Jump to content

Visa για Αμερική: τέλος!


hackfree
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μετά την συνάντηση του ομπάμα με τον παπανδρέου εχτές,ανακοινώθηκε επιτέλους ότι η Ελλάδα ανήκει στο πρόγραμα Visa Waiver που σημαίνει no more visa! οι διαδικασίες θα ολοκληρωθούν σε ένα μήνα,οπότε μετά την πάροδο αυτού του χρόνου θα μπορούμε να ταξιδέψουμε Αμερική χωρίς τα ραντεβού στην πρεσβεία της Αθήνας με τις απίστευτα αστείες ερωτήσεις που σου κάνουνε...

http://www.dhs.gov/ynews/releases/pr_1268162593062.shtm

παρόλα αυτά θα χρειάζονται κάποια πραγματάκια ακόμα(δεν θα είναι δηλαδή ταξιδάκι όπως την ευρώπη ακριβώς) όπως διαβατήριο νέου τύπου(αυτά από το 2007 και μετά με το τσιπάκι)μια ταξιδιωτική εξουσιοδότηση και ίσως κάποια πραγματάκια ακόμα αλλά σε καμία περίπτωση δεν περνάς πλέον τον ντόρο της συνέντευξης...

https://esta.cbp.dhs.gov/esta/esta.html?_flowExecutionKey=_c43A90A7B-6DF0-F289-5D86-89BEDB5113C6_k9EEE96E1-F3A9-85FC-74A8-EB9475133529

οπότε φαντάζομαι θα αρχίζουν να βγαίνουν ταξιδιωτικές προσφορές για Αμερική...ελπίζω ο Γιωργάκης να μην έταξε κανά απάτσι για ανθρωπιστικές βοήθειες(και καλά) σε τίποτα Αυγανιστάν....

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απάτσι δεν ξέρω, αλλά ένα "Ευχαριστώ στους φίλους μας τους Αμερικανούς" θα το είπε :rolleyes:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το ειπε και θα εταξε ενα σκασμο πραγματα , δεν εξηγητε αλλιως πως κατι που παλευαν αλλοι χρονια να εγινε σε μια μερα , οταν ο κυριος λογος συναντησης ηταν αλλος και οχι η Βιζα.

Κατι με την Goldman ισως ... ποιος ξερει .. το μελλον θα δειξει , παντως να ξερετε παιδια εσεις του Visa Waiver Program να ξερετε οτι τωρα πρεπει να εχετε κανει και αυτη την αιτηση που χρειαζεται , μην παθετε κανενα κουλο και πατε χυμα στο κυμα και φατε κανενα στοπ στο check in , οπως επαθα και εγω...:mad:

 

https://esta.cbp.dhs.gov/esta/esta.html?_flowExecutionKey=_cF91547AF-3F26-21F2-DACE-E871AAB6A5D6_k134621C4-AC0E-0809-E28C-06408A5D862C

 

Καλα ταξιδια !!!

Link to comment
Share on other sites

υπενθυμίζω ότι πολιτικές συζητήσεις απαγορεύονται αυστηρά..!

οπότε ή λέμε αυστηρά και μόνο για την βίζα ή το κλειδώνουμε...

thanks..

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το «δωράκι» των ΗΠΑ στη χώρα μας. Ακούγετε πως το ετοίμαζαν από τον Οκτώβρη, αλλά ήθελαν να το ανακοινώσουν πιο επίσημα με την παρουσία του πρωθυπουργού μας στις ΗΠΑ.

 

Απορία: Για να πάμε στις ΗΠΑ θα πρέπει να συμπληρώνουμε αίτηση online; Αν ναι, δεν είναι λίγο επίφοβο όλο αυτό; :confused:

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

γαι οσους δεν το γνωριζουν με αυτο το μετρο θα μπορουμε να παμε και να κατσουμε στο αμερικα χωρις visa για 90 ημερες ;)
Link to comment
Share on other sites

* Τα ελληνικά βιομετρικά διαβατήρια, που απαιτούνται για ταξίδι στις ΗΠΑ χωρίς βίζα, εκδίδονται από τις 26 Αυγούστου του 2006. Για έλληνες, αρκεί η λήξη του διαβατηρίου να είναι μετά το τέλος του ταξιδιού. (Το site της πρεσβείας γράφει εσφαλμένα ότι πρέπει να ισχύει για έξι μήνες πλέον της διάρκειας του ταξιδιού)

