Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι?(Κυρίως όσοι έχουν το pro μπορεί να ξέρουν).'Εχω δει το pro σε 2 καταστήματα και το qwerty πληκτρολόγιο του είχε μαζί με τους αγγλικούς και ελληνικούς χαρακτήρες αλλά αυτά που είχαν προς πώληση και τα 2 καταστήματα είχαν μόνο αγγλικούς.Μήπως το είχε ψάξει κανείς σας ή ξέρετε που μπορώ να βρω και με τις 2 γλώσσες?

 

To δικο μου το πήρα από vodafone και έχει και τα δύο.

 

Μία ερώτηση για όποιον μπορεί να βοηθήσει. Είμαι root και θέλω να κάνω αναβάθμιση.

α) Λογικά θα πρέπει να ξανακάνω root μετά?

β)λογικά πρέπει να κάνω όλες τις εφαρμογές back up?

γ) Οι μη νόμιμες εφαρμογές (καταλαβαίνεται τί εννοώ!) θα χαθούν?

δ) μηνύματα και σημειώσεις θα χαθούν?

ε) Καμία άλλη ιδέα τί πρέπει να προσέξουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια καλή δοκιμή θα ήταν να το κάνεις με το MyPhoneExplorer στην έκδοση όμως που υποστηρίζει android από εδώ

 

Μην ξεχάσεις όμως να σετάρεις και το κινητό (Ρυθμίσεις-Εφαρμογες-Άγνωστες πηγές οκ και επίσης Ρυθμίσεις-Εφαρμογες-Ανάπτυξη-Εντοπισμός σφαλμάτων οκ ). Το MyPhoneExlorer κατόπιν θα κάνει εγκατάσταση το client του στο κινητό οπότε θα σου εμφανίζεται αυτή η εφαρμογή κάθε φορά που θες να συνδεθείς.

Δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να μεταφέρεις έτσι τις επαφές σου πάντως να τις επεξεργαστείς σίγουρα!

 

εκανα εγκατασταση το προγραμμα που ειπες , παω να συνδεσω το τηλεφωνο ( μονο με καλωδιο γινεται ή και ασυρματα ?) και μου βγαζει "αδυναμια συνδεσης με το τηλεφωνο καμμια συνδεδεμενη συσκευη με usb )

μαλλον λειπει αυτο το client .. πώς θα μου κανει εγκατασταση το client ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εχω το μινι κ μερικες φορες μου δειχνει οτι δεν εχο καρτα σιμ κ δεν εχει σιμα.Γινεται σε κανεναν αλλον αυτο?ευχαριστω!

 

Σε εμένα αλλά θεώρησα οτι τα έχει παίξει η sim μου που είναι και σχετικά παλιά εδώ που τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι?(Κυρίως όσοι έχουν το pro μπορεί να ξέρουν).'Εχω δει το pro σε 2 καταστήματα και το qwerty πληκτρολόγιο του είχε μαζί με τους αγγλικούς και ελληνικούς χαρακτήρες αλλά αυτά που είχαν προς πώληση και τα 2 καταστήματα είχαν μόνο αγγλικούς.Μήπως το είχε ψάξει κανείς σας ή ξέρετε που μπορώ να βρω και με τις 2 γλώσσες?

 

το πηρα απο το πλαισιο και εχει και τα 2 πληκτρολογια..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To δικο μου το πήρα από vodafone και έχει και τα δύο.

 

Μία ερώτηση για όποιον μπορεί να βοηθήσει. Είμαι root και θέλω να κάνω αναβάθμιση.

α) Λογικά θα πρέπει να ξανακάνω root μετά?

β)λογικά πρέπει να κάνω όλες τις εφαρμογές back up?

γ) Οι μη νόμιμες εφαρμογές (καταλαβαίνεται τί εννοώ!) θα χαθούν?

δ) μηνύματα και σημειώσεις θα χαθούν?

ε) Καμία άλλη ιδέα τί πρέπει να προσέξουμε?

 

A) Ναι

Β) Ναι

Γ) Όχι αν τις κάνεις και αυτές backup

Δ) Μπορείς να κατεβάσεις τις ανάλογες εφαρμογές όπως το sms backup

Ε) Tα backup σου σε εφαρμογές, μηνύματα--σημειώσεις, και συγχρονισμό επαφών σε gmail.

