Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι θέμα linux φίλε μου, και το άρθρο απλά δημιουργεί φοβίες. Δεν είναι windows το linux. Σε ένα σύστημα linux, o root μπορεί άνετα να δει το /etc/passwd και το /etc/shadow , μάλιστα το πρώτο μπορούν να το δούνε ΟΛΟΙ οι χρήστες. Το accounts.db υπάρχει και μπορείς να το διαβάσεις ΜΟΝΟ αν είσαι root, και πάλι όμως φαίνονται κανονικά μόνο τα account names, τα passwords είναι κωδικοποιημένα όπως σ'ενα κανονικό σύστημα unix. O μόνος τρόπος που ίσως να γίνει κάτι, μιας και χρησιμοποιούν SQLite για τα databases που δεν έχει φοβερό encryption, θα ήταν να μεταφέρεις το accounts.db αυτούσιο σ'ενα άλλο τηλέφωνο... Ιιιισως πιάσει έτσι... θες να μου στείλεις το δικό σου να δοκιμάσω; :) Όχι; μα γιατί;

Και πάλι, είναι θέμα κοινής λογικής. Μη βάζεις ό,τι να'ναι στο σύστημά σου, και θα είσαι ΟΚ, και με την πλήρη κυριότητα του superuser. Και φυσικά το παράδειγμά μου ακόμα ισχύει (και δυστυχώς το έχω δει πολλές φορές) αλλά let's agree to disagree, που λένε εδώ οι Άγγλοι.

Ευχαρίστως θα στο έδινα αλλά δεν έχω το ανάλογο κινητό που να το περιέχει....(με τρώει σου λέω άσχημα να τον πάρω το γαλαξία....:p άντε πάρτο και μη μας πρίζεις θα μου πεις εσύ και θα έχεις δίκιο...:D )

Και το τελευταίο που θέλω να πω γιατί είμαι off topic είναι ότι δεν γίνονται όλα τα passwords encrypted...Απ ότι φαίνεται υπάρχει και το σχετικό entry στο google android issues page και είναι ακόμα ανοικτό οπότε υπάρχει θέμα..

Από original άρθρο : While this isn't a concern for the vast majority of users, it would be preferable to encrypt these entries in future Android builds. Turns out, someone else thinks so, and there is an entry at Google's Android issues pages,

http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=10809&q=password&colspec=ID Type Status Owner Summary Stars&start=100#c1

Χαιρετώ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Nαι, βγαίνει μια μπάρα, για να μην έχεις πρόβλημα βάλτην κάπου στη μέση (αστην δηλαδή στο default)

ωραια ολα οκ.ευχαριστω alex:D

Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι μπωρο να κανω για να μην φαινοντε τα σπαστικα εικονιδια του destinator στη συλογη?διαβασα κατι σελιδες ποιο πισω οτι πρεπει να κανουμε αλλον φακελο το εκανα και παλι τπτ ,τι πρεπει να κανουμε?

 

Μπες στην SD κάρτα και στον φάκελο όπου είναι αποθηκευμένες οι εικόνες και φτιάξε ένα φάκελο με όνομα .nomedia.

Δεν θα ξαναδείς τις φωτογραφίες του Destinator.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως θα στο έδινα αλλά δεν έχω το ανάλογο κινητό που να το περιέχει....(με τρώει σου λέω άσχημα να τον πάρω το γαλαξία....:p άντε πάρτο και μη μας πρίζεις θα μου πεις εσύ και θα έχεις δίκιο...:D )

Και το τελευταίο που θέλω να πω γιατί είμαι off topic είναι ότι δεν γίνονται όλα τα passwords encrypted...Απ ότι φαίνεται υπάρχει και το σχετικό entry στο google android issues page και είναι ακόμα ανοικτό οπότε υπάρχει θέμα..

Από original άρθρο : While this isn't a concern for the vast majority of users, it would be preferable to encrypt these entries in future Android builds. Turns out, someone else thinks so, and there is an entry at Google's Android issues pages,

http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=10809&q=password&colspec=ID Type Status Owner Summary Stars&start=100#c1

Χαιρετώ..

