Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρω πως έχουμε φύγει από το θέμα της μπαταρίας, αλλά σήμερα διαπίστωσα ότι η διάρκειά της έχει μειωθεί... Το έβγαλα από τη φόρτιση στις 12 το μεσημέρι περίπου και τώρα είναι στο69%, με 1-2 κλήσεις και λίγη χρήση (οθόνη στο 9%, σβηστό wi-fi και BT). Έλεγξα την κατανάλωση της μπαταρίας και το 42% έχει καταναλωθεί όταν το τηλέφωνο είναι σε αδράνεια, ενώ το 28% σε "ετοιμότητα κυψέλης". Τα υπόλοιπα έχουν πολύ λίγο, αλλά με προβληματίζει το 42% της αδράνειας. Ξέρει κανείς κάτι σχετικά;

Ευχαριστώ!

-- Ελπίζω να απαντήσει κάποιος αυτή τη φορά...--

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ειπαμε παιδιά. το κινητο βγαζει με το ζορι την δευτερη μερα. μην ασχοληστε τζαμπα. μεχρι εκει ειναι η μπαταρια του.
Link to comment
Share on other sites

Παντως θα ηθελα κι εγω πολυ να μαθω τι στο διαγαλο καταλανωνει στην αδρανεια!!!:p Δηλαδη οταν το κινητο καθεται σε αναμονη με σβηστη οθονη καταναλωνει τοση ενεργεια;;; Γιατι;;;:worry:
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες το κινητό μου, όταν πάιρνω τηλ τα πρώτα 10-14 δευτερόλεπταα κανει διακοπές και δεν ακούω καθόλου τον συνομηλιτη μου. Έχετε παρατηρησει κάτι παρόμοιο.
Link to comment
Share on other sites

Παντως θα ηθελα κι εγω πολυ να μαθω τι στο διαγαλο καταλανωνει στην αδρανεια!!!:p Δηλαδη οταν το κινητο καθεται σε αναμονη με σβηστη οθονη καταναλωνει τοση ενεργεια;;; Γιατι;;;:worry:

 

Αυτό ακριβώς είναι που δεν καταλαβαίνω κι εγώ. Μάλιστα δεν το έκανε από την αρχή, σήμερα παρατήρησα να μειώνεται η ενέργεια της μπαταρίας δραματικά ενώ είναι σε αδράνεια....

 

@stelakos: μετρητή διάρκειας των κλήσεων δεν έχω βρει -- ίσως και να έχει αλλά δεν το έχω ψάξει και πολύ. Ωστόσο έχεις τη δυνατότητα να ενημερώνεσαι για το υπόλοιπο του χρόνου ομιλίας από τον πάροχό σου (Vodafone, Cosmote etc.), δεν σε κάλυπτει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι που δεν καταλαβαίνω κι εγώ. Μάλιστα δεν το έκανε από την αρχή, σήμερα παρατήρησα να μειώνεται η ενέργεια της μπαταρίας δραματικά ενώ είναι σε αδράνεια....

 

Και σε εμένα,στην αρχή ήταν μια χαρά..Απο την 3η μέρα άρχισε να μειώνεται πάρα πολύ και τώρα το φορτίζω πια κάθε μέρα..Μακάρι να δούμε καμιά βελτίωση με την αναβάθμιση του λογισμικού..:worry:

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα,στην αρχή ήταν μια χαρά..Απο την 3η μέρα άρχισε να μειώνεται πάρα πολύ και τώρα το φορτίζω πια κάθε μέρα..Μακάρι να δούμε καμιά βελτίωση με την αναβάθμιση του λογισμικού..:worry:

 

ακριβώς, κι εμένα την 3η μέρα άρχισε να μειώνεται! αντί να βελτιώνεται με τις (απο)φορτίσεις, χειροτερεύει;?;

Link to comment
Share on other sites

εχω wind...υπαρχει κατι τετοιο και μηπως ξερεις τον αριθμο που περνω?ευχαριστ παντως;)

 

Αν έχεις συμβόλαιο στέλνεις κενό μήνυμα στο 1212 ενώ αν έχεις F2G στέλνεις ΥΠ στο 1245.

