Jump to content

[Επίσημο] Motorola A1000


dpapa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

evala auto to smartmovie encoding alla den kanei tipota exei mhpos anakalupsei kaneis pos mporeis na travas video pano apo 1 lepto?kai ep sto prohgoumeno kinhto pou xa to a925 evala to platofrm idp800 gia na katevaso prog kai pexnidia apo thn symbian pou gia to pxxx series.auto prepei na to kano kai sto a1000 dhl na xanavalo thn platform id?
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Οπως ίσως να ξέρετε μάλλον θα βρεθει σύντομα λύση με τα MMS και τα υπόλοιπα...H Vodafone ανακοίνωσε στη CEBIT την κυκλοφορία του Α1000. Για του λόγου το αληθές

 

http://www.mobile-review.com/forum2/showthread.php?t=24993

http://www.vodafone.de/unternehmen/presse/6613_68042.html

http://www.vodafone.de/unternehmen/presse/63950.html

Link to comment
Share on other sites

Loipon, rithmiseis Cote gia MMS se A1000!!!! Doulevoun kanonika se mena!!::::

 

1)Pame Control Panel--> Connections-->Internet Accounts kai ftiaxnoume neo account!

 

2) To onomazoume px...MMS-Gprs (den exei simasia edo)

 

3) Connection account fisika gprs

 

4)Meta pame sto Advanced kai vazoume gia address ti leksi --> mms (prosoxi!!afto einai to legomeno access point kai xriazetai na einai me mikrous latinikous xaraktires)!

 

5)Tipota allo den pirazoume ekei!!!Diladi username kai pass na einai apepilegmeno to kouti, sto tab Log in na einai epilegmena ta automatic, sto tab proxy na min einai epilegmeno to proxy server kai sto tab other na einai epilegmenes kai oi 2 epiloges!!!

 

6)Dinoume done se ola kai meta pame apo to control panel sto messaging accounts!

 

7) Epilegoume to tab pou leei Multimedia message. Sto message gateway prepei na grapsoume to eksis:

http://195.167.65.220:8002

 

8) To Use Proxy server na einai epelegmeno kai apo kato grafoume:

010.010.010.020

 

Edo gia port exete 2 epiloges!!! H vazete 8080 (pou doulevei gia mena)...h vazete 9201 pou pali borei na doulepsei!! Emena i 9201 den doulepse omos i 8080 doulepse kanonika!!!

 

Kande ena reboot sto kinito kai prospathiste na stilete minima.. Logika tha sas rotisei pio internet account na xrisimopoiisei opote dialegete afto pou dimiourgisate!!! An den to stilei me tin proti ksanadokimaste...An oxi kai me ti defteri allakste to port sto proxy (eipame eite 8080 h 9201), kade epanekinisi kai ksanadokimaste!!!

 

Aftes oi rithmiseis se a920/925/835/1000 me 3g karta tis Cosmote doulepsane kanonika gia mena!!! Elpizo na voithisa!!!! Peite an to dokimasei kapios kai an doulepsoun h oxi!!!

Link to comment
Share on other sites

το άλλο με τον τοττό το ξέρετε ;;;;

 

Α1010

 

 

2MP camera, 48mb, Symbian και περίπου 800 ευρά ακούγονται :D

 

 

 

ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩΩΩΩ ! ------>>> ΑΨΟΓΟ !------>>> TELEIO !!!

 

 

The Motorola A1010 is expected to be available in Q4 2005. For more information regarding product pricing and availability in your region, please check with your local Motorola representative.

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

Φίλε dmc15, έβαλα τις αντίστοιχες ρυθμίσεις Vodafone ακριβώς στα ίδια πεδία με την Cosmote, αλλά πάλι το MMS δεν δουλεύει. Πειραματίστηκα και με το defaultgprseditor κάνοντας check το "Allow Incoming GPRS" μπας και είχε κάποια σχέση, αλλά τζίφος.:(

 

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας αναγράψεις αναλυτικά οτιδήποτε γενικότερες άλλες ρυθμίσεις toy A1000 που πιθανόν έχουν σχέση με αυτήν την ιστορία; Έχω καταφέρει να δουλέψουν τα πάντα, και μόνο αυτό το άτιμο το MMS δεν λέει να μου κάνει τη χάρη.:mad:

 

Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σου (και όποιου άλλου έχει κάτι να καταθέσει) σε αυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

δέν υπάρχει λύση για MMS τουλάχιστον όχι μέχρι να βγεί μια brandfree firmware !

updates υπάρχουν, άλλα δέν βοηθάν καθόλου !

