Jump to content

Visa για Αμερική: τέλος!


hackfree
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν πρεπει να ειναι απαραιτητο να την εχεις εκτυπωμενη! Αρκει να εχεις κρατησει τον αριθμο της εγκρισης σου.. Στο αεροδρομιο θα σου ζητηθει μονο ο αριθμος!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μεγαλη επιτυχια τοτε πρεπει να το ξανακανω απτην αρχη διοτι δεν κρατησα τιποτε νομιζα πως με τον αριθμο που σου δινουν στην αρχη για να επεξεργαστεις τα στοιχεια εισαι οκ! φτου μου φαγανε τα 10,57ευρω μου!

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν χρειάζεται ούτε ο αριθμός, αφού μπορούν να διασταυρώσουν τα στοιχεία του διαβατηρίου ηλεκτρονικά - αλλά συνιστάται να έχεις μαζί σου αντίγραφο της εξουσιοδότησης αν ταξιδεύεις στις ΗΠΑ αεροπορικώς.

 

μεγαλη επιτυχια τοτε πρεπει να το ξανακανω απτην αρχη διοτι δεν κρατησα τιποτε νομιζα πως με τον αριθμο που σου δινουν στην αρχη για να επεξεργαστεις τα στοιχεια εισαι οκ! φτου μου φαγανε τα 10,57ευρω μου!

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην μασατε , δεν ειστε υποχρεωμενοι να εχετε κανενα χαρτι και κανεναν αριθμο , στο συστημα μπορουν να το δουν αν εχετε κανει αιτηση και αν ειστε οκ για να ταξιδεψετε.12 φορες μεχρι τωρα εχω παει στην Αμερικη απο την μερα που βγηκε αυτη η διαδιακασια και παντα με ρωτουσαν στα γκισε αν εχω τον αριθμο ή την αιτηση ( καθαρα αλλη μια Ελληνικη ιδιαιτερότητα) , παντα τους απανταγα αρνητικα και τους ελεγα οτι μπορουν να το δουν απο το συστημα , και αυτες στραβωμενες το κοιταγαν και το εβρισκαν .Μονο στην Ελλαδα ισχυει αυτο , επειδη βαριουνται να πατησουν ενα κουμπι.Δεν ειναι τυχαιο οτι 6 φορες που εφυγα απο αλλα αεροδρομια του εξωτερικου (και οχι transit πτηση ) ποτε δεν μου ζητησαν την αιτηση και ποτε τον αριθμο της.

 

Εχω ρωτησει τους μισους υπευθυνους του immigration που υπαρχουν στα αεροδρομια της Αμερικης , δεν χρειαζεται να δειξεις τιποτα , και ακριβως γι αυτο την κανανε αυτη την διαδικασια για να εχουν ηλεκτρονικα στο συστηματα και να εχουν αμεσο ελεγχο.

 

Δηλαδη αν ξεχασω το χαρτι ή δεν θυμαμαι ενα κατεβατο αριθμων και γραμματων δεν θα παω στην Αμερικη ? απο την στιγμη που μου εχει εγγκριθει απ αυτους και μην πω το καλυτερο οτι εχω πληρωσει και γι αυτο!!!.

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να δειξω ποτε αριθμο και αιτηση και τον Ομπαμα να μου φερουν , στο σιτε οταν εκανα την αιτηση στα faq ελεγε οτι δεν χρειαζεται να την εχεις μαζι σου την επιβεβαίωση της αιτησης και ουτε τον αριθμο.( εχω τυπωσει την σελιδα )

 

Ακουγομαι υπερβολικος αλλα γι αυτη την μ....κια εχω χασει πτηση την πρωτη μερα που ισχυε το θεμα με την ESTA και δεν ειχα ενημερωθει ( κακος βεβαια κ ειναι δικο μου φαουλ ) αλλα επειδη η Ελλαδα δεν ηταν ακομη στις χωρες χωρις visa , πουθενα και κανεις δεν ενημερωνε κανεναν , επειδη μαλλον υπεθεταν οτι οσοι μενουν στην Ελλαδα εχουν και Ελληνικο διαβατηριο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, αλλά οι υπάλληλοι αεροπορικών εταιριών σπάνια γνωρίζουν το γράμμα του νόμου. Και το CBP μπορεί όποτε θελήσει να αναστείλει την ισχύ της ταξιδιωτικής εξουσιοδότησης - για αυτό καλύτερα πριν κάθε ταξίδι να επιβεβαιώνεις ότι το ESTA που έχεις εξακολουθεί να είναι σε ισχύ.