Link to comment
Share on other sites

ρολο στη διαρκεια της μπαταριας παιζουν τα διαφορα widget που εχετε κατεβασει απο το μαρκετ τα οποια ρουφανε τη μπαταρια με το καλαμακι.Αν μπειτε στο φορουμ του μεγαλου x10 θα δειτε πολλες τετοιες αναφορες
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια και κατι τελευταιο και σημαντικο...πηγα να κανω αναβαθμισει απο το επισημο σαιτ και σε καποια στιγμη μου εγραψε οτι μπορει να δαγραφουν ολα τα αρχεια:wacko:

υπαρχει τετοια περιπτωση η πρωχοραω κανονικα?

 

Αν εννοείς το software update από το website της SE, εγώ που το έκανα μου έσβησε τα πάντα στο τηλέφωνο, αλλά όχι στην κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Παντως θα ηθελα κι εγω πολυ να μαθω τι στο διαγαλο καταλανωνει στην αδρανεια!!!:p Δηλαδη οταν το κινητο καθεται σε αναμονη με σβηστη οθονη καταναλωνει τοση ενεργεια;;; Γιατι;;;:worry:

 

έλα ντε.. αλλά σου έχω και καλύτερο, εμένα μου δείχενι οτι το wifi (που έχω να χρησιμοποιήσω από χτες το απόγευμα!) τρώει 8%, το wisepilot που έκλεισα πριν 12 ώρες με το advanced task manager εξακολουθεί να μου τρώει 3%..... τι γίνεται??

 

Ή που δεν έκλεισαν τελέιως οι λειτουργίες ή που η μέτρηση κατανάλωσης μπαταρίας δεν μας τα λέει καλά...

Link to comment
Share on other sites

@Stelakos

 

Μπορείς να κατεβάσεις απο το Android Market το Phonalyzr. Πολυ καλο προγραμματακι με καλα στατιστικα για ομιλια και SMS.

Link to comment
Share on other sites

ρολο στη διαρκεια της μπαταριας παιζουν τα διαφορα widget που εχετε κατεβασει απο το μαρκετ τα οποια ρουφανε τη μπαταρια με το καλαμακι.Αν μπειτε στο φορουμ του μεγαλου x10 θα δειτε πολλες τετοιες αναφορες

 

Έριξα μια ματιά εκεί και απενεργοποίησα κάποια widgets, για να δούμε τώρα... Στο φόρουμ εκείνο γράφουν μάλιστα ότι και και οι εφαρμογές task manager και task kill επίσης επιδεινώνουν την κατάσταση....

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτη ειναι η μπαταρια του!! δεν αλλαζει οσο ασχοληστε τοσο θα σας την σπαει!! καθε βραδυ με τον υπνο στο φορτιστη και ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτη ειναι η μπαταρια του!! δεν αλλαζει οσο ασχοληστε τοσο θα σας την σπαει!! καθε βραδυ με τον υπνο στο φορτιστη και ολα καλα.

 

Σαν αντιβίωση ένα πράγμα,κάθε βράδυ..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σαν αντιβίωση ένα πράγμα,κάθε βράδυ..:lol:

 

αρρώστια δηλαδή....:worry:

κρίμα, και είναι τόσο ωραίο κινητάκι... :cry:

Link to comment
Share on other sites

To Xperia X8 θα έχει καλύτερη μπαταρία.Χειρότερη κάμερα όμως.Ξέρεις κανεις να αναφέρει άλλες διαφορές ανάμεσα στα 2 κινητά π.χ. στην οθόνη?
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, ενας φιλος προσφατα αγορασε ενα xperia x10 mini και αντιμετωπιζει προβλημα με τα bluetooth δεν περνει ουτε στελνει δεδομενα....Δοκιμασα να του στειλω και εγω, τον αναγνωριζω κανονικα γιναμε και αξιοπιστες συσκευες αλλα οταν του κανω αποατολη δεν μπαινει στον κοπο ουτε για 1kb να φορτοση, απετυχε λεει συνεχεια, του εγκατεστησα και το androzip αλλα ουτε με αυτο εκανε δουλεια, ( εχει δοκιμασει και με αλλες συσκευες αλλα τιποτα παλι. )

Εχει την 1,6 εκδοση λογισμικου.