 

Πάρτο, τί καθεσαι !! Μιας κι απ'ότι βλέπω ψάχνεσαι, είναι φοβερό εργαλείο. Μπορείς να το βρεις και πολύ φθηνότερα αν το πάρεις απ'έξω :)

Όσο για το "καυτό" θέμα... Οκ, "it would be preferable" να μην αποκτήσει κανεις πρόσβαση στα email σου... αν και τα βασικά passwords ας πούμε του google account σου είναι κρυμμένα... ας το φτιάξουν να ησυχάσεις. Αλλά να ξαναπω ότι ΔΕ θα αποκτήσει κανείς πρόσβαση αν δεν κάνεις βλακείες...

Και όταν πάρεις το Γαλαξία σου κι εσύ με το καλό, περιμένω με ανυπομονησία το accounts.db σου ;)

 

Μπες στην SD κάρτα και στον φάκελο όπου είναι αποθηκευμένες οι εικόνες και φτιάξε ένα φάκελο με όνομα .nomedia.

Δεν θα ξαναδείς τις φωτογραφίες του Destinator.

Αρχείο, όχι φάκελο... :) (diana leme ta pragmata me to onoma tous) <--- έπρεπε να γραφεί με Greeklish

 

EDIT: Mόλις δοκίμασα, δουλεύει και με φάκελο. Καλή φάση... αρχείο Ή φάκελος λοιπόν...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πάρτο, τί καθεσαι !! Μιας κι απ'ότι βλέπω ψάχνεσαι, είναι φοβερό εργαλείο. Μπορείς να το βρεις και πολύ φθηνότερα αν το πάρεις απ'έξω :)

Όσο για το "καυτό" θέμα... Οκ, "it would be preferable" να μην αποκτήσει κανεις πρόσβαση στα email σου... αν και τα βασικά passwords ας πούμε του google account σου είναι κρυμμένα... ας το φτιάξουν να ησυχάσεις. Αλλά να ξαναπω ότι ΔΕ θα αποκτήσει κανείς πρόσβαση αν δεν κάνεις βλακείες...

Και όταν πάρεις το Γαλαξία σου κι εσύ με το καλό, περιμένω με ανυπομονησία το accounts.db σου ;)

 

 

Αρχείο, όχι φάκελο... :) (diana leme ta pragmata me to onoma tous) <--- έπρεπε να γραφεί με Greeklish

 

Δουλεύει και με φάκελο. Το έχω κάνει.

Έτσι αποφεύγεις την σύνδεση με Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει και με φάκελο. Το έχω κάνει.

Έτσι αποφεύγεις την σύνδεση με Η/Υ.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, το δοκίμασα πριν απαντήσεις και πέτυχε... αν και δε χρειάζεσαι σύνδεση ούτε και με το αρχείο... :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια με το Internet....πριν κανω οποιαδηποτε ρυθμιση θελω να ρωτησω κατι..βλεπω οτι καποιοι αφου κανουν ρυθμισεις μετα δεν μπορουν να σταματησουν τη χρηση του 3g ακομα και οταν αυτοι δεν θελουν...το προβλημα μου ειναι οτι επειδη εχω καρτα θα εχω πακετο με 60 mb το μηνα..τι θα κανω αν δεν σταματαει το 3g?δεν θελω να μου τρωει την καρτα?μηπως να μην το διακινδυνευσω και να μεινω μονο με το wi-fi?
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια με το Internet....πριν κανω οποιαδηποτε ρυθμιση θελω να ρωτησω κατι..βλεπω οτι καποιοι αφου κανουν ρυθμισεις μετα δεν μπορουν να σταματησουν τη χρηση του 3g ακομα και οταν αυτοι δεν θελουν...το προβλημα μου ειναι οτι επειδη εχω καρτα θα εχω πακετο με 60 mb το μηνα..τι θα κανω αν δεν σταματαει το 3g?δεν θελω να μου τρωει την καρτα?μηπως να μην το διακινδυνευσω και να μεινω μονο με το wi-fi?

