Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το sygic εσυ μπηκες σε δρομο που απαγορευεται ,εμενα με ειχε βαλει σε χωματοδρομο στον οποιο περναγες μεσα απο πυκνη βλαστηση ,δεξια και αριστερα του αυτοκινητου.Στο τελος του δρομου ηταν αδιεξοδος (δεν φαινοταν γιατι ηταν σε δεξια ανηφορικη στροφη) και χτιζοταν μια οικοδομη....Μετα απο 10 μανουβρες εκανα αναστροφη σε πολυ κλειστο/στενο σημειο, εφυγα και το απεγκατεστησα.Απο τοτε δεν ξανασχοληθηκα με το sygic.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας δωσεις λινκ για αυτη την darabase;

 

http://index.pois.gr/

Link to comment
Share on other sites

ωραια λογια ακουω για το sygic , το αγορασαμε κιολας οχι τιποτε αλλο :(

 

Eλα μωρέ εντάξει και εγώ το αγόρασα απλά μάλλον θα το έχω για εφεδρικό. Δεν έγινε και κάτι στην τελική. Ίσως κάποιους να τους βολεύει κ να μην έχουν θέματα...

 

Προσπαθώ εδώ και κάμποση ώρα να περάσω pois στο sygic... Ακολουθώ αυτές εδώ τις οδηγίες από το επίσημο site της εταιρίας...

 

Copy .upi/.rupi and .bmp files directly into Sygic/maps/import. Do not copy folders.

Launch Sygic GPS navigation.

A wizard for import of custom POI will open after launch

 

Καταρχάς ο φάκελος import σε εμένα δεν υπήρχε και επομένως τον δημιούργησα. Δευτερον και κυριότερο δεν μ ανοίγει κανένα wizard μετά αφού ανοίξω τη συσκευή... Απλά με πάει απευθείας στο χάρτη. Τρίτον όλα αυτά τα έχω περασμένα στην sd κάρτα μ δεν ξέρω αν παίζει αυτό ρόλο...

Τι παίζει;;;

Link to comment
Share on other sites

Eλα μωρέ εντάξει και εγώ το αγόρασα απλά μάλλον θα το έχω για εφεδρικό. Δεν έγινε και κάτι στην τελική. Ίσως κάποιους να τους βολεύει κ να μην έχουν θέματα...

 

Προσπαθώ εδώ και κάμποση ώρα να περάσω pois στο sygic... Ακολουθώ αυτές εδώ τις οδηγίες από το επίσημο site της εταιρίας...

 

 

 

Καταρχάς ο φάκελος import σε εμένα δεν υπήρχε και επομένως τον δημιούργησα. Δευτερον και κυριότερο δεν μ ανοίγει κανένα wizard μετά αφού ανοίξω τη συσκευή... Απλά με πάει απευθείας στο χάρτη. Τρίτον όλα αυτά τα έχω περασμένα στην sd κάρτα μ δεν ξέρω αν παίζει αυτό ρόλο...

Τι παίζει;;;

 

Έχεις βάλει κοινά ονόματα ανάμεσα στα αρχεία;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησππερα...εχω ενα προβλημα με το sygic...οταν βαζω εναν προορισμο κανει υπολογισμο διαδρομηςκαι οταν ξεκιανει η πλοηγηση με πεταει εξω γραφοντας διακοπη εφαρμογης...εστειλα μνμ στην εταιρια μου στειλαν κονσερβα απαντηση..η εφαρμογη ειναι αγορασμενη...και η συσκευη μου ειναι galaxy s5..αν γνωριζει καποιος κατι????
Link to comment
Share on other sites

@tyne

Θεωρώ ότι έχεις την τελευταία έκδοση του προγράμματος 15.4.10 με χάρτες Ελλάδας TomTom 2015.06

Δοκίμασε να κάνεις clear cache και clear data της εφαρμογής με επανεκκίνηση συσκευής. Αν συνεχίσει το πρόβλημα κάνεις τα προηγούμενα μαζί με απεγκατάσταση και καθαρή εγκατάσταση της εφαρμογής.

Για να σώσεις τα αγαπημένα σου, διαδρομές, POIs δες εδώ http://help.sygic.com/hc/en-us/articles/201893153-How-to-do-backup-your-favorites-POIs-and-routes-

Link to comment
Share on other sites

@tyne

Θεωρώ ότι έχεις την τελευταία έκδοση του προγράμματος 15.4.10 με χάρτες Ελλάδας TomTom 2015.06

Δοκίμασε να κάνεις clear cache και clear data της εφαρμογής με επανεκκίνηση συσκευής. Αν συνεχίσει το πρόβλημα κάνεις τα προηγούμενα μαζί με απεγκατάσταση και καθαρή εγκατάσταση της εφαρμογής.

