Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνεις??? :(

Επίσης έχω παρατηρήσει τελευταία ότι τρώει κτ κολλήματα η συσκευή μου οταν πατάω κάποιο κουμπί για να ανάψει η οθόνη να δω την ώρα,περνάνε κάποια δευτερόλεπτα για να πάει στη σωστή ώρα το ρολόϊ...Πώς μπορώ να το φτιάξω...???

 

Απάντηση καμία...Τουλάχιστον θα ήταν χρήσιμο αν δεν ξέρεται κάτι να το λέτε για να ψάξουμε πιο πολύ να βρούμε τη λύση...Δεν θέλω να παρεξηγηθώ,ούτε το λέω με κακία αλλά μία απάντηση δεν θα έβλαπτε...Ευχαριστώ!

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απάντηση καμία...Τουλάχιστον θα ήταν χρήσιμο αν δεν ξέρεται κάτι να το λέτε για να ψάξουμε πιο πολύ να βρούμε τη λύση...Δεν θέλω να παρεξηγηθώ,ούτε το λέω με κακία αλλά μία απάντηση δεν θα έβλαπτε...Ευχαριστώ!

 

Προφανώς δεν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει, οπότε γι'αυτό δεν πήρες απάντηση ακόμα.

Άρα πόσοι έπρεπε απλά να κάνουν post με την απάντηση "δεν ξέρω"?!

 

Εν πάσει περιπτώσει, υπάρχει μια εφαρμογή, η Ringleader Pro αλλά είναι paid.

 

Στην περιγραφή της λέει πως διαχειρίζεται τους ήχους του συστήματος αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αυξάνει την ένταση στο touch response που θέλεις εσύ.

 

Επίσης παίζει να μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις με το Spare Parts

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες, ξερετε αν υπαρχει στην ελλαδα(μην μπλεξουμε με εξωτερικο :X ) καμια θηκη σιλικονης για το x10 mini pro ???

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

orlando ηταν η επομενη ερωτηση μου....

και απο εξωτερικο δεν χαλιεμαι

thnx για την απαντηση dark dog....τα εσβησα και ολα κομπλε +175 ΜΒ περισσοτερα ελευθερα

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει για δώρο μία θήκη σιλικόνης από το e-click.gr και ήταν πολύ καλή.

 

Αυτήν:

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=44012

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

εχει κανει ο φιλος μας zxr FAQ απο το οποιο θα βρεις οτι θελεις;)

 

Δεν έχω κάνει τίποτα από το να μαζέψω τη γνώση που εσείς έχετε διαμοιράσει εδώ μέσα :clap: . Τίποτα περισσότερο!

 

ευχαριστω πολυ φιλος..που το βρισκω αυτο το FAQ?και τον οδηγο εισης

 

Εκτός από το FAQ που σου είπε ο φίλος dimtz που βρίσκεται δες κι την Κατηγοριοποιημένη λίστα εφαρμογών Android για να βρεις και εφαρμογές που θα κάνουν το κινητό σου ακόμα πιο πλήρες. :)

 

Απάντηση καμία...Τουλάχιστον θα ήταν χρήσιμο αν δεν ξέρεται κάτι να το λέτε για να ψάξουμε πιο πολύ να βρούμε τη λύση...Δεν θέλω να παρεξηγηθώ,ούτε το λέω με κακία αλλά μία απάντηση δεν θα έβλαπτε...Ευχαριστώ!

 

amoramor όλα τα παιδιά εδώ μέσα είναι εθελοντικά και αν μη τι άλλο έχουν αποδείξει ότι μοιράζονται τις γνώσεις τους απλόχερα. Για να μην σου απάντησε κανείς σημαίνει ότι δεν γνωρίζουν. Από την άλλη δεν είναι δυνατόν να κάνουν όλοι quote την ερώτησή σου και να γράφουν "Δεν ξέρω" προκειμένου να ψάξεις καλύτερα!!! Καταλαβαίνω την αγωνία σας και για αυτό πολλές φορές επιτρέπω τα pump ups αλλά πρέπει να επιδυκνείετε λίγη υπομονή. :)

 

Λες να έφτιαξε το myphone ".apk" και να μην το πήραμε πρέφα?! :D

 

Ας μας ενημερώσει ένας moooood!

