Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια ακομα ερωτηση: χθες μου εμφανιστηκε μια νεα ενημερωση (εχω ηδη την 2,1) και δεν ειμαι σιγουρος αν θα χαθουν και ολα τα προγραμματα που εχω εγκαταστησει.... εχω κανει backup αλλα μου φαίνεται ειναι μονο για επαφες μνματα κλπ. οποιος γνωριζει ας μου εξηγησει παρακαλω...

 

αν εχεις ας πουμε την .504 εκδοση και πας στην .06 απ οτι θυμαμε δεν χανεις προγραμματα-επαφες κλπ, χανεις το ρουτ και το xrecovery εαν εχεις κανει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παίδες γειά χαρά,

 

Έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα με το x10 mini e10i.

Εγκατέστησα μια εφαρμογή keyboard που ήταν μούφα και την έβγαλα και έκτοτε το 3G εξαφανίστηκε.

 

Το έκανα update σε 2.1, το έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, φορμάτ την κάρτα, το έκανα restart 15 φορές.. τίποτα.

 

Σημειώστε οτι το WIFI δουλεύει κανονικά αλλά το 3G αρνείται να ενεργοποιηθεί. Έβαλα και έβγαλα τα APN settings 8 φορές επίσης αλλά χωρίς αλλαγή.

 

Έχει κανείς ρε παίδες να προτείνει τίποτα; Γιατί θα τρελαθούμε εδώ πέρα.

Attention to Perfection
Link to comment
Share on other sites

Παίδες γειά χαρά,

 

Έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα με το x10 mini e10i.

Εγκατέστησα μια εφαρμογή keyboard που ήταν μούφα και την έβγαλα και έκτοτε το 3G εξαφανίστηκε.

 

Το έκανα update σε 2.1, το έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, φορμάτ την κάρτα, το έκανα restart 15 φορές.. τίποτα.

 

Σημειώστε οτι το WIFI δουλεύει κανονικά αλλά το 3G αρνείται να ενεργοποιηθεί. Έβαλα και έβγαλα τα APN settings 8 φορές επίσης αλλά χωρίς αλλαγή.

 

Έχει κανείς ρε παίδες να προτείνει τίποτα; Γιατί θα τρελαθούμε εδώ πέρα.

 

αν ειχες την 1.6 και πηγες στην 2.1 για να ενεργοποιηθει το 3g δεν θελει μονο κλικαρισμα η κινηση δεδομενων αλλα και ενα widgets για on-off 3g η με το quicksettings το ανοιγεις και το κλεινεις, αν εχεις κανει αυτα και παλι εχεις προβλημα περνα παλι την αναβαθμιση με τον ιδιο τροπο σαν επιδιωρθοση

Link to comment
Share on other sites

έχω εγκαταστήση το PC Companion 2.0 και όταν συνδέω το USB με τον υπολογιστή αυτός κάνει επανεκίνηση. τι φταίει? θέλει εγκατάσταση κανένα άλλο πρόγραμμα ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

εκανα χθες το κινητο (x10 mini) root με το superoneclick 1.7.κατι(δεν θυμαμαι το τελευταιο).μοθ εβγαλε το εικονειδιο superuser.το ανοιγω και ειναι κενο μεσα.παω να εγκαταστησω το xrecovery και μετο που ανοιγω το rootexplorer και παω να κανω τα αρχεια του αυτα που πρεπει μου εμφανιζει οτι ειναι μονο για read.παω να βαλω το τιτανιουμ μου λεει δεν ειμαι ροοτ.τι να κανω ?καθε βοηθεια δεκτη!!!!
Link to comment
Share on other sites

ναι δεν νομιζς να εχεις προβλημα, εγω με το app2sd δεν μπορεσα να βγαλω ακρη... μετα απο restart εχανα εφαρμογες και ετσι κατεβασα το link2sd με το οποιο μεταφερεις μονο εφαρμογες και οχι τα αρχεια συστηματος.. οποτε και χωρις καρτα μνημης το τηλ σου δουλευει.

 

Φιλε χλιδα με εσωσες!!!ειχα το ιδιο προβλημα και εγω και αφου δεν βρηκα λυση,ειπα να δοκιμασω αυτο που λες και πραγματικα με εσωσες!!

 

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε χλιδα με εσωσες!!!ειχα το ιδιο προβλημα και εγω και αφου δεν βρηκα λυση,ειπα να δοκιμασω αυτο που λες και πραγματικα με εσωσες!!

 

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Με τόσα που έχω μάθει εγω απο εσάς εδω μέσα το να απαντησω σε κάτι είναι το ελάχιστο που μπορω να κάνω.. :)

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Οριστε:

For X10 mni pro.

