Jump to content

[Επίσημο] Motorola A1000


dpapa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τα tips αγαπητέ dmc, αλλά πάλι δεν γινεται τίποτα... Αρχίζω και σκέφτομαι πλέον μέχρι και μήπως υπάρχει πρόβλημα μεταξύ VF και Α1000... Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω.:(

 

Εάν κάποιος συνδρομητής Voda έχει βγάλει άκρη με αυτόν το καρκίνο, ας μας βοηθήσει... Εγώ καταθέτω προς το παρόν τα όπλα και θα στέλνω μόνο SMS!:)

 

Υ.Γ. Έχοντας σαν default τις ρυθμίσεις MMS στον defaultgprseditor, δεν έχεις πρόβλημα με το internet αφού είναι connected με τις πρώτες; Λογικά θα πρέπει να κάνεις disconnect και να αλλάζεις τις ρυθμίσεις όταν θες να σερφάρεις, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

den nomizo na iparxei provlima!Kapou diavasa oti endexetai kai i vf na ferei to a1000.Apithano mou fenetai kathos to kinito tinei na paliosei!! Kade omos mia prospathia kai parte tous tilefono na tous rotisete gia tis rithmiseis,,,isos kseroune!
Link to comment
Share on other sites

Η γερμανική voda το παρουσίασε στην cebit !

ελπίζουν να το βγάλουν...

 

όσο για hard kai soft....

αν ξεκλειδώσεις με ΙΜΕΙ, και κάνεις update π.χ. το κινητό σου θα είναι πάλι κλειδωμένο και το θέμα είναι πως κανένας δέν δοκίμασε αν ο κωδικός παραμένει ίδιος...

με το smart clip (μηχανάκι) αν ξεκλειδώσεις είναι "ολοκληρωμένο" ξεκλείδωμα ;)

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Έχοντας σαν default τις ρυθμίσεις MMS στον defaultgprseditor, δεν έχεις πρόβλημα με το internet αφού είναι connected με τις πρώτες; Λογικά θα πρέπει να κάνεις disconnect και να αλλάζεις τις ρυθμίσεις όταν θες να σερφάρεις, έτσι δεν είναι;

 

Ετσι για να πάρετε μια γενικότερη ιδέα,αναφέρω ότι και εγώ στο treo600(που είναι και αυτό δύστροπο στις ρυθμίσεις του),έχω διαφορετικές ρυθμίσεις(cosmote) για mms και διαφορετικές για internet.Οταν έχω default τις ρυθμίσεις internet,μπορώ να σερφάρω χωρίς πρόβλημα αλλά δεν μπορώ να στέλνω ή να δέχομαι mms και όταν έχω default τις ρυθμίσεις mms συμβαίνει το αντίθετο.Αρα ίσως το πρόβλημά σας είναι ότι αφήνετε σαν default τις ρυθμίσεις για internet.

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Paidia gia to internet einai alles oi rtihmiseis gia tin cosmote kai gia to a1000.Ftiaxneis kainourgio access point gia to internet opote exeis tora 3 logariasmous sto internet connections. 1 gia tin 3, 1 gia to mms kai 1 gia to internet!
Link to comment
Share on other sites

Paidia gia to internet einai alles oi rtihmiseis gia tin cosmote kai gia to a1000.Ftiaxneis kainourgio access point gia to internet opote exeis tora 3 logariasmous sto internet connections. 1 gia tin 3, 1 gia to mms kai 1 gia to internet!

 

Οπότε στον λογαριασμό 3-gprs έχεις τις ρυθμίσεις του internet ή του ΜΜS; Σε ρωτάω διότι παρατήρησα ότι εάν βάλω ρυθμίσεις MMS στον λογαριασμό "3", τότε δεν δουλεύει ούτε το MMS (το οποίο δεν έχει δουλέψει με τίποτα, έτσι κι αλλιώς), αλλά ούτε και το internet.

 

Για να δουλέψει το Internet πρέπει στο λογαριασμό "3" να βάλω ρυθμίσεις internet.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, Πάντα για την Κοσμοτε...φτιάχνουμε καινουργιο λογαριασμό στο internet connections και τον ονομαζουμε πχ. Internet.

Βαζουμε το access point για το ιντερνετ και τις υπόλοιπες ρυθμίσεις τις αφήνουμε ως έχουν. Αλλάζουμε μόνο το proxy σε 010.010.010.010.010 με πορτ 8080.

 

Αυτά είναι και πρέπει να δουλέψει!