 

Όσο για του υπεύθυνους του immigration στις ΗΠΑ.. οι περισσότεροι ξέρουν πολύ λίγα από την αμερικανική μεταναστευτική νομοθεσία που είναι δαιδαλώδης. Και το FAQ από το site δεν έχει ισχύ νόμου - για την νομοθεσία θα πρέπει να δεις το INA και το CFR.

 

Δώδεκα φορές πήγες ΗΠΑ από τον Απρίλιο που μπήκε η ελλάς στο VWP μέχρι σήμερα? To VWP είναι καθαρά για τουρισμό ή επαγγελματικά ταξίδια...

 

Παιδια μην μασατε , δεν ειστε υποχρεωμενοι να εχετε κανενα χαρτι και κανεναν αριθμο , στο συστημα μπορουν να το δουν αν εχετε κανει αιτηση και αν ειστε οκ για να ταξιδεψετε.12 φορες μεχρι τωρα εχω παει στην Αμερικη απο την μερα που βγηκε αυτη η διαδιακασια και παντα με ρωτουσαν στα γκισε αν εχω τον αριθμο ή την αιτηση ( καθαρα αλλη μια Ελληνικη ιδιαιτερότητα) , παντα τους απανταγα αρνητικα και τους ελεγα οτι μπορουν να το δουν απο το συστημα , και αυτες στραβωμενες το κοιταγαν και το εβρισκαν .Μονο στην Ελλαδα ισχυει αυτο , επειδη βαριουνται να πατησουν ενα κουμπι.Δεν ειναι τυχαιο οτι 6 φορες που εφυγα απο αλλα αεροδρομια του εξωτερικου (και οχι transit πτηση ) ποτε δεν μου ζητησαν την αιτηση και ποτε τον αριθμο της.

 

Εχω ρωτησει τους μισους υπευθυνους του immigration που υπαρχουν στα αεροδρομια της Αμερικης , δεν χρειαζεται να δειξεις τιποτα , και ακριβως γι αυτο την κανανε αυτη την διαδικασια για να εχουν ηλεκτρονικα στο συστηματα και να εχουν αμεσο ελεγχο.

 

Δηλαδη αν ξεχασω το χαρτι ή δεν θυμαμαι ενα κατεβατο αριθμων και γραμματων δεν θα παω στην Αμερικη ? απο την στιγμη που μου εχει εγγκριθει απ αυτους και μην πω το καλυτερο οτι εχω πληρωσει και γι αυτο!!!.

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να δειξω ποτε αριθμο και αιτηση και τον Ομπαμα να μου φερουν , στο σιτε οταν εκανα την αιτηση στα faq ελεγε οτι δεν χρειαζεται να την εχεις μαζι σου την επιβεβαίωση της αιτησης και ουτε τον αριθμο.( εχω τυπωσει την σελιδα )

 

Ακουγομαι υπερβολικος αλλα γι αυτη την μ....κια εχω χασει πτηση την πρωτη μερα που ισχυε το θεμα με την ESTA και δεν ειχα ενημερωθει ( κακος βεβαια κ ειναι δικο μου φαουλ ) αλλα επειδη η Ελλαδα δεν ηταν ακομη στις χωρες χωρις visa , πουθενα και κανεις δεν ενημερωνε κανεναν , επειδη μαλλον υπεθεταν οτι οσοι μενουν στην Ελλαδα εχουν και Ελληνικο διαβατηριο.

Edited by dreamercon
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, αλλά οι υπάλληλοι αεροπορικών εταιριών σπάνια γνωρίζουν το γράμμα του νόμου. Και το CBP μπορεί όποτε θελήσει να αναστείλει την ισχύ της ταξιδιωτικής εξουσιοδότησης - για αυτό καλύτερα πριν κάθε ταξίδι να επιβεβαιώνεις ότι το ESTA που έχεις εξακολουθεί να είναι σε ισχύ.

