Jump to content

Τηλεόραση και Home Cinema ηχοσύστημα.


soom
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχάς, δεν ξέρω κατά πόσον είναι εδώ το σωστό σημείο για να μπει αυτό το θέμα, αλλά το βρίσκω το πιο κατάλληλο, μιας και δεν μπορώ να το εντάξω σε κάποιο forum του My Playground. Αν πάλι κάνω λάθος, ας το μεταφέρετε στο σωστό σημείο.. :)

 

Λοιπόν, σκοπεύω να αγοράσω μια τηλεόραση (για παράδειγμα, αυτήν) και να την συνδυάσω με ένα set Home Cinema BluRay (όπως αυτό).

 

Και εδώ έχω την απορία μου. Αν έχω κατεβάσει μια ταινία ή κάποια επεισόδια μιας σειράς σε μορφή *.avi με *.srt υπότιτλους ξεχωριστά από την ταινία, και θέλω να τα δω στην τηλεόραση αλλά με τον ήχο να προέρχεται από το ηχοσύστημα και όχι από την τηλεόραση, πως γίνεται; Θα πρέπει να τα «κάψω» σε DVD's και μετά να τα δω; Και αν είναι σειρές, έχει καλώς. Αν είναι κάποια ταινία; Και αν αυτή η ταινία είναι σε 720p ή 1080p; Τότε τι γίνεται;

 

Η πρώτη μου ιδέα ήταν ότι όπως είναι κατεβασμένα, τα «πετάω» σε κάποιον δίσκο ή flash-άκι, φορμαρισμένο σε FAT32 ώστε να αναγνωρίζεται από τυχόν θύρα πάνω στον ενισχυτή/BluRay Player και όλα καλά. Παίζουν στην τηλεόραση και ο ήχος από το HomeCinema.

 

Για τις ταινίες που είναι 7,8,10 GB (βλ. 1920x1080pixels FullHD) τι γίνεται;

 

Η άλλη μου ιδέα ήταν κατευθείαν από έναν υπολογιστή ή laptop με HDMI θύρα να πάρω το καλωδιάκι και να το ενώσω πάνω στον ενισχυτή/BRPlayer (σωστά;;:worry:), να αναπαραχθεί από τον Η/Υ και να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αλλά μπερδεύομαι...

 

Τέλος, διαπίστωσα πρόσφατα ότι μπορείς να κάψεις με το Nero ένα DVD δεδομένων (όπως τα ονομάζει) και να χωρέσεις εκεί μέσα 5-6 επεισόδια. Μπορείς να κάνεις το ίδιο με ένα BluRay Disk και να χωρέσεις μέσα σε αυτό 2-3 ταινίες σε Full HD ανάλυση; Ή δεν δουλεύει έτσι στα BR? Γιατί αν και αυξημένο το κόστος τόσο ενός BluRay Recorder όσο και των BD τα μεγέθη είναι τεράστια...:ninja:

 

Και για αυτό θα ήθελα τα φώτα σας! :D

Εαν κάποιος γνωρίζει ή το έχει κάνει αυτό... Όλη η «απόλαυση» να παρέχεται από το οικοσύστημα «Τηλεόραση (FullHD) και Home Cinema», άσχετα από που θα προέρχεται (DVD, Blu Ray Disk, HDD, etc).

 

Φλύαρος, με πολλές απορίες και πλήρη άγνοια επί του θέματος! Τώρα μαθαίνω και θα είναι η πρώτη φορά που θα αγοράσω κάτι αντίστοιχο. Για αυτό και ο καταιγισμός των ερωτήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε soom καταρχήν ξέχνα τα usb stickάκια για ταινίες HD (matroskes, .mkv). Κανένα player δεν υποστηρίζει αναπαραγωγή .mkv από αυτά -για ευνόητους λόγους- παρά μόνο .avi και divx.

Το κάψιμο σε DVD επίσης το ξεχνάς για HD ταινίες (γιατί θα τις βλέπεις σε ποιότητα DVD).

 

Γεια σειρές που είναι οι περισσότερες σε .avi μπορείς να τις δεις με όποιον τρόπο θέλεις, αλλά για HD ταινίες (πλην των blu ray δίσκων) η λύση είναι μια: WD HD Media Player Live (υπάρχει και η έκδοση χωρίς ethernet γύρω στα 90€)

 

Εχει και οπτική ίνα και HDMI το συνδέεις με την τηλεόρασή σου και τον ενισχυτή του home theater και είτε του βάζεις έναν εξωτερικό δίσκο είτε κάποιο laptop ή LAN ότι σε βολεύει και βλέπεις ΟΤΙ αρχείο βιντεο (.mkv, .avi, divx παίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ) θέλεις.