In file "system/usr/keylayout/mimmi_keypad.kl" change this line:

key 107 POWER WAKE_DROPPED

with this:

key 107 ENDCALL WAKE_DROPPED

For X10 mini change the file

"/system/usr/keylayout/robyn_keypad.kl"

REBOOT!

Τα ευσημα στους XDA

Υ.Γ. για να μπορεσεις να επεξεργαστεις αυτα τα αρχεια θα πρεπει να εισαι rooted.

 

Aυτή η αλλαγή ξέρει κανείς πως γίνεται; Βρίσκω την εντολή στο root explorer αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να προχωρήσω σε αλλαγή της..:blink:

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να το χακαρω δηλαδη? υπαρχει αλλος τροπος χωρις να το πειραξω να τερματιζω αμεσα την κληση?:confused:

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις να πατήσεις το backspace πληκτρο για να τερματίσεις την κλήση?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις να πατήσεις το backspace πληκτρο για να τερματίσεις την κλήση?

 

Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και στον φίλο gboy, πάντως στο δικό μου το backspace δεν καταφέρνει να την τερματίσει πάντα..

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Aυτή η αλλαγή ξέρει κανείς πως γίνεται; Βρίσκω την εντολή στο root explorer αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να προχωρήσω σε αλλαγή της..:blink:

 

Πατα το κουμπι "Μοunt R/W" για να μπορεις να επεξεργαστεις το αρχειο.

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Πατα το κουμπι "Μοunt R/W" για να μπορεις να επεξεργαστεις το αρχειο.

 

Το έχω δοκιμάσει αλλά και πάλι δεν γίνεται τίποτα, οι επιλογές που μου δίνει κρατώντας το δάχτυλό μου πάνω απ'το αρχείο "robyn_keypad.kl" είναι:

 

-delete

-rename

-copy

-move

-permissions

-properties

-add bookmark

-send

-open as text

 

Κλικάροντας το τελευταίο βλέπω την εντολή "key 107 POWER WAKE_DROPPED" αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι για να την αλλάξω.. μήπως θά'πρεπε να γίνει από pc..; Μήπως θα έπρεπε να αλλάξω κάτι στα permissions;..:worry:

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελευταίο update παρατήρησα ότι το τηλέφωνο μετά το 1 λεπτό που το έχω ορίσει, δεν κλειδώνει αυτόματα πάντα. Μερικές φορές μένει ξεκλείδωτο. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει αλλά και πάλι δεν γίνεται τίποτα, οι επιλογές που μου δίνει κρατώντας το δάχτυλό μου πάνω απ'το αρχείο "robyn_keypad.kl" είναι:

 

-delete

-rename

-copy

-move

-permissions

-properties

-add bookmark

-send

-open as text

 

Κλικάροντας το τελευταίο βλέπω την εντολή "key 107 POWER WAKE_DROPPED" αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι για να την αλλάξω.. μήπως θά'πρεπε να γίνει από pc..; Μήπως θα έπρεπε να αλλάξω κάτι στα permissions;..:worry:

 

Αν τα permissions δεν ειναι σωστα,τικαρε τα 3 για read και το πρωτο για write(του user δηλαδη).Εγω μπορω να το επεξεργαστω με αυτα τικαρισμενα.Αν τυχον δεν δουλεψει και αυτο,αντεγραψε το "robyn_keypad.kl" στην sd card,συνδεσου στον υπολογιστη,επεξεργασου το εκει και μετα μετεφερε το μεσα στον φακελο συστηματος που ηταν(και αντικατεστησε το ηδη υπαρχον).Μετα ενα reboot και θα δουλευει το κουμπι για τερματισμο κλησεων :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες γειά χαρά,

 

Έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα με το x10 mini e10i.

Εγκατέστησα μια εφαρμογή keyboard που ήταν μούφα και την έβγαλα και έκτοτε το 3G εξαφανίστηκε.

 

Το έκανα update σε 2.1, το έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, φορμάτ την κάρτα, το έκανα restart 15 φορές.. τίποτα.

 

Σημειώστε οτι το WIFI δουλεύει κανονικά αλλά το 3G αρνείται να ενεργοποιηθεί. Έβαλα και έβγαλα τα APN settings 8 φορές επίσης αλλά χωρίς αλλαγή.

 

Έχει κανείς ρε παίδες να προτείνει τίποτα; Γιατί θα τρελαθούμε εδώ πέρα.