 

οφειλουν να σε ενημερωσουν τουλαχιστον στο email που εχεις βαλει στην αιτηση , σε γνωστο μου του εχουν ακυρωσει την ESTA , και τον ενημερωσαν.

 

Όσο για του υπεύθυνους του immigration στις ΗΠΑ.. οι περισσότεροι ξέρουν πολύ λίγα από την αμερικανική μεταναστευτική νομοθεσία που είναι δαιδαλώδης. Και το FAQ από το site δεν έχει ισχύ νόμου - για την νομοθεσία θα πρέπει να δεις το INA και το CFR.

 

Δεν νομιζω να μην γνωριζουν , σε αυτα τουλαχιστον ειναι πολυ τυπικοι αυτοι , βεβαια δεν μιλησα με αυτον που κοιταει τις φωτογραφιες στα διαβατηρια , αλλα με τον υπευθυνο του κατα τοπους γραφειου immigration , που ειναι γατονια σε αυτα

 

Δώδεκα φορές πήγες ΗΠΑ από τον Απρίλιο που μπήκε η ελλάς στο VWP μέχρι σήμερα? To VWP είναι καθαρά για τουρισμό ή επαγγελματικά ταξίδια...

 

Δεν εχω Ελληνικο διαβατηριο , ειμαι απο πριν στο προγραμμα.

 

To VWP είναι καθαρά για τουρισμό ή επαγγελματικά ταξίδια...

 

αυτο που λες εδω δεν το καταλαβα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γατόνια εννοείς το τοπικό γραφείο του USCIS? ROFL!

 

Εκτός του ότι το θέμα που αναφέρεις είναι αρμοδιότητα του CBP, το USCIS που έχει τα τοπικά γραφεία είναι γνωστό ως η πιο ανίκανη και αναξιόπιστη υπηρεσία της αμερικανικής κυβέρνησης. Στα δεκαπέντε χρόνια που παρακολουθώ υποθέσεις που πάνε στο USCIS έχω δει σκάνδαλα με υπαλλήλους που πετάνε τις αιτήσεις στα σκουπίδια γιατί βαριούνται, σκάνδαλα με υπαλλήλους που εξαργυρώνουν τις επιταγές του κόσμου προς ιδίον όφελος, σκάνδαλα με υπαλλήλους που ζητάνε στοματικό σεξ για να σε εξυπηρετήσουν και άλλα απίστευτα. Η δε τηλεφωνική γραμμή του USCIS είναι τόσο αναξιόπιστη που ο κόσμος την αποκαλεί "1-800 misinformation line" (ψάξε το στο google!) Δε λέω, υπάρχουν και μερικοί κάπως καλύτεροι εκεί μέσα, αλλά πρώτη φορά ακούω να μου λένε ότι οι υπάλληλου του USCIS γενικά και συνολικά είναι γατόνια.

 

 

Δεν νομιζω να μην γνωριζουν , σε αυτα τουλαχιστον ειναι πολυ τυπικοι αυτοι , βεβαια δεν μιλησα με αυτον που κοιταει τις φωτογραφιες στα διαβατηρια , αλλα με τον υπευθυνο του κατα τοπους γραφειου immigration , που ειναι γατονια σε αυτα

 

Link to comment
Share on other sites

Για να το λες κατι περισσοτερο θα ξερεις και παω πασο , απλα αυτη την εντυπωση ειχα απο την επαφη μαζι τους.

 

Δεν εχω ακουσει ολα αυτα που αναφερεις , αλλα αφου ειναι ετσι τοτε thanks for the infos.Θα το εχω στα υπ οψιν μου;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kαλησπερα

Απο προσωπικη εμπειρια,τη δευτερη φορα που επισκεφτηκα τις ηπα πριν 2 χρονια περασα απο ανακριση 3ου βαθμου.Οι λογοι της επισκεψης μου ηταν τουριστικοι,για ενα μηνα.Αυτο που μου ειπαν ηταν οτι το να ειμαι κατοχος βιζας δε μου εξασφαλιζει απολυτα και την εισοδο.Ευτυχως ξεμπερδεψα, μετα απο 5 ωρες βεβαια.

