Jump to content

Visa για Αμερική: τέλος!


hackfree
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ok, αν κατάλαβα καλά η ηλεκτρονική αίτηση ισχύει μέχρι την λήξη του διαβατηρίου έτσι? η για μερικά χρόνια? λογικά θα μου την εγκρίνουν γιατί έχω συγγενείς εκεί που θα με φιλοξενήσουν και έχω λευκό ποινικό μητρώο!:D προς το παρών....:ninja:
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αφού το διαβατήριο σου εκδόθηκε το 2008, η ηλεκτρονική έγκριση θα ισχύει για δυο χρόνια και όχι μεχρι την λήξη του διαβατηρίου το 2013.

 

Το να έχεις συγγενείς στις ΗΠΑ είναι εις βάρος σου όταν θες να επισκεφθείς τις ΗΠΑ για τουρισμό - αφού πρέπει να αποδείξεις ισχυρούς δεσμούς με την Ελλάδα και λίγους δεσμούς με τις ΗΠΑ για να έρθεις σαν τουρίστας. (Δηλ ότι δεν έχεις πρόθεση να μείνεις στις ΗΠΑ πλέον των 90 ημερών)

 

Αν έχεις συλληφθεί αλλά όχι καταδικαστεί για ορισμένα αδικήματα και έχεις λευκό ποινικό μητρώο, πάλι χρειάζεσαι βίζα.

 

ok, αν κατάλαβα καλά η ηλεκτρονική αίτηση ισχύει μέχρι την λήξη του διαβατηρίου έτσι? η για μερικά χρόνια? λογικά θα μου την εγκρίνουν γιατί έχω συγγενείς εκεί που θα με φιλοξενήσουν και έχω λευκό ποινικό μητρώο!:D προς το παρών....:ninja:
Edited by dreamercon
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα βίζα για ΗΠΑ περίπου έναν μήνα πριν!

Έφτασα Νέα Υόρκη μπαίνω μέσα, δίνω διαβατήριο,με κοιτάει ο υπάλληλος και λέει χαμογελώντας ότι δεν χρειαζόμουν βίζα.

 

Α Κ Υ Ρ Ο

 

Εγώ έκατσα και έκανα ολόκληρο ταξίδι στην Αθήνα με το τρένο,έχασα τόσα λεφτά για μια δουλειά 5 λεπτών(!!) και η οποία τελικά ούτε καν χρειάστηκε.

 

Αναρωτιέμαι δεν μπορούσαν να το ανακοινώσουν πιο πριν???:mad:

Link to comment
Share on other sites

Όποια στιγμή και να το ανακοίνωναν, πάντα θα υπήρχε κάποιος που έβγαλε βίζα λίγο πριν την ανακοίνωση. Εξάλλου πολλοί περιμέναν αυτήν την εξέλιξη. Δες την θετική πλευρά - με την βίζα που έχεις θα μπορείς να μένεις στην αμερική για περισσότερο διάστημα αν χρειαστεί από ότι με το visa waiver.

 

Έβγαλα βίζα για ΗΠΑ περίπου έναν μήνα πριν!

Έφτασα Νέα Υόρκη μπαίνω μέσα, δίνω διαβατήριο,με κοιτάει ο υπάλληλος και λέει χαμογελώντας ότι δεν χρειαζόμουν βίζα.

 

Α Κ Υ Ρ Ο

 

Εγώ έκατσα και έκανα ολόκληρο ταξίδι στην Αθήνα με το τρένο,έχασα τόσα λεφτά για μια δουλειά 5 λεπτών(!!) και η οποία τελικά ούτε καν χρειάστηκε.

 

Αναρωτιέμαι δεν μπορούσαν να το ανακοινώσουν πιο πριν???:mad:

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα βίζα για ΗΠΑ περίπου έναν μήνα πριν!

Έφτασα Νέα Υόρκη μπαίνω μέσα, δίνω διαβατήριο,με κοιτάει ο υπάλληλος και λέει χαμογελώντας ότι δεν χρειαζόμουν βίζα.

 

Α Κ Υ Ρ Ο

 

Εγώ έκατσα και έκανα ολόκληρο ταξίδι στην Αθήνα με το τρένο,έχασα τόσα λεφτά για μια δουλειά 5 λεπτών(!!) και η οποία τελικά ούτε καν χρειάστηκε.

