Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλά αμα βγάλω άκρη από εδώ μέσα ποτέ για το πως μπαίνει μια ρομ..σφυρίξτε μου!!:p:p (καμία κοπέλα modetator δεν υπάρχει τ εδώ για να βοηθά τους πιο άσχετους?,μαλλον όχι)

 

έχει δρομολογηθεί συγγραφή οδηγού για το πρόβλημά σας.

 

Μπορεί ως μη κοπέλες να μην βοηθάμε αλλά ως άντρες κρατάμε το λόγο μας!!! :lol::lol::p:p

Έτοιμος ο οδηγός.

 

Όλα τα credits φυσικά πάνε στον kissmyarch τον οποίο και ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο του.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν υποθέτω ότι τα build.prop τα έκανες edit από windows μηχάνημα και πιθανόν να άλλαξαν τα permissions. Αν βάλεις το clockwordmod recovery κάπου έχει επιλογή fix permissions. Δε θυμάμαι αν την έχει αυτή την επιλογή και το xrecovery. Όσο για το θέμα που σου λεει ότι «δεν υπάρχει διαθέσιμο λογισμικό για το τηλέφωνο σας» δες εδώ πως γράφω ότι το έκανα με το flashtool. Κάποια στιγμή θα το μεταφέρω και εδώ στους οδηγούς.

Το build.prop δεν το έκανα EDIT αλλά αντικατάσταση με άλλο(unbranded). Η διαδικασία δεν έγινε από τον υπολογιστή, αλλά από το κινητό με το root explorer. Θα ρίξω μια ματια και στα Links που παρέθεσες και θα σας ενημερώσω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ως μη κοπέλες να μην βοηθάμε αλλά ως άντρες κρατάμε το λόγο μας!!! :lol::lol::p:p

Έτοιμος ο οδηγός.

 

Όλα τα credits φυσικά πάνε στον kissmyarch τον οποίο και ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο του.

 

ΧΑχα!! ευχαριστούμε kissmyarch! πάλι καλά μας έσωσες!και ευτυχώς που κρατάτε το λόγο σας ως άντρες...κάνετε κα κατι !:lol::lol::p

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το καλυτερο προγραμμα για να συνδεθω στο ιντερνετ με τον υπολογιστη μεσω κινητου για καποιον που εχει την 2.1; εχω βαλει το easy tether που συνδεεται μεσω usb (και προτιμω αυτον τον τροπο συνδεσης) αλλα υπαρχει κατι καλυτερο; Δοκιμασα το barnacle αλλα δεν μπορεσα καν να συνδεθω
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν υποθέτω ότι τα build.prop τα έκανες edit από windows μηχάνημα και πιθανόν να άλλαξαν τα permissions. Αν βάλεις το clockwordmod recovery κάπου έχει επιλογή fix permissions. Δε θυμάμαι αν την έχει αυτή την επιλογή και το xrecovery. Όσο για το θέμα που σου λεει ότι «δεν υπάρχει διαθέσιμο λογισμικό για το τηλέφωνο σας» δες εδώ πως γράφω ότι το έκανα με το flashtool. Κάποια στιγμή θα το μεταφέρω και εδώ στους οδηγούς.

kissmyarch το Link που ανέφερες ήταν πάρα πολύ βοηθητικό. Όντως το προβλημα λύθηκε, ακολουθώντας τα βήματα ένα ένα. Το μόνο θέμα που υπάρχει τώρα είναι το εξής: Μετα το PIN της κάρτας SIM ζητάει PIN ξεκλειδώματος δικτύου. Μπορούμε να κάνουμε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

kissmyarch το Link που ανέφερες ήταν πάρα πολύ βοηθητικό. Όντως το προβλημα λύθηκε, ακολουθώντας τα βήματα ένα ένα. Το μόνο θέμα που υπάρχει τώρα είναι το εξής: Μετα το PIN της κάρτας SIM ζητάει PIN ξεκλειδώματος δικτύου. Μπορούμε να κάνουμε κάτι;

Και μενα μου το κανει σε μερικες ρομ. Δοκιμασε να κανεις αναβαθμιση με το pc companion γιατι η εκδοση που εβαλες με το flashtool πρεπει να ειναι παλια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μερικες γρηγορες ερωτησουλες..

