οταν λοιπον λεμε καποιο ονομα, ας ειμαστε σιγουροι οτι ειναι το σωστο. Σε αντιθετη περιπτωση οι αλλοι ανθρωποι βγαζουν λανθασμενα συμπερασματα.

Ευχαριστω

 

αυτοί οι δύο χάρτες είναι για garmin

καπου παει ο νους μου, σε ποιους 2 χαρτες αναφερεσαι ?

1. topodrive

2. ποιος ειναι ?

 

πολλοι χαρτες μπορουν να φορτωθουν στα garmin, αρκετοι που υπαρχουν ειναι και δωρεαν.

 

για smartphones χρησιμοποιούνται πολλά προγράμματα, εγώ χρησιμοποιώ το orux το οποίο είναι πολύ καλό. Μπορείς να γράψεις μια διαδρομή που πηγαίνεις, να ακολουθήσεις μια διαδρομή που θα φορτώσεις, να δεις στατιστικά της πορείας, υψόμετρο κλπ..

 

Στο orux, το οποίο έχει δυνατότητα να βάλεις διαφορετικούς χάρτες, καλύτερα να βάλεις τον topo4u. Φαίνονται πολλά μονοπάτια πάνω στον χάρτη, οπότε ίσως δεν χρειάζεται να τα φορτώσεις..

Orux map

1. εδω και 2 χρονια εχει "αποχωρισει" απο το playstore, χωρις πολλες λεπτομεριες. Επισημα επειδη παραβιαζε τους ορους της google. Προσωπικα ειναι ενα λογος να αποφυγω την εγκατασταση εφαρμογων, δεν νιωθω ασφαλεια.

 

2. Ναι, το ειχα καταβασει πριν απο χρονια, οπως και το toponavigator (anadigit) και τα δοκιμασα. Το πρωτο (orux) το βρηκα να εχει ελλείψεις και μου φανηκε δύσχρηστο. To δευτερο μετριο, χωρις πολλες δυνατοτητες και σε πληρη λειτουργεια με τους χαρτες της anadigit που ειναι raster, λογικα θελει Cray server για να τρεξει.

 

ετσι κατεληξα να εχω για outdoor δραστηριοτητες, που καλυπτουν τις δικες μου αναγκες, το Locus Maps (βασικο) και το OsmAnd (backup) με χαρτες OSM (δωρεαν).

Link to comment
Share on other sites

@lneam

 

δεν είπα τίποτα λάθος ή κάτι ανακριβές

- όλοι ξέρουν ότι η anadigit (anavasi digital) είναι η ίδια εταιρεία (ή ίδιοι άνθρωποι τέλος πάντων) με την Ανάβαση.. όλοι όταν λέμε ο χάρτης της ανάβασης εννοούμε τον toponavigator.. μια εταιρεία μπορεί να έχει 50 θυγατρικές με διαφορετικά ονόματα.. αν δεν το πιστεύεις ή νομίζεις ότι θέλω να σου πω για κάποιο λόγο ψέμματα, απλά προσπέρασε.. εδώ προσπαθούμε να πούμε πληροφορίες για να βοηθάμε τους άλλους..

 

ο online χάρτης toponavigator είναι πολύ χρήσιμος, γιατί μπορείς να δεις χάρτη, δρόμους και μονοπάτια και πληροφορίες για πάρα πολλές διαδρομές όταν είσαι στο σπίτι σου.. αν κάνεις ένα κλικ από το κομπιούτερ σου θα δεις ότι είναι δωρεάν, δε θα σου ζητήσει λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα το topo Navigator. Το είδα από ένα φίλο που ανέβηκα σε βουνό. Έδειχνε μονοπάτια χαράζε την πορεία σου και αν παρεκκλίνεις της πορείας σου σε διόρθωνε . Γενικά με ενθουσίασε και γι αυτό το αγόρασα. Ο φίλος μου έφυγε και δεν έχω κάποιον που να ξέρει να μου το μάθει. Γι αυτό και ρώτησα.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@vitriolis

βλέπω ότι υπάρχει στο playstore το toponavigator αλλά δεν το έχω δοκιμάσει σε κινητό, επειδή χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια το orux και δεν μου χρειάστηκε κάτι πιο εξειδικευμένο.

αν πάντως κάποιος το έχει δοκιμάσει, ας μας πει εντυπώσεις..

