Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρεωνεσαι εισαι οκ. Ειναι τελειο το Ndrive...με εχεις ξελασπωσει απειρες φορες.:D

ok!thanks!Ναι πολυ καλό!το συστήνω ανεπιφιλακτα!

 

BMW116i μηπως ξερεις καμια καλη εφαρμογη που σου δείχνει τις γιορτές?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

BMW116i μηπως ξερεις καμια καλη εφαρμογη που σου δείχνει τις γιορτές?
Για κατεβασε το Hellenic Calendar,διαβασα οτι ειναι πολυ καλο.

Ακυρο δεν ειναι ετσι τελικα.

 

ΔΕΣ ΤΟ: Greek Eortologio

Edited by BMW116i
Link to comment
Share on other sites

Για κατεβασε το Hellenic Calendar,διαβασα οτι ειναι πολυ καλο.

Ακυρο δεν ειναι ετσι τελικα.

οκ1θα το δοκιμασω!

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει από ουκ ολίγα κινητά τηλέφωνα και πλατφόρμες λογισμικού έχω μια σφαιρική άποψη για του τι κυκλοφορεί έξω.

 

Πολύ καλό το iPhone. Κανείς δεν μπορεί να το αρνηθεί καθώς συνδυάζει ένα πολύ ποιοτικό housing με ένα όμορφο και εύχρηστο interface.

Σωστά έκανες την επιλογή σου γύρω από την apple εφόσον καλύπτει τις ανάγκες σου και στο τέλος-τέλος και την προσωπική σου αισθητική!

 

Από την άλλη όμως είναι άδικο να κρίνεις ένα λειτουργικό από την στιγμή που δεν έχεις πλήρη γνώση γύρω από αυτό.

Σίγουρα η διαδικασίες είναι διαφορετικές, ίσως πιο περίπλοκες από το iOS αλλά έχεις πολύ μεγαλύτερο έλεγχο και παραμετροποίηση.

Παραβολικά, παραθέτω πως συγκρίνοντας το iOs με το android, είναι σαν να συγκρίνεις το OSx με Linux. Πολύ καλά και τα δύο, αλλά το καθένα απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό.

 

Ελπίζω να κατάλαβες πως τα παραπάνω τα λέω εντελώς φιλικά και καλοπροαίρετα. :)

 

Γιώργος

 

PS: Πάλι off-topic βγήκα. :sorry:

 

Ναι, αυτή είναι μία απάντηση στην οποία αξίζει να απαντήσει κάποιος.

Έχεις πιθανότατα δίκιο ως προς τη δυνατότητα παραμετροποιήσεων και ελέγχου.

Επίσης έχεις δίκιο ως προς το ότι δεν έχω πλήρη γνώση για το android, όπως άλλωστε δεν είχα και δεν έχω πλήρη γνώση για το iOs.

 

Η όποια "ένσταση" μου έγκειται στο εξής: Μου έκανε πολύ μεγάλη (αρνητική) εντύπωση, το ότι "προχωρώντας" ένα βήμα παραπάνω με το android, η google ουσιαστικά "αρνείται" να προσφέρει μία λειτουργία η οποία πλέον είναι all time classic και ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΗ, ειδικά στο κοινό στο οποίο απευθύνονται τα smart phones.

Πριν κάποια (αρκετά) χρόνια παιδευόμασταν με τα κινητά με τα windows, ουσιαστικά παλεύαμε για να έχουμε ένα πιο "ανοιχτό" κινητό τηλέφωνο.

Με τα μη-android τηλέφωνα της ίδιας εταιρείας (SE) το να κάνεις συγχρονισμό είναι παιχνιδάκι.

Και έρχεται τώρα η google και λέει (ουσιαστικά): ξέχνα αυτά που θεωρείς ως στοιχειώδη. Τώρα για να συγχρονίσεις θα σου φύγουν τα κλαπέτα και (εάν δεν κάνω λάθος) θα βγάλεις και όλα σου τα contacts, calendars, notes κλπ. στη φόρα (στο διαδίκτυο δλδ.).

Της λογικής της google είναι το θέμα και του android, όχι της SE προφανώς.

 

Μου φαίνεται σαν να βγάλει κάποιος ένα super-duper κινητό, με το οποίο κάνεις τα πάντα ΕΚΤΟΣ από το να στέλνεις SMS....