Και θελω να ρωτησω.τι γινεται σε μια τετοια περιπτωση;υπαρχει καποιος δικηγορος ισως στο εκει αεροδρομιο ο οποιος μπορει να σε υπερασπιστει;γιατι εγω ημουν ενας ανθρωπος που προσπαθουσε να αποδειξει οτι δεν ειμαι ελεφαντας μπροστα σε ενα πολιτικο συστημα χωρις να εχω εναν ανθρωπο για υπερασπιση.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα

Απο προσωπικη εμπειρια,τη δευτερη φορα που επισκεφτηκα τις ηπα πριν 2 χρονια περασα απο ανακριση 3ου βαθμου.Οι λογοι της επισκεψης μου ηταν τουριστικοι,για ενα μηνα.Αυτο που μου ειπαν ηταν οτι το να ειμαι κατοχος βιζας δε μου εξασφαλιζει απολυτα και την εισοδο.Ευτυχως ξεμπερδεψα, μετα απο 5 ωρες βεβαια.

Και θελω να ρωτησω.τι γινεται σε μια τετοια περιπτωση;υπαρχει καποιος δικηγορος ισως στο εκει αεροδρομιο ο οποιος μπορει να σε υπερασπιστει;γιατι εγω ημουν ενας ανθρωπος που προσπαθουσε να αποδειξει οτι δεν ειμαι ελεφαντας μπροστα σε ενα πολιτικο συστημα χωρις να εχω εναν ανθρωπο για υπερασπιση.

 

 

Όταν είσαι στα σύνορα των ΗΠΑ και είσαι αλλοδαπός, δεν έχεις δικαίωμα σε δικηγόρο αφού δεν θεωρείσαι ότι είσαι μέσα στη χώρα. Η ανάκριση 3ου βαθμού δεν συμβαίνει συνήθως εκτός αν κάνεις πολλά διαδοχικά ταξίδια στις ΗΠΑ για μεγάλα διαστήματα ή έχεις άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στα σύνορα των ΗΠΑ και είσαι αλλοδαπός, δεν έχεις δικαίωμα σε δικηγόρο αφού δεν θεωρείσαι ότι είσαι μέσα στη χώρα. Η ανάκριση 3ου βαθμού δεν συμβαίνει συνήθως εκτός αν κάνεις πολλά διαδοχικά ταξίδια στις ΗΠΑ για μεγάλα διαστήματα ή έχεις άλλα προβλήματα.

 

+1

 

Πριν κανένα μήνα πήγα τελευταία και ούτε δεύτερη ματιά δεν μου έριξαν, ενώ είχα τη βίζα σε ληγμένο διαβατήριο μαζί μου (όχι στο ισχύον δηλαδή)...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Ρε παιδιά, έχω βγάλει ESTA, αλλά ίσως έχω χάσει το διαβατήριό μου και θέλω να ταξιδέψω στις ΗΠΑ σε 2 βδομάδες. Καμιά ιδέα; :(

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω βγάλει ESTA, αλλά ίσως έχω χάσει το διαβατήριό μου και θέλω να ταξιδέψω στις ΗΠΑ σε 2 βδομάδες. Καμιά ιδέα; :(

 

το εστα ειναι μια μπαρουφα,καλα εκανες και το εβγαλες, αλλα δεν προκειτε να στο ζητησουν πουθενα τουλαχιστον ετσι εγινε σε εμενα. ΜΕ το διαβατηριο γινονται τα παντα.

 

ΕΣΤΑ: εννοω οτι και εκτυπομενο να τους το πας δεν εχει καμια αξια δεν αντικαθιστα το διαβατηριο

Link to comment
Share on other sites

Εγω που κατα πασα πιθανοτητα εχω χασει το παλιο ΛΗΓΜΕΝΟ διαβατηριο που ειχε βιζα που ισχυει κανονικα τι κανω?

Παω και ζηταω ΕΣΤΑ σα να μην τρεχει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που κατα πασα πιθανοτητα εχω χασει το παλιο ΛΗΓΜΕΝΟ διαβατηριο που ειχε βιζα που ισχυει κανονικα τι κανω?

Παω και ζηταω ΕΣΤΑ σα να μην τρεχει τιποτα?