 

Αν δεν μπαίνεις ήδη στο internet τώρα χωρίς το wifi (δεν έχεις το σήμα 3G με τα βελάκια δηλαδή αντί για το wifi όταν το κλείνεις) δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Βάλε ένα από τα πολλά apps που σταματάνε το data όποτε θέλεις (π.χ. apn switch, apn on/off), κλείσε και το background updates και θα είσαι μια χαρά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά νομίζω το πρόβλημα δεν είναι τα ονόματα αλλά τα extensions. Δηλαδή με το wpeorijadslfkddlfkjweriusdmvcxdjasgopi.dat δε θα έχει πρόβλημα, αλλά έχει με το pwqeroiuqwefjoi.qpweoirupqweoitupqwoeitup , καθώς και με το poiwerq.pqoiuweproiuweqptoiuwqtqsa.txt

(δες την πρώτη τελεία στο τελευταίο).

Αν η τελεία του τελευταίου ήτανε κάτω πάυλα _ , είμαι 99.9% σίγουρος ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Έχω πολλά τέτοια αρχεία, και δεν έχω πρόβλημα σύνδεσης, δεν το λέω έτσι.

Το Soundhound με την τελευταία έκδοση διόρθωσε τα ονόματα που δημιουργούσαν πρόβλημα, και τώρα αν και είναι τεράστια, έχουν μικρά extensions και δεν έχω πρόβλημα σύνδεσης.

 

Τα extensions ειναι μονο.

Παντως μπορουμε να βρουμε σχετικα ευκολα τα προβληματικα αρχεια αν συνδεσουμε με usb τη συσκευη στον υπολογιστη και κανουμε search με τον file explorer των windows στα αρχεια της συσκευής με keyword *.????????????????*

βεβαια αυτο θα μας δειξει και τα αρχεια τύπου xxxx.xxxx.xxxx.xxxx.xxxx.xxxx που δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι προβληματικα η οχι.

Και σε μενα μονο το soundhound δημιουργουσε προβλημα.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω κατι.Προσπαθω μα συνδεθω μεσω all share με τον υπολογιστη αλλα δεν μπορω.Μηπως χρειαζεται καποιες ρυθμισεις το media server?Τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

εκανα ρυθμισεις για internet αλλα δεν εχει ενεργοποιηθει το internet..εκανα αποθηκευση και επανεκιννηση αλλα τιποτα..μηπως θελει παλι να στειλω sms για να ενεργοποιηθει το internet?ειχα στειλει και για το προηγουμενο κινητο μου ομως?τι φταιει? Edited by sk7lafkos
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα, το νέο μέλος του forum. Μόλις σήμερα παρέλαβα τον γαλαξία μου που ήρθε από αγγλία. Είναι JF3 και δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο. Κατέβασα το handcent αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω να γράψει ελληνικά... Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Επίσης στο παραθυράκι που ξεδιπλώνεται από την πάνω μπάρα και γράφει το όνομα του δικτύου δίπλα έχει την επιλογή διαγραφή, την οποία κατά λάθος πάτησα και τωρα μου γράφει "να μην λαμβάνονται ειδοποιήσεις". Πως μπορώ να το επαναφέρω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!!!
Δήμητρα :kitty:
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα, το νέο μέλος του forum. Μόλις σήμερα παρέλαβα τον γαλαξία μου που ήρθε από αγγλία. Είναι JF3 και δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο. Κατέβασα το handcent αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω να γράψει ελληνικά... Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Επίσης στο παραθυράκι που ξεδιπλώνεται από την πάνω μπάρα και γράφει το όνομα του δικτύου δίπλα έχει την επιλογή διαγραφή, την οποία κατά λάθος πάτησα και τωρα μου γράφει "να μην λαμβάνονται ειδοποιήσεις". Πως μπορώ να το επαναφέρω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!!!

