Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Δοκίμασες στα αγγλικά και δεν σου κάνει αναζήτηση;

 

2. Έχεις βάλει schemes από iGO8; Δοκίμασε του Odytsak.

 

1. Με τα αγγλικά κάνει αναζήτηση. Αλλά εμένα με ενδιαφέρει να μπορώ όταν κοιτάζω τον χάρτη να βρω μια πόλη ή μια οδό με την ονομασία στα αγγλικά απο τον χάρτη. Το έχω μάθει αυτό απο άλλα προγράμματα που έχω, και είναι πολύ βολικό. Π.χ. σε χώρες της ασίας, ανάλογα τον χάρτη, τα ονόματα δεν είναι γραμμένα στα κορεάτικα, κινέζικα, γιαπωνέζικα, αλλά στα αγγλικά. Όπως ακριβώς και με τον Ελληνικό χάρτη που μπορείς να βάλεις χάρτη με οδούς είτε στα Ελληνικά, είτε στα Αγγλικά (λατινικούς χαρακτήρες). Εμένα λοιπον, αυτοί οι χάρτες που κατέβασε, στις χώρες που χρησιμοποιούν κυριλλικά, τα έχει με αυτή την γραφή. Το ερωτημά μου είναι αν υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό. Το ότι κατεβαίνει αυτόματα απο τον σέρβερ της Navigon, δεν επιτρέπει να διαλέξεις το είδος του χάρτη, δηλ. να έχει λατινική γραφή ή κυριλλική. Αντίστοιχα γίνεται και με την Ελλάδα. Αυτός λοιπον ο Αυστριακός ή ο Πολωνός που θα το κατεβάσει, για να έρθει στην Ελλάδα πως θα βρεί κάποια οδό όταν είναι στα Ελληνικά;;; Ξαναλέω ότι με το search μπορείς να βρείς μια όδο (π.χ. Patission αντί Πατησίων ή Panepistimiou αντί Πανεπιστημίου. Αλλά στον χάρτη πάνω, δεν μπορείς να την βρείς. Και αυτό για μένα είναι ένα τεράστιο μείον. Εκτός αν μπορείς να βρείς άλλο χάρτη, με λατινική γραφή.

 

2. Βρήκα του Odytsak και τα έβαλα στον αντίστοιχο φάκελο, και έχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα. Δηλ. τα βλέπει το πρόγραμμα, και μπορώ να τα επιλέγξω. Μόλις όμως κάνω την επιλογή, αυτό που γίνεται είναι να κλείνει το πρόγραμμα, και να με πετάει έξω. Όταν ξαναμπαίνω μέσα, συνεχίζει να έχει τα default. Να επαναλάβω ότι βάζω τα αρχεία .zip στον εξής φάκελο sd/iGO/content/scheme. Τα βλέπει το πρόγραμμα, αλλά όταν επιλεχθούν, αντί να τα φορτώσει με πετάει εκτός!!!!

 

Καμία βοήθεια βρε παιδιά;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι τελείως άσχετος δε θέματα πλοήγησης..

Θέλω να μου πείτε ένα πρόγραμμα πλοήγησης που να έχει όσο σωστότερους χάρτες και οδηγίες για την ελλάδα και να είναι δωρεάν..Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τελείως άσχετος δε θέματα πλοήγησης..

Θέλω να μου πείτε ένα πρόγραμμα πλοήγησης που να έχει όσο σωστότερους χάρτες και οδηγίες για την ελλάδα και να είναι δωρεάν..Ευχαριστώ.

Δωρεαν με νορμαλ χαρτη ειναι το google maps, για το οποιο ομως χρειαζεσαι τη μονταρισμενη εκδοση για πλοηγηση στην Ελλαδα και φυσικα καποιο data plan γιατι δεν ειναι offline. Απο κει και περα τα υπολοιπα προγραμματα ειναι μεν offline αλλα ειναι επι πληρωμη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τικαρισμενα και τα δύο, τί πρέπει να κάνω ;

 

Send from my Galaxy S

 

Αν πας στις εφαρμογές και κάνεις Clear Cache? Αλλιώς Uninstall και ξανά Install?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είμαι τελείως άσχετος δε θέματα πλοήγησης..

