Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια. Εκανα στο κινητο επαναφορα στην 2.1 με SEUS και ξαναπερασα μετα την Minicm (για το pro μιλαω). Στην αρχη που ξαναφορεσα την rom μπορεσα και συνδεθηκα με το wifi το δικο μου. Μετα απο επανεκινηση που εκανα στο κινητο, μου δημιουργηθηκε ενα προβλημμα...Ενω βρισκει το ρουτερ μου και προσπαθει να συνδεθει δεν το καταφερνει με τιποτα!!!!!!! Μολις αναβει φουλ το σημα αμεσως απενεργοποιειται η συνδεση...Εκανα ενα σωρο επανεκινησεις και στο ρουτερ αλλα και στο κινητο και παλι τα ιδια...Με του γειτονα διπλα συνδεεται κανονικα (αλλα με μετριο εως κακο σημα λογω αποστασης)...Καμια βοηθεια????

 

Λοιπόν, προσπαθώ να κάνω root στο κινητο μου Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro. Θέλω ν κατεβάσω το SuperOneClick. Χρησιμοποιώ τον Mozzila Firefox. Την ώρα που ολοκληρώνεται η λήψη βγαίνει αυτό το μήνημα :

 

Το C:\Users\ΣΤΑΥΡΙΑΛΕΝΑ\Documents\SuperOneClickv2.3.3-ShortFuse.zip δεν μπορεί να αποθηκευτεί, επειδή δεν είναι δυνατή η ανάγνωση του πηγαίου αρχείου.

 

Προσπαθήστε ξανά αργότερα ή επικοινωνήστε με το διαχειριστή του συστήματος σας.

 

 

τι να κάνω??? χωρίς αυτό δεν θα μπορέσω να κάνω root το κινητό μου.

 

ακολουθώ τις οδηγείες απο εδώ :

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287054&page=26

 

 

Δοκιμασε την εκδοση 1.5.5 Και εγω με αυτην ειχα κανει δουλεια πολυ γρηγορα...Αν εχεις windows7 ανοιξε την εφαρμογη με δεξι κλικ και επελεξε " Εκτελεση ως διαχειρηστης"...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχς το sony ericsson xperia mini pro και θελω να του αναβαθλμησω το firmware γιατι εχω το 2.1....εψαξα σε ενα Guide και ειδα οτι ειναι μπλεξιμο και εκει που το ειχα αρχησει ειχε dead links στα downloas....μπορει καποιος να με βοηθησει με εναν οδηγο η κατι τετοιο??

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

καλο χειμωνα σε ολη την παρεα..!! Ηρθε η ωρα να κανω κ εγω αναβαθμιση στο χ10μινι μου γιατι μου εχει γινει αρκετα αργο...!!! Ειμαι ακομα στην 2.2.1 με κερνελ 2.6.29...!! Μπορει καποιος να μου ποια ειναι η πιο σταθερη, να εχει τα λιγοτερα bugs, και να ειναι γρηγορη? Δεν με ενδιαφερει να κανω 'παπαδες'. Να μπαινω ευκολα στο ιντερνετ (να υποστηριζει αν γινετε flash player ), να μπορω να κανω καμια βιντεοκληση μεσω skype, και να κανει τις βασικες λειτουργιες του τηλεφωνου κ της φωτογραφικης μηχανης χωρις προβλημα κ γρηγορα...!! Ποια ειναι η καλυτερη ρομ? αν ειναι ευκολο να μου σημειωσετε κ το link...! Σας ευχαριστω εκ των προτερων...!!!
Link to comment
Share on other sites

καλο χειμωνα σε ολη την παρεα..!! Ηρθε η ωρα να κανω κ εγω αναβαθμιση στο χ10μινι μου γιατι μου εχει γινει αρκετα αργο...!!! Ειμαι ακομα στην 2.2.1 με κερνελ 2.6.29...!! Μπορει καποιος να μου ποια ειναι η πιο σταθερη, να εχει τα λιγοτερα bugs, και να ειναι γρηγορη? Δεν με ενδιαφερει να κανω 'παπαδες'. Να μπαινω ευκολα στο ιντερνετ (να υποστηριζει αν γινετε flash player ), να μπορω να κανω καμια βιντεοκληση μεσω skype, και να κανει τις βασικες λειτουργιες του τηλεφωνου κ της φωτογραφικης μηχανης χωρις προβλημα κ γρηγορα...!! Ποια ειναι η καλυτερη ρομ? αν ειναι ευκολο να μου σημειωσετε κ το link...! Σας ευχαριστω εκ των προτερων...!!!
Μια παρα πολύ ωραία και γρηγορη ρομ ειναι η MiniCM7 η οποια ειναι και ταχύτατη και ευχρηστη.. :) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1068553