 

Aκόμα τίποτα παιδιά. Έχω googl-άρει ασύστολα και δεν έχω βρεί καμία άκρη. Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη.

Attention to Perfection
Link to comment
Share on other sites

Aκόμα τίποτα παιδιά. Έχω googl-άρει ασύστολα και δεν έχω βρεί καμία άκρη. Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη.

 

και εγω ειχα αυτο το προβλημα στην ρομ alpha οτι και να ειχα κανει ρυθμισεις κλπ κλπ δεν γινοταν τιποτα και οταν το εκανα αναβαθμιση στην beta λυθηκε το προβλημα, αρα κατι γινετε με την ρομ και δεν ειναι θεμα ρυθμισεων

Link to comment
Share on other sites

Αν τυχον δεν δουλεψει και αυτο,αντεγραψε το "robyn_keypad.kl" στην sd card,συνδεσου στον υπολογιστη,επεξεργασου το εκει και μετα μετεφερε το μεσα στον φακελο συστηματος που ηταν(και αντικατεστησε το ηδη υπαρχον).Μετα ενα reboot και θα δουλευει το κουμπι για τερματισμο κλησεων :)

 

Εδώ είναι που την πατήσαμε...:(

 

Αυτό ακριβώς έκανα παίδες κι είμαι βέβαιος 1000% πως τη διαδικασία την έκανα σωστά.

-Αντιγραφή αρχείου στην SD

-Επεξεργασία (μέσω pc) και αντικατάσταση αυτού στο σύστημα του τηλεφώνου με root explorer

-Επανεκκίνηση και... πάπαλα!

 

Τώρα δεν δουλεύει ούτε το πλήκτρο ενεργοποίησης/τερματισμού αλλά ούτε και το πλήκτρο <--

Ο μόνος τρόπος για να το θέσω σε λειτουργία είναι να το συνδέσω στο pc!

Δεν μπορώ ούτε ενημέρωση λογισμικού να κάνω αλλά ούτε και να το επαναφέρω με το backup που έκανα χωρίς αυτά τα δύο πλήκτρα...

 

Απλώς άλλαξα το POWER με το ENDCALL. 1000%!

 

Και τώρα με βλέπω με νέο τηλέφωνο.. προσέξτε το παίδες, έκανα αυτό ακριβώς που έπρεπε, ή που τουλάχιστον διάβασα..:(

 

Καλά δεν θα σκάσω κιόλας, φωτιά να πέσει και να το κάψει το ρημάδι που θα χαλάσω τη ζαχαρένια μου για ένα ρομποτάκι..:lol:

 

Απλώς προσέξτε το εσείς παιδιά.

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Aκόμα τίποτα παιδιά. Έχω googl-άρει ασύστολα και δεν έχω βρεί καμία άκρη. Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη.

Μέσα από τις ρυθμίσεις --> Ασύρματο & Δίκτυα --> Δίκτυα Κινητής έχεις ενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων? Επίσης έχει τικαρισμένο στις επιλογές δικτύου το 3G ? (GSM/3G ή 3G only?)

Δες τις ρυμίσεις χειροκίνητα και όχι με widgets , applications , apn droid κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι που την πατήσαμε...:(

 

Αυτό ακριβώς έκανα παίδες κι είμαι βέβαιος 1000% πως τη διαδικασία την έκανα σωστά.

-Αντιγραφή αρχείου στην SD

-Επεξεργασία (μέσω pc) και αντικατάσταση αυτού στο σύστημα του τηλεφώνου με root explorer

-Επανεκκίνηση και... πάπαλα!

 

Τώρα δεν δουλεύει ούτε το πλήκτρο ενεργοποίησης/τερματισμού αλλά ούτε και το πλήκτρο <--

Ο μόνος τρόπος για να το θέσω σε λειτουργία είναι να το συνδέσω στο pc!

Δεν μπορώ ούτε ενημέρωση λογισμικού να κάνω αλλά ούτε και να το επαναφέρω με το backup που έκανα χωρίς αυτά τα δύο πλήκτρα...

 

Απλώς άλλαξα το POWER με το ENDCALL. 1000%!

 

Και τώρα με βλέπω με νέο τηλέφωνο.. προσέξτε το παίδες, έκανα αυτό ακριβώς που έπρεπε, ή που τουλάχιστον διάβασα..:(

 

Καλά δεν θα σκάσω κιόλας, φωτιά να πέσει και να το κάψει το ρημάδι που θα χαλάσω τη ζαχαρένια μου για ένα ρομποτάκι..:lol:

 

Απλώς προσέξτε το εσείς παιδιά.