 

Καλησπέρα υψηλοτάτη. Το handcent δε φτάνει, πρέπει να εγκαταστησεις ελληνικό πληκτρολόγιο. Βάλε το HTC_IME, είναι η καλύτερη λύση.

Όσο γι'αυτο με τις ειδοποιήσεις, δεν έχει σχέση με τη διαγραφή που πάτησες, η διαγραφή απλά εσβησε τις ειδοποιήσεις που ήταν εκει..π.χ. κάτι που έγινε install. Νομίζω οι ειδοποιήσεις που λές έχουν να κάνουν με τα settings του παρόχου και ήταν έτσι απ'την αρχή.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση Tyxerakia!!! Έχω διαβάσει όλα τα post που έχεις γράψει ως τώρα και είμαι fan σου. Φοβερές γνώσεις για μένα που δεν έχω σχέση με το άθλημα... Η υψηλοτάτη υποκλίνεται!!! :) Απλώς φοβήθηκα μήπως έκανα κάτι και δεν ξαναλάβω ειδοποιήσεις... Τώρα, μόλις κατεβάσω και το HTC IME τι πρέπει να κάνω; Το βρίσκω στο market;
Δήμητρα :kitty:
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση Tyxerakia!!! Έχω διαβάσει όλα τα post που έχεις γράψει ως τώρα και είμαι fan σου. Φοβερές γνώσεις για μένα που δεν έχω σχέση με το άθλημα... Η υψηλοτάτη υποκλίνεται!!! :) Απλώς φοβήθηκα μήπως έκανα κάτι και δεν ξαναλάβω ειδοποιήσεις... Τώρα, μόλις κατεβάσω και το HTC IME τι πρέπει να κάνω; Το βρίσκω στο market;

 

To βρίσκεις στο post μου από πάνω, έχω link. Ξεζίπαρε αυτά τα 2 αρχεία και αντίγραψέ τα στο κινητό σου (αν δεν ξέρεις πώς να συνδέσεις το κινητό στο pc κοίτα εδώ), και μετά βρες τα με το my files και εγκατάστησε και τα 2, το ένα μετά το άλλο. Αυτό ήταν.

Μετά πήγαινε στα settings και βάλε ένα τικ στο HTC_IME, και θα είναι διαθέσιμο ως input method αν κρατήσεις παρατεταμένα το δάχτυλό σου στο πεδίο που θες να γράψεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την Πέμπτη θα γίνω και εγώ κάτοχος του γαλαξία!!!!Θα το πάρω από κατάστημα vodafone.Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που το έχει προμηθευτεί από ίδιο κατάστημα αν έχει πρόβλημα να μπει σε download/recovery mode μέσω το 3 πλήκτρων.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι........

Με το OCLF ειπαμε γινεται και root μαζι σωστα?

Αρκει το συγκεκριμενο root και για φλασσαρισμα η ειναι αλλη η διαδικασια και χρειαζεται το αλλο root και μετα ODIN - ROM.......

Tελος με το OCLF θα δω το froyo οταν ανεβει η πρεπει να κανω unroot unistall?

Και επειδη το βλεπω να αργει πια η τελευταια oficial (please που την βρισκω?)που δεν θα εχω προβλημα με την αναβαθμιση σε froyo?

Λιγα και μαζεμενα για μια και μοναδικη φορα αφου με αυτα μου λυνονται οι πρωτες και βασικοτατες αποριες πανω στο SGS:)

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή πριν λίγο καιρό σκεφτόμουν να αγοράσω το Galaxy S αλλά ποτέ δεν πραγματοποίησα την επιθυμία μου και επειδή αύριο θέλω να τρέξω να το πάρω, θα ήθελα να μου πείτε αν γίνεται over the air αναβάθμιση σε 2.2 (froyo).

 

Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν το θεωρείτε αρκετά καλύτερο απο το HTC Desire.