 

 

Sto internet accounts prepei na exeis tous eksis logariasmous:

3-Gprs (pou einai tis 3 kai den boreis na to pirakseis)

MMS-GPRS (pou einai o logariasmos pou eftiaksa ego gia ta mms - to access point diladi)

Internet (pou einai to access point gia to internet)

 

Ara sinolo 3 logariasmous. Einai gegonos oti me to default gprs tha iparxei provlima dioti tha prepei na allazeis sinexeia (logika) to access point gia na sundetheis me internet i mms. An den ipirxe to default gprs apla tha se rotaage to kinito poio logariasmo na xrisimopoiisei!!

Link to comment
Share on other sites

Gia dokimaste afto eseis tis Voda:

 

Ftiaxte ena neo internet account me onoma Vodafone MMS

Sto pedio address grapste... mms.vodafone.net

Gia username kai password dokimaste arxika na ta afisete os exoun kai an den doulepsei valte gia username ti leksi... user kai gia password ti leksi... pass

Ola ta alla afiste ta os exoun kai pigenete sto messaging accounts kai sta multimedia messages.

 

Valte sto Multimedia message gateway to eksis: http://mms.vodafone.gr

Sto pedio proxy server valte: 213.249.019.049

kai sto port: 9201

Osoi xrisimopoieitai tio defaultgprs editor valte ki ekei sto address to idio access point diladi to ... mms.vodafone.net

Ta dio pedia (allow incoming kai auto connect) energopoiiste ta.

Kleiste ti siskevi..vgalte ti sim kai ksanavalte ti kai anoikse kai prospathiste na stilete minima.

 

An de doulepsei piramatistite me to eksis... Allakse user kai pass opos eipa parapano.

Prostheste sto internet connections stin epilogi proxy server ta stoixeia proxy pou valate sto multimedia messaging diladi ta... 213.249.019.049 me port 9201

 

Ade na doume!!!Perimeno feedback!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος αμα δεν βγει στη δημοσιοτητα το generic software μαλον θα το πουλησω κανενα 350 ευρα μολις καμια 15 μερες το εχω δουλεψει πρωσοπικα με ενοχλει αυτο το 3g software που εχει.

Παντος σχετικα με τις ρυθμισεις θα τις δοκιμασω.

:)

Link to comment
Share on other sites

εγώ τόδωσα 400 ;)

 

αναμένω το α1010 που θα είναι και αυθεντικό απ'ότι φένεται :D

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

To a1010 θα κανει παρα πολυ καιρο να ερθει στα χερια μας ακομα ουτε αμερικη δεν βγηκε.Και δεν θα εχει μεγαλη διαφορα απο το α1000 εκτος του οτι θα ειναι generic

και καλυτερη καμερα

Link to comment
Share on other sites

To a1010 θα κανει παρα πολυ καιρο να ερθει στα χερια μας ακομα ουτε αμερικη δεν βγηκε.Και δεν θα εχει μεγαλη διαφορα απο το α1000 εκτος του οτι θα ειναι generic

και καλυτερη καμερα

 

λάθος !

Καναδά έχω έναν γνωστό και άρχησε εμπόριο λιανικής :)

πολύ λιανικής ! 2-3 κομμάτια ;)

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

Paidia molis parelaba ena A1000 kainourgio sto kouti tou apo agglia, kseklidoto, to opoio den to thelo telika... To dino 500 euro... An to thelei kaneis as mou steilei kana mhnhmataki...

 

Eeee... Epitrepete na poulhso kinhto edo mesa h einai against the rules? An einai sorry kai please delete to post mou.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και καλα που σας βρισκω τωρα που μου ηρθαν τα δυσκολα.

Τελικα το Α 1000 το ξεκλειδωνει κανεις στο Ελλαντα η πρεπει να το ξενητεψουμε το κινητακι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλα που σας βρισκω τωρα που μου ηρθαν τα δυσκολα.

Τελικα το Α 1000 το ξεκλειδωνει κανεις στο Ελλαντα η πρεπει να το ξενητεψουμε το κινητακι.

 

δέν ξέρω εάν κοίταξες στο genericA1000 διότι και άλλος ψάχνετε μπορεί να σε βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τυπο που το ξεκλειδωνει για 35 Ευρω. Με pm σας στελνω στοιχεια οποιος θελει.Περιοχη Ομονοιας ειναι. Σε 30 λεπτα το κανει.
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τυπο που το ξεκλειδωνει για 35 Ευρω. Με pm σας στελνω στοιχεια οποιος θελει.Περιοχη Ομονοιας ειναι. Σε 30 λεπτα το κανει.