 

Έτσι μου ακούγεται και είμαι ανοικτός σε συζήτηση μαζί σου (γιατί προφανώς έχεις και διάθεση και τρόπο να συζητήσεις :)).

 

Σε σχέση με τις λύσεις που πρότειναν οι άλλοι φίλοι:

 

Τo Android sync το κατέβασα. Είναι ημιτελές (το λέει άλλωστε) και εάν δεν έκανα κάποιο λάθος στην όλη διαδικασία, συγχρονίζει μόνο τις επαφές.

Το Myphone Explorer (που το είχα ήδη) το αναβάθμισα στην έκδοση που υποστηρίζει και Android. Και αυτό μόνο τις επαφές μπορεί να συγχρονίσει.

Τώρα πειραματίζομαι με το Deja office, που δίνει μία free trial period, μπας και καταφέρω κάτι καλύτερο.

 

Εκτός της τρίτης λύσης, οι δύο προηγούμενες, οδηγούν στο άλλο πρόβλημα που είπα. Δηλαδή στο να σορτάρονται οι επαφές που είναι -σχολαστικά περασμένες- με name και surname με το name στο τηλέφωνο. Και φυσικά να γίνονται μπάχαλο. Και, εάν δεν "χάνω" κάτι στο menu του τηλεφώνου, δε βλέπω κάποια σχετική ρύθμιση στα contacts (να γίνεται το σορτάρισμα βάσει του surname).

 

Νομίζω ότι στο Deja office δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα, αλλά δεν κατάφερα να κάνω πλήρη συγχρονισμό, θα το δοκιμάσω σήμερα.

 

Αυτά τα ολίγα κατάφερα εχθές (όλο το απόγευμα). Συνεχίζω ακάθεκτος !

 

Εάν βρω κάτι θα σας ενημερώσω.

Εάν έχετε υπόψην και κάτι άλλο, ευχαρίστως να το ακούσω.

 

Ευχαριστώ :)

Edited by XDIVER600
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον τελευταίο καιρό, το unbrand ενός X10 mini έχει γίνει πονοκέφαλος για όλους μας (λόγω του τελευταίου update του SEUS), πιστεύω πως έχει βρεθεί λύση.

 

Η βασική διαδικασία είναι ίδια με αυτήν του mini pro, με την διαφορά οτι χρησιμοποιούμε build.prop από E10i.

 

Αν και δεν έχει δοκιμαστεί εξαντλητικά, τα πρώτα αποτελέσματα είναι άκρως ενθαρρυντικά.

 

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρίξει μια ματιά εδώ.

Edited by DaRk_dOg
κανείς δεν καταλαβαίνει τα Αγγλικά μου!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη για την ερωτηση αν ειναι χαζη...αλλα εχω χαθει λιγο!σε ποια εκδοση λογισμικου ειμαστε?εγω ειμαι στην 1.2.Α.1.174.εχει προκυψει καποια κανουρια και δεν το εχω παρει χαμπαρι?γιατι το κινητο με ενημερωνει οτι εχω το νεοτερο λογισμικο!ευχαριστω......
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη για την ερωτηση αν ειναι χαζη...αλλα εχω χαθει λιγο!σε ποια εκδοση λογισμικου ειμαστε?εγω ειμαι στην 1.2.Α.1.174.εχει προκυψει καποια κανουρια και δεν το εχω παρει χαμπαρι?γιατι το κινητο με ενημερωνει οτι εχω το νεοτερο λογισμικο!ευχαριστω......

 

Την νεότερη έχεις... εκτός αν βγήκε η 2.1 και δεν το πήραμε χαμπάρι! :lol:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ενημερωμένο είναι το κινητό σου. από μέρα προς μέρα περιμένουμε και την αναβάθμιση σε 2.1.
Link to comment
Share on other sites

πλέον που εγκρίθηκε και για το χ8 και χ10 μινι το update, οσονούπω θα τα δούμε να σκάνε μύτη μιας και η σονυ είχε σκοπό να τα αναβαθμίσει όλα μαζί. άντε να βγει root για το 2.1 να κανουμε και εμεις το update! :P
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τις λύσεις που πρότειναν οι άλλοι φίλοι:

 

Τo Android sync το κατέβασα. Είναι ημιτελές (το λέει άλλωστε) και εάν δεν έκανα κάποιο λάθος στην όλη διαδικασία, συγχρονίζει μόνο τις επαφές.