σοβαρές διαφορές δέν υπάρχουν !

files για update θα βρείς εδώ (register)

...αλλα δέν έχει νόημα, γιαυτό κυνήγα το Α1010

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

βασικά για να μπαίνει στο site της μοτο απο τώρα και χωρίς αυτοκόλητα κτλ

 

είναι σίγουρο το brandfree, κατα την γνώμη μου πάντα :)

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

Θέλω να μου πείτε από που αγοράσατε το Α1000 γιατί το χτύπησα σε μια δημοπρασία στο ebay αλλά αμέσως μετά μου έστειλε email ένας Ελληνας του εξωτερικού και μου έγραψε να προσέχω γιατί το τηλέφωνο δεν είναι στ' αλήθεια ξεκλείδωτο(όπως έγραφε στην περιγραφή του).Ετσι αναγκάστηκα να μην πληρώσω με συνέπεια να φάω αρνητικό feedback.Πείτε μου αν υπάρχει όντως αυτός ο κίνδυνος να μην είναι sim free τα περισσότερα όπως ισχυρίζονται οι πωλητές τους γιατί έχω φάει φλας με το Α100 και σκέφτομαι να το αγοράσω κατ' ευθείαν απο κάποιον άλλον στο ebay.

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Ox, mh mou les tetoia, to xtuphsa kai ego apo to Ebay proxthes kai to perimeno apo mera se mera. Leei oti einai unlocked....

 

Αρα θα περιμένω να δω αν θα την πατήσεις εσύ για να δω τι θα κάνω...

Πλάκα κάνω,και για να σε ηρεμήσω κάπως ή τουλάχιστον για να πάρεις μια ιδέα τι γίνεται,μου έστειλε email ο πωλητής απ'το ebay και μου έγραφε ότι ποτέ δεν είχε άλλον πελάτη από την Ελλάδα άρα ή μου λέει ψέματα ή ο Ελληνας που θέλησε να με προειδοποιήσει εννοούσε κάποιον άλλον Αγγλο πωλητή.Τέλος πάντων εγώ του απάντησα(του Αγγλου)ότι θέλω ακόμα να το αγοράσω και περιμένω τώρα να μου στείλει email αν δέχεται την συναλλαγή ενώ του Ελληνα του έστειλα email χθες να μου διευκρινήσει αν εννοούσε τον ίδιο πωλητή και ακόμα δεν μου έχει απαντήσει.Οπώτε μάλλον θα την πατήσουμε παρέα :cry: :( :mad: :worry:

 

Υ.Γ. παιδιά συγνώμη αν βγήκα λίγο off topic αλλά είναι πράγματα που πιστεύω ότι θα θέλουν να μάθουν πολλοί που έχουν σκοπό να αγοράσουν το κινητό

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

Θέλω να μου πείτε από που αγοράσατε το Α1000 γιατί το χτύπησα σε μια δημοπρασία στο ebay αλλά αμέσως μετά μου έστειλε email ένας Ελληνας του εξωτερικού και μου έγραψε να προσέχω γιατί το τηλέφωνο δεν είναι στ' αλήθεια ξεκλείδωτο(όπως έγραφε στην περιγραφή του).Ετσι αναγκάστηκα να μην πληρώσω με συνέπεια να φάω αρνητικό feedback.Πείτε μου αν υπάρχει όντως αυτός ο κίνδυνος να μην είναι sim free τα περισσότερα όπως ισχυρίζονται οι πωλητές τους γιατί έχω φάει φλας με το Α100 και σκέφτομαι να το αγοράσω κατ' ευθείαν απο κάποιον άλλον στο ebay.

