Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλοι μου καλησπέρα

Είμαι και εγώ κάτοχος του desire και έχω πρόβλημα με την επιβεβαίωση ότι ο άλλος εχει πάρει το μήνυμα μου .Έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις αλλά μου βγάζει επιβεβαίωση ότι το sms στάλθηκε επιτυχώς όχι ότι ο άλλος το πήρε .Μπορώ να βάλω κάποιο άλλο πρόγραμμα και να με ειδοποιεί πότε πήρε ο άλλος το sms ?Ευχαριστώ εκ των προτέρων …

 

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς; handcent?

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλοι μου καλησπέρα

Είμαι και εγώ κάτοχος του desire και έχω πρόβλημα με την επιβεβαίωση ότι ο άλλος εχει πάρει το μήνυμα μου .Έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις αλλά μου βγάζει επιβεβαίωση ότι το sms στάλθηκε επιτυχώς όχι ότι ο άλλος το πήρε .Μπορώ να βάλω κάποιο άλλο πρόγραμμα και να με ειδοποιεί πότε πήρε ο άλλος το sms ?Ευχαριστώ εκ των προτέρων …

 

Πας στο σταλμενο σου μηνυμα κρατας πατημενη την οθονη και επιλεγεις Προβολη αναφορας

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. έχω μόνο μια μέρα το desire και αυτή είμαι επαγγελματικό ταξίδι. απλά θα πω οτι εντάξει το κινητό είναι καλό. ωστόσο για μένα υπάρχουν τα εξής θέματα.

1)δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση του καιρού ή γενικώς να μπω στο νετ μέσω υπολογιστή (όταν το έχω συνδεδεμένο με το pc) γιατί γίνεται αυτό? θέλει οπωσδήποτε wifi ή σύνδεση gprs? δεν μπορεί να μπαίνει στο νετ μέσω υπολογιστή?

2)μου έχει κάνει κατάταξη των επαφών με βάση το όνομα και όχι το επίθετο. αυτό είδα οτι μπορώ να το αλλάξω μόνο μια μια την επαφή. δεν βρήκα κάπου να κάνει κατάταξη βάση επιθέτου όπου και να έψαξα.

3)δεν μπορώ να δω τι αρχεία περιέχει η κάρτα sd. δεν έχει κάτι όπως το file explorer? προσπάθησα αλλά δεν βρήκα κάτι? υπάρχει η δυνατότητα εξερεύνησης της κάρτας μόνο απο το τηλ.?

4)δεν με αφήνει να αλλάξω την αρχική τοποθεσία. είχα συνδεθεί μεσω wifi στην αθήνα και απο τότε σαν αρχική τοποθεσία και ωρα κλπ έχω την αθήνα ενώ ήθελα να βάλω τώρα την φρανκφουρτη.(κάτι σαν το visit time στα windows mobile) χωρίς να χρειάζεται να αλλάζω κάθε φορά απο την ημερομηνία και ωρα.

 

προς το παρόν έχω αυτά. θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να με βοηθήσει και μόλις γυρίσω ελπίζω να λύσω όλες τις απορίες μου.

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. έχω μόνο μια μέρα το desire και αυτή είμαι επαγγελματικό ταξίδι. απλά θα πω οτι εντάξει το κινητό είναι καλό. ωστόσο για μένα υπάρχουν τα εξής θέματα.

1)δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση του καιρού ή γενικώς να μπω στο νετ μέσω υπολογιστή (όταν το έχω συνδεδεμένο με το pc) γιατί γίνεται αυτό? θέλει οπωσδήποτε wifi ή σύνδεση gprs? δεν μπορεί να μπαίνει στο νετ μέσω υπολογιστή?