Το Myphone Explorer (που το είχα ήδη) το αναβάθμισα στην έκδοση που υποστηρίζει και Android. Και αυτό μόνο τις επαφές μπορεί να συγχρονίσει.

Τώρα πειραματίζομαι με το Deja office, που δίνει μία free trial period, μπας και καταφέρω κάτι καλύτερο.

 

Εκτός της τρίτης λύσης, οι δύο προηγούμενες, οδηγούν στο άλλο πρόβλημα που είπα. Δηλαδή στο να σορτάρονται οι επαφές που είναι -σχολαστικά περασμένες- με name και surname με το name στο τηλέφωνο. Και φυσικά να γίνονται μπάχαλο. Και, εάν δεν "χάνω" κάτι στο menu του τηλεφώνου, δε βλέπω κάποια σχετική ρύθμιση στα contacts (να γίνεται το σορτάρισμα βάσει του surname).

 

Νομίζω ότι στο Deja office δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα, αλλά δεν κατάφερα να κάνω πλήρη συγχρονισμό, θα το δοκιμάσω σήμερα.

 

Αυτά τα ολίγα κατάφερα εχθές (όλο το απόγευμα). Συνεχίζω ακάθεκτος !

 

Εάν βρω κάτι θα σας ενημερώσω.

Εάν έχετε υπόψην και κάτι άλλο, ευχαρίστως να το ακούσω.

 

Ευχαριστώ :)

 

Έχεις δίκιο πως πολλά από τα εύκολα στο android γίνονται δύσκολα. Απλά ακόμα το μαθαίνουμε, με ότι συνεπάγεται αυτό. Σίγουρα σε κανά χρόνο από τώρα όλα θα γίνονται με πιο απλό τρόπο. Μέχρι τότε όμως σου βρήκα δουλειά!

Κάνοντας την γνωστή μου διαδικτυακή βόλτα πέτυχα αυτό. Ρίξε μια ματιά σχετικά με sync κλπ.

 

ΥΓ: Νομίζω οτι με μια απλή φράση μπορώ να αποφύγω ένα μεγάλο γραπτό πόνημα: "Στο android πρέπει να ξέρεις. Στο iPhone δεν χρειάζεται να ξέρεις"!

 

Πιστεύω με "πιάνεις" ;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ προκαταβολικά.Έχω ένα xperia x10mini και κατα λάθος αλλαξα το θέμα και κατεπέκταση των τρόπο που μου παρουσιάζει όλες τις εφαρμογές.Πώς το γυρίζω στο θέμα που έχει απο την μάνα του?Το συγκεκριμένο λέγεται crazy home και δεν είναι καθόλου πρακτικό.Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήση.thanks
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ προκαταβολικά.Έχω ένα xperia x10mini και κατα λάθος αλλαξα το θέμα και κατεπέκταση των τρόπο που μου παρουσιάζει όλες τις εφαρμογές.Πώς το γυρίζω στο θέμα που έχει απο την μάνα του?Το συγκεκριμένο λέγεται crazy home και δεν είναι καθόλου πρακτικό.Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήση.thanks

 

Πάτησε το μεσαίο πλήκτρο της συσκευής, και επέλεξε "Αρχική οθόνη".

Μετά αν δεν σου αρέσει το crazy home κάνε του μια απεγκατάσταση να γιάνεις! :lol:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ρε πατριδα ( DaRk_dOg ) γιατι οταν εχω wifi μια συνδεετε μια αποσυνδεετε στα καλα καθουμενα???πρεπει να κανω κατι ? μ εσπασε τα νευρα

 

edit ξερει κανεις κατι?

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Τι σπασιμο ειναι αυτο το μαρκετ επιτελους...καθε βραδυ τα ιδια...κανει ενημερωση και σταματαει να δουλευει...

Οποτε καθε βραδυ κανω απεγκατασταση ενημερωσεων και περιμενω να στρωσει.

Σε ολους σας ετσι ειναι η μονο σε μενα; Τελικα υπαρχει τροπος να απενεργοποιησουμε την ενημερωση του μαρκετ;

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Τι σπασιμο ειναι αυτο το μαρκετ επιτελους...καθε βραδυ τα ιδια...κανει ενημερωση και σταματαει να δουλευει...