 

Ευχαριστώ...

 

ps. μπόρεσα να διαβάσω μόνο 105 σελίδες του thread... :(

Link to comment
Share on other sites

@ Te-Salat : Πως γίνεται να μένει ο εορτάζων στο Daily Briefing?

Ρωτάω γιατί χθες μου το εμφάνιζε κανονικά ενώ σήμερα χωρίς να αλλάξω κάτι (επιλογή ημερολογίου Google κλπ.) δεν το εμφανίζει. Ρωτάω εσένα γιατί είδα από τις φώτο με τα screenshots σου οτι είναι σταθερά εκεί.

 

@ Τyxerakias : Πώς γίνεται να προσθέσεις αρχείο ? (με αφορμή τις ερωτήσεις για το .nomedia) γιατί σε εμένα εμφανίζει με το menu button μόνο την επιλογή προσθήκη φακέλου (το κιν είναι unrooted με μαμίσιο firmware)

 

Eυχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας και για τη μέχρι τώρα βοήθεια :)

 

P.S. Δεν έκανα PM γιατί δεν θέλω να ενοχλώ και γιατί πιστεύω οτι και άλλοι μπορεί να βοηθηθούν από τις απαντήσεις

 

Ναι θα ήθελα το design του iPhone 4, το ταιριασμα του λειτουργικού στο Nexus, την κάμερα και το φλας του motorola 720 και το unibody του νέου desire.

 

Οταν θα βγεί αυτό το κινητό θα το πάρω και ας κάνει 1000 ευρώ!!!!!!!

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Seriousness is the only refuge of the shallow !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή πριν λίγο καιρό σκεφτόμουν να αγοράσω το Galaxy S αλλά ποτέ δεν πραγματοποίησα την επιθυμία μου και επειδή αύριο θέλω να τρέξω να το πάρω, θα ήθελα να μου πείτε αν γίνεται over the air αναβάθμιση σε 2.2 (froyo).

 

Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν το θεωρείτε αρκετά καλύτερο απο το HTC Desire.

 

Ευχαριστώ...

 

ps. μπόρεσα να διαβάσω μόνο 105 σελίδες του thread... :(

Οχι δε γινεται ΟΤΑ update παρα μονο μεσω keys και ναι το θεωρω αρκετα καλυτερο απο το desire. Βασικα ειναι σε ολα καλυτερο απο το desire εκτος απο το led flash που απουσιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Έπεσε το μάτι μου σε έναν νέο dialer στο xda, ο οποίος έχει και αναζήτηση στις επαφές με Ελληνικους χαρακτήρες (smart dial).

Για όποιον ενδιαφέρεται ας κοιτάξει εδώ :

http://www.xda-developers.com/android/a-decent-dialer-fast-dialer-for-android/

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπάρχει για ολική επαναφορά άλλος τρόπος πέραν από αυτόν που γίνεται μέσα από τις ρυθμίσεις για το Galaxy S;
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτό το κινητό δεν έχει LED Flash... Δηλαδή πάντα πρέπει να υπάρχει κάτι να σε ξενερώνει, κάτι να λείπει...
Power is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Έπεσε το μάτι μου σε έναν νέο dialer στο xda, ο οποίος έχει και αναζήτηση στις επαφές με Ελληνικους χαρακτήρες (smart dial).

Για όποιον ενδιαφέρεται ας κοιτάξει εδώ :

http://www.xda-developers.com/android/a-decent-dialer-fast-dialer-for-android/

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

Μα αφου υπαρχει ο dealer one που κανει ακριβως το ιδιο και ειναι free απο το μαρκετ.

 

Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτό το κινητό δεν έχει LED Flash... Δηλαδή πάντα πρέπει να υπάρχει κάτι να σε ξενερώνει, κάτι να λείπει...

Φιλε και led να ειχε προκοπη δε θα κανε. Καλυτερα που δεν εχει και ειναι πιο λεπτο.

Μονο με xenon flash θα εκανε δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...