Θέλω να μου πείτε ένα πρόγραμμα πλοήγησης που να έχει όσο σωστότερους χάρτες και οδηγίες για την ελλάδα και να είναι δωρεάν..Ευχαριστώ.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ για απόψεις χρηστών... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291854

 

Ενημερωτικά... κανένα δεν είναι free και δεν μας επιτρέπεται οποιαδήποτε συζήτηση για παράνομη απόκτησή τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα έχεις και εμένα έτσι είναι αλλά δεν μου δημιουργεί πρόβλημα.Δοκίμασε να το απεγκαταστήσεις και να το εγκαταστήσεις ξανά...

 

Όταν το πατάς κ μετά σου λέει clear the dns cache πως το κανείς αυτό. ?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Μία θερμή παράκληση προς όλα τα μέλη:

Επειδή σε κάθε σχεδόν σελίδα του Θέματος υπάρχει η ερώτηση: "Yπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να λειτουργεί οffline?", ας διαβάζουμε έστω και τις τελευταίες 5 σελίδες του θέματος πριν ρωτήσουμε κάτι. Το πιο πιθανό είναι ότι η απορία μας έχει ήδη επιλυθεί νωρίτερα.

 

Ειλικρινά και να θέλεις να απαντήσεις, βαριέσαι να μπεις στην διαδικασία να το γράψεις για ακόμα μία φορά..

 

Φιλικά,

Μπάμπης

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Αν πας στις εφαρμογές και κάνεις Clear Cache? Αλλιώς Uninstall και ξανά Install?

 

Έκανα και τα δύο αλλά πάλι τίποτα... Το αμέσως επόμενο πιο αξιόπιστο από το 3G Watchdog ποιό είναι ; Γιατί όπως φαίνεται στο δικό μου Galaxy το 3G Watchdog δεν θέλει να δουλέψει :(

 

Send from my Galaxy S

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια κατεβασα το sygic aura kai tora to navigon το 1 το αφησα γιατι οπως καταλαβαινετε εληξε γιατι ηταν trial το navigon ειναι απιστευτο το τι εχει μεσα! εχω ενα προβλημα μικρο ομως.... οταν παω να το ξεκινησω στελνει στο backround ενα σημα για να παρω το οκ οτι ειναι γνησιο... εαν δεν κανεις αφτο το πραμμμα σου το πεταει σαν error οτι ειχε ενα προβλημα καποιο αρχειο και παπαλα ... εαν το ανοιξω απο το σπιτι και παρει ενκριση τοτε κανενα προβλημα ... υπαρχει καπιοσ τροπος να αποφυγουμε αυτην την διαδικασια η να την βαλω στο κινητο μου για να μην χρειαζεται ιντερνετ καθολου ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω το samsung galaxy s και θελω να το χρησιμοποιεισω ως πομπό gps για το λαπτοπ μου ωστε να μπορω να χρησιμοποιω για παραδειγμα το Destinator 7 PC , υπαρχει καποιος τροπος ή καποια εφαρμογη;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα παιδια κατεβασα το sygic aura kai tora to navigon το 1 το αφησα γιατι οπως καταλαβαινετε εληξε γιατι ηταν trial το navigon ειναι απιστευτο το τι εχει μεσα! εχω ενα προβλημα μικρο ομως.... οταν παω να το ξεκινησω στελνει στο backround ενα σημα για να παρω το οκ οτι ειναι γνησιο... εαν δεν κανεις αφτο το πραμμμα σου το πεταει σαν error οτι ειχε ενα προβλημα καποιο αρχειο και παπαλα ... εαν το ανοιξω απο το σπιτι και παρει ενκριση τοτε κανενα προβλημα ... υπαρχει καπιοσ τροπος να αποφυγουμε αυτην την διαδικασια η να την βαλω στο κινητο μου για να μην χρειαζεται ιντερνετ καθολου ?