1)πως μπορω να βγαλω το λεξικο κατα την γραφη μηνυματων απο εκδοση μαμισια 2.1??

2)πως μπορω να βαλω πληκτρολογιο android για συγγραφη μηνυματων

3)αν πρεπει να βαλω καποιες εφαρμογες που θα μου κανουν την ζωη πιο ευκολη σε μαμισια 2.1 εκδοση.οχι πολλα πραγματα τα απαραιτητα.

ευχαριστω

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. εχω την μαμισια 2,1 και εχω κανει το κινητο root. προχθες μου εβγαλε μηνυμα για ενημερωση λογισμικου. να κανω την ενημερωση η θα μου σβησει τα παντα κ θα μου χαλασει το root?
Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου το κανει σε μερικες ρομ. Δοκιμασε να κανεις αναβαθμιση με το pc companion γιατι η εκδοση που εβαλες με το flashtool πρεπει να ειναι παλια.

Δοκίμασα με το Companion αλλά λέει ότι το τηλέφωνο διαθέτει την πιο πρόσφατη έκδοση λογισμικού. Η έκδοση που έχει είναι η 2.1.1.Α.0.6

Edited by manolisglx
Link to comment
Share on other sites

καποιες εφαρμογες που θεωρω απαραιτητες ειναι τα : astro , acontackts , call confirm, realcalc, mvideoplayer, quickpic, gosms, status, bar, appinstallers, ledlight, titanium. livo recorder, call recorder. νομιζω το τιτανιουμ χρειαζεται root. απαραιτητο θεωρω και καποιο widget για να ενεργοποιειται κ να απαινεργοποιειται η ροη δεδομενων , καλα το λεω? ειναι αυτο με τα 2 βελακια πανω κατω. για πληκτρολογιο δεν μπορω να βοηθησω γιατι εχω το pro
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μερικες γρηγορες ερωτησουλες..

1)πως μπορω να βγαλω το λεξικο κατα την γραφη μηνυματων απο εκδοση μαμισια 2.1??

2)πως μπορω να βαλω πληκτρολογιο android για συγγραφη μηνυματων

3)αν πρεπει να βαλω καποιες εφαρμογες που θα μου κανουν την ζωη πιο ευκολη σε μαμισια 2.1 εκδοση.οχι πολλα πραγματα τα απαραιτητα.

ευχαριστω

 

Εξηγησε το λιγο παραπανω το 1) και 2)

Στο 1) εννοεις να βγαλεις το T9?

Στο 2) να βαλεις πληκτρολογιο qwerty?

Οσο για τις εφαρμογες,ειναι πολυ υποκειμενικο αυτο..Εμενα μπορει να μου κανει ρη ζωη ευκολη το να ανοιγω το πισι μεσω του κινητου..

Οπωσδηποτε κατεβασε mysettings που εχει μαζεμενα μπλουτουθ,γουιφι,τζιπιες,εναλλαγη ηχου απο δονηση σε ηχο και πολλα αλλα.

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εξηγησε το λιγο παραπανω το 1) και 2)

Στο 1) εννοεις να βγαλεις το T9?

Στο 2) να βαλεις πληκτρολογιο qwerty?

Οσο για τις εφαρμογες,ειναι πολυ υποκειμενικο αυτο..Εμενα μπορει να μου κανει ρη ζωη ευκολη το να ανοιγω το πισι μεσω του κινητου..

Οπωσδηποτε κατεβασε mysettings που εχει μαζεμενα μπλουτουθ,γουιφι,τζιπιες,εναλλαγη ηχου απο δονηση σε ηχο και πολλα αλλα.

