Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δε βρισκω στο sygic πλοηγηση με τα ποδια?δεν το υποστηριζει?

ειχα το navigon και πριν την ενερξη της διδρομης μπορουσες να επιλεξεις με ποιο τροπο:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δε βρισκω στο sygic πλοηγηση με τα ποδια?δεν το υποστηριζει?

ειχα το navigon και πριν την ενερξη της διδρομης μπορουσες να επιλεξεις με ποιο τροπο:wacko:

Μόλις κάνεις 1 κλικ πάνω στον χάρτη βγάζει στο κάτω μέρος ένα μενού με επιλογές, όπως αλλαγή σε ποδαρατο.

 

Να ενημερώσω επίσης ότι έχουμε νέους χάρτες 2015.06 για Ελλάδα με την 15.4.6

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κάνεις 1 κλικ πάνω στον χάρτη βγάζει στο κάτω μέρος ένα μενού με επιλογές, όπως αλλαγή σε ποδαρατο.

 

Να ενημερώσω επίσης ότι έχουμε νέους χάρτες 2015.06 για Ελλάδα με την 15.4.6

 

σε ευχαριστω

αυτη την εκδοση εβαλα!

ειχα μηνες να το χρησιμοποιησω, εχει γινει πιο ομορφο

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να εξηγήσω πώς υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά για την ίδια διαδρομή μεταξύ sygic και Igo.

 

Κοιτάω την διαδρομή Γύθειο-Κυλλήνη.

Το Sygic 15.4.6 βγάζει χρόνο 5:15 και 280χλμ μέσω Τρίπολης.

Το Igo βγάζει 3:16ώρες και 243χλμ μέσω Μεγαλόπολης.

Δεν βγάζει το sygic ακριβώς την ίδια διαδρομή, αλλά η διαφορά είναι τεράστια στον χρόνο.

Ξέρει κανείς τι παίζει;

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και μέσα στην Αθήνα έχω παρατηρήσει διαφορές μεταξύ sygic και igo. Το sygic προτείνει περισσότερες μανούβρες σε σχέση με το igo. Λογικά είναι θέμα αλγορίθμου
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να εξηγήσω πώς υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά για την ίδια διαδρομή μεταξύ sygic και Igo.

 

Κοιτάω την διαδρομή Γύθειο-Κυλλήνη.

Το Sygic 15.4.6 βγάζει χρόνο 5:15 και 280χλμ μέσω Τρίπολης.

Το Igo βγάζει 3:16ώρες και 243χλμ μέσω Μεγαλόπολης.

Δεν βγάζει το sygic ακριβώς την ίδια διαδρομή, αλλά η διαφορά είναι τεράστια στον χρόνο.

Ξέρει κανείς τι παίζει;

Δυστυχώς ο δρόμος που έδειχνε το IGO μετά την Σπάρτη, ούτε καν υπήρχε πραγματικά.

Για σιγουριά πήγα μέσω Τρίπολης, γιατί μετά έδειχνε κάτι άλλα μικρά δρομάκια, που ούτε το Google maps δεν τα πρότεινε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο δρόμος που έδειχνε το IGO μετά την Σπάρτη, ούτε καν υπήρχε πραγματικά.

Για σιγουριά πήγα μέσω Τρίπολης, γιατί μετά έδειχνε κάτι άλλα μικρά δρομάκια, που ούτε το Google maps δεν τα πρότεινε.

με ποιον χαρτη πηγες επαρχια?
Link to comment
Share on other sites

με ποιον χαρτη πηγες επαρχια?

Tomtom 2015.03

Υπάρχει άλλος πιο ενημερωμένος για Ελλάδα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το here σε oflline αναζητήσεις έχει αρχίσει να με απογοητεύει.

δεν βρίσκει βασικά πράγματα, και σε πρόσφατη αναζήτηση που έκανα ενόψει ταξιδιού εκτός Ελλάδας δεν έβρισκε ούτε τα μισά απο όσα έβρισκε σε online.

υπάρχει κάποια ρύθμιση που με συμβουλεύετε να κάνω για να διορθωθεί αυτό?

προφανώς έχω κατεβάσει και έχω ενήμερους τους σχετικούς χάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα σήμερα στη Θηβών αυτοκίνητο TomTom με κάμερα στην οροφή σαν αυτή που χαν τα αυτοκινητα της Google όταν έβγαζαν φωτογραφίες για το street view. Τι παίζει;
Link to comment
Share on other sites

Tomtom 2015.03

Υπάρχει άλλος πιο ενημερωμένος για Ελλάδα;

Όχι αυτό θα σου έλεγα, ότι για επαρχία ο τομτομ είναι πιο πλήρης από τον here.στην Αθήνα βέβαια ο here βγάζει καλύτερες διαδρομές.

Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα σήμερα στη Θηβών αυτοκίνητο TomTom με κάμερα στην οροφή σαν αυτή που χαν τα αυτοκινητα της Google όταν έβγαζαν φωτογραφίες για το street view. Τι παίζει;

 

Και εγώ το είχα δει αυτό πριν 1-2 χρόνια. Οτι και να παίζει δεν είναι κάτι που θα γίνει άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Στο here οσο και αν εψαξα δεν βρηκα επιλογη για ταχυτερη-κοντινοτερη κλπ διαδρομη που εχουν αλλες εφαρμογες. Μαλλον δεν υπαρχει; Ρωταω μηπως και μου διαφευγει κατι.

Αν δεν εχει, ειναι νομιζω σημαντικη ελλειψη. Για παραδειγμα για σημειο στο κεντρο της θεσ/νικης (απο Γιαννιτσα στην Δελφων) με βαζει μονο μεσα απο την πολη αποκλειοντας τον περιφερειακο. Αλλες εφαρμογες (google maps, copilot, tomtom) τη δινουν τη διαδρομη απο τη ρυθμιση ταχυτερη-κοντινοτερη. Ωστοσο εκει που κατα τη γνωμη μου υπερτερει το here ειναι στη "νοημοσυνη" ως προς τον επαναπροσδιορισμο μιας διαδρομης οταν προσπαθεις επιτηδες να το μπερδεψεις (για τις αναγκες της δοκιμης)

Link to comment
Share on other sites

Στο here οσο και αν εψαξα δεν βρηκα επιλογη για ταχυτερη-κοντινοτερη κλπ διαδρομη που εχουν αλλες εφαρμογες. Μαλλον δεν υπαρχει; Ρωταω μηπως και μου διαφευγει κατι.

Αν δεν εχει, ειναι νομιζω σημαντικη ελλειψη. Για παραδειγμα για σημειο στο κεντρο της θεσ/νικης (απο Γιαννιτσα στην Δελφων) με βαζει μονο μεσα απο την πολη αποκλειοντας τον περιφερειακο. Αλλες εφαρμογες (google maps, copilot, tomtom) τη δινουν τη διαδρομη απο τη ρυθμιση ταχυτερη-κοντινοτερη. Ωστοσο εκει που κατα τη γνωμη μου υπερτερει το here ειναι στη "νοημοσυνη" ως προς τον επαναπροσδιορισμο μιας διαδρομης οταν προσπαθεις επιτηδες να το μπερδεψεις (για τις αναγκες της δοκιμης)

Όταν σου βγάζει διαδρομές το HERE, την πρώτη την έχει με σκούρο μπλε, με πιο ανοιχτόχρωμο μπλε έχει και τις εναλλακτικές που μπορείς να επιλέξεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σου δινει αυτοματα τις εναλλακτικες. Δεν εννοω ομως αυτο.

Θα ηθελα να σου εδινε και καποιο τροπο να επεμβαινεις στον καθορισμο εναλλακτικων. Σταδιακα ισως το εμπλουτισουν και με αυτη τη δυνατοτητα μια και αποτι βλεπω ειναι σε συνεχη αναπτυξη η εφαρμογη τελευταια.

Link to comment
Share on other sites

To here τις περισσότερες φορές μου κολλάει συνέχεια και ατγει να φορτώσει την διαδρομή και εγω ετσι δεν μπορώ να βρω τον δρόμο που ψάχνω...ξέρετε κάποιο άλλο φρι gps? μετά εχω του google maps αλλά και αυτό δεν είναι οτι καλύτερο

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

To here τις περισσότερες φορές μου κολλάει συνέχεια και ατγει να φορτώσει την διαδρομή και εγω ετσι δεν μπορώ να βρω τον δρόμο που ψάχνω...ξέρετε κάποιο άλλο φρι gps? μετά εχω του google maps αλλά και αυτό δεν είναι οτι καλύτερο

Τι κινητό έχεις;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Cubot x9!!!!!!!

Δοκιμασες να το απεγκαταστησεις και να το ξαναβαλεις απο την αρχη; Κανε και μια επανεκκινηση της συσκευης σου.

Μερικες φορες προβληματα λειτουργικου λυνονται ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε google και here προτιμώ τους here.

Βέβαια ακόμα δεν κατάλαβα πως λειτουργεί σε offline.

Όλο ότι δεν υπάρχει σύνδεση μου βγάζει ενώ έχω τσεκαρισμένο το offline και τους χάρτες κατεβασμένους.

