Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το easaus είναι πολύ απλό και ελαφρύ. σήμερα το δούλεψα πρώτη φορα, τα βήματα που ακολούθησα.

 

σύνδεσα το desire με το pc σαν disc drive, άνοιξα το easeus, βρήκα την sd card και έκανα resize το fat32 αφήνοντας unalocated λίγο παραπάνω, 10MB, από τα 1024 MB που ήθελα, create νέο ext3 partition 1024MB.

apply και τέρμα.

πες μου ρε φιλε ποια εκδοση χρησιμοποιησες;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το έχω βάλει να κάνει resize και δεν μπορώ να δω τώρα θα σου πω σε λίγο

 

Edit

6.5.2 Home edition

την ιδια εκδοση εχω κι εγω αλλα οταν επιλεγω την sd δεν μαφηνει να κανω resize...εχω κουραστει με αυτο το θεμα πια!!!

edit:

εβαλα μια αλλη καρτα μνημης που ειχα και εχει ενεργοποιηθει η εντολη ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...

θελω ext3 512mb τι unallocated (before και after) να βαλω...;

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

την ιδια εκδοση εχω κι εγω αλλα οταν επιλεγω την sd δεν μαφηνει να κανω resize...εχω κουραστει με αυτο το θεμα πια!!!

edit:

εβαλα μια αλλη καρτα μνημης που ειχα και εχει ενεργοποιηθει η εντολη ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...

θελω ext3 512mb τι unallocated (before και after) να βαλω...;

 

επιτελους before μη βαζεις τιποτα after ασο θες να ναι το partition

Link to comment
Share on other sites

επειτα απο πολυ πρυξιμο που σας εκανα και συγνωμη για αυτο εγινε τελικα το ext3 με rom manager και τωρα φλασαρω την leedroid v2.2f

σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και την υπομονη σας:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

επειτα απο πολυ πρυξιμο που σας εκανα και συγνωμη για αυτο εγινε τελικα το ext3 με rom manager και τωρα φλασαρω την leedroid v2.2f

σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και την υπομονη σας:)

 

με rom manager το κανες τελικα :) που σκαλωνε η δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Partition Manager της Paragon.

 

Και με λίγο ψάξιμο θα έβρισκες αυτό -> Partition με 4 διαφορετικούς τρόπους

 

Αλλά ξέρω όταν στο βρίσκουν άλλοι είναι καλύτερα:p

 

 

Και επειδή το Paragon είναι με πληρωμή πάρε ένα free προγραμματάκι -> Easeus Partition Master

 

 

ΥΓ> Και μην διαβάσω πάλι για το πως κάνουμε partition!!:lol:

 

Δεν είμαι άνθρωπος που τα περιμένει ΟΛΑ έτοιμα. Απλά αν δεν ξέρεις τί πρέπει να ψάξεις, είναι λίγο δύσκολο.

Τις 4 διαφορετικές μεθόδους τις βρήκα με λίγο ψάξιμο ;). Αλλά, όπως είχα γράψει σε προηγούμενο post, η λύση με το Live CD του Ubuntu δεν μου δούλεψε. Τα 2 pc που βρίσκονται στο σπίτι δεν bootαραν (κολλούσαν μόλις επέλεγα γλώσσα). To Paragon Partition Manager δεν το έχω αγορασμένο και αυτό που σκέφτηκα (Partition Manager) δεν παίζει στα Win7.

Άρα δεν γνώριζα τί άλλο να κάνω και ρώτησα εδώ.

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τη λύση με το Easeus Partition Master. Κατάφερα να κάνω το πολυπόθητο partition 1Gb της SD card και να περάσω την rom του HD.

 

Όσον αφορά τα σχόλια μου, παρατήρησα αρκετό lag:

στην εναλλαγή των home screen σελίδων,

στο ξεκλείδωμα του lockscreen,

στο σύρσιμο/εμφάνιση του notification bar & το κυριότερο

στην απόρριψη/αποδοχή κλήσεων.

Το htcsense.com δουλεύει σωστά (βρήκε το στίγμα μου, με μία μικρή απόκλιση κάποιων μέτρων), όπως και οι επιπλέον εφαρμογές που δεν υπάρχουν στις rom του Desire.

 

Αυτό το θέμα με το lag το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος που έχει περάσει την rom;

 

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια με το partition της SD card.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

με rom manager το κανες τελικα :) που σκαλωνε η δουλεια?