 

Όχι. Αν έχεις λαπτοπ που παίρνει ιντερνετ ενσύρματα, μπορείς να του δώσεις μέσω της ασύρματης κάρτας του λαπτοπ,

 

3)δεν μπορώ να δω τι αρχεία περιέχει η κάρτα sd. δεν έχει κάτι όπως το file explorer? προσπάθησα αλλά δεν βρήκα κάτι? υπάρχει η δυνατότητα εξερεύνησης της κάρτας μόνο απο το τηλ.?

 

File Manager δεν εχει. Κυκλοφορούν πολλοί βέβαια. Estrongs ειναι ο καλυτερος

 

Γενικότερα δεν έχει και πολλά μαμίσια καλούδια. Υπάρχουν αρκετές χιλιάδες εφαρμογές για να παίξεις, αφου του δώσεις ίντερνετ βέβαια.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Το app2SD δεν θέλει root. Partition EXT3 δοκίμασες να φτιάξεις; Ποια rom έβαλες; Και ΜΗΝ ενεργοποιησεις το External στο installLocation.

 

 

μμμ δε πρπεει να εχεις κανει root το κινητο για να το χρησιμοποιησεις?

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω πόσες εφαρμογές έχω εγκατεστημένες; Κάποιο app ίσως, που να έχει αυτή τη λειτουργικότητα;

 

Στο appbrain, πατα στο "My apps". Το λεει στα δεξιά.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αν έχεις λαπτοπ που παίρνει ιντερνετ ενσύρματα, μπορείς να του δώσεις μέσω της ασύρματης κάρτας του λαπτοπ,

 

Αν και αυτο ειναι το "φυσιολογικο" νομιζω οτι δεν γινετε...εχει αναφερθει πολλες φορες ως προβλημα αλλα καμια λυση μεχρι στιγμης...

εκτος αν εχεις windows7 οπου υπαρχει καποιο προγραμμα γιαυτο...

κι εγω θελω να το κανω αλλα χωρις να εχω win7...

 

4)δεν με αφήνει να αλλάξω την αρχική τοποθεσία. είχα συνδεθεί μεσω wifi στην αθήνα και απο τότε σαν αρχική τοποθεσία και ωρα κλπ έχω την αθήνα ενώ ήθελα να βάλω τώρα την φρανκφουρτη.(κάτι σαν το visit time στα windows mobile) χωρίς να χρειάζεται να αλλάζω κάθε φορά απο την ημερομηνία και ωρα.

 

Οταν σε ρωτησε τοποθεσια, εβαλες "Αθηνα" ή "τρεχουσα τοποθεσια"? Αν βαλεις τρεχουσα συνχρονιζετε αυτοματα, αναλογα με την τοποθεσια της κεραιας που περνεις σημα...νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αν έχεις λαπτοπ που παίρνει ιντερνετ ενσύρματα, μπορείς να του δώσεις μέσω της ασύρματης κάρτας του λαπτοπ,

 

καλά αυτό είναι πολύ κουφό. έπαθα πλάκα τώρα και μου 'ρχεται να το πετάξω. τι μακακία είνα αυτό? τόσο δύσκόλο είναι για την google.

 

File Manager δεν εχει. Κυκλοφορούν πολλοί βέβαια. Estrongs ειναι ο καλυτερος

 

Γενικότερα δεν έχει και πολλά μαμίσια καλούδια. Υπάρχουν αρκετές χιλιάδες εφαρμογές για να παίξεις, αφου του δώσεις ίντερνετ βέβαια.

τι αν είναι κάθε φορά να βάζω το wifi μου τη σπάει απόλυτα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτο ειναι το "φυσιολογικο" νομιζω οτι δεν γινετε...εχει αναφερθει πολλες φορες ως προβλημα αλλα καμια λυση μεχρι στιγμης...

εκτος αν εχεις windows7 οπου υπαρχει καποιο προγραμμα γιαυτο...

κι εγω θελω να το κανω αλλα χωρις να εχω win7...