 

To Tapatalk εννοεί. ;) Αν υπάρξει κάτι ωστόσο εννοείται ότι θα υπάρξει ενημέρωση. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει για δώρο μία θήκη σιλικόνης από το e-click.gr και ήταν πολύ καλή.

 

Αυτήν:

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=44012

 

 

την ειδα αυτη, αλλα ψαχνω για mini pro! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μου το ταπατολκ ειμαι πειντ εφαρμογη;

 

γτ δεν το βρησκω στο μαρκετ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από μένα. Έχω το x10 mini αναβαθμισμένο σε 2,1. Ούτε root ούτε τίποτα. Το πήρα πριν κανά μήνα σχεδόν από internetiko μαγαζί. Κατά ένα περίεργο τρόπο όμως, σαν αρχική σελίδα στον i.e. έχει την σελίδα της wind. Τι να υποθέσω εγώ τώρα? Την άλλαξα βέβαια. Όχι ότι με ενοχλεί αυτό απλά κουβέντα να γίνεται.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος από το κινητό. Όχι όμως απόλυτα όπως πολλοί πιστεύω. Ένα κακό για μένα είναι το ότι πρέπει να κάνεις τα πάντα backup σε περίπτωση αναβάθμισης, ακόμα και από την κάρτα μνήμης. Εγώ προσωπικά δεν είχα και τίποτα το σοβαρό μέσα, μόνο 3-4 εφαρμογές, οπότε κάνοντας την αναβάθμιση δεν κράτησα τίποτα. Το άφησα όπως είναι και την έκανα. Αλλά νομίζω ότι αυτό είναι ένα σημαντικό μειονέκτημα έναντι άλλων συσκευών. Π.χ. nokia N86. Έκανες αναβάθμιση και δεν πείραζες τίποτα, δεν σβηνόταν απολύτως τίποτα. Βέβαια symbian εκεί android εδώ. (Και για την ιστορία, μου το έκλεψαν το Ν86 μέσα από το αμάξι :( ).

 

Επίσης ένα άλλο που ήθελα να ρωτήσω, τελικά στην έκδοση 2,1 η λήψη βίντεο είναι 720p? Δεν νομίζω πάντως και δεν έχω κάτσει να το ψάξω περαιτέρω.

 

Αξίζει λέτε να το κάνω rooted? Να ασχοληθώ? Χάνω την εγγύηση βέβαια σε περίπτωση βλάβης.

 

Κάνοντας την αναβάθμιση κέρδισα κάτι πολύ σημαντικό. Η μπαταρία κρατάει άλλη μία μέρα. Εκεί που ήμουν στις 2 μέρες οριακά με νορμάλ χρήση, τώρα με την ίδια χρήση πήγα στις 3 μέρες. Μια χαρά.

 

Και κάτι τελευταίο, γράφοντας sms λειτουργεί η δόνηση κάθε φορά που πατάω στην οθόνη. Έψαξα και βρήκα το "Απτικά σχόλια, Δόνηση κατά το πάτημα μαλακών πλήκτρων και σε συγκεκριμένες..." και το ξετίκαρα. Δεν βρήκα κάτι άλλο σχετικό στις ρυθμίσεις. Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ την default εφαρμογή για τα sms.

 

Ευχαριστώ και sorry αν σας κούρασα.

Να περνάτε καλά...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια 2 ερωτησεις θα ηθελα να κανω

1)πως μπορω να διαγραψω εφαρμογες που δεν εχω εγκαταστησει εγω (πχ το edge)2)ειδα σε καποια post screenshots με την αρχικη οθονη του κινητου να ειναι διαφορετικη απο την κανονικη(χωρις εικονιδια στις 4 γωνιες αλλα ολα μαζεμενα κατω).πως μπορω να το κανω αυτο,θελει καποιο προγραμμα και αν ναι ποιο?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από μένα. Έχω το x10 mini αναβαθμισμένο σε 2,1. Ούτε root ούτε τίποτα. Το πήρα πριν κανά μήνα σχεδόν από internetiko μαγαζί. Κατά ένα περίεργο τρόπο όμως, σαν αρχική σελίδα στον i.e. έχει την σελίδα της wind. Τι να υποθέσω εγώ τώρα? Την άλλαξα βέβαια. Όχι ότι με ενοχλεί αυτό απλά κουβέντα να γίνεται.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος από το κινητό. Όχι όμως απόλυτα όπως πολλοί πιστεύω. Ένα κακό για μένα είναι το ότι πρέπει να κάνεις τα πάντα backup σε περίπτωση αναβάθμισης, ακόμα και από την κάρτα μνήμης. Εγώ προσωπικά δεν είχα και τίποτα το σοβαρό μέσα, μόνο 3-4 εφαρμογές, οπότε κάνοντας την αναβάθμιση δεν κράτησα τίποτα. Το άφησα όπως είναι και την έκανα. Αλλά νομίζω ότι αυτό είναι ένα σημαντικό μειονέκτημα έναντι άλλων συσκευών. Π.χ. nokia N86. Έκανες αναβάθμιση και δεν πείραζες τίποτα, δεν σβηνόταν απολύτως τίποτα. Βέβαια symbian εκεί android εδώ. (Και για την ιστορία, μου το έκλεψαν το Ν86 μέσα από το αμάξι :( ).