στην καρτα μνημης...του εβαλα μια αλλη 4αρα που ειχα κι ολα καλα....:rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε θα βγεί άλλη LeeDroid?Κάπου είχα διαβάσει (νομίζω εδώ :confused: ) οτι επειδή ο developer αγόρασε Desire HD πλέον δίνει το βάρος στις LeeDroid για το HD..Ισχύει κάτι τέτοιο?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει τίποτα τέτοιο γιατί έχω καιρό να βάλω leedroid. Αλλά πέρα απο αυτό, νομίζω πως είχε φτάσει στο τελευταίο στάδιο της εξέλιξής του. Ήδη η τελευταία έκδοση έτρεχε χωρίς κανένα bug, και αρκετά γρήγορα.

 

Βγήκε η oxygen 1.0, και μάλλον είναι απο τις γρηγορότερες roms που υπάρχουν. Αν βγει κανένα καλό theme, μπορεί να πάω εκεί.

Τώρα έχω την miui 0.12.3 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τη χρηστικότητά της, αν και είναι κομματάκι πιο αργή απο την oxygen. Πηγαίνει όπως η defrost 6.0j σε εμένα τουλάχιστον, μια ταχύτητα που με ικανοποιεί. Σίγουρα δεν είναι φορτωμένη, και πάντα υπάρχει μεγάλο απόθεμα ram.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να κάνω το πολυπόθητο partition 1Gb της SD card και να περάσω την rom του HD.

 

Όσον αφορά τα σχόλια μου, παρατήρησα αρκετό lag:

στην εναλλαγή των home screen σελίδων,

στο ξεκλείδωμα του lockscreen,

στο σύρσιμο/εμφάνιση του notification bar & το κυριότερο

στην απόρριψη/αποδοχή κλήσεων.

Το htcsense.com δουλεύει σωστά (βρήκε το στίγμα μου, με μία μικρή απόκλιση κάποιων μέτρων), όπως και οι επιπλέον εφαρμογές που δεν υπάρχουν στις rom του Desire.

 

Αυτό το θέμα με το lag το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος που έχει περάσει την rom;

 

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια με το partition της SD card.

Ξεκίνα δοκιμάζοντας άλλους kernel και στη συνέχεια δοκίμασε το data2sd αν και στην επόμενη έκδοση της rom θα το έχει προεγκατεστημένο.

Πάντως με τους kernel παιζουν πολλά πχ εγώ έχω τον 5f του richardtrip με HAVS και UV@875 και είναι όντως λίγο laggy το κινητό μέχρι να ανεβάσει συχνότητες και ρεύμα ο kernel, αλλά μετά πετάει απλά τον κρατάω γιατί η μπαταρία βγάζει με κανονική χρήση 2 μέρες άνετα και υπόψιν τα έχω όλα ανοικτά BT,Wifi,3G,HSDPA και συγχρονισμό συνέχεια παντού!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως να ρυθμισω το setcpu για λίγο καλύτερη μπαταρία τι να κάνω; κλειστό WiFi και Bluetooth, χαμηλή φωτεινότητα αλλά όταν ανοίγω 3g για internet την ρουφάει την μπαταρία τρελα!

Και το εχω να δουλεύει max 768 τον επεξεργαστή. Καμία πρόταση; είμαι με defrost i και δε τη παλεύω άλλο στη σκοπιά :-)

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα δοκιμάζοντας άλλους kernel και στη συνέχεια δοκίμασε το data2sd αν και στην επόμενη έκδοση της rom θα το έχει προεγκατεστημένο.

Πάντως με τους kernel παιζουν πολλά πχ εγώ έχω τον 5f του richardtrip με HAVS και UV@875 και είναι όντως λίγο laggy το κινητό μέχρι να ανεβάσει συχνότητες και ρεύμα ο kernel, αλλά μετά πετάει απλά τον κρατάω γιατί η μπαταρία βγάζει με κανονική χρήση 2 μέρες άνετα και υπόψιν τα έχω όλα ανοικτά BT,Wifi,3G,HSDPA και συγχρονισμό συνέχεια παντού!

 

Για τον kernel 5f του richardtrip εννοείς αυτή που υπάρχει εδώ (παράγραφος: Only use this if you have a Sense ROM (no defrost/cyanogenmod/AOSPDesire/opendesire/), τίτλος: Froyo Kernel V5f_HAVS@875mV min) ;

Και η εγκατάστασή του είναι η απλή, μέσω ROM manager τρέχουμε το Recovery και επιλέγουμε 'install .zip from sd' και μόλις τελειώσει γίνεται αυτόματο reboot με τον καινούριο πλέον kernel;

 

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο μερος

αλλα επειδη εχω κολλησει με το κινητο και ψηνομαι για να το παρω θελω να μου προτεινετε καποια καταστηματα γιατι ψαχνωντας :geek:τουλαχιστων στα ελληνικα e-shops βλεπω καλες τιμες αλλα και παρα πολλα προβληματα (απατες οτι ειναι μουφα γνησια τα προιοντα που πουλανε κλπ)