Για να σώσεις τα αγαπημένα σου, διαδρομές, POIs δες εδώ http://help.sygic.com/hc/en-us/articles/201893153-How-to-do-backup-your-favorites-POIs-and-routes-

 

εμενα φιλε μου λεει εκδοση χαρτη 9.00 ,τι σημαινει αυτο γνωριζεις? την τελευταια εκδοση εχω και εγω 15.4.10

Link to comment
Share on other sites

εμενα φιλε μου λεει εκδοση χαρτη 9.00 ,τι σημαινει αυτο γνωριζεις? την τελευταια εκδοση εχω και εγω 15.4.10

εμενα λεει εκδοση χαρτη 9.01

Οι καινούργιοι χάρτες TomTom 2015.06 είναι v9.01 και δουλεύουν μόνο με έκδοση Sygic 15.4.+

Για όλες τις υπόλοιπες εκδόσεις Sygic, οι τελευταίοι χάρτες που δουλεύουν είναι TomTom 2015.03 (ή Here/Navteq χάρτες 2015.06 v9.00 ).

Άρα HERE 2015.06 είναι v9.00 χάρτες και TomTom 2015.06 είναι v9.01 χάρτες.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Ποιοί θεωρούνται καλύτεροι ;

Η λογική απάντηση είναι τους δοκιμάζεις και βλέπεις ποιοι σε ικανοποιούν με το ανάλογο content.info!!! Αν αναφέρεσαι στο Sygic χρησιμοποιώ τους μαμίσιους χάρτες TomTom. Οι Here χάρτες είναι για την έκδοση των φορτηγών με περισσότερες λεπτομέρειες για ύψος γεφυρών, στένωση δρόμων κ.λπ

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Οι καινούργιοι χάρτες TomTom 2015.06 είναι v9.01 και δουλεύουν μόνο με έκδοση Sygic 15.4.+

Για όλες τις υπόλοιπες εκδόσεις Sygic, οι τελευταίοι χάρτες που δουλεύουν είναι TomTom 2015.03 (ή Here/Navteq χάρτες 2015.06 v9.00 ).

Άρα HERE 2015.06 είναι v9.00 χάρτες και TomTom 2015.06 είναι v9.01 χάρτες.

Και πως μπορώ να κατεβάσω τον χάρτη TomTom; ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορώ να κατεβάσω τον χάρτη TomTom; ευχαριστώ .

Μέσα από την εφαρμογή τον κατεβάζεις (πατάς πάνω αριστερά στις 3 παύλες, Ρυθμίσεις, Διαχείριση χαρτών, Ευρώπη, Ελλάδα).

Να σε ενημερώσω ότι η αναφορά σε πειρατικό λογισμικό απογορεύεται από την διαχείριση (υποπτεύομαι ότι δεν το έχεις αγορασμένο).

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Μέσα από την εφαρμογή τον κατεβάζεις. Να σε ενημερώσω ότι η αναφορά σε πειρατικό λογισμικό απογορεύεται από την διαχείριση (υποπτεύομαι ότι δεν το έχεις αγορασμένο).

 

το αγορασα πριν καμια εβδομαδα περιπου , η αγορα που εκανα ειναι Ευρωπη+Ρωσια ,μπηκα μεσα στο χαρτη Ελλαδας και εχει μονο μια επιλογη για κατεβασμα, δε μου δινει δυο

 

edit μολις μπηκα στο προγραμμα και μου εκανε ενημερωση τον χαρτη ,τωρα λεει εκδοση 9.01 ,αρα ολα οκ

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

το αγορασα πριν καμια εβδομαδα περιπου , η αγορα που εκανα ειναι Ευρωπη+Ρωσια ,μπηκα μεσα στο χαρτη Ελλαδας και εχει μονο μια επιλογη για κατεβασμα, δε μου δινει δυο

Στην εφαρμογή Sygic https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.aura κατεβάζεις μόνο τον χάρτη TomTom.

Στην εφαρμογή Sygic Truck Navigation https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.truck&hl=gr κατεβάζεις τον χάρτη Here.

Απλά τροποποιήσανε κάποιοι το content.info για να μπορεί η εφαρμογή Sygic να δει και τον χάρτη Here.

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή Sygic https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.aura κατεβάζεις μόνο τον χάρτη TomTom.

Στην εφαρμογή Sygic Truck Navigation https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.truck&hl=gr κατεβάζεις τον χάρτη Here.

Απλά τροποποιήσανε κάποιοι το content.info για να μπορεί η εφαρμογή Sygic να δει και τον χάρτη Here.