 

Επίσης ένα άλλο που ήθελα να ρωτήσω, τελικά στην έκδοση 2,1 η λήψη βίντεο είναι 720p? Δεν νομίζω πάντως και δεν έχω κάτσει να το ψάξω περαιτέρω.

 

Αξίζει λέτε να το κάνω rooted? Να ασχοληθώ? Χάνω την εγγύηση βέβαια σε περίπτωση βλάβης.

 

Κάνοντας την αναβάθμιση κέρδισα κάτι πολύ σημαντικό. Η μπαταρία κρατάει άλλη μία μέρα. Εκεί που ήμουν στις 2 μέρες οριακά με νορμάλ χρήση, τώρα με την ίδια χρήση πήγα στις 3 μέρες. Μια χαρά.

 

Και κάτι τελευταίο, γράφοντας sms λειτουργεί η δόνηση κάθε φορά που πατάω στην οθόνη. Έψαξα και βρήκα το "Απτικά σχόλια, Δόνηση κατά το πάτημα μαλακών πλήκτρων και σε συγκεκριμένες..." και το ξετίκαρα. Δεν βρήκα κάτι άλλο σχετικό στις ρυθμίσεις. Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ την default εφαρμογή για τα sms.

 

Ευχαριστώ και sorry αν σας κούρασα.

Να περνάτε καλά...

Οι περισσοτερες εφαρμογες απαιτουν root. Αν εχεις σκοπο να βαζεις εφαρμογες κανε το. Χανεις την εγγυηση εννοειται αλλα αν παθει κατι ξαναπαιρνας το λογισμικο απo το update service της SE και εισαι οκ.

 

Οχι δεν γραφει HD VIDEO αλλα προστεθηκε λειτουργεια συνεχους αυτοματης εστιασης στην εγγραφη video.

 

Οσο για τη δονηση πηγαινε στα μηνυματα και πατα το αριστερο πληκτρο μετα ρυθμισεις και ξετικαρε τη δονηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Πανευτυχης κατοχος ενος x10 mini θα εκανα και εγω τεστ για τις επιδοσεις μου και εβγαλα σκορ 533...Εμαθα ομως για ενα πραγμα που λεγεται JIT...Tι ειναι αυτο και τι ακριβως κανει? Πως μπορω να το βαλω στο mini μου?Yπαρχει καποιο tutorial?

Ευχαριστω για το χρονο σας

Χ10 mini 2.1

Iridium Rom Thanks to Dark_Dog

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτερες εφαρμογες απαιτουν root. Αν εχεις σκοπο να βαζεις εφαρμογες κανε το. Χανεις την εγγυηση εννοειται αλλα αν παθει κατι ξαναπαιρνας το λογισμικο απo το update service της SE και εισαι οκ.

 

Οχι δεν γραφει HD VIDEO αλλα προστεθηκε λειτουργεια συνεχους αυτοματης εστιασης στην εγγραφη video.

 

Οσο για τη δονηση πηγαινε στα μηνυματα και πατα το αριστερο πληκτρο μετα ρυθμισεις και ξετικαρε τη δονηση.

 

Κάπου το είχα δει αυτό σχετικά με το hd video στα 720p αλλά είχα τους ενδοιασμούς μου. 3gp τραβάει. Πολύ φτωχό κατά την γνώμη μου για ένα κινητό της κλάσης του x10. Όμως έχει πολύ καλή εικόνα. Δεν το περίμενα.