Τις φωτογραφίες σου λογικά θα τις έχεις στην sd οπότε δεν τρέχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπαίνω από κινητό και είναι δύσκολο να διαβάσω και να ψάξω.. αν μπορεί κάποιος να με κατατόπεισει ..ερχομαι απο το symbian περιβολλι και δεν γνωριζω. Υπαρχουν χαρτες ?... στα γνωστα μάγαζακια ? Και αν ναι ποιοι?
Link to comment
Share on other sites

εκανα εγκατασταση το προγραμμα που ειπες , παω να συνδεσω το τηλεφωνο ( μονο με καλωδιο γινεται ή και ασυρματα ?) και μου βγαζει "αδυναμια συνδεσης με το τηλεφωνο καμμια συνδεδεμενη συσκευη με usb )

μαλλον λειπει αυτο το client .. πώς θα μου κανει εγκατασταση το client ?

 

client είναι η εφαρμογή MyPhoneExplorer μέσα στο κινητό! Όταν συνδέεις το κινητό κάνεις εκκίνηση αυτής της εφαρμογης?

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εχω το μινι κ μερικες φορες μου δειχνει οτι δεν εχο καρτα σιμ κ δεν εχει σιμα.Γινεται σε κανεναν αλλον αυτο?ευχαριστω!

 

να φανταστώ έχεις κοσμοτε; ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι γινεται μαυτο το ρουτ;;διαβασα το faq που εχει εδω στο σαιτ,κατεβασα το αρχειακι,εκανα τη διαδικασια,μου εγραψε οτι εγινε το ρουτ κανονικα και να κανω reboot.κανψ λοιπον επανεκκθνηση και δεν βλεπω καμια διαφορα.κατεβαζω το platinum backup που λειτουργει σε ρουταρισμενες συσκευες και μου λεει οτι το κινητο δεν ειναι rooted.τι στο καλο παιζει ρε παιδια;το ριμπουτ δεν σημαινει να κλεισω και να ανοιξω τη συσκευη μου;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι γινεται μαυτο το ρουτ;;διαβασα το faq που εχει εδω στο σαιτ,κατεβασα το αρχειακι,εκανα τη διαδικασια,μου εγραψε οτι εγινε το ρουτ κανονικα και να κανω reboot.κανψ λοιπον επανεκκθνηση και δεν βλεπω καμια διαφορα.κατεβαζω το platinum backup που λειτουργει σε ρουταρισμενες συσκευες και μου λεει οτι το κινητο δεν ειναι rooted.τι στο καλο παιζει ρε παιδια;το ριμπουτ δεν σημαινει να κλεισω και να ανοιξω τη συσκευη μου;

 

To root έχει γίνει φίλε μου. Απλά άνοιξε το wifi, τρέξε το Titanium Backup και άσε το να κατεβάσει το busybox (θα στο ζητήσει το ίδιο). Κατόπιν δώσε του δικαιώματα Superuser (πάλι θα στο ζητήσει το ίδιο) και είσαι κομπλέ

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To root έχει γίνει φίλε μου. Απλά άνοιξε το wifi, τρέξε το Titanium Backup και άσε το να κατεβάσει το busybox (θα στο ζητήσει το ίδιο). Κατόπιν δώσε του δικαιώματα Superuser (πάλι θα στο ζητήσει το ίδιο) και είσαι κομπλέ

 

α ναι?χρειαζοταν γουιφι?:O

το κανω και ενημερωνω σε λιγο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

α ναι?χρειαζοταν γουιφι?:O

το κανω και ενημερωνω σε λιγο!

 

wifi θα ανοίξεις για να κατεβάσει το Titanium Backup το busybox. Αν έχεις πακέτο δεδομένων κάνε το και με 3g

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

wifi θα ανοίξεις για να κατεβάσει το Titanium Backup το busybox. Αν έχεις πακέτο δεδομένων κάνε το και με 3g

 

απλα οταν πατουσα να τρεξει η εφαρμογη εκανε εκει κατι χαζομαρες και στο τελος ελεγε οτι δεν ειναι ρουταρισμενη η συσκευη και δεν μπορει να συνεχιστει η διαδικασια..θα το κανω τωρα και θα σου πω!

 

ok το κανα...και τωρα μου λεει να πατησω usb debugging.χρειαζεται?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ok το κανα...και τωρα μου λεει να πατησω usb debugging.χρειαζεται?