 

Δοκίμασες με αυτό;

 

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=fac8708e-3762-4e78-b372-8404eeb7f41a&displaylang=en

 

η με αυτές τις οδηγίες

 

http://unlockforus.blogspot.com/2008/10/vistaxp-how-to-share-internet.html

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτο ειναι το "φυσιολογικο" νομιζω οτι δεν γινετε...εχει αναφερθει πολλες φορες ως προβλημα αλλα καμια λυση μεχρι στιγμης...

εκτος αν εχεις windows7 οπου υπαρχει καποιο προγραμμα γιαυτο...

κι εγω θελω να το κανω αλλα χωρις να εχω win7...

 

 

 

Οταν σε ρωτησε τοποθεσια, εβαλες "Αθηνα" ή "τρεχουσα τοποθεσια"? Αν βαλεις τρεχουσα συνχρονιζετε αυτοματα, αναλογα με την τοποθεσια της κεραιας που περνεις σημα...νομιζω...

 

εγώ έχω win7 αλλά δεν έχω βρεί κάπου κάτι

 

όχι έβαλα αυτόματα. αλλά μετά το απο επέλεξα το αυτόματο και απο τότε δεν μπορώ να αλλάξω με τπτ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω win7 αλλά δεν έχω βρεί κάπου κάτι

.

 

Εδώ είσαι

 

http://lifehacker.com/5369381/turn-your-windows-7-pc-into-a-wireless-hotspot

 

Εννοείται πως στο pc/laptop έχεις ΕΝσυρματη σύνδεση ιντερνετ (η απο 3G stickάκι).

Edited by David
HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

μολiς εκανα κι εγω την αναβαθμιση σε 2.10.405.2...μεχρι στιγμης δεν ειδα καμια διαφορα περαν των δυο νεων εικινιδιων στο μενου : μερη και latitude... Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Πας στο σταλμενο σου μηνυμα κρατας πατημενη την οθονη και επιλεγεις Προβολη αναφορας

 

αυτόματα δεν μπορεί να σε ειδοποιεί όπως στα άλλα κινητά ?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται..να ρωτήσω κάτι.πως άνεβαζω βιντεακι κατευθείαν στο Facebook από το κινητό;ευχαριστώ πολύ..
Link to comment
Share on other sites

αυτόματα δεν μπορεί να σε ειδοποιεί όπως στα άλλα κινητά ?

 

Δυστυχως οχι με το δικο του προγραμμα και ειναι ενα μειον του.Αν βαλεις το Handset sms γινεται.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οχι με το δικο του προγραμμα και ειναι ενα μειον του.Αν βαλεις το Handset sms γινεται.

 

 

Πιστευω ότι όταν στην HTC έφτιαχναν το προγραμμα για τα SMS, ειχαν καλύτερες δουλειές να κάνουν, και όταν το είδαν "τελειωμένο", ειπαν:

 

"Πφφ...ντάξει μωρέ. Ψιλομαμακία ειναι, αλλα κάνει την δουλεια του. Θα βάλουν άλλο πρόγραμμα για SMS έτσι κι αλλιώς"

 

:p

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με αυτό;

 

η με αυτές τις οδηγίες

 

http://unlockforus.blogspot.com/2008/10/vistaxp-how-to-share-internet.html

 

Εχω δοκιμασει διαφορα και αυτο(γιατι εχω vista) μολις εκανες το ποστ...

Φτιαχνω adhol αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν το βλεπει το desire...γενικα μπορω να συνδεσω αλλα κινητα ή λαπτοπς, αλλα το desire οχι...

 

Δυστυχως οχι με το δικο του προγραμμα και ειναι ενα μειον του.Αν βαλεις το Handset sms γινεται.