ετσι αν θελετε δωστε σε εναν απελπισμενο:confused: μελλοντικο htc desireακια τα φωτα σας

ευχαριστω:)

vageliskr
Link to comment
Share on other sites

Για τον kernel 5f του richardtrip εννοείς αυτή που υπάρχει εδώ (παράγραφος: Only use this if you have a Sense ROM (no defrost/cyanogenmod/AOSPDesire/opendesire/), τίτλος: Froyo Kernel V5f_HAVS@875mV min) ;

Και η εγκατάστασή του είναι η απλή, μέσω ROM manager τρέχουμε το Recovery και επιλέγουμε 'install .zip from sd' και μόλις τελειώσει γίνεται αυτόματο reboot με τον καινούριο πλέον kernel;

 

Ευχαριστώ.

Ακριβώς όπως τα λες και αν χρειαστεί βάζεις και το setcpu για να ορίσεις όποιον governor σε βολεύει καλύτερα.

Αλλά πρόσεξε αν η rom που χρησιμοποιείς έχει το screen_state script θα πρέπει να ορίσεις από εκεί τον default governor

που θες να έχεις και από το setcpu απλά αλλάζεις governor για τις δοκιμές μέχρι να αποφασίσεις ποιόν θες.

 

καλημερα παιδια

δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο μερος

αλλα επειδη εχω κολλησει με το κινητο και ψηνομαι για να το παρω θελω να μου προτεινετε καποια καταστηματα γιατι ψαχνωντας :geek:τουλαχιστων στα ελληνικα e-shops βλεπω καλες τιμες αλλα και παρα πολλα προβληματα (απατες οτι ειναι μουφα γνησια τα προιοντα που πουλανε κλπ)

ετσι αν θελετε δωστε σε εναν απελπισμενο:confused: μελλοντικο htc desireακια τα φωτα σας

ευχαριστω:)

 

Δες εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε να υπάρχει κάποιος τρόπος να έχουμε καθαρότερες (άρα μεγαλύτερου μεγέθους) φωτογραφίες στις επαφές;
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως.

Παίζει κανένα ρόλο αν το ext3 partition το κάνεις πριν η μετά το fat32 ?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Μετά πιστεύω είναι καλύτερα.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε να υπάρχει κάποιος τρόπος να έχουμε καθαρότερες (άρα μεγαλύτερου μεγέθους) φωτογραφίες στις επαφές;

Διάβασε εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα δοκιμάζοντας άλλους kernel και στη συνέχεια δοκίμασε το data2sd αν και στην επόμενη έκδοση της rom θα το έχει προεγκατεστημένο.

Πάντως με τους kernel παιζουν πολλά πχ εγώ έχω τον 5f του richardtrip με HAVS και UV@875 και είναι όντως λίγο laggy το κινητό μέχρι να ανεβάσει συχνότητες και ρεύμα ο kernel, αλλά μετά πετάει απλά τον κρατάω γιατί η μπαταρία βγάζει με κανονική χρήση 2 μέρες άνετα και υπόψιν τα έχω όλα ανοικτά BT,Wifi,3G,HSDPA και συγχρονισμό συνέχεια παντού!

 

Αν θες, δες εδω στο post #1061

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=801435&page=107

Απ'οτι καταλαβα βελτιωσε κατα 3Mhz την ταχυτητα της καμερας? Λεω να ξεκινησω απο αυτον, και αν εχει αρκετα bugs, να βαλω καποιον αλλον.

Σε καθε διαφορετικο kernel που βαζουμε, "μενει" τιποτα απο τον προηγουμενο, ή ειμαστε ok ?

Αν βαλω μετα καποια επομενη εκδοση rom HD, θα εχω μετα τον kernel που ειναι προεγκατεστημενος στην επομενη ROM? Δηλαδη δεν μενει οπως το radio.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ανακεφαλαίωση..το κινητό το έχω ούτε 2 βδομάδες και ήδη δεν κρατιέμε να του αλλάξω ρομ. Είχα υποσχεθεί να μην το πειράξω όπως όλα τα άλλα..αλλά μυάλο δεν πρόκειτε να βάλω ποτέ.:D Σκέφτομαι να παραγγείλω την http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569135

 

8gb class6 αν δείχνει καλά η φώτο. Ψάχνω από χθές το βράδυ σε όλα τα νετομαγαζα κλπ αλλά το κόστος ξεφεύγει γμτ. Γύρω στο 30αρι λεω να δώσω και πολλά είναι. Μακάρι να ήξερα οτι και μια 16αρα class4 θα έκανε δουλειά αλλά τις φοβάμαι. Δε με τρελάινει η ταχύτητα..αρκεί να είναι και όπως είναι μαμά το τηλέφωνο με την 4αρα class2. Με έχει πιάσει απληστία με τις τόσες εφαρμογές και παιχνίδια και απλά όπως όλοι θέλω χώροοοο..να εχω πάνω gps,emulators,gameloft games κλπ κλπ.:lol:

 

Καμιά πρόταση για κάρτα? Value for money A-data 16gb class6 διαβάζω γενικά αλλά και αυτή φεύγει στα 50ευρώ γμτ.