 

Είναι off και εκείνη η λειτουργία για την δόνηση. Ξέχασα να το αναφέρω πριν. Παρανόησε το κινητό μου? Τι γίνεται? Δεν με ενοχλεί να κάνει έτσι γράφοντας ένα sms, αλλά αυτό δεν έχει αρνητική επίδραση στην μπαταρία? Όσο να 'ναι δουλεύει ένα μοτεράκι στην ουσία κάθε φορά που γράφω. Άρα, κατανάλωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι off και εκείνη η λειτουργία για την δόνηση. Ξέχασα να το αναφέρω πριν. Παρανόησε το κινητό μου? Τι γίνεται? Δεν με ενοχλεί να κάνει έτσι γράφοντας ένα sms, αλλά αυτό δεν έχει αρνητική επίδραση στην μπαταρία? Όσο να 'ναι δουλεύει ένα μοτεράκι στην ουσία κάθε φορά που γράφω. Άρα, κατανάλωση.

 

Ρυθμίσεις - Γλώσσα και πληκτρολόγιο - Προεπιλεγμένη μέθ. εισαγωγής - Δον. με πάτ. πλ. :)

Keep the faith
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση...

Προβολή αρχείων word, excel κλπ. κάνει γενικά το mini pro ή χρειάζεται απαραίτητα Documents to go? (προβολή μόνο)?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Γλώσσα και πληκτρολόγιο - Προεπιλεγμένη μέθ. εισαγωγής - Δον. με πάτ. πλ. :)

 

Αρχηγός...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση...

Προβολή αρχείων word, excel κλπ. κάνει γενικά το mini pro ή χρειάζεται απαραίτητα Documents to go? (προβολή μόνο)?

 

Απαραίτητα Documents to Go! Για προβολή αρχείων απλά είναι δωρεάν , οπότε εγκατέστησε το! Θα σε ικανοποιήσει!

 

Καλησπερα...Πανευτυχης κατοχος ενος x10 mini θα εκανα και εγω τεστ για τις επιδοσεις μου και εβγαλα σκορ 533...Εμαθα ομως για ενα πραγμα που λεγεται JIT...Tι ειναι αυτο και τι ακριβως κανει? Πως μπορω να το βαλω στο mini μου?Yπαρχει καποιο tutorial?

Ευχαριστω για το χρονο σας

 

Χμ , δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να στο εξηγήσω τέλεια γιατί ούτε εγώ δεν έχω τις κατάλληλες λέξεις στο μυαλό μου. Αλλά είναι κάπως έτσι:

To JIT είναι μια τεχνική που μπορεί να εφαρμοστεί και σε συσκευές Android και αλλάζει τον τρόπο με τον οποίο μεταφράζεται και εκτελείται ο κώδικας της εφαρμογής που θέλουμε να τρέξουμε. Κρατάει (αν κατάλαβα καλά) προ-μεταφρασμένα κομμάτια κώδικα και τα εκτελεί με χρήση της μνήμης Dalvik. Η χρήση αυτής της τεχνικής έχει ως αποτέλεσμα την δραματική αύξηση των επιδόσεων της συσκευής.

 

Τώρα , η παγίδα ... Η παγίδα είναι ότι αυτή η τεχνική πρέπει να βρίσκεται ενσωματωμένη στον Kernel που τρέχει το κινητό και δυστυχώς (για μας τα XPERI-όπαιδα) αυτός ο Kernel πρέπει να είναι 2.2 Kernel και άνω!!!

Συνεπώς εμείς αντικειμενικά "δεν δικαιούμαστε" JIT και ο τρόπος με τον οποίο το εφαρμόζουμε δεν είναι καθόλα σωστός!

Δεν είμαι ΤΟΣΟ καλός στα προγραμματιστικά για να καταλάβω τι ακριβώς κάναν τα παιδιά στους xda και δεν είναι 100% συμβατό αλλά είναι γεγονός και ισχύει αυτό που λέω. Και το αποτέλεσμα φαίνεται γενικώς.

 

Από προσωπική εμπειρία 2 φίλοι μου το έχουν κάνει ο ένας δεν ανέφερε κάποιο πρόβλημα και δήλωσε κατενθουσιασμένος (είχε XPERIA mini) ενώ η άλλη ανέφερε σε διάστημα 4 ημερών 3 άκυρα reboots της συσκευής (είχε x10i).