 

Αναρωτιέμαι δεν μπορούσαν να το ανακοινώσουν πιο πριν???:mad:

 

ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ ??? ΚΛΑΙΩ!!!

Δεν θα ξεασω ποτε τις ατελειωτες ωρες αναμονης για τυς Ελληνες και ολοι οι αλλοι να παιρνανε αερα!!

Ξαναπαω μονο και μονο να το ζησω!:lol:

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ ??? ΚΛΑΙΩ!!!

Δεν θα ξεασω ποτε τις ατελειωτες ωρες αναμονης για τυς Ελληνες και ολοι οι αλλοι να παιρνανε αερα!!

Ξαναπαω μονο και μονο να το ζησω!:lol:

Ατέλειωτες ώρες εννοείς όταν μας χώριζαν σε citizens και visitors στο αεροδρόμιο αφού είχαμε φτάσει?

Αν ναι δεν χάσαμε και πολύ χρόνο.Τσακ μπαμ έγινε η δουλειά.

Αλλά και Αθήνα που είχα πάει για τη βίζα δεν μου πήρε πολύ.Γύρω στο μισάωρο μαζί με την αναμονή.Αλλά το πρόβλημα ήταν να πας Αθήνα και να επιστρέψεις σπίτι μέσα σε μια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά,δεν θυμάμαι τον αριθμό αίτησης για να ελέγξω την κατάσταση της ηλεκτρονικής αίτησης που έχω κάνει....νόμιζα θα μου στήλουν email....τι κάνω τώρα?

edit: άκυρο,έκανα ξανά την αίτηση και αυτόματα εγκρίθηκε και την εκτύπωσα! αναφέρει στην εκτύπωση,ότι αυτό δεν εγγυάτει την είσοδο στις Ηνωμένες Πολιτείες.η τελική απόφαση θα γίνει σε ένα λιμένα εισόδου! δηλαδή υπάρχει περίπτωση ενώ έχω δώσει το 1000άρικο για τα εισητήρια να μην με δεχτούν? α τους κ@λ@αμερικάνους....

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παιδιά,δεν θυμάμαι τον αριθμό αίτησης για να ελέγξω την κατάσταση της ηλεκτρονικής αίτησης που έχω κάνει....νόμιζα θα μου στήλουν email....τι κάνω τώρα?

edit: άκυρο,έκανα ξανά την αίτηση και αυτόματα εγκρίθηκε και την εκτύπωσα! αναφέρει στην εκτύπωση,ότι αυτό δεν εγγυάτει την είσοδο στις Ηνωμένες Πολιτείες.η τελική απόφαση θα γίνει σε ένα λιμένα εισόδου! δηλαδή υπάρχει περίπτωση ενώ έχω δώσει το 1000άρικο για τα εισητήρια να μην με δεχτούν? α τους κ@λ@αμερικάνους....

 

Η πιθανότητα υπάρχει, αλλά είναι ελάχιστη. Εφόσον έχεις περάσει τις απαραίτητες διαδικασίες για την έκδοση Visa, τότε δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα - λογικά.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Η πιθανότητα άρνησης εισόδου μπορεί να είναι μικρή ή μεγάλη ανάλογα με τις περιστάσεις. Αν κάποιος για παράδειγμα πάει στην αμερική με το visa waiver και πει στον υπάλληλο ότι είναι έλληνας δημοσιογράφος που έρχεται για να πάρει συνέντευξη από κάποιον στις ΗΠΑ, η πιθανότητα άρνησης εισόδου είναι τεράστια.

 

Η πιθανότητα υπάρχει, αλλά είναι ελάχιστη. Εφόσον έχεις περάσει τις απαραίτητες διαδικασίες για την έκδοση Visa, τότε δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα - λογικά.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά τον Αύγουστο θα πάω στην Νέα Υόρκη.έχω την ηλεκτρονική έγκριση,(να πάρω και το χαρτί που έβγαλα φωτοτυπία? είναι στα ελληνικά)και το διαβατήριο(εκδόθηκε το Μάιο του 2008).φτάνουν αυτά σίγουρα?