 

ΥΓ:προσεχε γιατι αυτη η ρομ θελει custom kernel και αν το κινητο σου δεν υποστηριζει θα παθει Hard brick ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κάτι σχετικό-άσχετο... σε εσας πόση ώρα χτυπάει το κινητό σας πριν δείξει σήμα κατηλλειμένου στον άλλον που σας καλεί; εμένα μόνο 20 δευτερόλεπτα.. :S τόσο λίγο ήταν πάντα; μπορώ να το αλλάξω κάπως; έχω what's up αριθμό (αν φταιει η cosmote για αυτο το αναφερω) και CM10 στο xperia x10 mini pro μου.

 

edit. τελικα είναι μεσω παροχό δυκτίου.. και μπορείς να το πας μέχρι 30 δευτερόλεπτα.

 

Ο χρόνος απόκρισης μπορεί να παραταθεί έως 30δευτ. με εντολή δικτύου, ακολουθώντας την παρακάτω διαδικασία.

**61*+30697 527ή528(αν ο αριθμός του κινητού σου ξεκινάει από 697 ή 698 αντίστοιχα) ΧΧΧΧΧΧΧ(αριθμός κινητού χωρίς το

698ή το 697)*11*αριθμός δευτερολέπτων (πολλαπλάσιο του 5 και ως 30)# & ΑΠΟΣΤΟΛΗ π.χ. **61*+30697527XXXXXXX*11*αριθμός δευτερολέπτων# ΑΠΟΣΤΟΛΗ. Σε περίπτωση που αντιμετωπίσεις οποιοδήποτε θέμα επικοινώνησε μαζί μας καλώντας στο 13838 για να σε βοηθήσουμε.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Αν θυμάμαι καλά ακούς το χαρακτηριστικό τόνο κλήσης για 5 ή 6 φορές.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια... επειδη εχω περασει ενα custom firmware με guide απο εδω εννοειται...ηθελα οταν γυριζω την οθονη στο μυνημα να μου βγαζει τη γλωσσα να επιλεξω το symb κατω δεξια να δουλευει καλα κ τετοια κ επειδη δεν δουλευαν αυτα το εψαξα κ βρηκα αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316398 το εκανα αλλα τιποτα και μετα εκανα που γραφει ενα σχολιο ο kissmyarch και εγραφε αυτο εδω:

Ας τα πάρουμε ένα ένα.

1) Στις ρυθμίσεις language and keyboard έχεις τσεκαρισμένο το default input και ξετσεκαρισμένο το android input.

2) Το αρχείο keyprint.xml είναι όπως αυτό που έχω ποστάρει εδώ.

3) Στο φάκελο /system/usr/keyboard-config/layouts υπάρχουν τα greek.xml, latin-on-greek.xml

 

Ανέβασα ένα zip με ό,τι έχω εγώ στο φάκελο /system/usr και σχετίζεται με το keyboard (keyboard-config, keychars, keylayout).

Και μερικές εικόνες πως φαίνεται η γλώσσα όταν γράφω κάποιο μήνυμα με το φυσικό πληκτρολόγιο.

 

και τωρα αφου εκανα αυτα που ειπε ο kissmyarch δεν μου δουλευουν τα πληκτρα...επιγοντως helpppp!!!!!:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια... επειδη εχω περασει ενα custom firmware με guide απο εδω εννοειται...ηθελα οταν γυριζω την οθονη στο μυνημα να μου βγαζει τη γλωσσα να επιλεξω το symb κατω δεξια να δουλευει καλα κ τετοια κ επειδη δεν δουλευαν αυτα το εψαξα κ βρηκα αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316398 το εκανα αλλα τιποτα και μετα εκανα που γραφει ενα σχολιο ο kissmyarch και εγραφε αυτο εδω:

 

 

και τωρα αφου εκανα αυτα που ειπε ο kissmyarch δεν μου δουλευουν τα πληκτρα...επιγοντως helpppp!!!!!:wacko::wacko:

 

