Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To ιδιο προβλημα με την αλλαγη γλωσσας το ειχα μονο με την CyanoCream Sandwich και δεν βρηκα λυση. Στην gintonic δεν μου εμφανισε κατι αναλογο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποιό πληκτρολόγιο έχεις ενεργό?? Γιατί μόνο με την "Προεπιλεγμένη εισαγωγή" εμφανίζεται η μπάρα που λες.

Πηγα στις ρυθμισεις και ειναι τσεκαρισμενη η προεπιλεγμενη εισαγωγη.Παρ'ολα αυτα δεν εμφανιζεται η μπαρα.Την χρειαζομαι οπωσδειποτε την αλλαγη γλωσσας.Υπαρχει καποιος τροπος να το φτιαξω?

Link to comment
Share on other sites

εχω την 2,3,7 εκδοση οταν συνδεσω το κινητο στον υπολογιατη για να περασω αρχειο το μονο που γινεται γορτιζει μονο και δειχνη ενα ζωακι εκανω τι στο καλο ειναι

Γιατι δεν μπορω να μεταφερω αρχεια στην καρτα μνημης ;

 

Εχω το χ10 μινι

Digital-Doctor.blogspot.gr
Link to comment
Share on other sites

Πηγα στις ρυθμισεις και ειναι τσεκαρισμενη η προεπιλεγμενη εισαγωγη.Παρ'ολα αυτα δεν εμφανιζεται η μπαρα.Την χρειαζομαι οπωσδειποτε την αλλαγη γλωσσας.Υπαρχει καποιος τροπος να το φτιαξω?

 

Δεν εννοώ μόνο να είναι τσεκαρισμένη στις ρυθμίσεις αλλά να γράφεις με αυτό το πληκτρολόγιο. Εάν δεν γράφεις με αυτό αλλά με άλλη εφαρμογή η μπάρα δεν εμφανίζεται. Στο Smart Keyboard Pro, ας πούμε, αλλαζει με shift+space η γλώσσα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

παιδεια λιγο βοηθεια ειναι επειγον. . . . εχω περασει xrecovery και τα λειπα. . . . τα κανω ολα cople . . . . .. κανω εγκατασαση την ροομ κανψ full wipe και μετα reboot ( πρωτη φορα θα το περασω ρομ το συγκεκριμενο. . . .!!!!) μετα περιμενω να ανοιξει . . . . εμφανιζει κανονικα το logo αλλα σταματαει εκει και κανει επανεκινη. . . . . το θεμα ειναι ομως οτι δν μπορω να παω στο μενου του χρεκοβερη. . . . . τι να κανω. . . . ??????? σας παρακαλω αν γινεται να μου απαντησετε . .. . . .!!!!! (ειχα ξαναπερασει μια ρομ αλα ηταν απο το χ8 και δν την εδειχνε ολη. . . και την εβγαλα κατευθειαν . .. . οθτε καν ανοιξα το κινιτο . . . τωρα δοκιμασα κανονικα με μια για χ 10 μινι ). . . . αλλα δν με παει καν στο μενου xrecovery. . . . .) !!!!!!!!!!!:cry::cry::cry::cry::cry:

 

και να τονισω οτι το κινιτο ειναι απο φιλο μ. . . .!!!! γι αυτο και ανχωθηκα. . . .!!!

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

Για να πας στο recovery αν έχεις πέσει σε bootloop, βγάλε μπαταρία, μετά βάλτην πάλι και μπες. Ποια Rom προσπαθείς να βάλεις? Ακολούθησες τις οδηγίες? Έχεις το απλό mini, όχι το pro έτσι?

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Αγόρασα κ εγώ πριν λίγεσ ημέρες το Χ10 mini !! Κατέβασα την εγαρμογή Handsent για τα μηνύματα κ έπαιξα λίγο με τον τρόπο που θα μου παρουσιάζονται τα μηνύματα που λαμβάνω π.χ χρώματα κτλ. Μετά από λίγες μέρες κατάλαβα πως δεν μπορώ να λάβω μηνύματα παρόλο που εγώ στέλνω κανονικά!!! Διέγραψα την εφαρμογή κ τώρα έχω τα κανονικά μηνύματα!! Αλλά και πάλι δεν μπορώ να λάβω τίποτα! Δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή το εξέτασα!! Τι πρέπει να κάνω ;;;;;
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες.

