Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

pirelli p zero...χαμηλος θορυβoς κυλισης μεγαλη διαρκεια ζωης κορυφαιες επιδοσεις σε βρεγμενο και στεγνο και 1α σε αποδοση στο test των 4τροχων πανω σε golf gt στην ελλαδα αλλα και με τέσσερις συνολικά νικες, σε ισοποσες δοκιμες γερμανικων περιοδικων οπου και χαρακτηρίστηκε ως το κορυφαίο ελαστικό, στην κατηγορία του κτλ κτλ κτλ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον φίλο amelidis διότι χάρη στο link που μου έδωσε μπόρεσα να σω τι αλλαγές μπορώ να κάνω στις διαστάσεις των ελαστικών μου. Κατέληξα στα Michelin pilot exalto σε διαστάσεις 205/50/16 με δείκτη ταχύτητας V. Θέλω να ρωτήσω το εξής: σε φρενάρισμα κεδιζω ή χανω σε υγρό ή στεγνό οδοστρωμα; Η τιμή που τα βρήκα είναι 550€. Είναι καλή τιμή ή να ψαχρω λίγο ακόμη; Ευχαριστώ πολύ.

 

Αγοράστηκαν στην ίδια δίασταση (205/55/16, δείκτης V) χτες, προς 440 ευρώ... άρα ψάξε!

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε γνωρίζω, τα michelin pilot exalto βγαίνουν ακόμη μαζί με τα michelin pilot exalto PE2; Η τιμή που προανέφερα είναι για τα michelin pilot exalto PE2! Μήπως φίλε soterman η διάσταση 205/50/16 είναι πιο ακριβή από τη διάσταση 205/55/16; Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά μη με πιάσουν και κορόιδο!!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον φίλο amelidis διότι χάρη στο link που μου έδωσε μπόρεσα να σω τι αλλαγές μπορώ να κάνω στις διαστάσεις των ελαστικών μου. Κατέληξα στα Michelin pilot exalto σε διαστάσεις 205/50/16 με δείκτη ταχύτητας V. Θέλω να ρωτήσω το εξής: σε φρενάρισμα κεδιζω ή χανω σε υγρό ή στεγνό οδοστρωμα; Η τιμή που τα βρήκα είναι 550€. Είναι καλή τιμή ή να ψαχρω λίγο ακόμη; Ευχαριστώ πολύ.

Θεωρητικα λογω μεγαλυτερου πελματος κερδιζεις σε κρατημα στο στεγνο αλλα χανεις σε βρεγμενο! Μην φανταστεις τιποτα φοβερο, απλα ενα φαρδυ λαστιχο ειναι πιο επιρρεπες στο φαινομενο της υδρολισθησης...

Δυστυχως απο τιμες δεν γνωριζω να σου απαντησω!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε γνωρίζω, τα michelin pilot exalto βγαίνουν ακόμη μαζί με τα michelin pilot exalto PE2; Η τιμή που προανέφερα είναι για τα michelin pilot exalto PE2! Μήπως φίλε soterman η διάσταση 205/50/16 είναι πιο ακριβή από τη διάσταση 205/55/16; Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά μη με πιάσουν και κορόιδο!!

οχι το αναποδο συμβαινει με τις τιμες, το 55 προφιλ ειναι πιο ακριβο απο το 50.

Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί έχω πάει σε πάνω από 10 λαστιχάδες και η καλύτερη τιμή που πέτυχα είναι 550€!! Επίσης όλοι, μα όλοι, μου είπαν ότι το 205/50/16 είναι πιο ακριβό από το 205/55/16. Τι γίνεται ρε παιδιά; Μπορεί κάποιος να μου συστήσει κανένα λαστιχάδικο στη Θεσσαλονίκη, έστω και με Ρ.Μ.; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

οχι το αναποδο συμβαινει με τις τιμες, το 55 προφιλ ειναι πιο ακριβο απο το 50.