 

παιδιά τον Αύγουστο θα πάω στην Νέα Υόρκη.έχω την ηλεκτρονική έγκριση,(να πάρω και το χαρτί που έβγαλα φωτοτυπία? είναι στα ελληνικά)και το διαβατήριο(εκδόθηκε το Μάιο του 2008).φτάνουν αυτά σίγουρα?

 

κανείς????

Edited by VeCo
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

κανείς????

 

Νομίζω ότι ένα ΚΕΠ θα σου δώσει την απάντηση που ψάχνεις! Αν και νομίζω ότι είσαι οκ με αυτά τα χαρτιά

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ένα ΚΕΠ θα σου δώσει την απάντηση που ψάχνεις! Αν και νομίζω ότι είσαι οκ με αυτά τα χαρτιά

Τι σχέση έχει το ΚΕΠ; :confused: Είναι θέμα των ΗΠΑ, οπότε πρέπει να πάρει ένα τηλέφωνο στο πλησιέστερο προξενείο τους.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Σου έχω ήδη απαντήσει στο ερώτημα σου στην προηγούμενη σελίδα.

Η ηλεκτρονική εξουσιοδότηση και το διαβατήριο που εκδόθηκε το 2008 αρκούν για τουριστικό ταξίδι στις ΗΠΑ μέχρι 90 μέρες.

Σημείωση: Τα αμερικανικά προξενεία δεν έχουν υποχρέωση να παρέχουν σωστές πληροφορίες και όσοι απαντούν τα τηλέφωνα δεν έχουν τις γνώσεις για να απαντούν σε περίπλοκες ερωτήσεις - αλλά η συγκεκριμένη ερώτηση είναι ιδιαίτερα απλή.

 

 

παιδιά τον Αύγουστο θα πάω στην Νέα Υόρκη.έχω την ηλεκτρονική έγκριση,(να πάρω και το χαρτί που έβγαλα φωτοτυπία? είναι στα ελληνικά)και το διαβατήριο(εκδόθηκε το Μάιο του 2008).φτάνουν αυτά σίγουρα?

 

 

 

κανείς????

Edited by dreamercon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδιά ξέρει κανένας τη ακριβώς μπορούμε να έχουμε μαζί μας σαν χειραποσκευή για το ταξίδι για Αμερική? επιτρέπονται υγρά κ.λ.π? επίσης από laptop κ.λ.π ηλεκτρονικές συσκευές επιτρέπονται? ακόμα αν αγοράσω μία ηλεκτρονική συσκευή πχ ipad,και βγάλω το κουτί πετάξω απόδειξη,μπορώ να το περάσω Ελλάδα σαν δικό μου? έχω σκοπό να πάρω ένα laptop,κάποιο ipad,κινητό,mp3 player κ.λ.π:rolleyes:
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρει κανένας τη ακριβώς μπορούμε να έχουμε μαζί μας σαν χειραποσκευή για το ταξίδι για Αμερική? επιτρέπονται υγρά κ.λ.π? επίσης από laptop κ.λ.π ηλεκτρονικές συσκευές επιτρέπονται? ακόμα αν αγοράσω μία ηλεκτρονική συσκευή πχ ipad,και βγάλω το κουτί πετάξω απόδειξη,μπορώ να το περάσω Ελλάδα σαν δικό μου? έχω σκοπό να πάρω ένα laptop,κάποιο ipad,κινητό,mp3 player κ.λ.π:rolleyes:

 

μεσα στην βαλιτσα μπορεις να βαλεις οτι θελεις , φτανει να μην ειναι στο κουτι του που αποδεικνευει οτι μολις το πηρες , εγω εφερα χθες , ipad , και μια σονυ hd camera και δεν μου ειπαν τιποτα

Link to comment
Share on other sites

μεσα στην βαλιτσα μπορεις να βαλεις οτι θελεις , φτανει να μην ειναι στο κουτι του που αποδεικνευει οτι μολις το πηρες , εγω εφερα χθες , ipad , και μια σονυ hd camera και δεν μου ειπαν τιποτα

 

στην βαλίτσα μόνο? όχι σαν χειραποσκευή? μάλλον θα πάρω το ipad και ίσως το iphone 4 αν και αυτό με σύνδεση μόνο νομίζω το δίνουν(τον αύγουστο θα πάω Αμερική)

και τα κουτιά τα πετάς?