Οποιος ξέρει τα στοιχεία του τυπου που ξεκλειδώνει το Α1000 όπως αναφέρει ο giorgosmg ή ο ίδιος ο giorgosmg ας μου στείλει ένα pm.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το Α1000 παίζει στα ελληνικά δίκτυα, εάν όπως σου λέει ο τύπος είναι ξεκλείδωτο. Το πρόβλημα είναι αλλού (που μας ταλανίζει όλους): Στο ΜΜS. Τα προβλήματα του internet λύνονται με ένα utility το defaultgprseditor, ενώ το πρόβλημα των ελληνικών λύνεται με ένα προγραμματάκι, το input+ (ψάξε στο forum για αυτά και θα καταλάβεις). Όμως το MMS δεν μας κάνει την χάρη... Κάποιος φίλος από το forum ανέφερε ότι βρήκε την άκρη για Cosmote, αλλά μέχρι στιγμής είναι ο μόνος που έχει δώσει θετικό feedback.

 

Εγώ πάντως που έχω VF, έχω πήξει εντελώς στο θέμα του MMS δίχως αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά, διάβασα ένα posting ενός Γάλλου στο 3g.co.uk (http://www.3g.co.uk/3GForum/showthread.php?postid=120526#poststop), ο οποίος ισχυρίζεται ότι του είπαν (και το δοκίμασε επιτυχώς) ότι εάν κάνεις ένα master reset, και καπάκι ένα master clear, όλα τα προβλήματα της εκνευριστικής 3 λύνονται οριστικώς.

 

Το θέμα είναι ότι αυτή είναι βαριά λύση, και θα ήθελα να ακούσω τουλάχιστον έναν ακόμη ότι κάνοντας το έλυσε τα προβλήματά του. Θέλω πολύ να μπορώ να στέλνω/λαμβάνω MMS, αλλά και το να ξανασετάρω το τηλέφωνο από την αρχή χωρίς να είμαι 100% βέβαιος ότι το κολπάκι του Γάλλου δουλεύει, με ζορίζει κάπως.

 

Εάν κάποιος θαρραλέος αποφασίσει να κάνει την κίνηση, ας μας πει εάν ισχύει αυτή η μέθοδος.

φιλε jackc καλημερα

 

κανε τα ακολουθα βηματα¨

 

Θα βαλεις το Generic Firmware

και θα κανεις δυο Νew Connections

 

VF MMS

USERNAME: user

PASWORD : pass

APN : mms.vodafone.net

PROXY : 213.249.019.049

proxy server port :5080

 

αλλα την ιδια ρυθμιση proxy θα την κανειs και στο multimedia mesage setings

δηλαδη

στο μενοu control panel>Messasing Acounts>multimedia mesage ... βαζεις ¨

 

MULTIMEDIA MESSAGE GATEWAY :

http://mms.vodafone.gr

PROXY SERVER ADRESS: 213.249.019.049

proxy server port :5080

 

ΤΟ ΜΜS ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ

 

ΓΙΑ ΤΟ GPRS κανεις τα ακολουθα :

 

VF GPRS

USERNAME: user

PASWORD : pass

APN : wap.vodafone.gr για συμβολαιο

wapkarta.vodafone.gr για καρτα

PROXY : 213.249.019.049

proxy server port :5080

 

 

καλο σερφαρισμα................. :cool: :cool: :cool:

Takis Pantazis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παλι μπαινω στο λουκι για α1000 αυτο το τηλεφωνο με τραβαει δεν ξερω γιατι.

Απο τους υπαρχον χρηστες πως πανε τα πραγματα βγηκαν προγραματακια games κτλ κτλ γιατι οταν το ειχα εγω δεν ειχε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

παλι μπαινω στο λουκι για α1000 αυτο το τηλεφωνο με τραβαει δεν ξερω γιατι.

Απο τους υπαρχον χρηστες πως πανε τα πραγματα βγηκαν προγραματακια games κτλ κτλ γιατι οταν το ειχα εγω δεν ειχε τιποτα.

auto to tlefono trexei to logismiko symbian ara osa pexnidia kai efarmoges briskeis se diafora site apo thn symbian einai symbata me auto.mia oraia dieuthhnsh einai http://www.my-symbian.com h edo sto my phone sta themata gia ta pxx series.Dhsthxos omos kapia liga games h ef den einai sumbates me to a1000 opos tovrally h to appforge booster gia paradeigma.Alla oso afora sto tomea gaming pio oraia pexeis pexnidia se a1000 para se ena p900.kai mh xexaname kai ton ensomatomeno gps.elpizo na bohthsa
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...