 

* Στην πράξη, η ηλεκτρονική ταξιδιωτική εξουσιοδότηση, είναι μια μορφή βίζας. Παρόμοιο σύστημα έχει και η Αυστραλία. Δεν δίνεται εξουσιοδότηση σε όλους όσους κάνουν αίτηση. Από τα τέλη του χρόνου δε, θα κοστίζει και χρήματα σύμφωνα με νόμο που ψηφίστηκε πρόσφατα - οπότε καλύτερα να κάνετε την αίτηση τώρα - μια και δεν χρειάζετε να περιμένετε μέχρι να αποφασίσετε να ταξιδέψετε στις ΗΠΑ.

 

* Στην περίπτωση που έχετε ήδη τουριστική βίζα από παλαιότερα, καλύτερα να ταξιδέψετε με την βίζα που παρέχει περισσότερα δικαιώματα στον ταξιδιώτη - και (συνήθως) άδεια διαμονής για έξι μήνες αντί τρεις.

 

* To timaticweb που ενημερώνει τις αεροπορικές εταιρίες για τις βίζες, αναγράφει ως ημερομηνία έναρξης της κατάργησης της βίζας για τους έλληνες την 5 Απριλίου - οπότε χλωμό να μπορέσει να επιβιβαστεί έλληνας ταξιδιώτης σε αεροπλάνο για ΗΠΑ πριν από αυτήν την ημερομηνία.

 

* Όσοι έχουν καταδικαστεί ή συλληφθεί για ορισμένα αδικήματα, ομολογήσει ή καταδικαστεί για χρήση/κατοχή ναρκωτικών ουσιών, μείνει στην αμερική για περισσότερο από τον επιτρεπόμενο χρόνο στο παρελθόν κ.α. χρειάζονται βίζα. (πιθανώς και waiver of inadmissibility) Αξιοσημείωτο είναι ότι σύμφωνα με το Immigration and Nationality Act, οι τρεις τελευταίοι πρόεδροι των ΗΠΑ, Ομπάμα, Μπους και Κλίντον που έχουν παραδεχθεί δημόσια την χρήση ναρκωτικών, δεν θα μπορούσαν να ταξιδέψουν στην αμερική χωρίς βίζα αν δεν ήταν πολίτες ΗΠΑ.

 

* Όλοι όσοι έρχονται στις ΗΠΑ με μη διπλωματική βίζα ή με το visa waiver περνούν από καταγραφή δακτυλικών αποτυπωμάτων και των δέκα δακτύλων

 

γαι οσους δεν το γνωριζουν με αυτο το μετρο θα μπορουμε να παμε και να κατσουμε στο αμερικα χωρις visa για 90 ημερες ;)
Edited by dreamercon
Link to comment
Share on other sites

δηλ.αν νομιμοποιησουν τους αλλοδαπους στην Ελλαδα με Ελληνικη υπηκοοτητα θα μπορουν να πανε "ταξιδακι"Αμερικη?

 

http://troktiko.blogspot.com/2010/03/30_6620.html

Για περισσότερες πληροφορίες για το Πρόγραμμα Απαλλαγής Βίζας οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα της αμερικανικής πρεσβείας http://athens.usembassy.gov.

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Μ' αυτά που διαβάζω εδώ, βλέπω ότι με το δικό μου διαβατήριο που εκδόθηκε 6 Απριλίου του 2006, δεν θα μπορώ να εκμεταλλευθώ την κατάργηση της βίζας. Ή μήπως κάνω λάθος;

 

Επίσης, εάν έχεις ήδη βγάλει βίζα για προηγούμενο ταξίδι σου, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για επόμενα;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μ' αυτά που διαβάζω εδώ, βλέπω ότι με το δικό μου διαβατήριο που εκδόθηκε 6 Απριλίου του 2006, δεν θα μπορώ να εκμεταλλευθώ την κατάργηση της βίζας. Ή μήπως κάνω λάθος;

 

Επίσης, εάν έχεις ήδη βγάλει βίζα για προηγούμενο ταξίδι σου, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για επόμενα;

 

 

Με το παλιο διαβατηριο ετσι και αλλιως δεν θα σε δεχοντουσαν no matter what.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Με το παλιο διαβατηριο ετσι και αλλιως δεν θα σε δεχοντουσαν no matter what.