 

τωρα μπερδευτηκα ,παταω αυτο το link που εδωσες και μου λεει οτι δεν το εχω εγκατεστημενο , αυτην που εχω εγκατεστημενη γραφει το εικονιδιο μονο sygic και τιποτε αλλο ,απο εδω https://eshop.sygic.com/en/ το αγορασα

edit ακυρο παιδια, η ιδια ειναι

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

ακομα με πεταει η εφαρμογη.....και αποτι ειδα στα σχολια στο sygic εχουν πολοι το ιδιο προβλημα....ελπιζω να το φτιαξουν γρηγορα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ακομα με πεταει η εφαρμογη και αποτι ειδα στα σχολια πελατων εχουν πολοι το ιδιο προβλημα..ελπιζω να το φτιαξουν αμεσα..

Link to comment
Share on other sites

ακομα με πεταει η εφαρμογη.....και αποτι ειδα στα σχολια στο sygic εχουν πολοι το ιδιο προβλημα....ελπιζω να το φτιαξουν γρηγορα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ακομα με πεταει η εφαρμογη και αποτι ειδα στα σχολια πελατων εχουν πολοι το ιδιο προβλημα..ελπιζω να το φτιαξουν αμεσα..

Το πρόβλημα το έχουν όσοι έχουν ίδιο κινητό με σένα;

Περίεργο να μην υπάρχει θέμα σε όσα κινέζικα έχω δοκιμάσει και να κολλάει στο Samsung.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω το sygic , πως γίνεται να βρώ ένα Νοσοκομείο στην Θεσσαλονίκη όταν βρίσκομαι επαρχία πχ Λάρισα; μου βγάζει αυτα που ειναι γύρω μου
Link to comment
Share on other sites

Πλοήγηση σε.../ Διεύθυνση ή ΡΟΙ/ Επιλογή Πόλης (επιλέγεις την Θεσσαλονίκη) και μετά Σημεία ενδιαφέροντος (ΡΟΙ). Γράφεις στην Αναζήτηση το όνομα του νοσοκομείου ή όποιου άλλου ΡΟΙ θέλεις και το βρήκες.
Link to comment
Share on other sites

μπορώ να σχεδιάσω μια διαδρομή στο Google maps στον η/υ και να τη περάσω μετά στο κινητό? αν ναι πως?
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα πηγα να ανοιξω sygic, με την 5.1.1 στο κινητο μου.

Ειχα τους χαρτες στην sd.

Δεν του αρεσε.

Λογω 'restrictions' τα μεταφερει λεει στην εσωτερικη.

 

Sorry, αλλα αυτη η μλκια που δερνει το android με την internal memory, αυτη η εμμονη, ολα τα χρονια απο τοτε που ηρθα στον κοσμο του android το 2011 μεχρι και σημερα, δεν μπορω να την ξεπεράσω.

Με ξεπερνάει.

 

Δηλαδη αν θελω 5-6 μεγαλους χαρτες στο sygic, και 5-6 offline γλωσσες στο google translate, πάει έκλεισα!

Η sd card ας καθεται άδεια, σωστα κύριοι της google?

 

Μαλλον λειπει το root, γι'αυτο αυτη η συμπεριφορα του android και του sygic?

 

Που μεταφερει τι? Ξερει κανεις; Γιατι κοιταξα για 'νεο' φακελο 'sygic' στην internal και δεν βρηκα κατι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πλοήγηση σε.../ Διεύθυνση ή ΡΟΙ/ Επιλογή Πόλης (επιλέγεις την Θεσσαλονίκη) και μετά Σημεία ενδιαφέροντος (ΡΟΙ). Γράφεις στην Αναζήτηση το όνομα του νοσοκομείου ή όποιου άλλου ΡΟΙ θέλεις και το βρήκες.

 

POIS - Sygic

Αχταρμας μες στο sygic, ή κανω κατι λαθος;

Οντως, ετσι ειναι, ετσι πας, και...υποτιθεται οτι βρισκεις αυτο που θες.

Γιατι υποτιθεται;

Αν παω στα pois λοιπον, παω στην κατηγορια 'emergency' αν ψαχνω 'νοσοκομειο', μονο που εκει εχει λιστα μαζι με ολα τα φαρμακεια της πολης που πρεπει να ειναι εκατονταδες! Τοσο δυσκολο ηταν να βαλουν ξεχωριστα τους αστυνομικους σταθμους και τα νοσοκομεια;

Πρεπει να ψαχνεις μες σε αμετρητα φαρμακεια, που τα κατατασουν στην κατηγορια 'emergency'?

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...