Αν μπορεί να το εξηγήσει κάποιος.

Ένα μεγάλο ατού του HERE, είναι το ότι σου δείχνει επιλεγμένα κτίρια, π.χ. mall, από μέσα.

Η υπηρεσία ονομάζεται venue και είναι ενσωματωμένη.

Μπορείς να δεις που βρίσκονται τα καταστήματα.

 

http://360.here.com/2015/02/18/get-inside-venue-maps-now-android/

 

Επίσης δουλεύει πάνω στο δικό του street view.

 

http://www.pocket-lint.com/news/125142-here-maps-street-view-cars-read-road-signs-we-hitch-a-ride-in-the-google-beating-motor

 

Ή Νότια, μόνο αρπαχτή δεν έκανε με τους χάρτες.

Αφού όμως πούλησε το τμήμα κινητών, δεν είχε λόγο να κρατήσει τους χάρτες. Έχει μακρά παράδοση και πολύ καλούς χάρτες.

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Here_(company)

 

Οι αυτοκινητοβιομηχανίες, AUDI, BMW, DAIMLER, δήλωσαν ότι οι χάρτες θα παραμείνουν ελεύθεροι.

Δεν έχει νόημα να τους κλειδώσουν.

 

Το σίγουρο είναι ότι το Here θέλει δουλειά ακόμα.

Και αν κρίνω από τους χάρτες της bmw, δεν νομίζω ότι θα γίνουν καλύτεροι.

Η Νόκια ήταν εγγύηση.

 

Το πρόβλημα μου με τους ελεύθερους χάρτες, είναι το ότι ανάλογα με την χώρα που βρίσκεσαι, σε αυτή τη γλώσσα αναγράφονται και οι οδοί.

Φανταστείτε τι γίνεται όταν πάω στην Βουλγαρία.

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε google και here προτιμώ τους here.

Βέβαια ακόμα δεν κατάλαβα πως λειτουργεί σε offline.

Όλο ότι δεν υπάρχει σύνδεση μου βγάζει ενώ έχω τσεκαρισμένο το offline και τους χάρτες κατεβασμένους.

Αν μπορεί να το εξηγήσει κάποιος.

Ένα μεγάλο ατού του HERE, είναι το ότι σου δείχνει επιλεγμένα κτίρια, π.χ. mall, από μέσα.

Η υπηρεσία ονομάζεται venue και είναι ενσωματωμένη.

Μπορείς να δεις που βρίσκονται τα καταστήματα.

 

http://360.here.com/2015/02/18/get-inside-venue-maps-now-android/

 

Επίσης δουλεύει πάνω στο δικό του street view.

 

http://www.pocket-lint.com/news/125142-here-maps-street-view-cars-read-road-signs-we-hitch-a-ride-in-the-google-beating-motor

 

Ή Νότια, μόνο αρπαχτή δεν έκανε με τους χάρτες.

Αφού όμως πούλησε το τμήμα κινητών, δεν είχε λόγο να κρατήσει τους χάρτες. Έχει μακρά παράδοση και πολύ καλούς χάρτες.

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Here_(company)

 

Οι αυτοκινητοβιομηχανίες, AUDI, BMW, DAIMLER, δήλωσαν ότι οι χάρτες θα παραμείνουν ελεύθεροι.

Δεν έχει νόημα να τους κλειδώσουν.

 

Το σίγουρο είναι ότι το Here θέλει δουλειά ακόμα.

Και αν κρίνω από τους χάρτες της bmw, δεν νομίζω ότι θα γίνουν καλύτεροι.

Η Νόκια ήταν εγγύηση.

 

Το πρόβλημα μου με τους ελεύθερους χάρτες, είναι το ότι ανάλογα με την χώρα που βρίσκεσαι, σε αυτή τη γλώσσα αναγράφονται και οι οδοί.

Φανταστείτε τι γίνεται όταν πάω στην Βουλγαρία.

Το εκτός σύνδεσης στο βγάζει αλλά σου δείχνει κανονικά τους χάρτες, σωστά; Λογικό ειν αυτό. Το ίντερνετ το χρησιμοποιεί για live ενημέρωση κίνησης των δρόμων και νομίζω και για περισσότερα αποτελέσματα στις αναζητήσεις.

Απ την αρχή του Nokia maps στο symbian ήταν φανερό ότι δεν ήταν αρπαχτή αλλά μια επένδυση με μέλλον.

