Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γεια σας,

 

Έχω το mini pro του γιου μου. Εκτός που δεν πέζει flash, έχω προβλήματα και με την φορτιση της μπαταρίας. Δείχνει να φορτίζει αλλα δεν φορτίζει πάνω από 10%. Μετα σβήνω το κινητό, το αποσυνδέω, βγάζω την μπαταρία και μετα πάλι τα ίδια για άλλα 10%.Με παίρνει κα 24 ώρες να φορτίσει. Πιστεύω ότι το πρόβλημα ίσως λυθεί με μια άλλη έκδοση android (?). (Αγόρασα ένα φορτιστή και μου κάηκε με την πρώτη χρήση)

Θα ήθελα να ρωτήσω :

1. αν κάποιος έχει βάλει κάποια έκδοση Android πέρα από την 2.1 και να λειτουργεί κανονικά και αν αξίζει να το κάνει κάποιος.

2. Επίσης Αν υπάρχει καποιο video πως να λύσω το κινητο γιατι κολάει το πληκτρολογιο κατα το κλείσιμό του.

Υπ' όψη ότι είμαι καινούργιος στο πειραγμα των κινητών.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

Έπεσε ένα X10 mini στα χερια μου στο οποιο εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα με παραξενευει το γεγονος οτι παραμενουν καποιες λιγο ακυρες εφαρμογες οπως UEFA, Peggle (παιχνιδι), Officesuite, και καποιες αλλες. Είναι προεγκατεστημενες στη ρομ του κινητου ή δεν εγινε σωστα hard reset?

 

προεγκατεστημενες ειναι φιλε μου!

να κανω και εγω μια ερωτηση..για να σταματησω ενοχλητικες εφαρμογες απο το να τρεχουν χρησιμοποιω εναν task killer αλλα ενω τις κλεινει μετα απο λιγο ξανανοιγουν απο μονες τους.τι μπορω να κανω για αυτο?το facebook μονο με root μπορω να το διαγραψω?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα satio κανω backup τις επαφες μεσα απο το pc companion

Τωρα θελω να τις περασω μεσα σε ενα xperia x10 mini και δεν υπαρχουν επιλογες μεσα απο το pc companion να βρει τις επαφες του satio που εχουν καταληξη .dbk

Πως θα τις μεταφερω στο Xperia X10 mini?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα κατά λάθος (λόγο firefox) flash του bootloader με το αρχείο "X10_V1_BLRelock.ftf" το xperia x10mini pro μου κατέληξε hard bricked. Αυτό όμως που θα ήθελα την βοήθεια σας τώρα είναι εάν ξέρετε κάποιο κατάστημα, ασχέτως έδρας αλλά εντός Ελλάδος, που να μπορεί να κάνει jtag flash στο κινητό αυτό έτσι ώστε να το επισκευάσω, γιατί μετά από αρκετή αναζήτηση αλλά και από αποτυχημένη προσπάθεια ενός καταστήματος (πλήρωσα και 7 ευρώ μεταφορικά για την αποτυχία) να το επισκευάσει δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι... :worry:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,γνωριζει κανεις πως μπορω να βγαλω την δονηση οταν γραφω μηνυμα?

 

Φιλε Κωστα υπαρχουν 2 προσεγγισεις* αναλογα με το τι θες να κανεις!

 

ι.) Αν θελεις να απενεργοποιησεις γενικα το touch vibration απλα θα πας Ρυθμισεις Ηχου > Απτικα Σχολια ->> ξετικαρεις

 

ιι.) Αν θελεις να απενεργοποιησεις το touch vibration στο keyboard και προφανως και στο message typing θα πας

Γλωσσα και πληκρολ. > Πληκτρολογιο Xperia (η οποιο αλλο χρησημοποιεις) > Ηχος και Δονηση > Δονηση με πιεση πληκτρ.

->> ξετικαρεις

 

Hope that helps,

 

*[Αndroid Version 2.3]

Edited by Programmer
added additional info
Link to comment
Share on other sites

Εκανα root το κινητο άρχισα να κανω απεγκατάσταση ορισμενες εφαρμογες και πηρε η μπαλα google market play κτλ .

Ειχα βαλει το es file manager και χειροκίνητα ειχα κατεβασει google play 3.1 kai 4.0.27, αλλά δεν μπορουσε να τα εγκαταστησει , εβγαζε μηνυμα το πακετο δεδομενων δεν ειναι συμβατα κατι τετοιο .

Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και τωρα δεν εχω ουτε google play για να βαζω εφαρμογες ουτε καναν file manager για να κανω χειροκίνητα εγκαταστάσεις .

Τι κανω ?

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες..

Εχω ενα x10 mini pro ρουταρισμενο.. 2.1 firmware..

Ενω εστελνα και λαμβανα κανονικα mms, την τελευταια φορα που πηγα να λαβω ενα..μου εβγαλε μηνυμα ''μηνυμα δεν εληφθη''..

