Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Θα σου πρότεινα να μη τα αλλάξεις αλλά να τα αφήσεις όπως είναι. Οι αλλάγή εμπρός/πίσω έλεγαν ότι καλό είναι να γίνεται περίπου στις 15.000 χιλιόμετρα. Με υποθετικό κύκλο ζωής των ελαστικών τις 30.000 χιλιόμετρα να βρίσκονται δηλαδή κάπου στη μέση της ζωής τους.

Ακόμα και να έχουν ικανό βάθος πέλματος το να έχουν αρχίσει να ξεραίνονται είναι αρκετά πιθανό και το να προσαρμοστούν στις νέες τους υποχρεώσει δε θα είναι και το πιο καλό.

Το να βρεθείς να κυνηγάς την ουρά σου (αν δε το κάνεις για παιχνίδι) είναι κάπως κρύο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα σου πρότεινα να μη τα αλλάξεις αλλά να τα αφήσεις όπως είναι. Οι αλλάγή εμπρός/πίσω έλεγαν ότι καλό είναι να γίνεται περίπου στις 15.000 χιλιόμετρα. Με υποθετικό κύκλο ζωής των ελαστικών τις 30.000 χιλιόμετρα να βρίσκονται δηλαδή κάπου στη μέση της ζωής τους.

Ακόμα και να έχουν ικανό βάθος πέλματος το να έχουν αρχίσει να ξεραίνονται είναι αρκετά πιθανό και το να προσαρμοστούν στις νέες τους υποχρεώσει δε θα είναι και το πιο καλό.

Το να βρεθείς να κυνηγάς την ουρά σου (αν δε το κάνεις για παιχνίδι) είναι κάπως κρύο πράγμα.

Τελικά σταμάτησα σήμερα σε ένα βουλκανιζατέρ που είναι στον δρόμο μου και μου φάνηκε καλό.

Μίλησα με τον ιδιοκτήτη, και μου είπε πως τα λάστιχα παρουσιάζουν σημάδια αποκόλλησης, επομένως πρέπει να αλλαχθούν σύντομα (απο φθινόπωρο), αλλά μέχρι τότε να τα βάλω μπρος πίσω, για το καλοκαίρι δηλαδή. Τον ρώτησα γιατί (απ' ότι ξέρω τα καλά λάστιχα πρέπει να ναι πίσω και το μπρος πισω το κάνουμε για ομοιόμορφη φθορά), και μου είπε όχι (!!!), τα καλά λάστιχα πρέπει να είναι μπροστά! Μάλλον ήθελε να αρπάξει το 20ευράκι?

Τελικά απλά τσέκαρα την πίεση στο άζωτο και έφυγα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σταμάτησα σήμερα σε ένα βουλκανιζατέρ που είναι στον δρόμο μου και μου φάνηκε καλό.

Μίλησα με τον ιδιοκτήτη, και μου είπε πως τα λάστιχα παρουσιάζουν σημάδια αποκόλλησης, επομένως πρέπει να αλλαχθούν σύντομα (απο φθινόπωρο), αλλά μέχρι τότε να τα βάλω μπρος πίσω, για το καλοκαίρι δηλαδή. Τον ρώτησα γιατί (απ' ότι ξέρω τα καλά λάστιχα πρέπει να ναι πίσω και το μπρος πισω το κάνουμε για ομοιόμορφη φθορά), και μου είπε όχι (!!!), τα καλά λάστιχα πρέπει να είναι μπροστά! Μάλλον ήθελε να αρπάξει το 20ευράκι?

Τελικά απλά τσέκαρα την πίεση στο άζωτο και έφυγα...

 

Τα λάστιχα που είναι σε καλύτερη κατάσταση πρέπει να είναι στους τροχούς που δίνει κίνηση η μηχανή.

Τα 20 ευρώ πάντως ήταν πολλά εμένα μου είχαν κάνει την αλλαγή αυτή με 5 ευρώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα που είναι σε καλύτερη κατάσταση πρέπει να είναι στους τροχούς που δίνει κίνηση η μηχανή.

Αυτό πως προκύπτει? Εγώ θα προτιμούσα να έχω καλύτερα λάστιχα στους τροχούς που έχω λιγότερο έλεγχο, δηλαδή στους πίσω...

 

 

Τα 20 ευρώ πάντως ήταν πολλά εμένα μου είχαν κάνει την αλλαγή αυτή με 5 ευρώ.

Τα 20 ευρώ είναι μαζί με τη ζυγοστάθμιση!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως προκύπτει? Εγώ θα προτιμούσα να έχω καλύτερα λάστιχα στους τροχούς που έχω λιγότερο έλεγχο, δηλαδή στους πίσω...