 

Αν γνωριζει κατι καποιος...???????

 

Ευχαριστω...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, ενας φιλος προσφατα αγορασε ενα xperia x10 mini και αντιμετωπιζει προβλημα με τα bluetooth δεν περνει ουτε στελνει δεδομενα....Δοκιμασα να του στειλω και εγω, τον αναγνωριζω κανονικα γιναμε και αξιοπιστες συσκευες αλλα οταν του κανω αποατολη δεν μπαινει στον κοπο ουτε για 1kb να φορτοση, απετυχε λεει συνεχεια, του εγκατεστησα και το androzip αλλα ουτε με αυτο εκανε δουλεια, ( εχει δοκιμασει και με αλλες συσκευες αλλα τιποτα παλι. )

Εχει την 1,6 εκδοση λογισμικου.

 

Αν γνωριζει κατι καποιος...???????

 

Ευχαριστω...:)

 

διαβασε και λιγο πιο πανω ρε φιλε. ολοι εχουν φτιαξει και εχουν βρει λυση με το μπλουτουθ..

κοιτα καποθ στισ 17-18 σελιδα καπου εκει ψαξε.

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια ματιά εκεί και απενεργοποίησα κάποια widgets, για να δούμε τώρα... Στο φόρουμ εκείνο γράφουν μάλιστα ότι και και οι εφαρμογές task manager και task kill επίσης επιδεινώνουν την κατάσταση....

 

Εγω εβγαλα ολα τα widgets και εχω την βασικη οθονη με τις 4 συντομευσεις στις γωνιες! Εφοσον μπορουμε να βαλουμε ο,τι θελουμε σε αυτες, δεν υπαρχει προβλημα. Ειναι φανερο πως το κινητο δεν διαχειριζεται σωστα την ενεργεια. Πιστευω ομως οτι θα μεριμνησει η S.E. (η ελπιδα πεθαινει τελευταια:p)

Σας εχει κανει ποτε restart η συσκευη; Χτες που το παιδεψα λιγο προσπαθωντας να βαλω emulators για παιχνιδια, μου εκανε 3 απανωτα restart! Κατα τ΄αλλα, υπο φυσιολογικη λειτουργια δεν υπαρχει θεμα...

Link to comment
Share on other sites

To Xperia X8 θα έχει καλύτερη μπαταρία.Χειρότερη κάμερα όμως.Ξέρεις κανεις να αναφέρει άλλες διαφορές ανάμεσα στα 2 κινητά π.χ. στην οθόνη?

 

Οθονη: Μεγαλυτερη αναλυση, μεγαλυτερη διαγωνιος

Επεξεργαστης: Ιδιος

RAM: Ιδια

LED: Ανυπαρκτο (!)

 

Κατα τ'αλλα τα ιδια...

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω εβγαλα ολα τα widgets και εχω την βασικη οθονη με τις 4 συντομευσεις στις γωνιες! Εφοσον μπορουμε να βαλουμε ο,τι θελουμε σε αυτες, δεν υπαρχει προβλημα. Ειναι φανερο πως το κινητο δεν διαχειριζεται σωστα την ενεργεια. Πιστευω ομως οτι θα μεριμνησει η S.E. (η ελπιδα πεθαινει τελευταια:p)

Σας εχει κανει ποτε restart η συσκευη; Χτες που το παιδεψα λιγο προσπαθωντας να βαλω emulators για παιχνιδια, μου εκανε 3 απανωτα restart! Κατα τ΄αλλα, υπο φυσιολογικη λειτουργια δεν υπαρχει θεμα...