μήπως έβαλες ρυθμίσεις για το xperia x10 και όχι για το pro?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

sos!!μπορει κάποιος να με βοηθήσει εχω x10 mini pro, και οπως μίλαγα στο τηλεφωνο σήμερα-με πλήρως φορτισμενη μπαταρία-ξαφνικα ακουω τον ήχο πεσμένης μπαταρίας και κλείνει,το εβαλα να το φορτισω και καμια ανταπόκριση.οταν παταω το κουμπι να το ανοιξω αναβοσβηνει το κοκκινο φωτακι πανω δεξια.Κατα διαστηματα ανοιγει δειχνει πληρης την μπαταρια μενει κανα λεπτο ανοιχτο και ξανασβηνει.....ξέρει να μου κανείς τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

εχω το x10 mini και το εχω κανει root με το superoneclick το εικονιδιο το superuser εχει βγει στο μενου αλλα στο titanium και στο link2sd μου λεει οτι δεν ειμαι root.γιατι?επισης ξερετε τι ειναι το ADB interface driver?γιατι ετσι μου εμφανιζει το ενα διαμερισμα της καρτας μνημης μου και το ιδιο πραγμα μου ελεγε να εγκαταστησω και το superoneclick Edited by l_kostas
Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω τα δικα μου προβληματακια με το xperia το mini.Καταρχας παω να στειλω μηνυμα επειδη εχω Cosmote οσοι εχουν το ξερουν για να μαθω το υπολοιπο το μηνυματων μου,Υ στο 1313 και μου στελνει η υπηρεσια δεν βρεθηκε!Και ειναι σιγουρο οτι δεν εχει προβλημα η υπηρεσια γιατι κανω το ιδιο ακριβως και απο ενα Υendo που εχω και μου απανταει κανονικα!Και 2ον εχω κι εγω ο κλασικο προβλημα με τα μηνυματα με τους 70 χαρακτηρες εψαξα αυτο που εχετε αναφερει για εξοικονομηση κοστους αλλα δεν υπαρχει ως επιλογη τουλαχιστον στο δικο μου κινητο!Μιλησα με αντιπροσωπο της SE και μου ειπε οτι μαλλον θελει αλλαγη η καρτα sim και η ερωτηση μου ειναι υπαρχει καποιος που να εχει κανει αυτο με τη sim κι αν ναι ειχε αποτελεσμα? γιατι λυπαμαι να παω να δωσω στο Γερμανο 5 ευρω και να μην κανω δουλεια!ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας και συγγνωμη για την εκταση!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να στείλεις "1" στο 1256.

Μάλλον το κινητό σου προοριζόταν για άλλη χώρα πλήν της Ελλάδας. Κατέβασε το handcent και θα λυθεί το πρόβλημά σου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα

λοιπον ειχα βαλει την cyanogen (κατι τετοιο) 2.3.7 στο xperia x10 mini pro μου αλλα εκανα μια πατατα και εκανα unroot το κινητο απτο προγραμμα το ιδιο μεσα στο κινητο με αποτελεσμα να μην αναβει με την καμια, απλα δειχνει για αιωνες το λογοτυπο sony ericsson... δοκιμασα ν κανω hard reset με το κουμπι home αλλα τιποτα, ουτε στο cwm δεν μπαινει οταν παταω το δεξιο κουμπι, ουτε στο pc companion δεν μπορεσα να το κανω update... ειναι "νεκρο" με μια λεξη... καμια ιδεα κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες η κοπελα μου εχει το κινητο και δεν μπορει να βαλει για ηχο κλησης κανενα τραγουδι απο αυτα που εχει περασει μεσα επειδη λογικα το ειχε κανει προεπιλογη καταλαθος. Εχει μονο του κινητου τους ηχους. Δεν θυμαμαι πως το επαναφερω παλι...
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα

λοιπον ειχα βαλει την cyanogen (κατι τετοιο) 2.3.7 στο xperia x10 mini pro μου αλλα εκανα μια πατατα και εκανα unroot το κινητο απτο προγραμμα το ιδιο μεσα στο κινητο με αποτελεσμα να μην αναβει με την καμια, απλα δειχνει για αιωνες το λογοτυπο sony ericsson... δοκιμασα ν κανω hard reset με το κουμπι home αλλα τιποτα, ουτε στο cwm δεν μπαινει οταν παταω το δεξιο κουμπι, ουτε στο pc companion δεν μπορεσα να το κανω update... ειναι "νεκρο" με μια λεξη... καμια ιδεα κανεις???