 

ισχυει κανονικα απλα βγαλε και καινουργιο διαβατηριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
τελικά τι γίνεται με την βίζα; χρειάζεται πλέον ή οχι; μην τραβιέμαι τζάμπα απο Θεσσαλονίκη -Αθήνα για κάτι που δεν χρειάζεται...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχουμε ήδη γράψει ότι για τουρισμό στις ΗΠΑ μέχρι 90 μέρες μπορείς να πας με το visa waiver και με ηλεκτρονική εξουσιοδότηση εφόσον πληροίς όλες τις προυποθέσεις του ΙΝΑ. Edited by dreamercon
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχουμε ήδη γράψει ότι για τουρισμό στις ΗΠΑ μέχρι 90 μέρες μπορείς να πας με το visa waiver και με ηλεκτρονική εξουσιοδότηση εφόσον πληροίς όλες τις προυποθέσεις του ΙΝΑ.

επειδή λοιπόν η δικιά μου δεν θα είναι τουριστική βίζα θα πρέπει να πάω στην πρεσβεία.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

επειδή λοιπόν η δικιά μου δεν θα είναι τουριστική βίζα θα πρέπει να πάω στην πρεσβεία.

 

Εφόσον δεν πας για τουρισμό, θα χρειαστείς την κατάλληλη βίζα. Για πιο σκοπό θέλεις να πας στις ΗΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν πας για τουρισμό, θα χρειαστείς την κατάλληλη βίζα. Για πιο σκοπό θέλεις να πας στις ΗΠΑ?

είναι προσωπικό το θέμα,ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας!

α)Το 2008 επιστρέφοντας απο Νέα Υόρκη συνέβη το εξής :

Ανοιγοντας το διαβατηριο , όλες οι σελίδες του ήταν σε τέλεια κατάσταση εκτός απο την σελίδα όπου αναγράφεται η Βίζα των ΗΠΑ η οποια ηταν φθαρμένη εντελώς .

Το επόμενο ταξίδι στις ΗΠΑ θα ειναι τον Ιούλιο του 2012

Θα χρειαστω μονο το ESTA? ή πρεπει να αλλαξω το διαβατηριο απο την αρχη?

 

Για όλα τα παραπάνω η απάντηση που μου έδωσαν απο την πρεσβεία ήταν πως με το ίδιο διαβατήριο και Esta δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

β) Εχω επιστρέψει το Ι-94 μετά απο 2 χρονια ταχυδρομικώς στο CBP . Ξέρετε εαν θα υπάρξουν προβλήματα κατα την άφιξη στις ΗΠΑ (στο τελωνειο)?

 

 

Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας για τα παραπάνω...

Έχουν σύμβει και τα δυο (α,β) ταυτόχρονα και εχω μπερδευτεί!!

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

β) Εχω επιστρέψει το Ι-94 μετά απο 2 χρονια ταχυδρομικώς στο CBP . Ξέρετε εαν θα υπάρξουν προβλήματα κατα την άφιξη στις ΗΠΑ (στο τελωνειο)?

 

Με το ESTA και διαβατήριο σε ισχύ είσαι εντάξει, καλό είναι να έχεις και αποδεικτικά στοιχεία ότι έφυγες στην ώρα σου στο προηγούμενο ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

 

Το 2008 ταξίιδεψα πρώτη φορά και δεν ήξερα τις διαδικασίες με το Ι-94

Η επιστροφή μου στην Ελλάδα ήταν απο το Μόντρεαλ αεροπορικώς αναλυτικά:

 

Νέα Υόρκη - Μόντρεαλ (Air Canada)

Μόντρεαλ- Αθήνα (επιστροφή με Olympic Airlines)

Μαζι μου θα έχω και τις κέρτες επιβίβασης και των 2 εταιριών

Πιστευω να μην υπάρχει πρόβλημα στον έλενγχο....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
παιδια εχω ΕΣΤΑ μολις γυρισα απο Αμερικη μετα απο 90 ημερες. Ξερετε αν υπαρχει καποιο διαστημα που πρεπει να περασει μεχρι να ξανα παω? Θα εχω προβλημα αν ξανα παω σε 3 μηνες? Edited by gefsi
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα , εγω πηγα μεσα σε ενα χρονο αρκετες φορες , χωρις να μου πουν τιποτα , βεβαια δεν ειχα εξαντλησει το 90ημερο ..Στο σιτε που βγαζεις την esta νομιζω εχει αναλυτικες πληροφοριες , το κοιταξες καθολου ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...