Πρέπει να έχουμε πάντα καλύτερα λάστιχα στους μπροστά τροχούς ακόμα και αν είναι πισοκίνητο το αυτοκίνητο.

 

Εγώ φοράω τώρα τα Michelin Energy Saver και είμαι υπερευχαριστημένος σε σχέση με τα Yokohama S-drive που είχα πριν.

Μόνο Nokia!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως προκύπτει? Εγώ θα προτιμούσα να έχω καλύτερα λάστιχα στους τροχούς που έχω λιγότερο έλεγχο, δηλαδή στους πίσω...

 

...

 

Απ΄όσο γνωρίζω και η Michelin συμφωνεί μαζί σου. :lol::)

 

...

 

Εγώ φοράω τώρα τα Michelin Energy Saver και είμαι υπερευχαριστημένος σε σχέση με τα Yokohama S-drive που είχα πριν.

 

 

Αν επιτρέπεται, σε τι αυτοκίνητο;

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήρα το αυτοκίνητο είχε πάνω bridgestone turanza. Στη βροχή ήταν βεντούζες αλλά στο στεγνό πολύ παρτάλια. Οπότε τα άλλαξα με τα continental premioum contact τα οποία είναι ποιο σταθερά αλλά υστερούν λίγο στη βροχή σε σχέση με τα bridgestone.

Στο μέλλον θα ήθελα να δοκιμάσω και τα michelin

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Michelin Energy Saver και στα δύο της οικογένειας...Ανετότατα και πλήρως ικανοποιημένοι!:cool::)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
εδω και μια βδομαδα ,continental sport contact 3 195/45/16 [410eur] :)

 

Tα σκέφτομαι για το lancerακι μου (τώρα φοράω 195/45/15 michelin pilot exalto, αλλά τα πίσω έχουν λιώσει :happy: :shifty: ). Τι λένε;

Link to comment
Share on other sites

Michelin Energy σε Alfa 147, έχω δει πραγματικά διαφορά στη κατανάλωση! απο 8L/100km σε 6.7L εκτός πόλης και απο 10/11L/100km σε 8-9L εντός!

δε περίμενα οτι θα έβλεπα τόση διαφορά, αλλά αν ξαναέβαζα σύντομα λάστιχα πάλι αυτά θα έβαζα

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Michelin Energy σε Alfa 147, έχω δει πραγματικά διαφορά στη κατανάλωση! απο 8L/100km σε 6.7L εκτός πόλης και απο 10/11L/100km σε 8-9L εντός!

δε περίμενα οτι θα έβλεπα τόση διαφορά, αλλά αν ξαναέβαζα σύντομα λάστιχα πάλι αυτά θα έβαζα

 

Ωραίος ο φίλος! :) Από πλευράς οδικής συμπεριφοράς άλλαξε κάτι (προς το χειρότερο) ; :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο φίλος! :) Από πλευράς οδικής συμπεριφοράς άλλαξε κάτι (προς το χειρότερο) ; :)

 

ξέρω οτι σε βρεγμένο είναι αρκετά καλά, δεν έχει τύχει όμως να κάνω έντονη οδήγηση εκτός πόλης με βροχή, σε καθημερινή βάση μαλακό λάστιχο και χωρίς πολύ θόρυβο.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

ξέρω οτι σε βρεγμένο είναι αρκετά καλά, δεν έχει τύχει όμως να κάνω έντονη οδήγηση εκτός πόλης με βροχή, σε καθημερινή βάση μαλακό λάστιχο και χωρίς πολύ θόρυβο.

 

Εγώ πάλι έχω δει το αντίθετο σε βρεγμένο... :( Δεν ξέρω, ίσως κι εγώ ζητάω πολλά από ένα λάστιχο που φτιάχτηκε για οικονομία...:O

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα Toyo 185/55/14 CF1 PROXES στο πεζάκι μου(206) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αν τα βρω σε καλή τιμή, αυτά θα ξαναπάρω....
Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα κατι κινεζικα εδω και κανα 6μηνο και ειμαι φουλ ευχαριστημενος στο gt moy ,πολλλλη καλο κρατημα στο στεγνο ακομα τσιριζουν τα λαστιχα στα πουσαρισματα ,στο βρεγμενο θελει κοντρολ του γκαζιου ,πισωκινητο γαρ
Link to comment
Share on other sites

τα πισω ειναι fullrun 245/40/18 ποοοολλυ καλο και τα μπροστα 235/35/18 μιας αλλης εταιριας ,και τα δυο ειναι τυπου V α πισω τα ειχα παρει 150 το ζευγαρι και τα μπροστα 140
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...