Link to comment
Share on other sites

@lneam

 

δεν είπα τίποτα λάθος ή κάτι ανακριβές

- όλοι ξέρουν ότι η anadigit (anavasi digital) είναι η ίδια εταιρεία (ή ίδιοι άνθρωποι τέλος πάντων) με την Ανάβαση.. όλοι όταν λέμε ο χάρτης της ανάβασης εννοούμε τον toponavigator.. μια εταιρεία μπορεί να έχει 50 θυγατρικές με διαφορετικά ονόματα.. αν δεν το πιστεύεις ή νομίζεις ότι θέλω να σου πω για κάποιο λόγο ψέμματα, απλά προσπέρασε.. εδώ προσπαθούμε να πούμε πληροφορίες για να βοηθάμε τους άλλους..

 

Ειχες δικιο, υπαρχουν κοινες ριζες στο δεντρο. Τα κλαδια ομως εχουν αλλα φρουτα, μπανανες το ενα, πορτοκαλια το αλλο.

Δυστυχως τα στοματα δεν ανοιγουν (Omerta) για να μαθουμε τι ακριβως γινεται στο παρασκηνιο ή ποια εταιρεια ηγειται. Ουτε φυσικα, οι εταιρεις θελουν να το διαφημισουν. Γιατι αραγε ?

Τελος παντων ....

Αυτο που λενε, ειναι οτι καθε εταιρεια εχει αλλο αντικειμενο. Η μια τους εντυπους χαρτες και η αλλη τους ψηφιακους. Η μια εχει 0 (μηδεν) αναβαθμισεις (εντυποι χαρτες), η αλλη ισως και καθημερινα (ετσι διαφημιζουν).

 

Το ασχημο για εμενα ειναι πως το toponavigator

- πωλειται εκτος playstore. Ετσι ο πελατης δεν εχει τα ιδια δικαιωματα που εχουν οσοι αγοραζουν απο την google. Δηλαδη π.χ. να εχει στο ιδιο account σε πολλες συσκευες. Σε μικροτερο βαθμο ως προβλημα, την υποχρεωση της εταιρειας για αναβαθμισεις ή να βγαζει καθε λιγα χρονια νεες εφαρμογες με αλλο ονομα και οι πελατες να ξαναγοραζουν. Κατι που κανουν αλλες εταιρειες, Ελληνες και ξενοι.

- οι χαρτες ειναι σε "πλακιδια". Ετσι φτανουμε σε μερικες δεκαδες GByte για την Ελλαδα το συνολικο μεγεθος. Ουτε το κατεβασμα ειναι ευκολο, ουτε η εφαρμογη "πεταει". Μαλλον οι υπευθυνοι για αυτη την αποφαση στην anadigit ειναι audiophile, λατρεις του hi-end, και ακουνε απο πικαπ βινιλιου και λαμπατους ενισχυτες σε ταξη Α. Καπως ετσι θελουν, οταν θα βαλουμε στο ηλεκτρονικο μικροσκοπιο τους χαρτες, να μην δουν οτι υπαρχει ενα "στραβο" pixel στην γραμμη του μονοπατιου και κανουν harakiri απο την ντροπη τους, στα ματια των πελατων τους.

 

Προσωπικα οταν η εφαρμογη μπορει να αγοραστει απο το playstore και υπαρχει διπλη επιλογη για τους χαρτες, πλακιδια και διανυσματικοι χαρτες, τοτε .. θα τα ξαναπουμε. Βαλε και μια καλυτερη εφαρμογη στο project.

 

Εχω μια ιδεα για την anadigit. Ολα αυτα τα εκατομμυρια των τουριστων που επισκεπτονται την Ελλαδα καθε χρονο, τι ξερουν καλυτερα ??? Το orux και το locus maps ή το toponavigator. Μηπως να πουλανε απο το playstore, ενα μικρο αρχειο (200-500 MB) συμβατο με αυτες τις εφαρμογες ? Εεεεε ?

Οι εταιρειες που πουλανε τους χαρτες τους, επισημα μεσα απο την εφαρμογη locus maps, ειναι βλακες ? Η μηπως εχουν καλυτερες επιχειρηματικες ιδεες ?

