Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν θα ανοιξω το market access εχει ενα νουμερο

αυτο παιρνω και το γραγω στιν τριτη καρτελα η αυτο που εχεις και

συ.? (310260)

το settings και το emulate on boot που ειναι εντομεταξυ?φ

Πω 2 μερες τωρα τα χω κανει σαλατα μεχρι να τα μαθω?

 

Ps.

με το PC COMPANION θα δω αν ειναι οκ με το τελευταιο firmware η με το

SEUS?:):)

 

Ανοιγεις το Market Access, πας providers, επιλεγεις οποιο εσυ θες (κατα προτιμηση US μιας και οι περισσοτερες εφαρμογες ειναι διαθεσιμες στην Αμερικη), και επιλεγεις YES στην ερωτηση για emulate. Καλου κακου κανε στην συνεχεια εκκαθαριση μνημης για την εφαρμογη MARKET και εισαι ΟΚ;-)

 

Sent from my U20i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ανοιγεις το Market Access, πας providers, επιλεγεις οποιο εσυ θες (κατα προτιμηση US μιας και οι περισσοτερες εφαρμογες ειναι διαθεσιμες στην Αμερικη), και επιλεγεις YES στην ερωτηση για emulate. Καλου κακου κανε στην συνεχεια εκκαθαριση μνημης για την εφαρμογη MARKET και εισαι ΟΚ;-)

 

Sent from my U20i using Tapatalk

 

DONE

 

:thanks::thanks:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος ενός Χ10 mini pro έλυσα τα περισσότερα προβλήματα root , εφαρμογές και λοιπά . μπορώ να πω ότι είναι το καλύτερο κινητό που έχω βάλει στα χέρια μου εδώ και καιρό , (με μειονέκτημα μόνο την διάρκεια της μπαταριάς )αν και είναι άχρηστο σε κάποιον που δεν ασχολείται με κινητά και κομπιούτερ ενδεχόμενος .Μου έφαγε αρκετές ωρίτσες μπορώ να πω , όμως άξιζε τον κόπο μιας και το έκανα όπως το ήθελα. Έχω ένα ακόμα προβληματάκι στο οποίο χιάζομαι την βοήθεια σας .Eβαλα ένα φάκελο με απαγορευμένες foto και vid στην sd με σκοπό να τοις προβάλω με κάποιο file browser όπως το magic file manager όποτε εγώ θέλω .όμως το κινητακι κάνει μόνο του update τοις Φώτο και τα βίντεο στο στον προεγκατεστημενο image viewer και video player με αποτέλεσμα στα thumbs να φαίνονται όλα χύμα μαζί με τα βίντεο και τοις Φώτο που έχω τραβήξει εγώ με την κάμερα του κινητού. Πώς μπορώ να τα διαχωρίσω αυτά και αν γίνετε με κάποιο πρόγραμμα ,τότε θα πρέπει να απεγκαταστησω τα τα προεπιλεγμένα από την μαμά του video player και image viewer?

Pandora θα το βρείς free στο market.Μπορείς να βάλεις φωτό και βίντεο και να τα κρύψεις με κωδικό.

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις το Market Access, πας providers, επιλεγεις οποιο εσυ θες (κατα προτιμηση US μιας και οι περισσοτερες εφαρμογες ειναι διαθεσιμες στην Αμερικη), και επιλεγεις YES στην ερωτηση για emulate. Καλου κακου κανε στην συνεχεια εκκαθαριση μνημης για την εφαρμογη MARKET και εισαι ΟΚ;-)

 

Sent from my U20i using Tapatalk

 

επι της ευκαιριας πως κανουμε εκκαθαριση μνημης?????:worry:

Link to comment
Share on other sites

επι της ευκαιριας πως κανουμε εκκαθαριση μνημης?????:worry:

 

Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Διαχείριση Εφαρμογών, Βρίσκεις το Market, κάνεις κλικ επάνω του.

 

Έχει ένα tab που γράφει "εκκαθάριση προσωρινής μνήμης.

 

;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδες..η κινηση δεδομενων που λεει που στο καλο χρησιμευει;τρωει μπαταρια;γενικα,χρειαζεται;

Και κατι αλλο..το σημαδακι με τα 2 βελακια που κανουν καμπυλη τι ειναι;

 

Pandora θα το βρείς free στο market.Μπορείς να βάλεις φωτό και βίντεο και να τα κρύψεις με κωδικό.

 

Το κατεβασα.καλο φαινεται.αλλα μπορει πολυ ευκολα να μπει απο το «αλμπουμ» καποιος.πως γινεται να αφαιρεσουμε αυτο το εικονιδιο;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Διαχείριση Εφαρμογών, Βρίσκεις το Market, κάνεις κλικ επάνω του.