 

Για να μην σας κουράζω πέρνω την κάρτα..βάζω αμον ρα recovery..swap 0 , ext4 1,5gb και τα ρέστα fat32. Μετά ποιά ρομ προτείνετε;; Δε ψάχνω overclock και benchmark scores..ας είναι σαν την stock να έχει ελληνικα SmS,αναζήτηση επαφών κλπ και να παίρνει ολο το μάρκετ μέσα :p..

<?)))><`·.FISHERMAN.·`·.?><((((?>

qtek9100-TYTN-TYTNII-TouchDiamondPro-Desire

Ν78-E52- Motorola ATRIX 4G - LG NEXUS 4-THL5000 - INNOS D6000

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε θα βγεί άλλη LeeDroid?Κάπου είχα διαβάσει (νομίζω εδώ :confused: ) οτι επειδή ο developer αγόρασε Desire HD πλέον δίνει το βάρος στις LeeDroid για το HD..Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Από το twitter του Lee:

My new toy arrives on Monday.. HTC Desire HD! Yeeeaaahhh baby! Dont worry LeeDrOiD mod lovers, I will continue with the Desire builds ;)

@Darrenintruder I will continue with the Desire mate ;)

@twics7 I will be continuing Dec with the Desire.. there is always more to come! ;)

@softraid No! I will continue development of my Rom for the Desire ;)

 

Ενώ σχετικά με την πρώτη του rom για το HD: @azzmohammed this build is for the Desire HD, A Desire port may follow in the future

 

;)

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως.

Παίζει κανένα ρόλο αν το ext3 partition το κάνεις πριν η μετά το fat32 ?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Εννοείτε πως παίζει ρόλο το που θα γίνει το ext γι' αυτό άλλωστε λέμε ότι γίνεται στο ΤΕΛΟΣ της κάρτας.

Αν θες, δες εδω στο post #1061

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=801435&page=107

Απ'οτι καταλαβα βελτιωσε κατα 3Mhz την ταχυτητα της καμερας? Λεω να ξεκινησω απο αυτον, και αν εχει αρκετα bugs, να βαλω καποιον αλλον.

Σε καθε διαφορετικο kernel που βαζουμε, "μενει" τιποτα απο τον προηγουμενο, ή ειμαστε ok ?

Αν βαλω μετα καποια επομενη εκδοση rom HD, θα εχω μετα τον kernel που ειναι προεγκατεστημενος στην επομενη ROM? Δηλαδη δεν μενει οπως το radio.

Βασικά δουλεύω με την rom του HD από τότε που πρωτοβγήκε οπότε δεν έχω δοκιμάσει τον συγκεκριμένο kernel

για να σου πω εντυπώσεις μιας και η HD rom στο Desire δεν τραβάει 720p, (άσε που προσωπικά το θεωρώ άχρηστο).

 

Όσο για την αλλαγή kernel σίγουρα δεν μένει τίποτα πίσω από τον παλιό kernel αλλά δεν ξέρω με τα modules που έχει ο καθένας τι γίνεται.

Υποθέτω βέβαια ότι και να υπάρχουν αν ο kernel δεν τα αναγνωρίζει απλά υπάρχουν δεν ενοχλούν κάπου.

Κάποιος γνώστης ας βοηθήσει σ' αυτό.

 

Κάθε φορά που αλλάζεις rom αλλάζει και ο kernel και μπαίνει αυτός της rom που πέρασες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα του forum!Ειμαι κάτοχος του milstone κ σκέφτομαι επειδη με ενδιαφερει to moding να παω σε desire..

1. Η διάρκεια ζωης της μπαταρίας?Με ενδιαφέρει να βγάζει 1,5 με 2 μέρες κανονικής χρησης!

2. Μπορείς να βάλεις οπια rom θέλεις?

3. Ποιότητα κατασκευής?Αντοχή?Ποιότητα Ήχου?

4. Προβλημα υπερθέρμανσης?

5. Σαν service?

Εύχαριστω οποιος μπορεί ας μου απαντήσει!

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

1. Τόσο βγάζει με κανονική χρήση, βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό,

2. Ναι,

3. Πολύ καλή,

4. Όπως όλα τα smartphones,

5. Καλό, υποθέτω, δεν μου χρειάστηκε ποτέ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...