Και ολα αυτα στην Ελλαδα, που εχει νουμερο 1 τον τουρισμο της. Viva souvlaki and mouzaka !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα το toponavigator υπάρχει στο playstore. και μάλιστα δωρεάν

Μόλις το κατέβασα. Φαίνεται πολύ ελαφρύ, από ό,τι κατάλαβα δεν κατεβαίνει ολόκληρος χάρτης της Ελλάδας, αλλά κατεβαίνουν τα μέρη όπου κάνεις ζουμ. Δεν το δοκίμασα ακόμα σε πλοήγηση, βέβαια, αφού μόλις το κατέβασα. Αν δεν θέλεις να είσαι online όταν βλέπεις τους χάρτες, μπορείς να τους κατεβάσεις στο κινητό, αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου. Εγώ με τόσα gps και χάρτες που έχω βάλει έχω πρόβλημα πλέον.

Έχει επίσης, στο playstore, τοπικούς χάρτες με πληρωμή 6 ευρώ, τοπικούς χάρτες με μονοπάτια, διαδρομές αξιοθέατα ενός βουνού ή νησιού π.χ. pendeli, santorini klp.. πολύ καλή ιδέα για τους τουρίστες..

 

ΥΓ.. τελικά κατεβαίνει μια έκδοση που δεν η πλήρης.. οπότε για την πλήρη έκδοση πρέπει να αγοράσεις κωδικό ενεργοποίησης. Δεν ξέρω σε τί διαφέρει η δωρεάν έκδοση με την πλήρη.

Edited by scofild
Link to comment
Share on other sites

Μα το toponavigator υπάρχει στο playstore. και μάλιστα δωρεάν

 

Ποιος ειπε οτι ΔΕΝ υπαρχει το toponavigator στο playstore ???

 

Εγω ειπα οτι η Anadigit ΠΟΥΛΑΕΙ το toponavigator εκτος playstore. Και τους λογους του εχω πει ... 2 ποστ πιο πανω.

 

Toponavigator 6 για Android / Δωρεάν έκδοση

http://www.toponavigator.com/xartografia/toponavigator-6-gia-android-free-edition/

 

Toponavigator 6 για Android / Πλήρης έκδοση

http://www.toponavigator.com/xartografia/toponavigator-6-gia-android-pliris-ekdosi/

 

Οταν εχουμε την δωρεαν εκδοση, καταβαζουμε osm maps. Οταν εγκαταστησουμε το Κλειδί Ενεργοποίησης, τοτε μπορουμε να εχουμε προσβαση στους χαρτες της anadigit.

 

Οσο για τις εκδοσεις που εχουν τοπικους χαρτες, οπως ειπες ειναι μονο για τουριστες. Οι Ελληνες θα πληρωσουν σιγα-σιγα ολους τους τοπικους χαρτες οσο ενα ορειβατικο μηχανημα garmin.

Βρε ... τι μου θυμιζει αυτο ???? Αααα τους χαρτες της Αναβασης. Βρε κατι συμπτωσεις στην ζωη.

 

Να σου κανω μια ερωτηση, μιας και εχεις εμπειρια στο βουνο.

Εαν σημερα, που εχεις osm maps και ταυτοχρονα μπορεις να τους συγκρίνεις μεσα απο το λινκ της anadigit στο inetrnet, σε ολα αυτα τα μερη που εχεις παει ή ξερεις απο φιλους, ποσο % οι χαρτες osm, εχουν λευκο χαρτη σε μονοπατια.

5% 10% 15% .... ? τι ποσοστο θα εχουμε προβλημα στην πλοηγηση στο βουνο με osm maps ?

 

πληροφοριακα η σουιτα toponavigator εχει 40ευρω

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις επιλογές για χάρτες έχω στο topo navigator extreme. Το open street map είναι σαν το osm που λέτε; d025634c3b13d46927e096961a83635b.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις επιλογές για χάρτες έχω στο topo navigator extreme. Το open street map είναι σαν το osm που λέτε; d025634c3b13d46927e096961a83635b.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι ακριβώς έχει εκεί που λες ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειπε οτι ΔΕΝ υπαρχει το toponavigator στο playstore ???

 

Να σου κανω μια ερωτηση, μιας και εχεις εμπειρια στο βουνο.

Εαν σημερα, που εχεις osm maps και ταυτοχρονα μπορεις να τους συγκρίνεις μεσα απο το λινκ της anadigit στο inetrnet, σε ολα αυτα τα μερη που εχεις παει ή ξερεις απο φιλους, ποσο % οι χαρτες osm, εχουν λευκο χαρτη σε μονοπατια.

