Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο αυτο, μπορειτε να ριξετε μια ματια και σε αυτο τον οδηγο που εχω ανεβασει στο blog μου :

http://antonis-news.blogspot.com/2011/01/blog-post.html

 

Ωραίες οι πληροφορίες που δίνεις. Εμένα όμως με ενδιαφέρει κυρίως το wipe battery stats. Έχω το xrecovery περασμένο και δεν ξέρω ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να κάνω wipe. Απ' ότι έχω διαβάσει λέει ότι πρέπει να φορτώσει πλήρως, να καθαρίσεις και να ξεφορτώσει πλήρως μετά.

Εσύ στο άρθρο σου γραφεις :

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Μετά από αρκετές δοκιμές και ψάξιμο του θέματος βαθύτερα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τα battery stats πρέπει να σβήνονται ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΓΕΜΑΤΗ που ξέραμε μέχρι σήμερα. ΆΡΑ: Αφήνουμε το κινητό να σβύσει από μπαταρία, το βάζουμε να φορτίσει ανοίγουμε και σβήνουμε τα battery stats, ΕΠΑΝΕΚΚΊΝΗΣΗ και τέλος.

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις το λόγο που το λές αυτό, αλλά και τον τρόπο να το κάνω σωστά?

Λες σβήνουμε τα battery stats και κάνουμε επανεκκίνηση καθώς το κινητό είναι στο φορτιστή, αφήνουμε να φορτίσει πλήρως και το βγάζουμε?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραίες οι πληροφορίες που δίνεις. Εμένα όμως με ενδιαφέρει κυρίως το wipe battery stats. Έχω το xrecovery περασμένο και δεν ξέρω ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να κάνω wipe. Απ' ότι έχω διαβάσει λέει ότι πρέπει να φορτώσει πλήρως, να καθαρίσεις και να ξεφορτώσει πλήρως μετά.

Εσύ στο άρθρο σου γραφεις :

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Μετά από αρκετές δοκιμές και ψάξιμο του θέματος βαθύτερα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τα battery stats πρέπει να σβήνονται ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΓΕΜΑΤΗ που ξέραμε μέχρι σήμερα. ΆΡΑ: Αφήνουμε το κινητό να σβύσει από μπαταρία, το βάζουμε να φορτίσει ανοίγουμε και σβήνουμε τα battery stats, ΕΠΑΝΕΚΚΊΝΗΣΗ και τέλος.

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις το λόγο που το λές αυτό, αλλά και τον τρόπο να το κάνω σωστά?

Λες σβήνουμε τα battery stats και κάνουμε επανεκκίνηση καθώς το κινητό είναι στο φορτιστή, αφήνουμε να φορτίσει πλήρως και το βγάζουμε?

Ο οδηγος αυτος που εχω στο blog μου δεν ειναι δικος μου. Ειναι του φιλου Βασιλη (Stinger) απο το φορουμ εδω.

 

Συγκεκριμενα για το battery stats θα σου πω ακριβως ποιος ειναι ο ορθος τροπος :

1) φορτιζεις το κινητο μεχρι να παει 100%

2) μολις φορτισει σβησε το battery stats με οποιονδηποτε τροπο. υπαρχουν εφαρμογες στο market που το κανουν αλλα μπορεις να το κανεις και απο cwm αν το εχεις.

3) λειτουργεις το κινητο μεχρι να σβησει εντελως.

4) οταν κλεισει απο μπαταρια, το συνδεεις στον φορτιστη και το φορτιζεις κλειστο.

5) μολις φορτισει 100% βγαζεις τον φορτιστη και το ανοιγεις. περιμενεις να φορτωσει ολο το ui και τις εφαργμογες, και μετα το κλεινεις παλι.

6) το συνδεεις στον φορτιστη με κλειστη τη συσκευη και το αφηνεις να σου παει μεχρι 100%. λογικα θα κανει ενα 5λεπτο το λιγοτερο.

7) μολις φορτισει βγαζεις τον φορτιστη, το ανοιγεις και εισαι οκ !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγος αυτος που εχω στο blog μου δεν ειναι δικος μου. Ειναι του φιλου Βασιλη (Stinger) απο το φορουμ εδω.