Οι χάρτες των BMW και Volkswagen Group (που χει τις μισές αυτοκινητοβιομηχανίες) είναι μια χαρά για τη Γερμανία και άλλες χώρες (για ελλάδα που τους εχω δει σε VW είναι ελλειπείς), αλλά πλέον με την εξαγορά των Here θα μπορούν να παρέχουν ενσωματωμένη άριστη πλοήγηση σχεδόν σ όλες τις χώρες, κάτι απαραίτητο για έναν όμιλο 11 αυτοκινητοβιομηχανιών

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Παντως ενα αξιοπεριεργο που εντοπισα πριν λιγο: δοκιμαζοντας αναζητηση ονλαϊν στο 360here.com (που δεν το ηξερα πριν το αναφερει ο filmakias) για την ιδια διαδρομη μου βγαζει διαφορετκα αποτελεσματα απο την εφαρμογη!!! Για μια συγκεκριμενη διαδρομη μιλαω (Γιαννιτσα-Δελφων θεσ/νικη). Πως γινεται αυτο; Χρησιμοποιουν αλλους αλγοριθμους υπολογισμου μαλλον στο ενα και στο αλλο.

Παρεμπιπτοντως να αναφερω ενημερωτικα οτι σημερα το απογευμα εκανα σκληρο τσεκ μεσα στην πολη μου την τελευταια εκδοση του sygic και πραγματικα παιζει να ειναι το πιο αχρηστο προγραμμα που υπαρχει (;). Εχασε το μπουσουλα στις εκτος προγραμματισμου αλλαγες πορειας που συνεχως εκανα. Απογοητευτικο... Στο ιδιο ακριβως τεστ το here ηταν αψογο. Επαναπρογραμματιζε σε χρονο dt χωρις ουτε μια αστοχια. Μονο με το navigon παλιοτερα ειχα τετοια αποτελεσματα ακριβειας.

Το αναφερω καθαρα σαν προσωπικη μου εμπειρια. Ξερω οτι ειναι - ισως-το δημοφιλεστερο εμπορικο λογισμικο πλοηγησης στο android.

Edited by sakisv
Link to comment
Share on other sites

Παντως ενα αξιοπεριεργο που εντοπισα πριν λιγο: δοκιμαζοντας αναζητηση ονλαϊν στο 360here.com (που δεν το ηξερα πριν το αναφερει ο filmakias) για την ιδια διαδρομη μου βγαζει διαφορετκα αποτελεσματα απο την εφαρμογη!!! Για μια συγκεκριμενη διαδρομη μιλαω (Γιαννιτσα-Δελφων θεσ/νικη). Πως γινεται αυτο; Χρησιμοποιουν αλλους αλγοριθμους υπολογισμου μαλλον στο ενα και στο αλλο.

Παρεμπιπτοντως να αναφερω ενημερωτικα οτι σημερα το απογευμα εκανα σκληρο τσεκ μεσα στην πολη μου την τελευταια εκδοση του sygic και πραγματικα παιζει να ειναι το πιο αχρηστο προγραμμα που υπαρχει (;). Εχασε το μπουσουλα στις εκτος προγραμματισμου αλλαγες πορειας που συνεχως εκανα. Απογοητευτικο... Στο ιδιο ακριβως τεστ το here ηταν αψογο. Επαναπρογραμματιζε σε χρονο dt χωρις ουτε μια αστοχια. Μονο με το navigon παλιοτερα ειχα τετοια αποτελεσματα ακριβειας.

Το αναφερω καθαρα σαν προσωπικη μου εμπειρια. Ξερω οτι ειναι - ισως-το δημοφιλεστερο εμπορικο λογισμικο πλοηγησης στο android.

360here.com δεν υπάρχει, εννοείς το here.com προφανώς.

Το Sygic σε παλιότερες εκδόσεις που το δούλευα, έτσι κι άλλαζες πορεία όντως μπερδευόταν και αντί να βγάλει νέα διαδρομή κοντινότερη, ήθελε οπωσδήποτε να σε πάει πίσω στο δρόμου που έβγαλε αρχικά. Νόμιζα ότι έτσι δούλευαν όλα μέχρι που δοκίμασα το here.

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

360here.com δεν υπάρχει, εννοείς το here.com προφανώς.

.

 

Ναι, αυτο εννοω, σορυ για τη λαθος διευθυνση.

Και το copilot που επισης δοκιμασα. παλιοτερα με τον ιδιο τροπο εβγαλε αστοχιες, αλλα πολυ λιγωτερες απο το sygic. Τελικα κατεληξα να το χρησιμοποιω (το copilot) συμπληρωματικα με το here τσεκαροντας ποιες διαδρομες δινει το ενα και ποιες το αλλο ωστε να αποφασισω ποια με βολευει περισσοτερο. . Αν δινουν τις ιδιες (οχι παντα...) προτιμω ασυζητητι το here σαν 100% πιο αξιοπιστο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...