5% 10% 15% .... ? τι ποσοστο θα εχουμε προβλημα στην πλοηγηση στο βουνο με osm maps ?

 

πληροφοριακα η σουιτα toponavigator εχει 40ευρω

 

το osm το είχα κοιτάξει πριν 2 χρόνια περίπου και σε μερικά βουνά είχε πάρα πολλά μονοπάτια (π.χ. στο Γράμμο) ενώ σε άλλα καθόλου.. αφού είναι χάρτης που βασίζεται σε εθελοντές δεν υπάρχει συνέπεια φυσικά.. εγώ χρησιμοποιώ το orux αλλά και το locus είναι παρόμοιο και πολύ καλό πρόγραμμα.. στο orux χρησιμοποιώ το χάρτη topo4u που είναι δωρεάν.. βρίσκω μια διαδρομή από το wikiloc ή οπουδήποτε αλλού στο ίντερνετ, το φορτώνω στο orux σε αρχείο gpx, και την έχω ως μπούσουλα.. σε αυτήν την περίπτωση και ο χάρτης να μη φαίνεται δεν πειράζει και πολύ, αφού έχεις την διαδρομή φορτωμένη στο κινητό και μπορείς να την ακολουθήσεις και χωρίς χάρτη.

 

ΥΓ καμιά σχέση τα garmin με την πλοήγηση στο βουνό με κινητό.. καλά είναι να χρησιμοποιεί κάποιος κινητό στο βουνό για πλοήγηση μόνο όταν πρόκειται για περιοχή που γνωρίζει και είναι σχετικά μικρή διαδρομή μερικών ωρών. Για αναβάσεις πολλών ωρών σε περιοχές που δεν ξέρουμε και ιδίως με δύσκολες καιρικές συνθήκες, πρέπει να έχουμε garmin, οι μπαταρίες του οποίου κρατάνε μέρες, έχει πολύ καλύτερο δέκτη gps από το κινητό και μπορεί κάποιος να το λειτουργήσει με βρεγμένα χέρια, γάντια κλπ..

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@ vitriolis ναι το open street map είναι οι χάρτες osm

 

@ vastegial_74 στο κτηματολόγιο έχει αεροφωτογραφίες του κτηματολογίου

Edited by scofild
Link to comment
Share on other sites

με ποια εντολή στο sys μικραίνει ο κέρσορας σε 3D σε igo ;για θυμίστε μου
3dcarsizemin=5000 3dcarsizemax=10000 3dcarsizemul=30000

 

αυτή είναι η εντολή όποιος θελήσει

Link to comment
Share on other sites

το osm το είχα κοιτάξει πριν 2 χρόνια περίπου και σε μερικά βουνά είχε πάρα πολλά μονοπάτια (π.χ. στο Γράμμο) ενώ σε άλλα καθόλου.. αφού είναι χάρτης που βασίζεται σε εθελοντές δεν υπάρχει συνέπεια φυσικά.. εγώ χρησιμοποιώ το orux αλλά και το locus είναι παρόμοιο και πολύ καλό πρόγραμμα.. στο orux χρησιμοποιώ το χάρτη topo4u που είναι δωρεάν.. βρίσκω μια διαδρομή από το wikiloc ή οπουδήποτε αλλού στο ίντερνετ, το φορτώνω στο orux σε αρχείο gpx, και την έχω ως μπούσουλα.. σε αυτήν την περίπτωση και ο χάρτης να μη φαίνεται δεν πειράζει και πολύ, αφού έχεις την διαδρομή φορτωμένη στο κινητό και μπορείς να την ακολουθήσεις και χωρίς χάρτη.

 

ΥΓ καμιά σχέση τα garmin με την πλοήγηση στο βουνό με κινητό.. καλά είναι να χρησιμοποιεί κάποιος κινητό στο βουνό για πλοήγηση μόνο όταν πρόκειται για περιοχή που γνωρίζει και είναι σχετικά μικρή διαδρομή μερικών ωρών. Για αναβάσεις πολλών ωρών σε περιοχές που δεν ξέρουμε και ιδίως με δύσκολες καιρικές συνθήκες, πρέπει να έχουμε garmin, οι μπαταρίες του οποίου κρατάνε μέρες, έχει πολύ καλύτερο δέκτη gps από το κινητό και μπορεί κάποιος να το λειτουργήσει με βρεγμένα χέρια, γάντια κλπ..