 

Συγκεκριμενα για το battery stats θα σου πω ακριβως ποιος ειναι ο ορθος τροπος :

1) φορτιζεις το κινητο μεχρι να παει 100%

2) μολις φορτισει σβησε το battery stats με οποιονδηποτε τροπο. υπαρχουν εφαρμογες στο market που το κανουν αλλα μπορεις να το κανεις και απο cwm αν το εχεις.

3) λειτουργεις το κινητο μεχρι να σβησει εντελως.

4) οταν κλεισει απο μπαταρια, το συνδεεις στον φορτιστη και το φορτιζεις κλειστο.

5) μολις φορτισει 100% βγαζεις τον φορτιστη και το ανοιγεις. περιμενεις να φορτωσει ολο το ui και τις εφαργμογες, και μετα το κλεινεις παλι.

6) το συνδεεις στον φορτιστη με κλειστη τη συσκευη και το αφηνεις να σου παει μεχρι 100%. λογικα θα κανει ενα 5λεπτο το λιγοτερο.

7) μολις φορτισει βγαζεις τον φορτιστη, το ανοιγεις και εισαι οκ !!!!

 

Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω μόλις φορτίσει...

 

EDIT... Κατέβασα και χρησιμοποίησα το Battery Calibrator. Να δούμε τα αποτελέσματα....

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Καπου στους xda ειχα δει να αναφερεται το Restore Widgets μιλώντας για καποια επιλογη του Titanium. Που ακριβως ειναι αυτη η επιλογη και δεν την βρισκω τοση ωρα? Ή καταλαβα κατι λαθος?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Aν κάνεις full backup system+user data μετά θα υπάρχει και μια επιλογή που στα ελληνικά λέγεται widgets εφαρμογής και επαναφέρει και τα widgets στον launcher.Αλλά τουλάχιστον στο hd2 που δοκίμασα,θέλει ένα μικρό "κόλπο". Επαναφέρεις τα πάντα εκτός από τον launcher.Μετά κάνεις reboot.Επαναφέρεις τον launcher μαζί με τα δεδομένα του.Τον κάνεις default και επαναφέρεις από το titanium τα widgets εφαρμογής.Θα δεις ότι στις θέσεις των widgets βγάζει σφάλμα..Κάνεις reboot μέσω της εφαρμογής quick boot και τα widgets επανέρχονται κανονικά στον launcher.
Link to comment
Share on other sites

Aν κάνεις full backup system+user data μετά θα υπάρχει και μια επιλογή που στα ελληνικά λέγεται widgets εφαρμογής και επαναφέρει και τα widgets στον launcher.Αλλά τουλάχιστον στο hd2 που δοκίμασα,θέλει ένα μικρό "κόλπο". Επαναφέρεις τα πάντα εκτός από τον launcher.Μετά κάνεις reboot.Επαναφέρεις τον launcher μαζί με τα δεδομένα του.Τον κάνεις default και επαναφέρεις από το titanium τα widgets εφαρμογής.Θα δεις ότι στις θέσεις των widgets βγάζει σφάλμα..Κάνεις reboot μέσω της εφαρμογής quick boot και τα widgets επανέρχονται κανονικά στον launcher.

νομιζω πιο λιγη ωρα θα κανεις αν τα ξαναβαλεις απο την αρχη :p

εκτος αν ειναι γεματο widgets.

 

φιλικα :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πλην της επίσημης εφαρμογής του facebook και των εφαρμογών TweetDeck και Seesmic, υπάρχει κάτι άλλο γι'αυτή τη δουλειά που δεν έχω..υπό την υποψία μου (που έλεγε κι ο Ζήκος!)?

Η official είναι πολύ μεγάλη και στα τελευταία Update με πάμπολλα errors και χωρίς να δουλεύουν σωστά τα notifications.

Το tweetDeck, δεν έχει πολλές επιλογές για fb και δεν μπορώ να δω τα μηνύματα (εκτός αν δεν πρόσεξα κάτι) και το Seesmic είναι τραγικά αργό και επίσης χωρίς μηνύματα.