 

Έχω ταξιδέψει κανονικά στις Η.Π.Α. με το συγκεκριμένο διαβατήριο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μ' αυτά που διαβάζω εδώ, βλέπω ότι με το δικό μου διαβατήριο που εκδόθηκε 6 Απριλίου του 2006, δεν θα μπορώ να εκμεταλλευθώ την κατάργηση της βίζας. Ή μήπως κάνω λάθος;

 

Επίσης, εάν έχεις ήδη βγάλει βίζα για προηγούμενο ταξίδι σου, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για επόμενα;

 

η βίζα ισχύει για δέκα χρόνια, αν δεις απάνω της γράφει την ημερομηνία λήξεώς της. πρέπει να είμαι από τους τελευταίους που την έβγαλαν ο γκαντέμης :p.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

η βίζα ισχύει για δέκα χρόνια, αν δεις απάνω της γράφει την ημερομηνία λήξεώς της. πρέπει να είμαι από τους τελευταίους που την έβγαλαν ο γκαντέμης :p.

 

Το είδα, γι' αυτό ρώτησα... Ουσιαστικά το ερώτημα μου είναι από φιλολογικό ενδιαφέρον, καθώς η βίζα ισχύει για μερικά χρόνια μετά τη λήξη του διαβατηρίου. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σωστά λες ότι δεν μπορείς να ταξιδέψεις χωρίς βίζα με διαβατήριο που εκδόθηκε πριν τις 26 Αυγούστου του 2006.

 

Μπορείς να ταξιδέψεις με την βίζα που δεν έχει λήξει ακόμα και αν το διαβατήριο πάνω στο οποίο είναι η βίζα έχει λήξει - αρκεί να έχεις μαζί σου και διαβατήριο που είναι σε ισχύ. (Και αρκεί η βίζα να είναι για multiple entries - που για τους έλληνες σχεδόν πάντα είναι)

 

Είναι προτιμότερο να πας στην αμερική με τουριστική βίζα παρά με το visa-waiver - με τουριστική βίζα μπορείς να μείνεις στην αμερική (συνηθως) μέχρι έξι μήνες αντί τρεις, μπορείς να αλλάξεις status ή να ζητήσεις να μείνεις περισσότερο, μπορείς να εμφανιστείς μπροστά σε immigration judge αν σου αρνηθούν την είσοδο κλπ. Οπότε αν έχεις ήδη βίζα, καλύτερα να την χρησιμοποιήσεις.

 

Υπάρχει πολύς κόσμος που θέλει να μένει στην αμερική για καιρό και θέλει να αποκτήσει τουριστική βίζα - αλλά είναι ιδιαίτερα δύσκολο για κάποιον με διαβατήριο που δεν χρειάζεται βίζα να αποκτήσει βίζα - δεν στην δίνουν εύκολα.

 

Το είδα, γι' αυτό ρώτησα... Ουσιαστικά το ερώτημα μου είναι από φιλολογικό ενδιαφέρον, καθώς η βίζα ισχύει για μερικά χρόνια μετά τη λήξη του διαβατηρίου. :p
Link to comment
Share on other sites

Ψιλο-άσχετο .. αλλά το'χω χρόνια απορία ..

Με Καναδικό διαβατήριο μπορείς να πας Αμερική; ή σου ζητάνε τίποτα περίεργα χαρτιά πάλι;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Με καναδικό διαβατήριο πας στην Αμερική σαν άρχοντας. Δεν χρειάζεσαι βίζα, δεν χρειάζεσαι ηλεκτρονική εξουσιοδότηση, δεν σου παίρνουν αποτυπώματα και μπορείς να μείνεις στην αμερική (συνήθως) για έξι μήνες! Δεν χρειάζεσαι καν να συμπληρώσεις το χαρτί Ι-94 που συμπληρώνουν όλοι οι άλλοι αλλοδαποί!

 

Δεν χρειάζεσαι βίζα ακόμα και αν πας στην αμερική για να σπουδάσεις ή να εργαστείς, και μπορείς πολύ εύκολα να αποκτήσεις άδεια εργασίας στην αμερική με το classification TN για καναδούς.