 

Δοκιμασε με το SEUS να το επαναφερεις στην αρχικη του εκδοση και μετα ολα παλι απο την αρχη !!!!!!!!!!!!

 

 

BMW116i

Ρε παιδες η κοπελα μου εχει το κινητο και δεν μπορει να βαλει για ηχο κλησης κανενα τραγουδι απο αυτα που εχει περασει μεσα επειδη λογικα το ειχε κανει προεπιλογη καταλαθος. Εχει μονο του κινητου τους ηχους. Δεν θυμαμαι πως το επαναφερω παλι...

 

 

Δηλαδη τα τραγουδια που εχει περασμενα δεν φαινονται??? Εχει καποιον File manager??? Αν οχι κατεβασε εναν και απο την επιλογη external sd card βρες τον φακελο με τα τραγουδια και οποιο επιλεξεις το πατας συνεχομενα μεχρι να σου βγαλει το υπομενου....Απο εκει το επιλεγεις για οτι θες...

Καποιοι file manager θελουν να μπεις στην external sd card για να βρεις τα τραγουδια σου και οχι την επιλογη music η' ringtone που εμφανιζει στην αρχη....

Αν δεν βγαζεις ακρη με αυτα στειλε περισσοτερες λεπτομερειες....

Edited by Expendable
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,υπαρχει καποιο προγραμμα να καταγραφω τηλεφωνικες συνομιλιες,για το xperia mini x10?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,χτες μου τελειωσε η καρτα και δεν μπορουσα να στειλω μηνυμα,βαζω καρτα και παλι δεν μπορω να στειλω απο χτες το βραδυ,τι λετε να φταιει? δεν πειραξα ουτε αλλαξα καμια ρυθμιση

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια που μπορω να βρω μπαταρια για το μινι,αυτη με τα καλωδια ,ξερετε,και αν υπαρχει με πιο μεγαλη χωρητικοτητα
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενας τροπος μερικες απο τις εφαρμογες της συσκευης να περαστουν στην καρτα μνημης? διοτι η εσωτερικη μνημη του κινητου εχει γεμισει.. Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

μαλλον κανεις δεν ασχολειτε με το x10 mini πλεον,ρωταω-ξαναρωταω τιποτα....:(:(
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενας τροπος μερικες απο τις εφαρμογες της συσκευης να περαστουν στην καρτα μνημης? διοτι η εσωτερικη μνημη του κινητου εχει γεμισει..

 

Για ριξε μια ματια εδω...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287671

 

γεια σας παιδια,υπαρχει καποιο προγραμμα να καταγραφω τηλεφωνικες συνομιλιες,για το xperia mini x10?

Γιατι δεν δοκιμαζεις αυτο?Υπαρχει και σε free version. Εψαξες στο μαρκετ και δεν βρηκες τιποτα?

https://play.google.com/store/apps/details?id=polis.app.callrecorder.pro&feature=more_from_developer#?t=W251bGwsMSwxLDEwMiwicG9saXMuYXBwLmNhbGxyZWNvcmRlci5wcm8iXQ..

SEMC Xperia X10 Mini (E10i) - works but with low volume for opposite side.

 

Ρε παιδες η κοπελα μου εχει το κινητο και δεν μπορει να βαλει για ηχο κλησης κανενα τραγουδι απο αυτα που εχει περασει μεσα επειδη λογικα το ειχε κανει προεπιλογη καταλαθος. Εχει μονο του κινητου τους ηχους. Δεν θυμαμαι πως το επαναφερω παλι...

 

 

Ρε φιλε θα σου πω πως το κανω γω...πιθανον να γινεται και πιο ευκολα αλλα δεν εκατσα να ψαχνω..

 

Μπαινω σε ενα File manager (Astro File Manager εχω),παω στο φακελο Music,παω στο κομματι που θελω,παταω παρατεταμενα την οθονη,παω στην επιλογη Music options και κανω set as ringtone

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

http://www.aeknews.gr/resources/aeklogo.gif

 

 

Short man_make my dreams come true..

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

εχω το mini pro x10 (U20i) και του περασα: X10 mini / pro / X8 : [ROM] MiniCM9-3.x.x && nAa-ICS kernel και μετα και την

[ROM] MiniCM10-4.0.1 [25/9/12]JB 4.1.1/CM10 for the Χ10 mini και στις δυο ολα δουλευαν και το ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και το σημαντικο ειναι οτι δεν βρισκει network για να μπορω να κανω κλησεις. τι εχει παθει ξερει κανεις???

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...