 

μη μασάς μία, άν είναι παλιός, γνωστός user (με βαθμολογία δηλαδή) είναι έγγυρο ! Αλλα και παλιός να είναι, βάζει δικηγόρους το ebay να τον κυνηγήσουν !

 

Αλλα προσοχή !!!!! εγω έφαγα παλούκι 3000, γιατί έκανα την πράξη με email και δέν κέρδισα την δημοπρασία στο ebay ! Μήν κάνεετε δουλειά με email και προ παντώς ΟΧΙ μέσω WESTERN UNION !

ακόμα με δικηγόρους την παλεύω ! ---> ΟΧΙ ΕΜΑΙL, OXI WESTERN UNION H TRAVEL BANK !!!

 

 

το Α1000 ξεκλειδώνει με κωδικό (μπαινοντας στο μενού *#06#, αν θυμάμαι καλα)! αυτόν να τον ζητήσεις οπωσδήποτε !!!!!!

 

Αλλα εγώ επιμένω..... περιμένετε το Α1010 !!!

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

μη μασάς μία, άν είναι παλιός, γνωστός user (με βαθμολογία δηλαδή) είναι έγγυρο ! Αλλα και παλιός να είναι, βάζει δικηγόρους το ebay να τον κυνηγήσουν !

 

Αλλα προσοχή !!!!! εγω έφαγα παλούκι 3000, γιατί έκανα την πράξη με email και δέν κέρδισα την δημοπρασία στο ebay ! Μήν κάνεετε δουλειά με email και προ παντώς ΟΧΙ μέσω WESTERN UNION !

ακόμα με δικηγόρους την παλεύω ! ---> ΟΧΙ ΕΜΑΙL, OXI WESTERN UNION H TRAVEL BANK !!!

 

 

το Α1000 ξεκλειδώνει με κωδικό (μπαινοντας στο μενού *#06#, αν θυμάμαι καλα)! αυτόν να τον ζητήσεις οπωσδήποτε !!!!!!

 

Αλλα εγώ επιμένω..... περιμένετε το Α1010 !!!

TO A1000 OMOS APO THN ALLH EINAI TOOOOOOOOOSO SEXY POU DISKOLA TA XALAS MAZI TOU GIA ENA ALO KINHTO LOL

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Το Α1000 παίζει στα ελληνικά δίκτυα, εάν όπως σου λέει ο τύπος είναι ξεκλείδωτο. Το πρόβλημα είναι αλλού (που μας ταλανίζει όλους): Στο ΜΜS. Τα προβλήματα του internet λύνονται με ένα utility το defaultgprseditor, ενώ το πρόβλημα των ελληνικών λύνεται με ένα προγραμματάκι, το input+ (ψάξε στο forum για αυτά και θα καταλάβεις). Όμως το MMS δεν μας κάνει την χάρη... Κάποιος φίλος από το forum ανέφερε ότι βρήκε την άκρη για Cosmote, αλλά μέχρι στιγμής είναι ο μόνος που έχει δώσει θετικό feedback.

 

Εγώ πάντως που έχω VF, έχω πήξει εντελώς στο θέμα του MMS δίχως αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά, διάβασα ένα posting ενός Γάλλου στο 3g.co.uk (http://www.3g.co.uk/3GForum/showthread.php?postid=120526#poststop), ο οποίος ισχυρίζεται ότι του είπαν (και το δοκίμασε επιτυχώς) ότι εάν κάνεις ένα master reset, και καπάκι ένα master clear, όλα τα προβλήματα της εκνευριστικής 3 λύνονται οριστικώς.

 

Το θέμα είναι ότι αυτή είναι βαριά λύση, και θα ήθελα να ακούσω τουλάχιστον έναν ακόμη ότι κάνοντας το έλυσε τα προβλήματά του. Θέλω πολύ να μπορώ να στέλνω/λαμβάνω MMS, αλλά και το να ξανασετάρω το τηλέφωνο από την αρχή χωρίς να είμαι 100% βέβαιος ότι το κολπάκι του Γάλλου δουλεύει, με ζορίζει κάπως.

 

Εάν κάποιος θαρραλέος αποφασίσει να κάνει την κίνηση, ας μας πει εάν ισχύει αυτή η μέθοδος.