έχω το xperia x10 mini εδώ και κανα 3μηνο κ επειδή ακόμα δεν έχω βρει κάποιο qwerty keyboard που να βολεύει, έχω μείνει με το ιδιαίτερο τ9 του κινητού. Θέλω να ρωτήσω πώς γίνεται να επιλέξεις μόνο τα πρώτα γράμματα από τις προτάσεις που κάνει το τ9. Θα ήθελα για παράδειγμα να γράψω την λέξη : "αντισταθμίζω". στο παλιό τ9 σε άλλα κινητά έγραφα "αντι" ,το επέλεγα , τα πρώτα γράμματα του "σταθμ" γιατι μου προτεινε την λέξη σταθμός και μετα συνεχιζα για το "ίζω" . στο xperia όμως όταν θες να επιλέξεις το "στάθμ" απο την προτεινόμενη λεξη "σταθμός" σου πετάει στο κείμενο όλη την λέξη σταθμός και ας μην έχεις πληκτρολογήσει όλα αυτά τα γράμματα.

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός (μάλλον όχι!!!!) αλλά αν το δοκιμάσετε θα καταλάβετε τι εννοώ.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει να επιλέγω μόνο τα γράμματα που έχω πληκρολογήσει απο την προτεινόμενη λέξη και όχι να μου βάζει στο κείμενο όλη την λέξη που μου προτείνει?

Ευχαριστώ και συγνώμη για τον πονοκέφαλο σε όποιον το διαβάσει!

GFGHGFHFGHF
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες.

έχω το xperia x10 mini εδώ και κανα 3μηνο κ επειδή ακόμα δεν έχω βρει κάποιο qwerty keyboard που να βολεύει, έχω μείνει με το ιδιαίτερο τ9 του κινητού. Θέλω να ρωτήσω πώς γίνεται να επιλέξεις μόνο τα πρώτα γράμματα από τις προτάσεις που κάνει το τ9. Θα ήθελα για παράδειγμα να γράψω την λέξη : "αντισταθμίζω". στο παλιό τ9 σε άλλα κινητά έγραφα "αντι" ,το επέλεγα , τα πρώτα γράμματα του "σταθμ" γιατι μου προτεινε την λέξη σταθμός και μετα συνεχιζα για το "ίζω" . στο xperia όμως όταν θες να επιλέξεις το "στάθμ" απο την προτεινόμενη λεξη "σταθμός" σου πετάει στο κείμενο όλη την λέξη σταθμός και ας μην έχεις πληκτρολογήσει όλα αυτά τα γράμματα.

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός (μάλλον όχι!!!!) αλλά αν το δοκιμάσετε θα καταλάβετε τι εννοώ.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει να επιλέγω μόνο τα γράμματα που έχω πληκρολογήσει απο την προτεινόμενη λέξη και όχι να μου βάζει στο κείμενο όλη την λέξη που μου προτείνει?

Ευχαριστώ και συγνώμη για τον πονοκέφαλο σε όποιον το διαβάσει!

 

Πάτα όπως είσαι στο μήνυμα.......επιλογή γλώσσας>πολλ.πίεση πλ. και δεν έχεις πλέων ενεργό το τ9

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ τ9 από την εποχή του 3310.μου φαίνεται αδιανόητο να επιστρέψω πίσω σε πολλαπλή πίεση το 2011. βέβαια ποτέ δεν ήμουν heavy user των σμς οπότε θέλω τα 1-2 μηνύματα που στέλνω την ημέρα να μπορώ να τα στείλω εύκολα, όπως έκανα με όλα τα προηγούμενα κινητά μου.το προηγούμενο που είχα ήταν windows phone και με qwerty +t9 που είχε χωρίς να παρουσιάζει το πρόβλημα που περιγράφω για το χ10 μίνι ήμουν ευχαριστημένος.
GFGHGFHFGHF
Link to comment
Share on other sites

η άλλη λύση είναι αυτές τις λέξεις που δεν έχει το τ9 να τις αποθηκεύσεις εσύ πατώντας ορθογραφία
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

μάλλον αυτό είναι η μόνη λύση. και χτίζοντας μια "βάση δεδομένων" με τις δικές μου λέξεις να περιοριστεί το πρόβλημα μου μετά από λίγο καιρό.