 

Αν θέλεις ενεργοποιείς το debugging. Απλά όταν θελήσεις να κάνεις backup & restore με το Titanium Backup επιβάλλεται!

 

Τελικά σαν να πέτυχε το root :P

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις ενεργοποιείς το debugging. Απλά όταν θελήσεις να κάνεις backup & restore με το Titanium Backup επιβάλλεται!

 

Τελικά σαν να πέτυχε το root :P

 

ναι μαλλον πετυχε...:rolleyes::cool:

τι αρχεια μου κανει backup?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι μαλλον πετυχε...:rolleyes::cool:

τι αρχεια μου κανει backup?

 

Αν είναι το pro και όχι το free, με το root, και εφαρμογές και τα πάντα όλα.

Περισσότερα εδώ

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το pro και όχι το free, με το root, και εφαρμογές και τα πάντα όλα.

Περισσότερα εδώ

 

τελεια!τωρα που σε βρηκα να σε ρωτησω και κατι αλλο..καμια φορα οταν ανοιγω το κινητο,μου βγαζει αυτο λυπουμαστε η εφαρμογη αρχικη οθονη (στη διαδικασια com.sonyericsson.homescreen) δεν αποκρινεται. και επιλογες:αναγκαστικο κλεισιμο και αναμονη.τι φταιει?

α και κατι ακομα.καθε φορα το φορτιζω.φτανει στα 100% και οταν βγαλω το καλωδιο και πχ στειλω ενα μηνυμα,παει απευθειας στο 97.γτ?και γενικα απο το 100 μεχρι το 90 πεφτει αμεσως η μπαταρια.παρολο που απενεργοποιω ο,τι τρεχει απο πισω συνεχεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελεια!τωρα που σε βρηκα να σε ρωτησω και κατι αλλο..καμια φορα οταν ανοιγω το κινητο,μου βγαζει αυτο λυπουμαστε η εφαρμογη αρχικη οθονη (στη διαδικασια com.sonyericsson.homescreen) δεν αποκρινεται. και επιλογες:αναγκαστικο κλεισιμο και αναμονη.τι φταιει?

α και κατι ακομα.καθε φορα το φορτιζω.φτανει στα 100% και οταν βγαλω το καλωδιο και πχ στειλω ενα μηνυμα,παει απευθειας στο 97.γτ?και γενικα απο το 100 μεχρι το 90 πεφτει αμεσως η μπαταρια.παρολο που απενεργοποιω ο,τι τρεχει απο πισω συνεχεια.

 

Για το πρώτο σκέλος δεν ξέρω φίλε μου. Αφήνεις το κινητό να κάνει boot κανονικά, ή με το που δώσεις pin αρχίζεις να το σκαλίζεις?

 

Όσο για την φόρτιση: κοινό μυστικό είναι πως το κινητό κάνει πιο καλή φόρτιση μέσω πρίζας παρά μέσω usb-pc.

Μετά από κάθε φόρτιση κάνε ένα restart, βοηθάει στην διάρκεια της μπαταρίας.

Έχει σημασία γιατί πάει από 100% σε 90% ? Αυτό μπορεί να είναι και bug του λογισμικού. Σημασία έχει πόσο κρατάει συνολικά!

Μην απενεργοποιείς τίποτα και μην χρησιμοποιείς task killer, γιατί το μόνο που θα καταφέρεις, θα είναι η ελαχιστοποιήση της διάρκειας μπαταρίας. Το android διακόπτει εργασίες από μόνο του όταν χρειάζεται πόρους από το σύστημα.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο σκέλος δεν ξέρω φίλε μου. Αφήνεις το κινητό να κάνει boot κανονικά, ή με το που δώσεις pin αρχίζεις να το σκαλίζεις?

 

Όσο για την φόρτιση: κοινό μυστικό είναι πως το κινητό κάνει πιο καλή φόρτιση μέσω πρίζας παρά μέσω usb-pc.

Μετά από κάθε φόρτιση κάνε ένα restart, βοηθάει στην διάρκεια της μπαταρίας.

Έχει σημασία γιατί πάει από 100% σε 90% ? Αυτό μπορεί να είναι και bug του λογισμικού. Σημασία έχει πόσο κρατάει συνολικά!

Μην απενεργοποιείς τίποτα και μην χρησιμοποιείς task killer, γιατί το μόνο που θα καταφέρεις, θα είναι η ελαχιστοποιήση της διάρκειας μπαταρίας. Το android διακόπτει εργασίες από μόνο του όταν χρειάζεται πόρους από το σύστημα.