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

οτι θες και στην χειροαποσκευη , απλα πετα τα κουτια για καλο και για κακο μην σε σταματησει κανεις ( χτυπα ξυλο ) , το κουτι οσο να ναι δειχνει αγορα απο εκει , οποτε καλυτερα ξουτ τα κουτια , της οδηγιες βαλτες μεσα στην βαλιτσα χυμα , δεν προκειτε να σου πει κανενας τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

οτι θες και στην χειροαποσκευη , απλα πετα τα κουτια για καλο και για κακο μην σε σταματησει κανεις ( χτυπα ξυλο ) , το κουτι οσο να ναι δειχνει αγορα απο εκει , οποτε καλυτερα ξουτ τα κουτια , της οδηγιες βαλτες μεσα στην βαλιτσα χυμα , δεν προκειτε να σου πει κανενας τιποτα.

 

Ποιό είναι το πρόβλημα με το να «δείχνει αγορά από εκεί»; Κι εγώ αγόρασα iPod Touch και laptop και τα είχα στη χειραποσκευή, δίχως κανένα πρόβλημα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι προβλημα μπορει να υπαρξει αλλα γιατι να το διακινδυνεύσει? μπροστα μου σε ελεγχο ενος πολωνου χθες συγκεκριμενα στην σάκα που κουβαλαγε στην πλατη του βρηκαν ενα ipad στο κουτι του και του κανανε νουμερα , βεβαια δεν ξερω τι εγινε γιατι δεν ειχα χρονο να κατσω να δω , τωρα βεβαια να μου πεις δεν υπαρχει προβλημα αφου το αγοραζεις κανονικα και πληρωνεις τα taxes σου στην αποδειξη μπορεις να το πας οπου θες , αλλα στην αμερικη δεν θελω να εχω τετοια προβληματα γιατι δεν ξερω τι μπορει να γινει στο τελος, και ειδικα για κατι που εχω χρυσοπληρωσει.Το να μην εχεις το κουτι στην τελικη δεν πιστευω οτι ειναι τοσο μεγαλο μειονεκτημα ( για μενα παντα μιλαω ).
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως εξ αρχής δεν διαφωνώ, απλά έθεσα το ερώτημα. Στην τελική, μπορείς να βάλεις το κουτί στη βαλίτσα (αν το θες τόσο πολύ)...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και κάτι άλλο: εγώ έχω από την τράπεζα peiraios μία χρεωστική,(την καινούργια με το τσιπάκι)και από την millenium,μία χρεωστική(κίτρινη) και μία κόκκινη η οποία μάλλον είναι πιστωτική αφού πληρώνω δόσεις γυμναστηρίου.μπορώ να βγάλω χρήματα από το εξωτερικό σε κάποιο atm εκεί? και μπορώ να χρησιμοποιήσω χρεωστικές για αγορές η φαγητό κ.λ.π? δεν θέλω να πάρω πολλά χρήματα μαζί μου γιαυτό ρωτάω.δεν θέλω να βγάζω τώρα πιστωτικές κάρτες και να πληρώνω συνδρομές για 2-3 ταξίδια τον χρόνο

επίσης επειδή τώρα τελευταία με την πειραιός έχω κάποια προβλήματα τώρα που άλλαξε την ασφάλεια της(κυρίως σε αγορές online) υπάρχει κάποια άλλη καλή χρεωστική που να δουλέβει στο εξωτερικό? και να ανοίξω λογαριασμό ταμιευτηρίου ή φοιτητικό λογαριασμό?

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω αμεσα θα παω αμερικη ρωτησα για χρεωστικη VISA την Alphabank και μου ειπε οτι για αγορες δεν θα εχω καμια εξτρα χρεωση και για αναληψεις θα υπαρχει κρατηση 1% του ποσου που θελεις να κανεις αναληψη. Απλα αυτα ισχυουν τουλαχιστον για visa καρτες απο alphabank. Θα σου προτεινα να παρεις τηλεφωνο τις τραπεζες που εχεις καρτες και να σου πουν απο πρωτο χερι τι μπορεις να κανεις και αν θα χρεωθεις για οτιδηποτε για να μην βρεθεις προ εκπληξεων.
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας τη χρειάζεται για να ανοίξω έναν λογαριασμό απλό ταμιευτηρίου στην alphabank? επειδή δεν δουλέβω δεν εχω και εκκαθαριστικό.
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...