 

Και αφαιρώντας όλα τα widgets βελτιώθηκε η διάρκεια της μπαταρίας; Εγώ αφαίρεσα τα περισσότερα, άφησα όμως 2-3 που χρειάζονται (συντόμευση για (απ)ενεργοποίηση wi-fi, bluetooth κτλ. και φωτεινότητα οθόνης). Δεν ξέρω αν βελτιώθηκε καθόλου, προς το παρόν "έκαψε" το 20% σε 4 ώρες......

Θα πρέπει να μεριμνήσει η SE, είναι πολύ σημαντικό θέμα η αυτονομία, ειδικά για κάποιον που ταξιδεύει πάρα πολύ όπως εγώ.... Άσε που είχα συνηθίσει στα 4ήμερα των Νόκια....

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξερω αν βελτιωθηκε η αυτονομια γιατι...αυτη τη στιγμη δεν δουλευει!!!:lol:

Προσπαθω να το παρω στην πλακα για να μην αρχισω τα καντηλια!:X Το μεσημερι ξαφνικα παιρνει καποιος τηλεφωνο, δεν ακουγεται ηχος-μονο δονηση, και η οθονη δεν αναβει ποτε ξανα!!! Βλεπω το λαμπακι που αναβοσβηνει οτι εχω κληση(αρα ειναι ενεργο)αλλα δεν μπορω να κανω τιποτε αλλο...:( Δοκιμασα να το απενεργοποιησω στα τυφλα:pδεν καταφερα τιποτα και φυσικα δεν μπορω να βγαλω την #$%^@! μπαταρια. Αν δεν ειναι κλειστο δεν με αφηνει ουτε το pc companion να κανω επιδιορθωση/αναβαθμιση λογισμικου! Δοκιμασα τα παντα, αυριο παει στο μαγαζι που το πηρα να τους το φερω στο κεφαλι...:p

Λετε να χαλασε η οθονη;;; Να ζητησω αντικατασταση;;;

Πειτε μου ρε παιδια τι αλλο να κανω;;;;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξερω αν βελτιωθηκε η αυτονομια γιατι...αυτη τη στιγμη δεν δουλευει!!!:lol:

Προσπαθω να το παρω στην πλακα για να μην αρχισω τα καντηλια!:X Το μεσημερι ξαφνικα παιρνει καποιος τηλεφωνο, δεν ακουγεται ηχος-μονο δονηση, και η οθονη δεν αναβει ποτε ξανα!!! Βλεπω το λαμπακι που αναβοσβηνει οτι εχω κληση(αρα ειναι ενεργο)αλλα δεν μπορω να κανω τιποτε αλλο...:( Δοκιμασα να το απενεργοποιησω στα τυφλα:pδεν καταφερα τιποτα και φυσικα δεν μπορω να βγαλω την #$%^@! μπαταρια. Αν δεν ειναι κλειστο δεν με αφηνει ουτε το pc companion να κανω επιδιορθωση/αναβαθμιση λογισμικου! Δοκιμασα τα παντα, αυριο παει στο μαγαζι που το πηρα να τους το φερω στο κεφαλι..

Λετε να χαλασε η οθονη;;; Να ζητησω αντικατασταση;;;

Πειτε μου ρε παιδια τι αλλο να κανω;;;;;;:confused:

 

Εμ, τι περιμένεις από κινητό που δεν κάνει ζουμ;:p

Πλάκα κάνω, πήγαινέ το στο μαγαζί που το πήρες και πες τους το. Θα αποφασίσουν αυτοί τι να κάνουν και λογικά είναι καλυμμένο από την εγγύηση. Αφού δεν μπορείς να το κλείσεις...

 

(Πειραιώτη, φίλε μου, "γείτονα", με αυτό το μύνημα με έκανες να μην πάρω το X10 mini. Σε ευχαριστώ πολύ. Έφυγα από αυτό το δίλημμα (XPERIA X10 mini-HTC Wildfire) και εύχομαι για το κινητό σου καλή ανάρρωση.:):p )

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...