Link to comment
Share on other sites

Loipon, stis 10 Aprili pao Agglia kai opoios thelei boro na tou kseklidoso a1000 me 15 evro an mou stilei to kinito! To diko mou to kseklidosa kai doulevei apsoga se Cosmote kai me MMs kai me video call kai ap'ola!!! Se ligi ora tha sas doso screen shots apo to diko mou me rithmiseis Cosmote gia MMs. Sigoura oi rithmiseis tis voda einai alles re pedia giati pane meso live logika!!! Ipomoni kai tha tis anevaso se ligo!!

 

Sxetika me to ebay! Osa lene kseklidota kai exoun ipsilo feedback einai odoskseklidota!!Min poli akoute tous allous giati an einai xamili i timi borei na to lene epitides gia na sas to paroun!!AnywaY!!!aFTA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα σας κάνω μύνηση...

...πάνω που είχα αποδεχτεί την ιδέα ότι δεν θα το πάρω,με αυτά που γράφετε με έχετε πορώσει τόσο που με βλέπω να παίρνω δύο :wacko: :w00t: :alien:

Χωρίς πλάκα τώρα ευχαριστώ πολύ για το feedback που προσφέρετε,γιατί μόνο έτσι θα καταφέρουμε να γλυτώσουμε τις κακοτοπιές σχετικά με τις λειτουργίες ή την αγορά του συγκεκριμένου κινητού.

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Episinapto kapies foto apo to kinito mou pou exei tis rithmiseis gia mms kai doulevoun kanonika...oi rithmiseis einai tis cosmote..

An thelete kai kamia alli peite!

 

όσο αφορά το ξεκλείδωμα, εξαρτάται παντα τι ξεκλείδωμα ανοούμαι !

Hars H Software !!!

soft ξεκλείδωμα, ξεκλειδώνεται με κωδικό, το οποίο αν κάνεις update στη software πάλι κλειδώνει !

άν κάνεις hard είναι κυριολεκτικό ξεκλείδωμα για το οποίο όμως χρειάζεσαι και μηχάνημα ;(

 

Όσο για ΜΜΣ, δέχεσαι κανονικά ??? για Α1000 μιλάμε ή 1010 ???

άν είναι για 1000, έχεις σχετικό linκ για οδηγείες ;;;

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά το ξεκλείδωμα, εξαρτάται παντα τι ξεκλείδωμα ανοούμαι !

Hars H Software !!!

soft ξεκλείδωμα, ξεκλειδώνεται με κωδικό, το οποίο αν κάνεις update στη software πάλι κλειδώνει !

άν κάνεις hard είναι κυριολεκτικό ξεκλείδωμα για το οποίο όμως χρειάζεσαι και μηχάνημα ;(

 

Όσο για ΜΜΣ, δέχεσαι κανονικά ??? για Α1000 μιλάμε ή 1010 ???

άν είναι για 1000, έχεις σχετικό linκ για οδηγείες ;;;

 

 

Re paidia den boro na katalavo ti enoeitai kleidoma sto software!!Eksigiste to ligo giati den to katalaveno!To kleidoma tou tilefonou aposo ksero den einai hard i soft einai simlock!!!!

 

Den einai kleidomenes oi iperithres (pou den exei alla leme tora),to bluetooth i kati allo opos se polla voda live kinita! Einai kleidomeno to diktio kai den epitrepei se alli sim card na leitourgisei! Afto einai to kleidoma to opoio kseklidonete kai me mixanima alla kai me imei apo kapia site opos kai me allous tropous pio periplokous (unimoto, usb cable klp)

 

MMS kanonika dexomai kai kanonika stelno!milao gia to a1000!!!to a1010 den exei kikloforisei akoma!!

 

Ti sxetiko link thes? Gia ta MMS? Ti sindesi exeis? An exeis cosmote kita parapano kai tha deis to post pou exo kanei me odigies! An exei s alli eteria kai oloi sas re paidia psakste to ligo!!!!

 

Vasika to access point xreiazeste...mms (gia cosmote)

To Ip kai to gateway mazi me to port!!! Vreite afta gia tis siskeves pou exete kai kade ta efarmogi sto a1000..

