Jump to content

Android Developers: Συγγραφή εφαρμογών για Android


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ύστερα από σκληρή δουλειά και μετά από μήνες επιτέλους δημοσιοποίησα την πρώτη μου εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=mcm.pack.ontheflyshare όποιος έχει χρόνο και θέλει ας την δοκιμάσει να μου πει την γνώμη του.

 

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να δοκιμάσω να φτιάξω μία εφαρμογή για εκπαιδευτικούς σκοπούς και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει για το που μπορώ να βρω σχετικές πληροφορίες.

 

φίλε μου MALACHASKOS αν χρειάζεσαι ακόμη βοήθεια πες μου .

 

 

Καλησπέρα παιδιά,

έχω μία απορία όσον αφορά την διαδικασία πληρωμής από την google για εφαρμογή που έχεις ανεβάσει και διατίθεται έναντι χρηματικού ποσού. Ξέρει κανείς εκτός από το να πληρώσει τα 25 ευρώ για να γίνει developer και να έχει google checkout σε τι άλλες διαδικασίες χρειάζεται να προβεί για να είναι νόμιμος όσον αφορά το ελληνικό κράτος; Υπάρχει κάποιο link που πιθανώς να έχασα στο developer site της google;

 

φίλε μου gus_k το έψαξα πολύ και στην Ελλάδα ακόμη δεν μπορούμε να πουλήσουμε. Μόνο διαφημίσεις μπορείς να βάλεις.

www.McManus.gr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φίλε μου gus_k το έψαξα πολύ και στην Ελλάδα ακόμη δεν μπορούμε να πουλήσουμε. Μόνο διαφημίσεις μπορείς να βάλεις.

 

Αυτό δεν ισχύει. Υπάρχουν αρκετές ελληνικές εφαρμογές επί πληρωμή στο Play.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, για να πουλήσεις χρειάζεσαι λογαριασμό σε τράπεζα εξωτερικού

 

A, έτσι το κάνουν? Οκ! Δεν είχα εμβαθύνει τόσο η αλήθεια είναι..!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, για να πουλήσεις χρειάζεσαι λογαριασμό σε τράπεζα εξωτερικού

 

μονο τραπεζικό λογαριαζμό η και αφμ ?

www.McManus.gr
Link to comment
Share on other sites

McManus το link που δίνεις δεν δουλεύει. Μπορείς επίσης να ανοίξεις ξεχωριστό θέμα ώστε να προβληθεί σωστά η εφαρμογή σου εδώ βάζοντας περιγραφή, screenshot κι ότι άλλο πιστεύεις ότι χρειάζεται.

Συγχαρητήρια για τον κόπο σου!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

McManus το link που δίνεις δεν δουλεύει. Μπορείς επίσης να ανοίξεις ξεχωριστό θέμα ώστε να προβληθεί σωστά η εφαρμογή σου εδώ βάζοντας περιγραφή, screenshot κι ότι άλλο πιστεύεις ότι χρειάζεται.

Συγχαρητήρια για τον κόπο σου!

Σε ευχαριστω πολυ :) .

το link δουλευει μονο για μενα δεν ξερω γιατι ισως γιατι ειναι νεο το app ακομη. Αλλα οταν βγαινω απο το account δεν δουλευει ουτε για μενα .

Μολις εστειλα μηνυμα στην Google για αυτο το προβλημα ...

 

 

 

Edit:Έτοιμο ... θα φαίνεται σε μερικές ώρες.

Edited by McManus
www.McManus.gr
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξερει κανεις πως μπορω να βαλω chat στην εφαρμογη που εχω φτιαξει για κινητα android?

την εχω φτιαξει με αυτο το site http://www.apps-builder.com .Εχω ψαξει παντου αλλα δεν μπορω να βρω πως να βαλω.

(ειμαι αρχαριος και δεν ξέρω να γραφω html copy/paste τις κανω. Γι αυτο αν χρειαστει html αν μπορειτε γραψτε την μου)

Ευχαριστω προκαταβολκα!!!!!

το νεο web radio της Αθηνας www.lostradio.info
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξερει κανεις πως μπορω να βαλω chat στην εφαρμογη που εχω φτιαξει για κινητα android?