 

Άσχετο: Δουλεύω τον eFile εδώ και καιρό και είναι ελαφρύς, εύκολος, γρήγορος και με πολύ καλή λειτουργία ftp. Αντικατέστησα και τον ES και τον Astro. Όποιος έχει όρεξη το δοκιμάζει.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πλην της επίσημης εφαρμογής του facebook και των εφαρμογών TweetDeck και Seesmic, υπάρχει κάτι άλλο γι'αυτή τη δουλειά που δεν έχω..υπό την υποψία μου (που έλεγε κι ο Ζήκος!)?

Η official είναι πολύ μεγάλη και στα τελευταία Update με πάμπολλα errors και χωρίς να δουλεύουν σωστά τα notifications.

Το tweetDeck, δεν έχει πολλές επιλογές για fb και δεν μπορώ να δω τα μηνύματα (εκτός αν δεν πρόσεξα κάτι) και το Seesmic είναι τραγικά αργό και επίσης χωρίς μηνύματα.

 

Άσχετο: Δουλεύω τον eFile εδώ και καιρό και είναι ελαφρύς, εύκολος, γρήγορος και με πολύ καλή λειτουργία ftp. Αντικατέστησα και τον ES και τον Astro. Όποιος έχει όρεξη το δοκιμάζει.

 

Δοκιμασε το friendcaster.

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Σαν να έχεις ένα δίκιο.. Κια δύο μη σου πω..! Το έβγαζε πάντα στο search και ποτέ δεν το είχα προσέξει! Φαίνεται εκ πρώτης πολύ καλύτερο από την official. Το έβαλα στην SD και είμαι περίεργη αν θα δουλεύουν τα notifications. Ευχαριστώ πολύ! :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση αν το επιτρεπετε.Ειμαι κατοχος ενος htc desire S και εχω στην κατοχη μου (δωρο με το κινητο) το mobile maps 10.Η εκδοση που εχω δεν ειναι μαλλον συμβατη με android 2.3 και με την εταιρεια που επικοινωνησα μου ειπανε οτι συντομα θα διατιθεται καποιο update.Τις τελευταιες μερες που επικοινωνω μαζι τους,δεν απαντανε στα τηλ.Μαλλον εχουν κλεισει για καλοκαιρινες διακοπες.Ξερει καποιος αν εχει βγει καποιο update?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μιλάς για το Mobile Maps 10 από Sygic; Πλέον η εταιρία αναπτύσσει την εξέλιξη του Aura αλλά αυτό που μάλλον εννοούσε στην περίπτωση σου είναι να κάνει το (παλιό) MM10 να δουλεύει και στο gingerbread.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτο αναφερομαι.Εχεις δει πουθενα πως μπορω να το εγκαταστησω?Κοιταξα και στο forum τους,αλλα δεν ειδα καποια ενημερωση σχετικα.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι σε αυτο αναφερομαι.Εχεις δει πουθενα πως μπορω να το εγκαταστησω?Κοιταξα και στο forum τους,αλλα δεν ειδα καποια ενημερωση σχετικα.

 

Αν μιλάς για το Aura, τo κατεβάζεις από το market και το πληρώνεις. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος τον οποίο θα μπορούσαμε να συζητήσουμε στο παρόν forum.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οχι αναφερομαι στο mobile maps 10.Δεν υπαρχει περιπτωση να λειτουργησει στην δικη μου συσκευη?

 

Αν και επίσημα δεν παίζει στο 2.3.3 δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι. Έχω πολύ καιρό να το δοκιμάσω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.Θα περιμενω να ανοιξει ξανα η εταιρεια να μου πουν αν οντως τελικα δεν εχουν ασχοληθει με την συγκεκριμενη εκδοση,γιατι σε τηλεφωνικη επικοινωνια μου ειχαν πει πριν απο ενα μηνα οτι το πολυ σε 10 μερες θα ειχε τακτοποιηθει το θεμα...
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό το friendcaster

 

Όντως.. Την έχω από χθες βράδυ που μου την πρότεινε ο nikoskat. Τα notifications λειτουργούν μια χαρά τελικά και γενικώς τη θεωρώ πολύ καλύτερη της official. Και πολύ πιο γρήγορη. Αξίζει σίγουρα.