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

 

ναι να βγαλω το τ9 και να βαλω qwerty πληκτρολογιο σαν του iphone

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

1)ναι εννοουσα πως βγανει το τ9 γιατι μου εχει σπασει τα νευρα και 2)επισης ναι πως θα βαλω πληκτρολογιο qwerty

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

1)ναι εννοουσα πως βγανει το τ9 γιατι μου εχει σπασει τα νευρα και 2)επισης ναι πως θα βαλω πληκτρολογιο qwerty

Πατάς επάνω στην επιλογή που είναι για να διαλέξεις γλώσσα γραμματοσειράς και αποεπιλέγεις την πρώτη επιλογή που λέει γρήγορο κείμενο και διαλέγεις το αποκάτω πολλ.πίεση πληκ...και φεύγει το Τ9.

Link to comment
Share on other sites

1)ναι εννοουσα πως βγανει το τ9 γιατι μου εχει σπασει τα νευρα και 2)επισης ναι πως θα βαλω πληκτρολογιο qwerty

 

στο πρωτο σου απαντησε η matbel.:p

στο δευτερο υπαρχουν πολλα πληκτρολογια στο μαρκετ με qwerty αλλα πιστεψε με δεν πολυβολευουν στην μικρη οθονη.

ριξε μια ματια στο market

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω 2 ερωτησεις

εχω το 10 μινι προτο πηρα πριν κανενα μηνα λογισμικο εχει 2.1

1 πως κανει ζουμ στην φωτογραγικη;

2. το gps δεν λειτουργει γιατι;

3.να κανω ενημερωσει λογισμικου; τι κερδιζω και τι μπορει να χασω ρυθμισεις επαφεσ

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω 2 ερωτησεις

εχω το 10 μινι προτο πηρα πριν κανενα μηνα λογισμικο εχει 2.1

1 πως κανει ζουμ στην φωτογραγικη;

2. το gps δεν λειτουργει γιατι;

3.να κανω ενημερωσει λογισμικου; τι κερδιζω και τι μπορει να χασω ρυθμισεις επαφεσ

 

ευχαριστω

 

η μαμισια εφαρμογη δεν εχει ζουμ...

γιατι δεν λειτουργει?δοκιμασες και κολλαει?τι κανει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω τεράστιο πρόβλημα. Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί κάπου ήδη, αλλά όπως το κόβω πάω για πέταμα.

Έχω μια συσκευή sony ericsson x10 mini pro έβαλα χτες την ginger DX custom rom και μια χαρά όλα μέχρι σήμερα το πρωί που βάζοντας ένα widget στην οθόνη κράσαρε και μετά κολλάει στη μαύρη οθόνη και το sony ericsson. Δεν ανοίγει το cmw για να κάνω restore εννοείται το seus είναι άχρηστο αφού δε φτάνει ποτέ το κινητό σε σημείο που να το κανω mount στο pc. Τι να κάνω να το πάω σε κάποια κατάσταση που να μπορώ να το χειριστώ...Δεν το έχω ούτε δύο μήνες, στεναχωρήθηκα:O

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσέ το με τον υπολογιστή σου και κάνε recovery με το SEUS. Να θυμάσαι ότι απλά δεν γίνεται να μείνει τούβλο το κινητό σου. ;)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχω το SE Xperia 10 mini pro απο χθες δεν μπορω να λαβω mail στο κινητο μου ... μου βγαζει μηνυμα "αγνωστο σφαλμα" μηπως ξερεις κανεις γιατι μου το κανει αυτο .... και τι πρεπει να κανω.... ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

τελικά βρήκα τη λύση και είπα να την παραθέσω σε περίπτωση που κάποιος τραβήξει το ίδιο ζόρι με μένα.

Σε μένα το SEUS στο repair mode με απογοήτευσε οικτρά, έβγαζε απλά σφάλμα ότι δεν μπορεί να κάνει repair, ακόμα και όταν το άνοιξα σε μια ιταλική έκδοση του 2.1 :confused:

τέλος πάντων. Πιστεύω ότι πρέπει να δοκίμασα τα πάντα

το μόνο που λειτούργησε ήταν αυτό εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=746450&page=3

η τελευταία απάντηση αλλά με μια προσθήκη που θα την προσαρτήσω και στους xda.