 

Έχει ένα tab που γράφει "εκκαθάριση προσωρινής μνήμης.

 

;)

 

α ρε πατριδα αρχηγος εισαι :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ακόμα προβληματάκι στο οποίο χιάζομαι την βοήθεια σας .Eβαλα ένα φάκελο με απαγορευμένες foto και vid στην sd με σκοπό να τοις προβάλω με κάποιο file browser όπως το magic file manager όποτε εγώ θέλω .όμως το κινητακι κάνει μόνο του update τοις Φώτο και τα βίντεο στο στον προεγκατεστημενο image viewer και video player με αποτέλεσμα στα thumbs να φαίνονται όλα χύμα μαζί με τα βίντεο και τοις Φώτο που έχω τραβήξει εγώ με την κάμερα του κινητού. Πώς μπορώ να τα διαχωρίσω αυτά και αν γίνετε με κάποιο πρόγραμμα ,τότε θα πρέπει να απεγκαταστησω τα τα προεπιλεγμένα από την μαμά του video player και image viewer?

 

κανενα αλλο σε free version κανεις που να το εχει δοκιμασει?

 

Φτιάχνεις ενα κενό αρχείο με οποιοδήποτε text editor το ονομάζεις .nomedia και το πετάς στο φάκελο το περιεχόμενο του οποίου δε θες να προβάλλεται στο galery του κινητού και κάνεις ενα restart.

Εδω πρέπει να εχει συνημένo το nomedia αν βαριέσαι τόσο να το δημιουργήσεις μόνος σου.

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=22252

Ούτε πρόγραμμα ουτε Pandora ούτε Thodora ούτε τίποτα.

Βασικές ιδιότητες του android είναι...

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

πανε ρυθμισεις εφαρμογων βρες το μαρκετ κανε εκαθαριση δεδομενων και καθαρισμο ,,ξανανοιγεις κανεις εγκατασταση και εισαι οκ....

 

επειδη ειμαι και λιγο noob μηπως μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος? εχω παει ρυθμισεις-εφαρμογες-διαχειριση εφαρμογων-market-και μετα οι επιλογες που εχω να πατησω ειναι "καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεων" "εκκαθαριση προσωρινης μνημης" "εκκαθαριση προεπιλογων"( αυτο ειναι απενεργοποιημενο) και "αναγκαστικη διακοπη"

και ακομα οταν λες οτι πρεπει να ξανανοιξω να κανω εγκατασταση και ειμαι οκ τι εννοεις ακριβως?

thx

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις ενα κενό αρχείο με οποιοδήποτε text editor το ονομάζεις .nomedia και το πετάς στο φάκελο το περιεχόμενο του οποίου δε θες να προβάλλεται στο galery του κινητού και κάνεις ενα restart.

Εδω πρέπει να εχει συνημένo το nomedia αν βαριέσαι τόσο να το δημιουργήσεις μόνος σου.

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=22252

Ούτε πρόγραμμα ουτε Pandora ούτε Thodora ούτε τίποτα.

Βασικές ιδιότητες του android είναι...

 

ok done μετα πος τα βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι και λιγο noob μηπως μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος? εχω παει ρυθμισεις-εφαρμογες-διαχειριση εφαρμογων-market-και μετα οι επιλογες που εχω να πατησω ειναι "καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεων" "εκκαθαριση προσωρινης μνημης" "εκκαθαριση προεπιλογων"( αυτο ειναι απενεργοποιημενο) και "αναγκαστικη διακοπη"

και ακομα οταν λες οτι πρεπει να ξανανοιξω να κανω εγκατασταση και ειμαι οκ τι εννοεις ακριβως?

thx

 

Πρωτα πατας "εκκαθαριση προσωρινης μνημης" και μετα "αναγκαστικη διακοπη". Στη συνεχεια ανοιγεις το Market. Οταν ανοιξει, πιθανως θα σου ζητησει να ξανακανει εγκατατσταση. Το αποδεχεσαι και εισαι ΟΚ:*)

 

Sent from my U20i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ok done μετα πος τα βλεπεις?

 

Με το filemanager που εχεις.

Ενας καλός που θα σου χρησιμεύσει και για αλλες δουλειές είναι ο astro file manager.;)

Edited by yiannis_1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ρε παιδες..η κινηση δεδομενων που λεει που στο καλο χρησιμευει;τρωει μπαταρια;γενικα,χρειαζεται;

Και κατι αλλο..το σημαδακι με τα 2 βελακια που κανουν καμπυλη τι ειναι;

 

σημαίνει ότι είναι ανοιχτό το ίντερνετ μέσω 3g/gprs.. ελπιζω να έχεις κάποιο πακέτο ίντερνετ data ειδάλλιως πρέπει να έχεις χρεωθει... τα βελάκια δειχνουν την κίνηση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια... λοιπον προσφατα κ εγω απεκτησα το sony xperia mini pro (το βρισκω απιστευτο!) κ εχω κααααποιες αποριες... Για να μη σας κουρασω θα τις συνοψισω σε 2.