Λίγο την μπαταρία κοιτάζω γιατί νομίζω ότι κατεβαίνει πιο γρήγορα αλλά παίζει να είναι και εντελώς τυχαίο ή απλά ιδέα μου μια και είναι 3η φόρτιση από το upgrade στη 2.3.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Όντως.. Την έχω από χθες βράδυ που μου την πρότεινε ο nikoskat. Τα notifications λειτουργούν μια χαρά τελικά και γενικώς τη θεωρώ πολύ καλύτερη της official. Και πολύ πιο γρήγορη. Αξίζει σίγουρα.

Λίγο την μπαταρία κοιτάζω γιατί νομίζω ότι κατεβαίνει πιο γρήγορα αλλά παίζει να είναι και εντελώς τυχαίο ή απλά ιδέα μου μια και είναι 3η φόρτιση από το upgrade στη 2.3.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

δεν εχει θεμα με την μπαταρια το friendcaster. ειναι δοκιμασμενο απο μενα μιας και εχω αγορασει την εφαρμογη εδω και κατι μηνες. ο δημιουργος της εφαρμογης ειναι πολυ συνενοησιμος, διαβαζει και απανταει στα παραπονα και στις παροτρυνσεις μας για νεες επιλογες πολυ γρηγορα, οπως επισης βγαζει και πολυ συχνα αναβαθμισεις με βελτιωσεις και προσθηκες.

Ειναι απο τις εφαρμογες που πραγματικα αξιζει να αγορασει κανεις, αν φυσικα ασχολειται αρκετα με το fb απο την συσκευη του :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή για έλεγχο WiFi υπάρχει; να το κλείνει στα σιγουρα

 

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα την εφαρμογή πλοήγησης

Don’t Panic via gps 4.0 φορτώνει και λειτούργει

πολύ καλά αλλά κάποιες φορές μαυρίζει η οθόνη μετά 10 λεπτά πλοήγηση

σαν να έχει σβήσει το κινητό δεν επανέρχεται πατώντας

το μεσαίο κουμπί παρά μόνον αν επιλέξω πάλι να ανοίξω την εφαρμογή

και να βάλω πάλι την διαδρομή

Samsung galaxy s2

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με την geointelligence http://www.giniusdriver.gr/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1.aspx από ότι έχουνε πει η τελευταία έκδοση 4.40 λειτουργεί κανονικά με το galaxy s2
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει θεμα με την μπαταρια το friendcaster. ειναι δοκιμασμενο απο μενα μιας και εχω αγορασει την εφαρμογη εδω και κατι μηνες. ο δημιουργος της εφαρμογης ειναι πολυ συνενοησιμος, διαβαζει και απανταει στα παραπονα και στις παροτρυνσεις μας για νεες επιλογες πολυ γρηγορα, οπως επισης βγαζει και πολυ συχνα αναβαθμισεις με βελτιωσεις και προσθηκες.

Ειναι απο τις εφαρμογες που πραγματικα αξιζει να αγορασει κανεις, αν φυσικα ασχολειται αρκετα με το fb απο την συσκευη του :).

 

Οπως και το tweetcaster για twitter ειναι πολυ ωραια.

 

Sent from my HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Οπως και το tweetcaster για twitter ειναι πολυ ωραια.

Ναι, και το tweetcaster ειναι πολυ ολοκληρωμενη και αξιολογη εφαρμογη. μονο οι push notifications του λειπουν, τις οποιες τις περιμενω πως και πως :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με την geointelligence http://www.giniusdriver.gr/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1.aspx από ότι έχουνε πει η τελευταία έκδοση 4.40 λειτουργεί κανονικά με το galaxy s2

Επικοινώνησa δεν μπορουν να καταλαβουν θα το ψαξουν

και ομως κανει τα παραπανω

καποιος αλλος που να το εχει τοποθετησει μπορει να μου απαντησει!!!!!!!!

Edited by zafiridis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...