 

Απο τη μαμα εφαρμογη->μενυ->ρυθμισεις->αναφορα παραδοσης(τσεκαρισμα) εμενα μου εγινε...ειχα ενα θεμα βεβαια γιατι δεν ερχοταν παντα αλλα παλευε...τελικα κι εγω Handcent εβαλα

Link to comment
Share on other sites

 

 

Απο τη μαμα εφαρμογη->μενυ->ρυθμισεις->αναφορα παραδοσης(τσεκαρισμα) εμενα μου εγινε...ειχα ενα θεμα βεβαια γιατι δεν ερχοταν παντα αλλα παλευε...τελικα κι εγω Handcent εβαλα

 

Κι εγω το εχω κλικαρει αλλα αναφορα παραδοσης γιοκ !!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οχι με το δικο του προγραμμα και ειναι ενα μειον του.Αν βαλεις το Handset sms γινεται.

 

σε ευχαριστώ φίλε Γιάννη .Το δοκίμασα είναι ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Σε Desire με v2.2 (Froyo) που έχει γίνει root, πως μπορώ να κάνω εγκατάσταση νέας ROM? Ποια προτείνετε που να υποστηρίζει τα Ελληνικά και να τρέχει γρήγορα? Πρέπει προφανώς να κάνω partition την κάρτα? Δοκίμασα μέσω του ROM Manager αλλά τίποτα. Ποιος άλλος τρόπος υπάρχει?
Link to comment
Share on other sites

Σε Desire με v2.2 (Froyo) που έχει γίνει root, πως μπορώ να κάνω εγκατάσταση νέας ROM? Ποια προτείνετε που να υποστηρίζει τα Ελληνικά και να τρέχει γρήγορα? Πρέπει προφανώς να κάνω partition την κάρτα? Δοκίμασα μέσω του ROM Manager αλλά τίποτα. Ποιος άλλος τρόπος υπάρχει?

 

γιατι δε μπορεις με το ROM Manager ειναι πανευκολο κανε μπακαπ πρωτα θα σου φορμαρει ολη τη καρτα

Link to comment
Share on other sites

Σε Desire με v2.2 (Froyo) που έχει γίνει root, πως μπορώ να κάνω εγκατάσταση νέας ROM? Ποια προτείνετε που να υποστηρίζει τα Ελληνικά και να τρέχει γρήγορα? Πρέπει προφανώς να κάνω partition την κάρτα? Δοκίμασα μέσω του ROM Manager αλλά τίποτα. Ποιος άλλος τρόπος υπάρχει?

 

Πρέπει να εγκαταστήσεις custom recovery image με το unrevoked.

Όταν το κάνεις αυτό μπορείς να βάζεις custom ROM μέσα από το recovery.

Αν σου αρέσει το sense δοκίμασε τις Leedroid και modaco custom rom.

Αν σου αρέσει το stock look, βάλε cyanogenmod 6.0.1

Δεν απαιτείται να κάνεις partition την κάρτα για custom ROM, είναι απλά χρήσιμο για να έχεις πρακτικά απεριόριστο χώρο για εφαρμογές.

Partition μπορεί να σου κάνει και το AmonRA recovery.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εγκαταστήσεις custom recovery image με το unrevoked. Όταν το κάνεις αυτό μπορείς να βάζεις custom ROM μέσα από το recovery.
Το οποίο το κάνω μέσα από το μενού που βγαίνει πατώντας το [-] και Power on? Αναφέρεσαι στο "ClockworkMod"?

 

Αν σου αρέσει το sense δοκίμασε τις Leedroid και modaco custom rom.

Αν σου αρέσει το stock look, βάλε cyanogenmod 6.0.1

Ok, θα δω ποια ROM μου αρέσει περισσότερο, αρκεί να μην έχουμε πρόβλημα με τα Ελληνικά...

Η διαδικασία γίνεται με το "update.zip" κλπ?

 

Δεν απαιτείται να κάνεις partition την κάρτα για custom ROM, είναι απλά χρήσιμο για να έχεις πρακτικά απεριόριστο χώρο για εφαρμογές.

Partition μπορεί να σου κάνει και το AmonRA recovery.

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο θέλω να το κάνω αλλά δεν το κατάφερα ακόμα. Δοκίμασα μέσα από το μενού του ROM Manager αλλά μου έβγαλε σφάλμα.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...