 

Έχεις αυτό το πρόβλημα επειδή δεν το έχεις γνήσιο, αφενός δεν υπάρχει τρόπος παράκαμψης, αφετέρου δεν μπορούμε να συζητάμε εδώ για μη αγορασμένο πρόγραμμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Nexus S. Ποιό πρόγραμμα προτείνετε να βάλω που να δουλεύει αποδεδειγμένα καλά? Επειδή ενδιαφέρομαι να το αγοράσω αν είναι, πόσο θα μου στοιχίσει περίπου? Οι διάφορες εταιρείες που πουλάνε προγράμματα πλοήγησης, έχουν φυσικά μαγαζιά να πας να τους ρωτήσεις?

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Nexus S. Ποιό πρόγραμμα προτείνετε να βάλω που να δουλεύει αποδεδειγμένα καλά? Επειδή ενδιαφέρομαι να το αγοράσω αν είναι, πόσο θα μου στοιχίσει περίπου? Οι διάφορες εταιρείες που πουλάνε προγράμματα πλοήγησης, έχουν φυσικά μαγαζιά να πας να τους ρωτήσεις?

Thanks!

Μπορεις σε ενα καταστημα forthnet να προμηθευτεις ενα demo του don't panic και να το δοκιμασεις. Εφοσον ικανοποιηθεις, το αγοραζεις απο κει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καμιά εφαρμογή που να σου δείχνει προς ποιά κατεύθυνση είναι ένα δίκτυο wifi ;

Το opensignal maps το κάνει αυτό και για wifi και για τις κεραίες του δικτύου τηλεφωνίας ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρατηροντας λιγο τι χρεισημοποιει τους πορους και γενικοτερα τη ρουφαει την μπαραρια παρατηρησα οτι οι χαρτες ρουφανε μπαραρια ακομα και αν δεν υπαρχει συνδεση στο δυκτιο...Ερωτηση αν τους κανω ανισταλ τι θα χασω...

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια παρατηροντας λιγο τι χρεισημοποιει τους πορους και γενικοτερα τη ρουφαει την μπαραρια παρατηρησα οτι οι χαρτες ρουφανε μπαραρια ακομα και αν δεν υπαρχει συνδεση στο δυκτιο...Ερωτηση αν τους κανω ανισταλ τι θα χασω...

 

Επειδή συνδυάζεται και με άλλες εφαρμογές ίσως έχει προβλήματα με FCs. Καλύτερα να το κάνεις freeze και αν δεις ότι όλα είναι ΟΚ, το πετάς κιόλας αν θες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχω το Nexus S. Ποιό πρόγραμμα προτείνετε να βάλω που να δουλεύει αποδεδειγμένα καλά? Επειδή ενδιαφέρομαι να το αγοράσω αν είναι, πόσο θα μου στοιχίσει περίπου? Οι διάφορες εταιρείες που πουλάνε προγράμματα πλοήγησης, έχουν φυσικά μαγαζιά να πας να τους ρωτήσεις?

Thanks!

 

Γενικώς όλα τα προγράμματα δουλεύουν μια χαρά. Διάβασε στο παρόν forum για απόψεις χρηστών και πράξε αναλόγως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρατηροντας λιγο τι χρεισημοποιει τους πορους και γενικοτερα τη ρουφαει την μπαραρια παρατηρησα οτι οι χαρτες ρουφανε μπαραρια ακομα και αν δεν υπαρχει συνδεση στο δυκτιο...Ερωτηση αν τους κανω ανισταλ τι θα χασω...

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Κάνε sign out από latitude, θα μειωθεί αισθητά η κατανάλωση των google maps, αλλιώς κάνε αυτό που σου προτείνει ο athanaso.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Κάνε sign out από latitude, θα μειωθεί αισθητά η κατανάλωση των google maps, αλλιώς κάνε αυτό που σου προτείνει ο athanaso.

 

Δεν υπάρχει το latitube στο κινητό...

 

Sent from my MZ601 using Tapatalk

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει το latitube στο κινητό...

 

Sent from my MZ601 using Tapatalk

υπαρχει και ειναι μεσα στην εφαρμογη google maps.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...