την εχω φτιαξει με αυτο το site http://www.apps-builder.com .Εχω ψαξει παντου αλλα δεν μπορω να βρω πως να βαλω.

(ειμαι αρχαριος και δεν ξέρω να γραφω html copy/paste τις κανω. Γι αυτο αν χρειαστει html αν μπορειτε γραψτε την μου)

Ευχαριστω προκαταβολκα!!!!!

 

θα είναι live? ένας προς έναν, πολλά άτομα η public όλοι μαζί ? είναι αρκετά δύσκολο! θέλει και sever για να κάνεις κάτι τέτοιο. Και τέλος θέλει να ξέρεις java k xml καμία σχέση με html.

www.McManus.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδια, εχω μια απορεια σχετικα με το developing των εφαρμογων. Εαν φτιαξω μια εφαρμογη, πχ το με API του 2.2, και τη βαλω στο Google Play, θα μπορουν να την κατεβαζουν και αυτοι που εχουν και αλλη εκδοση λειτουργικου στη συσκευη τους; (πχ 1.5 ή 4.0)

Επισης με την αναλυση οθονης τι μπορουμε να κανουμε ωστε η εφαρμογη μας να μην εχει προβληματα;

 

ΥΓ συγνωμη αν εχει απαντηθει καπου αλλου το ερωτημα μου αλλα δεν βρηκα κατι

Edited by NilosGr
I can only write about personal stuff, about my point of view.
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι όχι γιατί θα τους λεει ότι δεν είναι συμβατή.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι όχι γιατί θα τους λεει ότι δεν είναι συμβατή.

 

Δηλαδη πρεπει να κανω build σε ολα τα API's; Και αν ναι, πως γινεται η να εχουν ιδιο ονομα;;

I can only write about personal stuff, about my point of view.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πρεπει να κανω build σε ολα τα API's; Και αν ναι, πως γινεται η να εχουν ιδιο ονομα;;

 

Προς το παρόν ότι κάνεις με το API του 2.2 και άνω, λειτουργεί σε συσκευές με 2.2 και άνω.

Είναι μάλλον το καλύτερο API για να συμπεριλάβεις όσο το δυνατόν περισσότερες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, εχω μια απορεια σχετικα με το developing των εφαρμογων. Εαν φτιαξω μια εφαρμογη, πχ το με API του 2.2, και τη βαλω στο Google Play, θα μπορουν να την κατεβαζουν και αυτοι που εχουν και αλλη εκδοση λειτουργικου στη συσκευη τους; (πχ 1.5 ή 4.0)

Επισης με την αναλυση οθονης τι μπορουμε να κανουμε ωστε η εφαρμογη μας να μην εχει προβληματα;

 

ΥΓ συγνωμη αν εχει απαντηθει καπου αλλου το ερωτημα μου αλλα δεν βρηκα κατι

 

Εξαρτάτε τι θέλεις να κάνεις . Αν είναι κάτι απλό μπορεί να τρέξει σε οτιδήποτε δηλώσεις εσύ (εννοείτε πως θα τις δοκιμάσεις πρώτα είτε σε συσκευές είτε στην προσομοίωση) . Όταν ασχοληθείς περισσότερο θα δεις πως μπορείς επίσης να δηλώνεις και στο μέγιστο ΑΡΙ που θέλεις εσύ. πχ

<uses-sdk android:minSdkVersion="8" android:targetSdkVersion="14">

8 είναι η 2.2 και η 14 η 4.

Όσων αφορά την Google Play σε κάθε συσκευή φανίζονται οι εφαρμογές που είναι συμβατές με αυτήν χάρις τα ιδικά φίλτρα τα οποία δεν αφορούν μόνο την έκδοση.

 

Πχ στην εφαρμογή μου

Screen layouts: SMALL NORMAL LARGE XLARGE
Required device features
android.hardware.screen.portrait
android.hardware.telephony
android.hardware.touchscreen
android.hardware.wifi

 

Η καλύτερη έκδοση όπως αναφέρθηκε παραπάνω είναι η 2.2 γιατί σε αυτήν την έκδοση έχουν οι περισσότερες συσκευές και ότι κάνεις σε αυτήν είναι άμεσα συμβατά και σε 2.3.5 . Από τι έχω διαβάσει η 2.2 με τις πιο κάτω δεν είναι συμβατές σε πολλά σημεία αλλά πάντα έχει να κάνει με το τι θέλεις να κάνεις.