 

Τι ειναι αυτο το osm που εσυ αναφερεις ? Και πως ακριβως το κοιταξες ? Δεν ξερω εαν καταλαβες σε τι ακριβως αναφερθηκα. Ασε που ειπα 2 λεξεις, ενω εσυ απαντας με 1 λεξη. Ναι εχει αλλο νοημα. Μηπως το μπερδευεις με το OsmAnd ??

Εγω ειπα για τους osm maps που εχεις στο orux...

Εαν ειχες καταλαβει, τοτε ποια διαφορά εχουν αυτα που εχω κανει με κοκκινο χρωμα? Καμια και με αποδειξεις απο την μερια μου.

Τι σημασια εαν εχουμε OsmAnd, Orux, Locus Maps,... (εφαρμογες), ο καθενας οτι του αρεσει τρεχει

Τι σημασια εαν εχουμε topo4u, andromaps, freizeitkarte-osm.de, mapsforge.org, .... ΟΛΟΙ αυτοι που παραγουν αρχεια χαρτη τα δεδομενα τα κατεβαζουν απο τον ιδιο server = Mapsforge Download Server

Τελος παντων, μετα τα κοκκινα mark που εκανα στο κειμενο σου, απο αυτα που γραφεις καταλαβα οτι ηθελα.

 

 

Σε καμια περιπτωση δεν μηδενιζω τις δυνατοτητες των ορειβατικων Garmin. Ομως η πλοηγηση σε smartphone android εχει καλυψει την αποσταση που υπηρχε ολα αυτα τα χρονια. Σε τετοιο βαθμο, που σε πολυ extreme καταστασεις ορειβατων θα εχουν προβλημα πραγματικα (τα smartphone) . Διαφορετικα σε απλες καταστασεις ολα ειναι προσωπικες επιλογες του χρηστη.

 

- οι εφαρμογες π.χ. locus maps, εχουν τρομερες δυνατοτητες, απλα γιατι η εταιρεια βελτιωνεται απο τους πελατες της με το customer feedback. Κατι που στην garmin ... δεν το βλεπω πλεον.

 

- η αυτονομια των garmin, ναι ειναι κορυφαια ... αλλα αυτο αφειλεται στο hardware που εχουν. Θυμιζει nintendo της δεκαετιας του '90

το smartphone που εχω με μπαταρια 3300mAh και τεχνολογια στα 10nm, αναλογα την εφαρμογη μπορει

1. πλοηγηση στην πολη 6-12 ωρες αναλογα την φωτεινοτητα της οθονης και την εφαρμογη

2. καταγραφη διαδρομης (σβηστη οθονη) με το locus maps 2% battery την ωρα = 50ωρες

3. πλοηγηση με το locus maps 12-25ωρες αναλογα την φωτεινοτητα της οθονης

επιπλεον μπορουμε να εχουμε στο βουνο solar panel + powerbank

cL4GDIE.jpg

 

- προφανως ξεχνας ή αγνοεις της υπαρξη rugged smartphone, απο 100-1500€. Μια χαρα δουλευουν και με γαντια

cat phones

Samsung Xcover 4

MobileMapper 50

 

- οσο για τον δεκτη GNSS των Garmin απλα κανει την δουλεια του. Οι σημερινοι δεκτες στα smartphone ειναι πολυ μπροστα απο την garmin.

Μπορουν να "πιασουν" GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS, Navic. Σε ολα τα προηγουμενα υποστηριζει και SBAS απο ολους. Οσο για τα ταυτοχρονα καναλια πρεπει να "βλεπει" 42-48. Στην δικη μου συσκευη εχω φτασει τα 40. Οταν με το καλο Κινεζοι και Ευρωπαιοι στειλουν περισσοτερους δορυφορους θα στο αποδειξω.

Θελεις να πουμε για ευασθησια σε περιπτωσεις δυσκολης ληψης. Απλα κλειδωνει στιγμα ... οταν καποιο Garmin που δοκιμασα ΠΟΤΕ.

 

Δες μερικα screenshoot απο την συσκευη μου. Μπορεις να αντιπαρεθεσεις τα δικα σου απο Garmin ????

 

8FyWXHU.jpg

DlRWBgB.jpg

pY6u8WA.jpg

DojPwKR.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το ξεχείλωσες τερμα.....22αρα γεμισες......:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...