Προσπαθησα βγαλω ακρη αλλα τιποτα.. Μεσω Cosmote που μιλησα οι ρυθμισεις ηταν μια χαρα, αλλα ουτε αυτοι δεν μπορουσαν να μου στειλουν..

Σημερα που πεισμωσα..τους ξαναπηρ και μετα που μου ξαναστειλανε τις ρυθμισεις.. Μπορεσαν να μου στειλουν mms κανονικα και να το λαβω... Δοκιμασα και με διαφορους φιλους μετα απο ωρα.. Τζιγος και παλι!!.. Μονο ενας φιλος μπορεσε να μου στειλει μεσω iPhone!..

Και παλι ισχυει το ιδιο τωρα.. Μπορω να στειλω.. Δεν μπορω να λαβω!!!..

Καμια ιδεα καποιος;;...

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το x10 mini και πριν λιγεσ μερες του αλλαξα την εξω προστατευτικη οθονη. ενω μετα δουλεψε κανονικα, μεσολαβησε και ενα πεσιμο, και ειχε κολλησει στη επανεκκινηση. το κανα με SEUS, εστρωσε, αλλα συνεχισε να κλεινει κ να μην ανοιγει για ωρα μετα, ακομα και με το μεσαιο πατημενο. Εδω και 2 μερες δεν ανοιγει καθολου, ουτε το λαμπακι της φορτισης. Τι να κανω?υπαρχει λυση εκτος σερβις??
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια εχω σοβαρο προβλημα με το x10 mini οταν εχω οποιαδηποτε καρτα sim μεσα οταν παω να παρω τηλεφωνο κλεινει το κινητο... οταν δεν εχω βαλει καρτα sim κανονικα μπορω να το δουλεψω. εκανα και reset και hard reset και περασα και custom rom αλλα τιποτα υπαρχει καμμια βοηθεια??? ευχαριστω

http://mylivetechnews.blogspot.com/

Όλα τα τεχνολογικά νέα της ημέρας βρίσκονται εδώ!!!

Καθημερινή ενημέρωση με θέματα από όλες τις εταιρείες και όλα τα λειτουργικά για pc και smartphones!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα υπαρχουν 2 προσεγγισεις* αναλογα με το τι θες να κανεις!

 

ι.) Αν θελεις να απενεργοποιησεις γενικα το touch vibration απλα θα πας Ρυθμισεις Ηχου > Απτικα Σχολια ->> ξετικαρεις

 

ιι.) Αν θελεις να απενεργοποιησεις το touch vibration στο keyboard και προφανως και στο message typing θα πας

Γλωσσα και πληκρολ. > Πληκτρολογιο Xperia (η οποιο αλλο χρησημοποιεις) > Ηχος και Δονηση > Δονηση με πιεση πληκτρ.

->> ξετικαρεις

 

Hope that helps,

 

*[Αndroid Version 2.3]

 

Αν και λιγο αργοπορημενα ευχαριστω πολυ φιλε μου,βοηθησες πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω ένα xperia mini και εδώ και κάποιους μήνες κάνει το εξής: αν μπω ίντερνετ, ή αν βρίσκεται σε χώρο που έχει ζέστη, αρχίζει να τρίζει όχι συνεχόμενα, και μου κλείνει όλες τις εφαρμογές. Ακόμη, και αν προσπαθώ να κάνω κλήση, μετά από κάποιες φορές, αρχίζει να τρίζει και μου κόβει την κλήση. Άλλες φορές προσπαθώ να κάνω γράψω μήνυμα και είτε με επαναφέρει στην προηγούμενη εικόνα, είτε πετάει διάφορα(π.χ. το παράθυρο για εισαγωγή θέματος, ή παραλήπτη.)

 

Δεν του έχω κάνει τπτ, σχετικά με ενημερώσεις ή φορματ(ούτε ξέρω πρακτικά πως τα κάνω βέβαια...)

 

Έχετε καμιά γνώμη επί του θέματος και κανένα τρόπο αντιμετώπισης;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια εχω σοβαρο προβλημα με το x10 mini οταν εχω οποιαδηποτε καρτα sim μεσα οταν παω να παρω τηλεφωνο κλεινει το κινητο... οταν δεν εχω βαλει καρτα sim κανονικα μπορω να το δουλεψω. εκανα και reset και hard reset και περασα και custom rom αλλα τιποτα υπαρχει καμμια βοηθεια??? ευχαριστω

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα.Έκανα και 2 φορές αναβάθμιση με το seus αλλά τίποτα.Καμιά ιδέα κανείς???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω ένα xperia mini και εδώ και κάποιους μήνες κάνει το εξής: αν μπω ίντερνετ, ή αν βρίσκεται σε χώρο που έχει ζέστη, αρχίζει να τρίζει όχι συνεχόμενα, και μου κλείνει όλες τις εφαρμογές. Ακόμη, και αν προσπαθώ να κάνω κλήση, μετά από κάποιες φορές, αρχίζει να τρίζει και μου κόβει την κλήση. Άλλες φορές προσπαθώ να κάνω γράψω μήνυμα και είτε με επαναφέρει στην προηγούμενη εικόνα, είτε πετάει διάφορα(π.χ. το παράθυρο για εισαγωγή θέματος, ή παραλήπτη.)