ευχαριστώ

GFGHGFHFGHF
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

τσεκαρα οτι αν εχω κλειστο το κινητο δεν ειδοποιουμαι για τις κλησεις που ειχα οσο διαστημα ηταν κλειστο οπως παλια.

Υπαρχει καποια εφαρμογη που να το κανει ή απλα στα android δεν γινεται να λαμβανεις ειδοποιησεις για κλησεις οταν ειναι κλειστο?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα,

 

τσεκαρα οτι αν εχω κλειστο το κινητο δεν ειδοποιουμαι για τις κλησεις που ειχα οσο διαστημα ηταν κλειστο οπως παλια.

Υπαρχει καποια εφαρμογη που να το κανει ή απλα στα android δεν γινεται να λαμβανεις ειδοποιησεις για κλησεις οταν ειναι κλειστο?

 

Αυτό δεν είναι θέμα συσκευή ή android αλλά του παρόχου σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μάλλον αυτό είναι η μόνη λύση. και χτίζοντας μια "βάση δεδομένων" με τις δικές μου λέξεις να περιοριστεί το πρόβλημα μου μετά από λίγο καιρό.

ευχαριστώ

Με το default πληκτρολόγιο, δυστυχώς, αυτό έκανα. Δοκίμασες το Smart Keyboard Pro? Έχει trial για να δεις πως είναι. Εγώ το χρησιμοποιώ με διάταξη τηλ, όχι qwerty, και Τ9 και είναι πολύ βολικό. Είναι λίγο πιο μικρά πλήκτρα του σε σχέση με το default, αλλά έχει πάρα πολύ καλό λεξικό.

καλησπερα,

 

τσεκαρα οτι αν εχω κλειστο το κινητο δεν ειδοποιουμαι για τις κλησεις που ειχα οσο διαστημα ηταν κλειστο οπως παλια.

Υπαρχει καποια εφαρμογη που να το κανει ή απλα στα android δεν γινεται να λαμβανεις ειδοποιησεις για κλησεις οταν ειναι κλειστο?

Αυτό δεν έχει να κάνει με το android αλλά με τον πάροχο. Πάρε ένα τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών της εταιρείας σου και δες αν εξακολουθούν να είναι ενεργοποιημένες οι ειδοποιήσεις όταν είναι κλέιστό/εκτός δικτύου.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Λόγω θητείας στη μαμά πατρίδα έχω μείνει πίσω περίπου 3 μήνες.(Mini CM7 Pro - V6).Μπορεί κάποιος που θα έχει χρόνο να μου προτίνει κάποια νέα καλή custom rom και να μου πει και τι χρειάζεται για να την περάσω γιατί τώρα διάβαζα (απο εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1068553 ) κάτι για ξεκλείδωμα του bootloader,flashtool για τη rom του mini και μπερδεύτηκα.Στην αντίστοιχη του pro τα ίδια πρέπει να γίνουν?Για δώστε τα φώτα σας γιατί το pro μου θέλει ανανέωση. :D
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα ενα παιχνιδι το εγκαταστω κανονικα και οταν το ανοιγω με λεει να κατεβασω αλλα 400 mb παω να τα κατεβασω αλλα συνεχεια κλινει η συνδεση τη να κανω
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κατεβασα ενα παιχνιδι το εγκαταστω κανονικα και οταν το ανοιγω με λεει να κατεβασω αλλα 400 mb παω να τα κατεβασω αλλα συνεχεια κλινει η συνδεση τη να κανω

 

Μέσω wifi πας να το κετεβάσεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μέσω wifi πας να το κετεβάσεις;

 