1. Σε οποιαδηποτε απο τις παρεχομενες υπηρεσιες (e-mail , market , χαρτες ,κτλ) αν συνδεομαι μεσω wi-fi δεν υπαρχει καμια χρεωση?

2. επειδη διαβασα απειρα posts για updates...Αν το κινητο λειτουργει κανονικα υπαρχει λογος να κανω κατι τετοιο? και αν χρειαστει μπορω να απευθυνθω σε καποιον ειδικο για να μου κανει ασφαλες και με εμπειρια update? πχ σε καταστημα γερμανος? θα μου κοστισει?

 

Σας ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια... λοιπον προσφατα κ εγω απεκτησα το sony xperia mini pro (το βρισκω απιστευτο!) κ εχω κααααποιες αποριες... Για να μη σας κουρασω θα τις συνοψισω σε 2.

1. Σε οποιαδηποτε απο τις παρεχομενες υπηρεσιες (e-mail , market , χαρτες ,κτλ) αν συνδεομαι μεσω wi-fi δεν υπαρχει καμια χρεωση?

2. επειδη διαβασα απειρα posts για updates...Αν το κινητο λειτουργει κανονικα υπαρχει λογος να κανω κατι τετοιο? και αν χρειαστει μπορω να απευθυνθω σε καποιον ειδικο για να μου κανει ασφαλες και με εμπειρια update? πχ σε καταστημα γερμανος? θα μου κοστισει?

 

Σας ευχαριστω...

 

1) σωστα , οταν συνδεεσε μεσω wifi δεν χρεωνεσαι στον παροχο ( vodafone wind cosmote ) απλα για να εισαι 100% σιγουρη οτι το κινητο σου δε θα μπει στο ιντερνετ μεσω του παροχου ή ζητα να σου εχουν κομμενο το ιντερνετ ή απενεργοποιησε την κινηση δεδομενων απο το κινητο σου ( ή και τα δυο )

 

2) οταν αναβαθμιστει η εκδοση του λογισμικου του τηλεφωνου ( ειναι android 1.6 και θα παει σε 2.1 και μετα 2.2 κτλ..) θα το αναβαθμισουμε ολοι με καποιον τροπο ... και να μη ξερουμε θα το μαθουμε απο εδω ...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση... Να σε ρωτησω ομως κατι ακομα? πως μπορω να κανω απενεργοποιηση της κινησης δεδομενων απο το κινητο μου ? Και επισης αν το κανω αυτο θα επηρεασει καπου αλλου? Υπαρχει πιθανοτητα να με περιορισει καπου?
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Ρυθμίσεις ελέγχου ασύρματου -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Εκεί απενεργοποιείς την κίνηση δεδομένων.

Όχι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα

@freedomandloveSW: τη 2.2 ξέχασε την. Μέχρι 2.1.x θα αναβαθμιστεί το τηλέφωνο

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από antvou

Οδηγός για debrand. Από το xda developers. ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟΣ.

 

 

1) Αν έχουμε εγκατεστημένο το SEUS το κάνουμε unistall.

2) Κατεβάζουμε την έκδοση από εδώ http://www.sonyericsson.com/cws/down...-2.10.6.21.exe και εγκατάσταση (ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ - Μετά το τελος της εγκατάστασης ξετικαρουμε την επιλογή run program)

3) Πάμε C: –> Program Files –> Sony Ericsson –> Update Service –> Settings και ανοίγουμε το "currentapplication.xml" με notepad.

4) Αντικατάσταση όλων των 2.10.6.21 με 2.10.9.13 (επεξεργασία -> αντικατάσταση -> πάνω το 2.10.6.21 και κάτω το 2.10.9.13 -> αντικατάσταση όλων). Αν δε μας επιτρέπει αποθήκευση αντιγράφουμε το αρχειο στην επιφάνεια εργασίας, κάνουμε την αντικατάσταση, αποθηκεύουμε και αντιγράφουμε στον αρχικό φάκελο.

5) Ανοίγουμε το SEUS και κάνουμε update το τηλέφωνο. Στο τέλος το κλείνουμε.

6) Κατεβάζουμε το http://www.speedyshare.com/files/231...392-10A136.rar και τα κάνουμε extract

7) Πάμε στον C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs

8) Ψάχνουμε δυο αρχεία με μέγεθος 12mb και 85mb.