 

Δεν του έχω κάνει τπτ, σχετικά με ενημερώσεις ή φορματ(ούτε ξέρω πρακτικά πως τα κάνω βέβαια...)

 

Έχετε καμιά γνώμη επί του θέματος και κανένα τρόπο αντιμετώπισης;

Πρώτη φορά ακούω κάτι τετοιο . Προτείνω να ρωτήσεις το εξειδικεύμενο προσωπικό της sony και θα σου δώσουν άμεσα λύση

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα.Έκανα και 2 φορές αναβάθμιση με το seus αλλά τίποτα.Καμιά ιδέα κανείς???

 

Και με το root τα ιδια

 

Δεν έχει κανείς καμιά ιδέα ε?:O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω ένα θεματάκι με το Wifi... Γιατί δεν μπορεί να εντοπίσει η συσκευή μου το Wifi που έχω ενώ πριν αλλάξω πάροχο και ρούτερ δεν είχα πρόβλημα;

 

Δεν έχω κάποια τροποποιημένη ROM περασμένη...

Edited by amoramor
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι πλεον οταν εχετε καποιο προβλημα να αναφερετε και πια ρομ χρησιμοποιειτε για να μπορουμε να καταλαβουμε τι συμβαινει.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ενας φιλος μου εχει το χ10 μινι (σκετο), και η καμερα του δεν λειτουργει. Ενω μπαινει μεσα στη καμερα, τα τρια κουμπια αφης μεσα στην καμερα δεν πατιουνται. Και επισης λεει οτι πρεπει να τοποθετησουμε καρτα μνημης μεσα. Απ οτι ειδαμε εχει εσωτερικη μνημη ελευθερη 160 mb. Kαρτα μνημης Micro sd δεν εχουμε για να δοκιμασουμε αν ετσι λειτουργει.

 

Ειναι φυσιολογικο αυτο να μην πατιουνται τα κουμπια αφης στην καμερα, ενω σε ολες τις αλλες λειτουργιες να λειτουργει κανονικα η αφη? Το εχει παθει καποιος αλλος? Δεν μπορω να ψαξω να διαβασω 900 απαντησεις..:O

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό. Στο δικό μου βγάζοντας την κάρτα μνήμης έτσι συμπεριφέρεται. Τα 3 πλήκτρα που έχει στις γωνίες δεν μπορείς να τα πατήσεις γιατί υπάρχει το μήνυμα "τοποθετήστε κάρτα μνήμης".
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα.Το πρόβλημα μου είναι το εξής.Έχω το SE Xperia X10 mini εδώ και δύο χρόνια.προχτές έπεσε κάτω και η οθόνη ράγισε απο μέσα.Έχουν καεί αρκετα pixels και δεν μπορώ να το δουλέψω.Θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε πόσο κοστίζει η επισκευή της οθόνης και τα 3 πλήκτρα μπροστά.Ευχαριστώ.Μπορειτε να το δειτε κι ολας πως εχει γινει

[ATTACH]33195[/ATTACH]

Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Στο ebay υπαρχουν οθονες απο 8-13€

Καλυτερα να το κανεις μονος σου ή καποιος που ξερει, δεν αξιζει να το φτιαξεις στην sony γιατι θα σου κοστισει πολυ περισσοτερα απο το να αγορασεις ενα αλλο μεταχειρισμενο(60€)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση! μπορειτε να μου προτεινετε θηκη σιλικονης για το χ10 μινι απο ebay?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! εγω εχω ενα προβλημα με το wi-fi στο κινητο μου ( xperia x10 mini)..ενεργοποιω το wi-fi ..και σε λιγο μου λεει δν ειναι δυνατη η ανιχνευση για δικτυα..και σε λιγο το wi-fi κλεινει μονο του..τι να κανω? αν 3ερει καποιος 9α με βοη9ησει πολυ!!!:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα μαγκες,αντιμετωπιζω ενα θεμα με ενα xperia mini, εχει κλειδωθει και δεν γνωριζω το μοτιβο. και εχει μπλοκαρει και ο μονος τροπος που δινει για να ξεκλειδωθει ειναι μεσω email η απαντηση σε μια ερωτηση. ο μονος τροπος ειναι να μπω στο recovery mode , αλα δεν βρισκω το σωστο συνδηασμο. τι κανουμε ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...