 

1)με το που βαλω κωδικο μου το λεει...

 

2)μεσω πριζας το φορτιζω παντα.απλα μου φαινεται πολυ περιεργο που πεφτει τοσο ραγδαια..:worry:

χρησιμοποιω τασκ κιλερ για 2 λογους.αφενος γτ τρεχουν απο πισω ολες οι αχρηστες εφαρμογες γυρω στις 10 καθε φορα που ανοιγω το κινητο και ειναι λογικο να τρωνε μπαταρια και αφετερου γτ τρωνε μπολικη ραμ ολα αυτα...

συνολικα παντως κραταει μια με 2 μερες αναλογως την χρηση.τωρα που το χω παρει πριν μερικες μερες λογικο να του χω πεταξει τα ματια εξω παντως..επισης το λιωνω και αρκετα σε κλησεις και 3G οποτε δεν μπορω να χω παραπονο οτι τελειωνει γρηγορα.γτ λογικο ειναι.

κοιταξα που λες το titanum και εχει επιλογη να κανεις μπακ απ ενα ενα τα αρχεια σου (ή τουλαχιστον εγω δεν εκατσα να το ψαξω για ομαδοποιημενο μπακ απ) και ξενερωσα.εκανα τα πιο βασικα.πως γινεται να σβηστει ενα αρχειο ομως ωστε να χρειαζεται να του κανω μπακ απ?ποιες οι πιθανοτητες?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργεί έτσι ακριβώς με τα task killer. Διάβασε λίγο αυτό το άρθρο και θα καταλάβεις πολλά.

 

Το titanium μπορεί να κάνει μαζικό backup, απλά ο μόνος τρόπος που γνωρίζω εγώ είναι ο εξής: το προσθέτεις σαν widget στην κεντρική οθόνη και το κάνεις set ώστε να κάνει full backup, system & app data.

 

Πώς γίνεται να σβηστεί ένα αρχείο..

 

1ον) αν κάνεις εσύ κάποια πατάτα με αρχεία συστήματος (μην με ρωτάς πως, τρόποι υπάρχουν)

 

2ον) Αν κάνεις επανεγκατάσταση λογισμικού μέσω SEUS (για οποιονδήποτε λόγο), οι εφαρμογές που έχεις στο κινητό θα χαθούν. Με πιάνεις?

 

Τα παραπάνω παραδείγματα είναι υποθετικά αλλά νομίζω έγινα αντιληπτος.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα νταρκ!επειδη σε εχω πεθανει στις ερωτησεις,μια τελευταια!αν εχεις το handcent,πως στο καλο ενργοποιεις την αναφορα μηνυματος?γτ μου γραφει απλα οτι το μηνυμα εσταλη.:blink:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να φτιαξουμε φακελους στο υπομενου και οχι στην κεντρικη οθονη; εχω κατεβαση διαφορα προγραμμα αλλα τα εικονιδια παραμενουν στο υπομενου.
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα νταρκ!επειδη σε εχω πεθανει στις ερωτησεις,μια τελευταια!αν εχεις το handcent,πως στο καλο ενργοποιεις την αναφορα μηνυματος?γτ μου γραφει απλα οτι το μηνυμα εσταλη.:blink:

 

διπλα απο το μηνυμα σου βγαζει ενα τικ, αν παει ειναι πρασσινο, αν δεν παει ειναι κιτρινο

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα νταρκ!επειδη σε εχω πεθανει στις ερωτησεις,μια τελευταια!αν εχεις το handcent,πως στο καλο ενργοποιεις την αναφορα μηνυματος?γτ μου γραφει απλα οτι το μηνυμα εσταλη.:blink:

 

Το handcent δεν έχει τον κλασικό τρόπο προβολής αναφορών παράδοσης.

 

Ανοίγεις την εφαρμογή, πιέζεις αριστερό πλήκτρο, επιλέγεις από το μενού "περισσότερα", αναφορές παράδοσης κι βλέπεις όλο το ιστορικό ΟΛΩΝ των αναφορών.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χτες μου ζήτησε να κάνει αναβάθμιση 4 5 προγράμματα. Μου έβγαλε error στο κατέβασμα. Από τότε μου τα δείχνει σαν να μην είναι εγκατεστημένα και δεν κατεβάζει τίποτα από το Market..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...