Οποτε καθε βραδυ κανω απεγκατασταση ενημερωσεων και περιμενω να στρωσει.

Σε ολους σας ετσι ειναι η μονο σε μενα; Τελικα υπαρχει τροπος να απενεργοποιησουμε την ενημερωση του μαρκετ;

 

τα ιδια παθαινω και εγω τωρα τελευταια diamandi :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,

Εχω ενα x10 mini, ουτε σπασμενο ουτε τιποτα - με λιγες εφαρμογες..

Κολλαει πολυ ομως..πχ πας να γραψεις ενα μνμ και κανει 10 δευτερολεπτα μεχρι να ανοιξει..

Τι μπορει να φταιει;

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

ρε πατριδα ( DaRk_dOg ) γιατι οταν εχω wifi μια συνδεετε μια αποσυνδεετε στα καλα καθουμενα???πρεπει να κανω κατι ? μ εσπασε τα νευρα

 

edit ξερει κανεις κατι?

 

Λεβεντιά μουUUUUυυυυ!

 

Δοκίμασε αυτό: Ρυθμίσεις - Στοιχεία ελέγχου ασύρματου δικτύου - Ρυθμίσεις WiFi, πατάς το αριστερό πλήκτρο της συσκευής, επιλέγεις "Σύνθετα" και από εκεί "πολιτική Κατάστασης Αδράνειας WiFi" - ποτέ όταν είναι συνδεμένο. Αν δεις οτι και αυτό δεν σε εξυπηρετεί, άλλαξε το σε "ποτέ".

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω,ιδεα μου ειναι ή δεν μπορω να παρω αρχεια με bluetooth?Επιπλεον, ακομα και με mms

που εστειλα και με email δεν είδα κάπου επιλογή να μπορώ να το αποθηκεύσω.

Link to comment
Share on other sites

Λεβεντιά μουUUUUυυυυ!

 

Δοκίμασε αυτό: Ρυθμίσεις - Στοιχεία ελέγχου ασύρματου δικτύου - Ρυθμίσεις WiFi, πατάς το αριστερό πλήκτρο της συσκευής, επιλέγεις "Σύνθετα" και από εκεί "πολιτική Κατάστασης Αδράνειας WiFi" - ποτέ όταν είναι συνδεμένο. Αν δεις οτι και αυτό δεν σε εξυπηρετεί, άλλαξε το σε "ποτέ".

 

ετσι το εχω φιλε (Αδράνειας WiFi" - ποτέ όταν είναι συνδεμένο) αλλα βλεπω καπου καπου να εξαφανιζετε απο την οθονη το σημα, τελος παντον ισως να φταιει το ρουτερ :worry: thanks !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και συγχαριτηρια για την πολυ καλη δουλεια που κανετε εδω.

Αγορασα το χ10 mini απο τον Γερμανο και το μονο που με κανει να πιστευω οτι το τηλ. ειναι branded, ειναι ο ηχος κλησης της cosmote.Ψαχνωντας στα hiden menus βρηκα τις παρακατω πληροφοριες.

 

SOFTWARE INFO

 

Phone software version:

1235-3408_1.0.A.1.36

GENERIC-user

 

File System Version:

WORLD-1-8_1.0.A.1.36

 

S1 B00t Version:

1229-3593 R8A027

 

ETS s/w Version:

1234-7269_3_18

 

Customization Version:

1236-9440_R10A

 

Memory card:

1236-3496_R9A

 

Content Version:

PA12

 

Type Number:

AAD3880069-BV

 

MODEL INFO

E10i

 

Εχω λοιπον τις εξεις ερωτησεις:

1) ειναι branded το τηλ?

2)αν το κανω debrand,υπαρχει τροπος να το επαναφερω στην κατασταση που το αγορασα?(για λογους εγγυησης)

3)με ποιο τροπο μπορω να κανω backup το τηλ. χωρις root kai debrand?

Αυτα για την ωρα και σας ευχαριστω για την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

 

File System Version:

WORLD-1-8_1.0.A.1.36

 

 

εχω περιπου 3 μηνες το κινητο aγορασμενο επισης απο τον γερμανο και βλεπω οτι εχουμε την ιδια version

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...