Edited by dreamercon
Link to comment
Share on other sites

Σωστά λες ότι δεν μπορείς να ταξιδέψεις χωρίς βίζα με διαβατήριο που εκδόθηκε πριν τις 26 Αυγούστου του 2006.

 

Μπορείς να ταξιδέψεις με την βίζα που δεν έχει λήξει ακόμα και αν το διαβατήριο πάνω στο οποίο είναι η βίζα έχει λήξει - αρκεί να έχεις μαζί σου και διαβατήριο που είναι σε ισχύ. (Και αρκεί η βίζα να είναι για multiple entries - που για τους έλληνες σχεδόν πάντα είναι)

 

Είναι προτιμότερο να πας στην αμερική με τουριστική βίζα παρά με το visa-waiver - με τουριστική βίζα μπορείς να μείνεις στην αμερική (συνηθως) μέχρι έξι μήνες αντί τρεις, μπορείς να αλλάξεις status ή να ζητήσεις να μείνεις περισσότερο, μπορείς να εμφανιστείς μπροστά σε immigration judge αν σου αρνηθούν την είσοδο κλπ. Οπότε αν έχεις ήδη βίζα, καλύτερα να την χρησιμοποιήσεις.

 

Υπάρχει πολύς κόσμος που θέλει να μένει στην αμερική για καιρό και θέλει να αποκτήσει τουριστική βίζα - αλλά είναι ιδιαίτερα δύσκολο για κάποιον με διαβατήριο που δεν χρειάζεται βίζα να αποκτήσει βίζα - δεν στην δίνουν εύκολα.

 

Όμορφα. Άρα έχω 9 ακόμη χρόνια να ταξιδέψω όσο θέλω στις Η.Π.Α.

 

Και για να ανακεφαλαιώσουμε, για να ταξιδέψει Έλληνας πολίτης στις Ηνωμένες Πολιτείες κάνοντας χρήση του Visa Waiver programme, θα πρέπει το διαβατήριο του να έχει εκδωθεί μετά τον Αύγουστο του 2006. Σωστός;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Αλλά υπάρχουν και άλλες προυποθέσεις για το visa waiver, όπως να έχει ηλεκτρονική εξουσιοδότηση, να έχει εισητήριο με επιστροφή, να μην έχει καταδικαστεί για διάφορα αδικήματα κ.α.

 

Ορισμένες φορές, είναι πολύ δύσκολο για κάποιον να διαπιστώσει αν πληροι τις προυποθέσεις για το visa waiver ή όχι - το site της πρεσβείας για να απλουστεύσει την κατάσταση λέει γενικά σχόλια όπως π.χ. ότι όλοι όσοι έχουν συλληφθεί χρειάζονται βίζα κλπ - ενώ στην πραγματικότητα τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα και πολλά άτομα που έχουν συλληφθεί μπορούν να ταξιδέψουν χωρίς βίζα - αλλά αυτό προυποθέτει νομική ανάλυση των ιδιαιτέρων συνθηκών του κάθε ατόμου.

 

 

Όμορφα. Άρα έχω 9 ακόμη χρόνια να ταξιδέψω όσο θέλω στις Η.Π.Α.

 

Και για να ανακεφαλαιώσουμε, για να ταξιδέψει Έλληνας πολίτης στις Ηνωμένες Πολιτείες κάνοντας χρήση του Visa Waiver programme, θα πρέπει το διαβατήριο του να έχει εκδωθεί μετά τον Αύγουστο του 2006. Σωστός;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Αλλά υπάρχουν και άλλες προυποθέσεις, όπως να έχει ηλεκτρονική εξουσιοδότηση, να έχει εισητήριο με επιστροφή, να μην έχει καταδικαστεί για διάφορα αδικήματα κ.α.

 

Ορισμένες φορές, είναι πολύ δύσκολο για κάποιον να διαπιστώσει αν πληροι τις προυποθέσεις για το visa waiver ή όχι - το site της πρεσβείας για να απλουστεύσει την κατάσταση λέει π.χ. ότι όλοι όσοι έχουν συλληφθεί χρειάζονται βίζα κλπ - ενώ στην πραγματικότητα τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα και πολλά άτομα που έχουν συλληφθεί μπορούν να ταξιδέψουν χωρίς βίζα - αλλά αυτό προυποθέτει νομική ανάλυση των ιδιαιτέρων συνθηκών του κάθε ατόμου.