 

Στα Γιάννενα τα πήρα, 10 λαστιχάδικα είναι όλα κι όλα!

 

Και σόρρυ για πριν, δεν πρόσεξα ότι ότι ο φίλος έψαχνε 50άρι προφίλ. Τα PE2 πήρα.

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί έχω πάει σε πάνω από 10 λαστιχάδες και η καλύτερη τιμή που πέτυχα είναι 550€!! Επίσης όλοι, μα όλοι, μου είπαν ότι το 205/50/16 είναι πιο ακριβό από το 205/55/16. Τι γίνεται ρε παιδιά; Μπορεί κάποιος να μου συστήσει κανένα λαστιχάδικο στη Θεσσαλονίκη, έστω και με Ρ.Μ.; Ευχαριστώ.

 

πολυ καλη τιμη τα 550, πανε βαλτα...

 

 

 

το 205/50/16 ειναι ακριβοτερο απο το 205/55/16

 

το 195/55/15 ειναι ακριβοτερο απο το 195/60/15 και πολυ ακριβοτερο απο το 195/50/15

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ mpekas24. Είπα και εγώ. Αφού να φανταστείς ο ένας λαστιχας μου εδειξε τον τιμοκατάλογο της Michelin για να πειστω. Και εγώ πιστεύω ότι τα 550€ είναι πολύ καλή, σε σχέση με τα 600-680€ που άκουσα από τους άλλους. Θα τα κλείσω αύριο για να πάω να τα αλλάξω μέσα στη βδομάδα.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας . ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βρώ καλήτερη τιμή απο τα 550 € που έχω βρεί τα continental sport contact 3 225/45/17. εχω μείνει παρα πολυ ευχαριστημένος απο τα λάστιχα αυτά και θέλω τα ίδια . το αμάξι μου ειναι ενα audi a3 2.0 fsi και του πάνε γάντι . αν ξέρετε κάποια καλήτερη τιμή παρακαλώ μπορείτε να μου την πείτε ? και απο πού ? ευχαριστώ πολύ .....
Link to comment
Share on other sites

panospatra δεν είναι ανάγκη τα κάνεις τα ίδια ερωτήματα...το έγραψες μια φορά, αν κάποιος γνωρίζει και θέλει θα σου απαντήσει!
Link to comment
Share on other sites

http://www.camskill.co.uk/products.php?plid=m4b0s16p50627

 

Δοκίμασε αυτούς...

 

Total price of goods £359.68 *405.55 Euro (EUR)

Shipping & Handling (P&P) ( Greece & Crete (GR) - Tyres - Car/Van) £38.00

ORDER TOTAL £397.68 *448.39 Euro (EUR)

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Προς τον φίλο mpekas24: τα βρήκα στην τιμή αυτή από την ΕΛΜΑ. Θα ήθελα να κάνω μια τελευταία διαπίστωση-ερώτηση: αν βάλω τα 205/50/16 η καλύτερη τιμή που βρήκα είναι 550€ και μεταβάλω τη διάμετρο του τροχού κατα 1,54% προς τα κάτω. Τέλος αν βάλω τα 205/55/16 η καλύτερη τιμή που βρήκα είναι 400€ και μεταβάλω τη διάμετρο του τροχου κατα 1,72% προς τα πάνω. Και λέω εγώ τώρα, αφού οι εντός ορίων αποδεκτές μεταβολές είναι συν-πλην 3%, γιατί να μην προτιμήσω τη. Δεύτερη λύση; Μήπως λέω καμία πατάτα; Παρακαλώ πολύ τα φώτα σας. Υπενθυμίζω οτι προερχομαι από τη διάσταση 195/55/16. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

http://www.wheelsmaster.com/rt_specs.jsp

 

Δες αυτό...

 

Με 205/50/16 είσαι πιο κοντά στη μαμά διάσταση, αλλά και με 205/55/16 είσαι εντός ορίων.... επίσης στη 2η διάσταση υπάρχουν φθηνότερα, αν όχι περισσότερα ελαστικά να επιλέξεις. Πατάτα δεν κάνεις με καμία από τις 2 διαστάσεις....