 

Δηλαδη πρεπει να κανω build σε ολα τα API's; Και αν ναι, πως γινεται η να εχουν ιδιο ονομα;;

Δεν είμαι σίγουρος αν επιτρέπεται να έχεις με το ιδιο όνομα . Αλλα αν δεν επιτρέπεται μπορείς να κάνεις την βασική έκδοση για 2.2 και πάνω μόνο με το όνομα και τις μικρότερες αναφορικά το ονομα με την target έκδοση.

www.McManus.gr
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει. Υπάρχουν αρκετές ελληνικές εφαρμογές επί πληρωμή στο Play.

Ισχύει, για να πουλήσεις χρειάζεσαι λογαριασμό σε τράπεζα εξωτερικού

 

Παιδια γνωριζετε κατι παραπανω για το θεμα αυτο? μπηκα σε αυτο το θρεντ για να ρωτησω, και ειδα οτι εχει απαντηθει σε αυτη τη σελιδα.

Απλα θελει ενα λογαριασμο σε τραπεζα του εξωτερικου? και ουσιαστικα κανεις bind το λογαριασμο αυτον με την google? η δηλωμενη διευθηνση κατοικιας που θα εχει η τραπεζα πρεπει να ειναι στο εξωτερικο?(λογικα δε θα πρεπει να τους νοιαζει αυτο)

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζετε κατι παραπανω για το θεμα αυτο? μπηκα σε αυτο το θρεντ για να ρωτησω, και ειδα οτι εχει απαντηθει σε αυτη τη σελιδα.

Απλα θελει ενα λογαριασμο σε τραπεζα του εξωτερικου? και ουσιαστικα κανεις bind το λογαριασμο αυτον με την google? η δηλωμενη διευθηνση κατοικιας που θα εχει η τραπεζα πρεπει να ειναι στο εξωτερικο?(λογικα δε θα πρεπει να τους νοιαζει αυτο)

 

Tο μονό που μπορώ να σου πω εγώ είναι πως πλέων η google στο developer console σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις και ειδικό λογαριασμό Merchant για να μπορείς να πουλάς εφαρμογές.

Want to sell applications and in-app products?
Set up a Merchant account with Google Checkout! You will need to enter additional information like your bank account information and Tax ID.
Setup Merchant Account »

Στα στοιχεία δεν δίνετε η δυνατότατα να επιλέξεις χωρα Ελλάδα και δεν ζητά πουθενά τραπεζικό λογαριασμό παρά μόνο στοιχεία για πιστωτική κάρτα και στοιχεία επιχείρησης. Όταν το κάνω και εγώ θα σου πω. Η γνώμη μου είναι να βρεις κάποιον Έλληνα που έχει πουλήσει στην Ελλάδα εφαρμογή και να τον ρωτήσεις, εγώ δεν έχω βρει κανέναν μέχρι στιγμής.

Edited by McManus
www.McManus.gr
Link to comment
Share on other sites

Tο μονό που μπορώ να σου πω εγώ είναι πως πλέων η google στο developer console σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις και ειδικό λογαριασμό Merchant για να μπορείς να πουλάς εφαρμογές.

Want to sell applications and in-app products?
Set up a Merchant account with Google Checkout! You will need to enter additional information like your bank account information and Tax ID.
Setup Merchant Account »

Στα στοιχεία δεν δίνετε η δυνατότατα να επιλέξεις χωρα Ελλάδα και δεν ζητά πουθενά τραπεζικό λογαριασμό παρά μόνο στοιχεία για πιστωτική κάρτα και στοιχεία επιχείρησης. Όταν το κάνω και εγώ θα σου πω. Η γνώμη μου είναι να βρεις κάποιον Έλληνα που έχει πουλήσει στην Ελλάδα εφαρμογή και να τον ρωτήσεις, εγώ δεν έχω βρει κανέναν μέχρι στιγμής.