 

Για μένα είναι η καλύτερη λύση.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Έδωσες κάποιες λύσεις, αλλά δημιούργησες μια απορία ακόμα.

 

Αν μιλήσουμε για το συγκεκριμένο Home Cinema που δίνω παραπάνω, και την συγκεκριμένη τηλεόραση (ή κάποια με αντίστοιχα χαρακτηριστικά τέλος πάντων), τότε το Media Player που θα πρέπει να το συνδέσω για να ακούω τον ήχο από τα ηχεία του ηχοσυστήματος και να βλέπω στην τηλεόραση;

 

Και επίσης, τις ταινίες και σειρές που έχω (είναι όλες σε avi με srt υπότιτλους ξεχωριστά), τις περνάω απλά στο Media Player, σωστά; Χωρίς μετατροπές και υποβαθμίσεις στην ποιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ,

 

Εγώ πήρα πρόσφατα μια 40'' Samsung!

Αυτό που διάβασα σε διάφορα φόρουμ του χώρου είναι οτι για να έχεις τον ήχο της TV στο Ηome Cinema και να πετύχεις πλήρη συμβατοτητα πρέπει να είναι ίδια μάρκα!

 

Ετσι πήρα και ενα Home Cinema Της Samsung!

Ετσι απο το χειριστήριο της Tv και πατόντας μόνο ένα κουμπί έχω τον ήχο της Tv (Κανάλια στο Home Cinema!

Eπίσεις έχω συνδέσει ενα εξωτερικό σκληρό πάνω στην TV(usb) όπου βλέπω τα mkv μου και πάλι με ήχο απο το Home Cinema!

Το ίδιο γίνεται και με το Playstation και το Wii!

Με ένα κουμπί επιλέγω αν ο ήχος θα είναι απο την TV ή το Home Cinema!

 

Και επειδή και το Home Cinema διαβάζει δισκάκια να επιβεβαιωσω κι εγώ οτι μονο divx και avi παιζει!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλήσουμε για το συγκεκριμένο Home Cinema που δίνω παραπάνω, και την συγκεκριμένη τηλεόραση (ή κάποια με αντίστοιχα χαρακτηριστικά τέλος πάντων), τότε το Media Player που θα πρέπει να το συνδέσω για να ακούω τον ήχο από τα ηχεία του ηχοσυστήματος και να βλέπω στην τηλεόραση;

 

Και επίσης, τις ταινίες και σειρές που έχω (είναι όλες σε avi με srt υπότιτλους ξεχωριστά), τις περνάω απλά στο Media Player, σωστά; Χωρίς μετατροπές και υποβαθμίσεις στην ποιότητα;

 

Ναι δεν χρειάζεται καμιά μετατροπή, όπως κατεβάζεις ταινίες/σειρές και τις βλέπεις στο pc, έτσι τις μεταφέρεις και στο WD Media player.

 

Μπορείς να συνδέσεις με HDMI το player με την τηλεόραση και με οπτική ίνα το player με το home cinema.

Και θα κάνεις άλλη μια σύνδεση (ούτως ή άλλως) HDMI TV-home cinema για τους blu ray δίσκους.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν χρειάζεται καμιά μετατροπή, όπως κατεβάζεις ταινίες/σειρές και τις βλέπεις στο pc, έτσι τις μεταφέρεις και στο WD Media player.

 

Μπορείς να συνδέσεις με HDMI το player με την τηλεόραση και με οπτική ίνα το player με το home cinema.

Και θα κάνεις άλλη μια σύνδεση (ούτως ή άλλως) HDMI TV-home cinema για τους blu ray δίσκους.

 

Πολύ ωραία!

Και κάτι τελευταίο. Το Media Player που παρέθεσες παραπάνω δεν αναφέρει κάτι για ενσωματωμένη μνήμη. Συνδέω πάνω του οποιοδήποτε σκληρό δίσκο έχω, σωστά; Περιορισμούς για το file system (FAT32, NTFS, HFS) έχω; Για τον τύπο του σκληρού δίσκου; Θέλει σκληρό με δικό του ρεύμα ή ένας MyPassport κάνει την δουλειά μια χαρά; :)

 

Κωστή, θα το κοιτάξω και αυτό που λες για την ίδια μάρκα και τον χειρισμό του. Είναι πράγματι βολικό να έχεις μόνο ένα χειριστήριο για όλο το σύστημα Τηλεόραση-Ηχοσύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε πρέπει να μιλήσουμε για το θέμα :)

 

Το media player της WD το έχω και εγώ για εκδρομές και το εξοχικό αλλά αυτό όπως και ο οποιοσδήποτε media player δεν είναι καθόλου εύχρηστο σε σχέση με τις επιλογές που σου δίνει π.χ. ένα mac mini. Τα χρήματα είναι περισσότερα αλλά όχι τόσο πολλά αν σκεφτείς τι άλλο μπορείς να κάνεις (π.χ. myphone στις 40 ιντσες ;) .