9) Μετονομάζουμε τα αρχεία που κατεβάσαμε με τις αντίστιχες ονομασίες του βήματος 8. Το μεγάλο με το μεγάλο και το μικρό με το μικρό.

10) Τα αντιγράφουμε στον C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs

11) Κάνουμε ξανά update.

12) Έτοιμο!!!

 

 

ΥΓ. Έβαλα και την 2.1!!!!!!!

 

 

 

help!!!!

δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα, έχω διαβάσει όλα τα σχετικά posts, και δεν μου δουλευει.

Στο βήμα 5 που πρέπει να κανω update μου βγάζει το εξής error :

An error has ocurred. See the log file.

C/Program files/Sony Ericsson/Update Service/workspace/.metadata/.log

 

και δεν γίνεται τιποτα...

 

ουφ ουφ

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παααρα πολυ! τα απενεργοποιησα και τωρα θα δοκιμασω μεσω wifi να κανω ληψη εφαρμογων απο το μαρκετ.
Link to comment
Share on other sites

Pandora θα το βρείς free στο market.Μπορείς να βάλεις φωτό και βίντεο και να τα κρύψεις με κωδικό.

 

Ok done και αυτο .Προβληματα: πρεπει να κανω prive μια μια τοις φωτο δεν γινεται ολο το φακελο .αν εχεις 1000 και φωτο αυτο ειναι ενα ΜΕΓΑΛΟ προβλημα !

 

Με το filemanager που εχεις.

Ενας καλός που θα σου χρησιμεύσει και για αλλες δουλειές είναι ο astro file manager.;)

 

ο φακελος ανοιγει κανονικα μα δεν βλεπω τα αρχεια με τα το .nomedia why?με το astro file manager

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

σημαίνει ότι είναι ανοιχτό το ίντερνετ μέσω 3g/gprs.. ελπιζω να έχεις κάποιο πακέτο ίντερνετ data ειδάλλιως πρέπει να έχεις χρεωθει... τα βελάκια δειχνουν την κίνηση δεδομένων.

 

εχω πακετο κανονικα.το θεμα ειναι οτι δεν μου καταναλωνει mb γτ ενοιγω το 3G χειροκινητα οποτε θελω..ουτε συνδεεται μονο του,ουτε τπτ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειαα! Διαβάζω αυτά που γράφετε αλλά δεν έχει τύχει να έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα..Μετά από κλήση συνήθως,πολλές φορές μου βγάζει μήνυμα 'το android δεν αποκρίνεται', μετά χάνεται το σήμα και με βάζει να πατήσω πάλι πιν για να ανοίξει. Ξέρει κανείς κάτι; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Γειαα! Διαβάζω αυτά που γράφετε αλλά δεν έχει τύχει να έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα..Μετά από κλήση συνήθως,πολλές φορές μου βγάζει μήνυμα 'το android δεν αποκρίνεται', μετά χάνεται το σήμα και με βάζει να πατήσω πάλι πιν για να ανοίξει. Ξέρει κανείς κάτι; :confused:

 

big problem. τι εχεις κανει μεχρι τωρα στο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πατας "εκκαθαριση προσωρινης μνημης" και μετα "αναγκαστικη διακοπη". Στη συνεχεια ανοιγεις το Market. Οταν ανοιξει, πιθανως θα σου ζητησει να ξανακανει εγκατατσταση. Το αποδεχεσαι και εισαι ΟΚ:*)

 

Sent from my U20i using Tapatalk

 

τζιφος...

εκανα οτι μου ειπες αλλα τιποτα. οταν ανοιξα το market δεν μου ζητησε να κανω ξανα εγκατασταση αλλα ουτε και το προβλημα ειχε λυθει. οταν παταω εκκαθαριση προσωρινης μνημης φαινεται οτι μηδενιζει και απενεργοποιειται και το tab αλλα οταν παταω αναγκαστικη διακοπη δεν γινεται καμια αλλαγη στην οθονη του κινητου μου. ετσι πρεπει να ειναι? δοκιμασα κανοντας και restart το κινητο μετα την εκκαθαριση αλλα παλι τιποτα.

αν καταργησω εντελως την εγκατασταση υπαρχει τροπος να ξαναβρω την εφαρμογη και να την ξαναπερασω?

sorry αν κουραζω αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι κουλαμαρα εχει γινει :P

Link to comment
Share on other sites

http://androidcommunity.com/sony-ericsson-happiness-app-promises-perks-while-you-wait-for-2-1-20101020/

 

Έκανε κανείς απο εσάς την νέα αναβάθμιση του adw? Από χθες τελειώνει αμέσως η μπαταρία.. σε αδράνεια έφαγε το 40%

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...