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

γεια σας . ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βρώ καλήτερη τιμή απο τα 550 € που έχω βρεί τα continental sport contact 3 225/45/17. εχω μείνει παρα πολυ ευχαριστημένος απο τα λάστιχα αυτά και θέλω τα ίδια . το αμάξι μου ειναι ενα audi a3 2.0 fsi και του πάνε γάντι . αν ξέρετε κάποια καλήτερη τιμή παρακαλώ μπορείτε να μου την πείτε ? και απο πού ? ευχαριστώ πολύ .....

 

 

παρα ειναι καλη τιμη για να τα βρεις φθηνοτερα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά παράγγειλα τα michelin pilot exalto 205/55/16 με 370ευρώ και θα τα βάλω αύριο. Μήνας παραγωγής ο ιούλιος του 2009 (28/09). Πιστεύω ότι είναι πολύ καλή η τιμή. Θα γράψω εντυπώσεις μόλις τα περπατήσω λιγάκι. Ευχαριστώ όλα τα παιδιά του συγκεκριμένου topic για τα φώτα τους, γιατί και έμαθα κάποια πράγρματα, και γλύτωσα και γύρω στα 200 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

http://www.camskill.co.uk/products.php?plid=m4b0s16p50627

 

Δοκίμασε αυτούς...

 

έχει κάποιος πάρει λάστιχα απο αυτούς ειναι εντάξει στης παραδώσης τους ? για ελλάδα μου είπαν 21 € μεταφορικά , ,μαζι όλα με τα λάστιχα 427€ . αξίζει τον κόπο ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.camskill.co.uk/products.php?plid=m4b0s16p50627

 

Δοκίμασε αυτούς...

 

έχει κάποιος πάρει λάστιχα απο αυτούς ειναι εντάξει στης παραδώσης τους ? για ελλάδα μου είπαν 21 € μεταφορικά , ,μαζι όλα με τα λάστιχα 427€ . αξίζει τον κόπο ?

 

παιδια απο το σεατνετ και το σκοντακλαμπ εχουν παρει .δεν ειχαν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

38 λιρες είναι τα μεταφορικά, άρα πιο κοντά στο 50άρικο...

 

και απο το greekrenaultclub έχει πάρει κόσμος, κανένα πρόβλημα στη συναλλαγή, και τα λάστιχα ήταν φρέσκα....

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη φοραω τα conti sport contact 2 στο S3 m και περιμενω απο βδομαδα τα uniroyal rain sport 2!!!

σε διασταση 225/40/18!!!

η τιμη τους στα 600 γιουρια η 4αδα!!!

θα μ τα φερει ενας φιλος απο Γερμανια :)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη φοραω τα conti sport contact 2 στο S3 m και περιμενω απο βδομαδα τα uniroyal rain sport 2!!!

σε διασταση 225/40/18!!!

η τιμη τους στα 600 γιουρια η 4αδα!!!

θα μ τα φερει ενας φιλος απο Γερμανια :)

 

έχουν καλές κριτικές. Γράψε πως τα βλέπεις όταν τα φορέσεις για να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά τέτοια ακρίβεια στα λάστιχα στην Ελλάδα. Είδα τώρα σε αυτό το site που αναφέρατε παραπάνω, τα 225/45/17 να βγαίνουν γύρω στα 500 η τετράδα. Γιατί εδώ τα βρίσκεις 700-800; Υποτίθεται οι μεγάλες διαστάσεις ήταν παλιά ακριβές που ήταν σπάνιες. Τώρα γιατί ακόμα τα ακριβοπληρώνουμε;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όπως ακριβοπληρώνουμε όλα τα υπόλοιπα έτσι κι αυτά.. Ειδικά στον χώρο του αυτοκινήτου, όλα τα προϊόντα έχουν σχεδόν δύο φορές επάνω σε σχέση με το εξωτερικό!

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...