 

Όταν έλθεις Αθήνα, πρέπει να έλθεις σπίτι για καφέ και να δεις τι εννοώ σε λειτουργία ;)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε πρέπει να μιλήσουμε για το θέμα :)

 

Το media player της WD το έχω και εγώ για εκδρομές και το εξοχικό αλλά αυτό όπως και ο οποιοσδήποτε media player δεν είναι καθόλου εύχρηστο σε σχέση με τις επιλογές που σου δίνει π.χ. ένα mac mini. Τα χρήματα είναι περισσότερα αλλά όχι τόσο πολλά αν σκεφτείς τι άλλο μπορείς να κάνεις (π.χ. myphone στις 40 ιντσες ;) .

 

:lol::lol:

 

Θα το συζητήσουμε εκτενώς το θέμα! Πρέπει να τα μάθω όλα! Είχαμε μια συζήτηση μέσω Skype με τον Νίκο επ' αυτού, και κάθε επιπλέον πληροφορία είναι δεκτή! :)

Link to comment
Share on other sites

Το Media Player που παρέθεσες παραπάνω δεν αναφέρει κάτι για ενσωματωμένη μνήμη. Συνδέω πάνω του οποιοδήποτε σκληρό δίσκο έχω, σωστά; Περιορισμούς για το file system (FAT32, NTFS, HFS) έχω; Για τον τύπο του σκληρού δίσκου; Θέλει σκληρό με δικό του ρεύμα ή ένας MyPassport κάνει την δουλειά μια χαρά; :).

 

Οτι δίσκο θέλεις βάζεις και οτι usb stick έχεις. Παίζει τα πάντα σε οποιοδήποτε file system. Εννοείται βέβαια πως θα σου προτείνω να διαμορφώσεις τον -όποιο- εξωτερικό σου σε NTFS γιατί αλλιώς δεν μπορείς να μεταφέρεις αρχεία πάνω από ~4GB.

 

YΓ: για το HFS δεν παίρνω κι όρκο....δεν ξέρω και κάποιον να έχει mac....αν θέλεις πάντως περισσότερες πληροφορίες (και για να δεις πόσος κόσμος έχει το συγκεκριμένο θαυματουργό μηχανάκι) ρώτα και ΕΔΩ.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Οτι δίσκο θέλεις βάζεις και οτι usb stick έχεις. Παίζει τα πάντα σε οποιοδήποτε file system. Εννοείται βέβαια πως θα σου προτείνω να διαμορφώσεις τον -όποιο- εξωτερικό σου σε NTFS γιατί αλλιώς δεν μπορείς να μεταφέρεις αρχεία πάνω από ~4GB.

 

YΓ: για το HFS δεν παίρνω κι όρκο....δεν ξέρω και κάποιον να έχει mac....αν θέλεις πάντως περισσότερες πληροφορίες (και για να δεις πόσος κόσμος έχει το συγκεκριμένο θαυματουργό μηχανάκι) ρώτα και ΕΔΩ.

 

Παιζει με HFS, σίγουρα όμως είναι η καλύτερη λύση που κυκλοφορεί σαν media player αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που μπορεί να στήσει κανείς με ένα mac mini και το (δωρεάν) Plex σαν front-end.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Παιζει με HFS, σίγουρα όμως είναι η καλύτερη λύση που κυκλοφορεί σαν media player αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που μπορεί να στήσει κανείς με ένα mac mini και το (δωρεάν) Plex σαν front-end.

 

Kαμία σχέση όσον αφορά ποιό τομέα;

 

Γιατί το WD έχει περίπου 100€, ενώ το mac mini 160GB (πάρα πολύ μικρός αποθηκευτικός χώρος) κάνει πάνω από 550€ :X

Ακόμη και να θέλει μια πιο ολοκληρωμένη λύση για πρόσβαση σε ιντερνετ κτλπ, ένα HTPC κοστίζει φθηνότερα.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Kαμία σχέση όσον αφορά ποιό τομέα;

 

Γιατί το WD έχει περίπου 100€, ενώ το mac mini 160GB (πάρα πολύ μικρός αποθηκευτικός χώρος) κάνει πάνω από 550€ :X

Ακόμη και να θέλει μια πιο ολοκληρωμένη λύση για πρόσβαση σε ιντερνετ κτλπ, ένα HTPC κοστίζει φθηνότερα.

 

Είναι πολύ μεγάλη συζήτηση αυτή και δεν είναι κατάλληλο το thread :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...