 

Η επιλογή δική σου! :) Sorry αν σε κούρασα.

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

την ειδα αυτη, αλλα ψαχνω για mini pro! :)

 

http://www.mobilecenter.gr/index.php?target=products&product_id=31251

 

εδώ κάποια στιγμή που πήρα τηλέφωνο πριν κανά μήνα μου είπαν ότι θα έφερναν και για το pro. Βέβαια, σήμερα που ξαναπήρα μιας κ το συζητήσαμε εδώ, κάτι λέει κάνουν στο σύστημα κ η κοπέλα δεν μπορούσε να "δει" - Γενικά, πότε ο Γιάννης δε μπορεί, πότε ο ....... του πονεί, απ'ότι το κόβω!:O-κ μου είπε να ξαναπάρω από Τετάρτη. Αν δε σου κάνει κόπο, δες το. Δε χάνεις τπτ. :)

"Η χειρότερη τιμωρία μας είναι να μην μπορούμε να βρούμε λόγια να εκφράσουμε αυτό που αισθανόμαστε..."
Link to comment
Share on other sites

Κάπου το είχα δει αυτό σχετικά με το hd video στα 720p αλλά είχα τους ενδοιασμούς μου. 3gp τραβάει. Πολύ φτωχό κατά την γνώμη μου για ένα κινητό της κλάσης του x10. Όμως έχει πολύ καλή εικόνα. Δεν το περίμενα.

720p έχει μόνο το μεγάλο χ10. to mini τραβάει 640χ480 @30fps. πάρα πολυ καλή ανάλυση για την κατηγορία του και αν δεν κάνω λάθος είναι απο τις καλύτερες που μπορείς να βρεις σε κινητά του ίδιου price range.

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητα Documents to Go! Για προβολή αρχείων απλά είναι δωρεάν , οπότε εγκατέστησε το! Θα σε ικανοποιήσει!

 

 

 

Χμ , δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να στο εξηγήσω τέλεια γιατί ούτε εγώ δεν έχω τις κατάλληλες λέξεις στο μυαλό μου. Αλλά είναι κάπως έτσι:

To JIT είναι μια τεχνική που μπορεί να εφαρμοστεί και σε συσκευές Android και αλλάζει τον τρόπο με τον οποίο μεταφράζεται και εκτελείται ο κώδικας της εφαρμογής που θέλουμε να τρέξουμε. Κρατάει (αν κατάλαβα καλά) προ-μεταφρασμένα κομμάτια κώδικα και τα εκτελεί με χρήση της μνήμης Dalvik. Η χρήση αυτής της τεχνικής έχει ως αποτέλεσμα την δραματική αύξηση των επιδόσεων της συσκευής.

 

Τώρα , η παγίδα ... Η παγίδα είναι ότι αυτή η τεχνική πρέπει να βρίσκεται ενσωματωμένη στον Kernel που τρέχει το κινητό και δυστυχώς (για μας τα XPERI-όπαιδα) αυτός ο Kernel πρέπει να είναι 2.2 Kernel και άνω!!!

Συνεπώς εμείς αντικειμενικά "δεν δικαιούμαστε" JIT και ο τρόπος με τον οποίο το εφαρμόζουμε δεν είναι καθόλα σωστός!

Δεν είμαι ΤΟΣΟ καλός στα προγραμματιστικά για να καταλάβω τι ακριβώς κάναν τα παιδιά στους xda και δεν είναι 100% συμβατό αλλά είναι γεγονός και ισχύει αυτό που λέω. Και το αποτέλεσμα φαίνεται γενικώς.

 

Από προσωπική εμπειρία 2 φίλοι μου το έχουν κάνει ο ένας δεν ανέφερε κάποιο πρόβλημα και δήλωσε κατενθουσιασμένος (είχε XPERIA mini) ενώ η άλλη ανέφερε σε διάστημα 4 ημερών 3 άκυρα reboots της συσκευής (είχε x10i).

 

Η επιλογή δική σου! :) Sorry αν σε κούρασα.

 

Δεν με κουρασες καθολου αρχηγε μου ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου

Χ10 mini 2.1

Iridium Rom Thanks to Dark_Dog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...