εμένα το flashtool όταν συνέδεα με τον τρόπο που πρέπει flash mode δηλ. το κινητό μου έβγαζε: "install or reinstall drivers" η κάτι τέτοιο τέλος πάντων. οπότε σε αυτή την περίπτωση ανοίγετε το φάκελο drivers του flashtool και κάνετε μέσα σε αυτόν unzip ότι είναι πιο κοντά στη συσκευή σας από αυτά που έχει ζιπαρισμένα εκεί (αν θυμάμαι καλά έχει για x8 x10 x10mini-εγώ με το pro δούλεψε το μινι) και μετά κανονικά της οδηγίες από το λινκ.

Ευχαριστώ για την εμψύχωση, μάλλον έχεις δίκιο:)

Link to comment
Share on other sites

τελικά βρήκα τη λύση και είπα να την παραθέσω σε περίπτωση που κάποιος τραβήξει το ίδιο ζόρι με μένα.

Σε μένα το SEUS στο repair mode με απογοήτευσε οικτρά, έβγαζε απλά σφάλμα ότι δεν μπορεί να κάνει repair, ακόμα και όταν το άνοιξα σε μια ιταλική έκδοση του 2.1 :confused:

τέλος πάντων. Πιστεύω ότι πρέπει να δοκίμασα τα πάντα

το μόνο που λειτούργησε ήταν αυτό εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=746450&page=3

η τελευταία απάντηση αλλά με μια προσθήκη που θα την προσαρτήσω και στους xda.

εμένα το flashtool όταν συνέδεα με τον τρόπο που πρέπει flash mode δηλ. το κινητό μου έβγαζε: "install or reinstall drivers" η κάτι τέτοιο τέλος πάντων. οπότε σε αυτή την περίπτωση ανοίγετε το φάκελο drivers του flashtool και κάνετε μέσα σε αυτόν unzip ότι είναι πιο κοντά στη συσκευή σας από αυτά που έχει ζιπαρισμένα εκεί (αν θυμάμαι καλά έχει για x8 x10 x10mini-εγώ με το pro δούλεψε το μινι) και μετά κανονικά της οδηγίες από το λινκ.

Ευχαριστώ για την εμψύχωση, μάλλον έχεις δίκιο:)

χαχα εσύ είσαι ο dinaki88; δικό μου είναι το ποστ που αναφέρεις και το γραψα εδώ 2-3 σελίδες πιο πριν. Θα το μεταφέρω στους οδηγούς μου φαίνεται για να βρίσκεται πιο εύκολα :)

εχω το SE Xperia 10 mini pro απο χθες δεν μπορω να λαβω mail στο κινητο μου ... μου βγαζει μηνυμα "αγνωστο σφαλμα" μηπως ξερεις κανεις γιατι μου το κανει αυτο .... και τι πρεπει να κανω.... ευχαριστω

 

Ποια ρομ έχεις; Είσαι με τη μαμίσια ή έχεις βάλει κάποια custom; Δοκίμασε να διαγράψεις τα δεδομένα της εφαρμογής και ξαναδοκίμασε.

Edited by kissmyarch
Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ έχεις; Είσαι με τη μαμίσια ή έχεις βάλει κάποια custom; Δοκίμασε να διαγράψεις τα δεδομένα της εφαρμογής και ξαναδοκίμασε.

 

οχι custom τη μαμίσια android 2.1 απο που τα διαγραφω

Link to comment
Share on other sites

οχι custom τη μαμίσια android 2.1 απο που τα διαγραφω

 

Xμμ δε νομίζω να υπάρχει επιλογή στην 2.1. Σε άλλες ρομ είναι στις επιλογές>εφαρμογές έβρισκες την εφαρμογή και πατούσες καθαρισμός δεδομένων. Αλλιώς κοίτα στην SD αν υπάρχει κάποιος φάκελος που να αποθηκεύει τα δεδομένα της εφαρμογής. Αν δε δουλέψει πάλι, βάλε το xrecovery ή το cwm και κάνε clear cache. Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...