 

Ego etsi ta eftiaksa kai sto a835 kai a920 pou eixa alla kai sto a1000 pou exo tora!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dmc15, σε ζηλεύω αγρίως... Εγώ δυστυχώς δεν βγάζω άκρη με τις ρυθμίσεις της VF. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πραγματάκια μπας και βοηθηθώ περισσότερο:

 

1. Φαντάζομαι έχεις αλλάξεις το 3-gprs account με το defaultgprseditor, σωστά; Στη σελίδα του defaultgprseditor tα check boxes "auto reconnect" και "allow incoming gprs" τα έχεις τσεκαρισμένα ή όχι;

2. Με δεδομένο ότι το Α1000 είναι συνεχώς connected μέσω του 3-gprs profile (και να θες να κάνεις disconnect manually, μετά από λίγο συνδέεται πάλι χωρίς να σε ρωτήσει), πως μπορεί και κάνει connect μέσω του MSS profile που έχεις δημιουργήσει;

3. Υπάρχει κάποιο άλλο στοιχείο που πιστεύεις μπορεί να με βοηθήσει;

 

Τι να πω... Μου φαίνεται αδιανόητο να παίζει το MMS στην Cosmo και να μην παίζει στη Voda... Κάπου υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που δεν έχω εντοπίσει (και εγώ και οι υπόλοιποι που ψαχνόμαστε), την οποία πρέπει να βρούμε.

 

Εκτός από τον φίλο dmc15, όποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει, και ιδίως εάν είναι συνδρομητής Voda, ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dmc15, σε ζηλεύω αγρίως... Εγώ δυστυχώς δεν βγάζω άκρη με τις ρυθμίσεις της VF. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πραγματάκια μπας και βοηθηθώ περισσότερο:

 

ZHLIA PSORA, ZHLIA PSORA....plaka kano!!!Min agxoneste tha tin vroume tin akri!!!!

 

1. Φαντάζομαι έχεις αλλάξεις το 3-gprs account με το defaultgprseditor, σωστά; Στη σελίδα του defaultgprseditor tα check boxes "auto reconnect" και "allow incoming gprs" τα έχεις τσεκαρισμένα ή όχι;

 

to exo allaksei alla to default gprs editor den einai kai edelos aparetito. kai prin to valo douleve kanonika..apla to mono pou mou ekane (megalo vevea) einai na min sindeetai apefthias me ti 3!ta koutakia pou les einai tsekarismena alla sto address exo valei to access point tis cosmote pou einai mms

 

 

 

2. Με δεδομένο ότι το Α1000 είναι συνεχώς connected μέσω του 3-gprs profile (και να θες να κάνεις disconnect manually, μετά από λίγο συνδέεται πάλι χωρίς να σε ρωτήσει), πως μπορεί και κάνει connect μέσω του MSS profile που έχεις δημιουργήσει;

 

an valeis to access point poy thes esi sto defaultgprs tha sindeetai me afto pou tha tou valeis kai oxi me tis 3 giati akrivos afto tha einai to default!!!

 

 

3. Υπάρχει κάποιο άλλο στοιχείο που πιστεύεις μπορεί να με βοηθήσει;

 

vasika...afta pou xreiazese einai to access point,to proxy server (pou gia cosmote einai 010.010.010.020 me port 8080 h 9201) kai to gateway (pou gia cosmote einaai http://195.167.65.220:8002).

Ftiaxneis ena neo internet profile kai to onomazeis opos thes...ekei vazeis to access point tis voda (ekei pou leei address). Ola ta alla ta afineis os exoun kai apla ekei pou leei proxy server vale to adistixo gia ti voda!

 

Meta sto messaging accounts kai sta multimedia messages vale to gateway tis voda kai pali to proxy me to port pou sou dinei i voda...

 

Sto defaultgprs kane tis adistixes rithmiseis (access point kai tsekrisma sta 2 koutakia) kai perimeno na mou peis ti egine!!!

 

An ta katafereis grapse odigies gia vodafone kai kades post na voithisoume kai tous allous!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...