 

Αυτο και αν ειναι περιεργο.Την πρωτη φορα που το κανα,το κανα μεσω root explorer.Την επομενη,μετα απο καποιο brick,βαζω το χερι μου στη φωτια οτι το κανα μεσω pc γιατι το θυμαμαι!Δεν θα το λεγα αν δεν ηταν δοκιμασμενο...Τι να πω :(

Edit:Δοκιμασες να το αλλαξεις πισω σε POWER WAKE_DROPPED ?Αν δεν φτιαξει,μπορεις να κανεις repair με το SEUS και θα επαναφερει τα αρχεια συστηματος στην αρχικη τους κατασταση.Μονο που θα σβηστουν οι εφαρμογες σου :(

Edited by NickThesss
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες,τα φωτα σας!οταν κανουμε hard reset ξαναγυρναμε στην εκδοση που ειχαμε οταν πρωτοπηραμε το κινητο;

Γιατι ακουστε πως εχει:οταν πρωτοπηρα το κινητο,ημουν στην 1.6.του χα κανει κανονικα αναβαθμιση με αλλαγη build.prop (και συγκεκριμενα nordic) και εκανα χθες ενα hard reset.πηγα να δω αν με γυρισε στην 1.6 και ελεγε κανονικα 2.1 update 1 και αριθμο εκδοσης .504.

Λεω ολα καλα λοιπον..ελα ομως που το βαζω να φορτισει κλειστο και αυτο ανοιξε!αυτο ειναι χαρακτηριστικο της 1.6!

τι μπορει να συμβαινει;βοηθεια ρε παιδες γιατι δεν ξερω αν πρεπει να ξαναφλασαρω σε 2.1 ή οχι!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Edit:Δοκιμασες να το αλλαξεις πισω σε POWER WAKE_DROPPED ?Αν δεν φτιαξει,μπορεις να κανεις repair με το SEUS και θα επαναφερει τα αρχεια συστηματος στην αρχικη τους κατασταση.Μονο που θα σβηστουν οι εφαρμογες σου :(

 

Δεν μπορώ να το αλλάξω γιατί δεν έχω πλέον σε λειτουργία ούτε το πλήκτρο <--

Δοκίμασα να κάνω επιδιόρθωση λογισμικού με pc-companion αλλά και πάλι χωρίς αυτό το πλήκτρο -μαζί με το πλήκτρο ενεργοποίησης που δεν λειτουργεί- απλούστατα δεν..!

 

Τα παράτησα και πήγα και πήρα ένα καινούργιο, τέλος καλό όλα καλά (και με μείον 149 ευρά):lol:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση που ίσως είναι χαζή;:p

 

Όπως είπα και πριν, πήρα ένα νέο X10 mini και του έβαλα την κάρτα με τα 4gb που είχα στο παλιό. Σ'αυτή την κάρτα βρίσκεται το backup που έκανα με το xrecovery στο προηγούμενο τηλέφωνο.

 

Υπάρχει καμμία περίπτωση (αφού βέβαια κάνω τα απαραίτητα - root/root explorer/xrecovery στη νέα συσκευή) να γίνει επαναφορά στο νέο τηλέφωνο απ'το backup του παλιού;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση που ίσως είναι χαζή;:p

 

Όπως είπα και πριν, πήρα ένα νέο X10 mini και του έβαλα την κάρτα με τα 4gb που είχα στο παλιό. Σ'αυτή την κάρτα βρίσκεται το backup που έκανα με το xrecovery στο προηγούμενο τηλέφωνο.

 

Υπάρχει καμμία περίπτωση (αφού βέβαια κάνω τα απαραίτητα - root/root explorer/xrecovery στη νέα συσκευή) να γίνει επαναφορά στο νέο τηλέφωνο απ'το backup του παλιού;:blink:

 

λογικά πρέπει να γίνει.. τώρα τι θα σου επαναφέρει... ? :)

καλητερα να κάνεις ένα συγχρονισμό μέσω του google μαιλ σου στο μάρκετ και να κατεβάσεις ολές τις εφαρμογές που είχες.. σε ένα μέρος με wifi.. :)

αφού άλλαξες την συσκευή σου πλέον κοίταξε να μην κάνεις τα λάθη του παρελθόντος..εγω στην θέση σου θα έκανα φορματ την κάρτα μνημης και θα έκανα ενα copy-paste οτι είχε η καινούργεια..

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει άλλος τρόπος προβολής του τηλεφωνικου καταλόγου. Πήρε η μητέρα μου το κινητό και θα θέλαμε να προβάλλονται λίγο μεγαλύτερα τα ονόματα και οι αριθμοί. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...