 

O developer του Cosmote Info, έχει το Pro επί πληρωμή. Το είχα αγοράσει γι' αυτό είχα πει στην προηγούμενη σελίδα ότι μπορείς να πουλήσεις. Βέβαια δεν ξέρω αν το παιδί το έκανε με τράπεζα εξωτερικού. Αυτό είναι το thread της εφαρμογής: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=298459

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, να σας ενημερώσω για την εφαρμογή ημερολογίου που έχω ανεβασμένη στο Google Play (πρώην Android Market) με το όνομα εορτολόγιο και developer: George Grafiadellis το έχω ολοκληρώσει πριν 7 μήνες και έχε 15000 λήψεις, αν σας ενδιαφέρε κοιτάξ' τε το, δεκτά τα σχόλια. Edited by grafias3787
Link to comment
Share on other sites

Want to sell applications and in-app products?
Set up a Merchant account with Google Checkout! You will need to enter additional information like your bank account information and Tax ID.

 

οταν πας να κανεις merchant account μεσα απο το google checkout, δεχεται στοιχεια μονο απο αμερικη η' UK, δηλαδη διευθυνσεις,τηλεφωνα,ΤΚ κτλπ, δεν "δεχεται" κατι διαφορετικο ουτε μπορουν να ειναι κενα τα πεδια :(

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

οταν πας να κανεις merchant account μεσα απο το google checkout, δεχεται στοιχεια μονο απο αμερικη η' UK, δηλαδη διευθυνσεις,τηλεφωνα,ΤΚ κτλπ, δεν "δεχεται" κατι διαφορετικο ουτε μπορουν να ειναι κενα τα πεδια :(

 

είναι και για άλλες χώρες. Δυστυχώς δεν έχει την Ελλάδα .

 

Περισσότερα εδώ

www.McManus.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα,

Ειμαι προγραμματιστης και ειπα να ασχοληθω με το android και να ανεβασω εφαρμογές αλλα βλεπω οτι για merchant account δεν υποστηριζεται η ελλαδα.Παρόλα αυτα υπάρχουν ελληνικές εφαρμογές επι πληρωμή και δεν νομίζω να έχουν όλοι λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού.Ξέρει κάποιος κάτι περαιτέρω να με κατατοπίσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

 

διατηρώ ένα blog ψυχαγωγικού περιεχομένου και θα με ενδιέφερε να έφτιαχνα μια εφαρμογή για anroid...δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό και δωρεάν για να την ανεβάσεις κάπου.

 

Θα ήθελα απλώς περισσότερες πληροφορίες από τους ειδικούς του θέματος και αν γίνεται τον τρόπο που θα μπορούσαν να φτιάξω μία τέτοια εφαρμογή.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι ειδικός, αλλά βοήθα λίγο παραπάνω.

αρχικά τι περιεχόμενο θες να έχει?

τι γνώσεις προγραμματισμού έχεις?

 

αν δεν κανω λαθος για να την ανεβασεις στο google play, πληρωνεις αρχικα ενα ποσο-νομιζω γυρω στα 20-25 ευρω- για "εγγραφή" και μετά μπορείς να ανεβάζεις ότι θες χωρίς επιπλέον χρέωση.

αλλα ας πει καποιος με εμπειρία για σίγουρα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
δεν ειμαι ειδικός, αλλά βοήθα λίγο παραπάνω.

αρχικά τι περιεχόμενο θες να έχει?

τι γνώσεις προγραμματισμού έχεις?

 

αν δεν κανω λαθος για να την ανεβασεις στο google play, πληρωνεις αρχικα ενα ποσο-νομιζω γυρω στα 20-25 ευρω- για "εγγραφή" και μετά μπορείς να ανεβάζεις ότι θες χωρίς επιπλέον χρέωση.

αλλα ας πει καποιος με εμπειρία για σίγουρα..

 

Ούτε εγώ είμαι ειδικός αλλά έχω Developer acc . Πληρώνεις 20 ευρώ περίπου για την εγγραφή και μπορείς να κάνεις κοινοποίηση όσες εφαρμογές θέλεις ...

www.McManus.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...