το κατεβαζω κανονικά τ εγκαταστω το ανοιγω και με λεει να κατεβασω κ 300 πχ mb ακομα κ εκει κλίνει... και ενα αλλο προβλημα μεγαλα παιχνιδια όπως πχ need for speed και μερικα αλλα εκει που παω να τα ανοιξω για να παίξω ξαφνικά γίνετε μαύρη η οθόνη κ κλείνουν γιατι γίνετε αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

το κατεβαζω κανονικά τ εγκαταστω το ανοιγω και με λεει να κατεβασω κ 300 πχ mb ακομα κ εκει κλίνει... και ενα αλλο προβλημα μεγαλα παιχνιδια όπως πχ need for speed και μερικα αλλα εκει που παω να τα ανοιξω για να παίξω ξαφνικά γίνετε μαύρη η οθόνη κ κλείνουν γιατι γίνετε αυτο ?

 

Αν και με παιχνίδια δεν έχω ασχοληθεί, υποψιάζομαι πως γονατίζει από μνήμη και κλείνουν. Για τα ΜΒ σου ζητάει 300?! Είναι λίγο μεγάλος ο αριθμός.. Αν δεν αποθηκεύονται κατευθείαν στην κάρτα από τον ορισμό της εφαρμογής, το κινητό δεν έχει internal που να επιτρέπει να κατέβει τέτοιος όγκος δεδομένων αλλά αν είναι τόσα σημαίνει ότι πάνε στην κάρτα. Ο athanasso σε ρωτάει αν είσαι σε wifi όταν πας να κατεβάσεις τα 300ΜΒ ή προσπαθείς μέσω δικτύου κινητής.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αν και με παιχνίδια δεν έχω ασχοληθεί, υποψιάζομαι πως γονατίζει από μνήμη και κλείνουν. Για τα ΜΒ σου ζητάει 300?! Είναι λίγο μεγάλος ο αριθμός.. Αν δεν αποθηκεύονται κατευθείαν στην κάρτα από τον ορισμό της εφαρμογής, το κινητό δεν έχει internal που να επιτρέπει να κατέβει τέτοιος όγκος δεδομένων αλλά αν είναι τόσα σημαίνει ότι πάνε στην κάρτα. Ο athanasso σε ρωτάει αν είσαι σε wifi όταν πας να κατεβάσεις τα 300ΜΒ ή προσπαθείς μέσω δικτύου κινητής.

 

oxi με wi fi ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να μετατρέψω τις επαφές με ελληνικούς χαρακτήρες σε λατινικούς? Ο λόγος είναι να έχω τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσω μερικές εφαρμογές όπως παράδειγμα το συγχρονισμό των επαφών μου με το facebook, timescape κτλ.

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος/α αν υπάρχει τρόπος για το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος/α αν υπάρχει τρόπος για το παραπάνω?

 

Αν εννοείς με εφαρμογή από το κινητό, από όσο ξέρω όχι. Γιατί δεν συγχρονίζεις τις επαφές και να τις συνδέσεις? Τι θες να κάνεις και πρέπει να τις γράψεις με λατινικά??

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

To mini pro της αδερφης μου πεθανε σημερα το πρωι. Οπως μου ειπε, το φορτισε χτες αλλα εν τελει δεν φορτιστηκε, "ηπιε" μονομιας την μπαταρια και εσβησε. Απο τοτε, δεν μπορει να φορτιστει με τιποτα. Οταν μπαινει στο ρευμα αναβοσβηνει απλα κοκκινο το led. Καμια ιδεα για "ανασταση" ; Πριν το παω στο service (οπου κινδυνευει να μη του κανουν τιποτα γιατι του χω βαλει custom rom)
Link to comment
Share on other sites

Επειδη προφανως δεν ξερεις αν χαλασε η μπαταρια, αν φταιει ο φορτιστης ή το κινητο στη θεση σου θα δοκιμαζα να φορτισω την μπαταρια με κατι αναλογο http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003904 ωστε να βεβαιωθεις για αρχη οτι η μπαταρια ειναι ενταξει (και με το σκεπτικο οτι ο συγκεκριμενος φορτιστης θα σου χρειαστει καποια στιγμη και για αλλες συσκευες)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...