 

Fair enough. Πάντως στην πιο απλουστευμένη περίπτωση είμαστε κομπλέ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το είδα, γι' αυτό ρώτησα... Ουσιαστικά το ερώτημα μου είναι από φιλολογικό ενδιαφέρον, καθώς η βίζα ισχύει για μερικά χρόνια μετά τη λήξη του διαβατηρίου. :p

 

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει διαδικασία για μεταφοράς βίζας από το παλιό διαβατήριο στο καινούργιο. Θα πρέπει να κλείσετε ραντεβού και να παρουσιάσετε τα απαραίτητα παρακάτω δικαιολογητικά την ημέρα του ραντεβού σας:

 

 

 

1. Διαβατήριο υπογεγραμμένο που να ισχύει.

 

2. Προηγούμενο διαβατήριο με βίζα.

 

3. Έντυπο αίτησης DS-156 συμπληρωμένο ηλεκτρονικά στην ηλεκτρονική μας ιστοσελίδα http://athens.usembassy.gov. Παρακαλούμε τυπώστε την ηλεκτρονική μορφή της αίτησης και έχετε το μαζί σας την ημέρα του ραντεβού σας.

 

4. Έντυπο αίτησης DS-157 συμπληρωμένο ηλεκτρονικά ή χειρόγραφο. Το έντυπο DS-157 συμπληρώνεται μόνο από άντρες 16-46 ετών.

 

5. Μία πρόσφατη έγχρωμη φωτογραφία 50χ50 μμ, σε λευκό φόντο με το πρόσωπο να καταλαμβάνει το 50% της φωτογραφίας, τραβηγμένη τους τελευταίους έξι μήνες.

 

6. Ποσό αίτησης 107.42 Euro πληρωτέο σε οποιοδήποτε υποκατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς. Με την επίδειξη του διαβατηρίου κάνετε την πληρωμή στο κατάστημα της Τράπεζας.

 

7. Παρακαλούμε προγραμματίστε το ραντεβού σας είτε στην ιστοσελίδα μας http://athens.usembassy.gov ή στα παρακάτω τηλέφωνα. Αν καλείτε από σταθερό του ΟΤΕ καλέστε στο 90-11-230-730. Αν καλείτε από κινητό καλέστε στα παρακάτω

 

COSMOTE: 901-200-6313

VODAFONE: 901-694-6313

WIND: 901-160-6313

 

Ευχαριστούμε

 

Valerie Kougianni

Visa Assistant

 

American Embassy Athens, Greece

Tel: 210-720 2445

Fax: 210-725 3025

E-Mail: KougianniVM@state.gov

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δεν μπορεί να μεταφερθεί μια βίζα από το παλαιό διαβατήριο στο καινούριο - αλλά οπως εγραψα προηγουμένως, αν η βίζα στο παλιό διαβατήριο δεν έχει λήξει, τότε ισχύει, αρκεί ο κάτοχος να πάει στις ΗΠΑ και με τα δυο διαβατήρια, το παλιό με την βίζα και το καινούριο χωρίς τη βίζα.

 

Στο site της πρεσβείας, αναφέρει σωστά τα εξής:

 

http://athens.usembassy.gov/faq-gr.html

 

Έχω ισχύουσα βίζα στο παλιό μου διαβατήριο. Μπορώ να ταξιδέψω με τα δύο διαβατήρια ή θα πρέπει να βγάλω καινούργια βίζα;

Εάν το διαβατήριο που περιέχει την ισχύουσα βίζα έχει λήξει, μπορείτε να ταξιδέψετε με τα δύο διαβατήρια – το ληγμένο διαβατήριο που περιέχει την ισχύουσα Αμερικανική βίζα και το ισχύον διαβατήριο. Παρακαλούμε διασφαλίστε ότι οι βιογραφικές πληροφορίες (όπως ο τρόπος γραφής του ονοματεπωνύμου σας είναι πανομοιότυπος και η ημερομηνία γεννησής σας) είναι ίδια και στο παλιό και στο καινούργιο διαβατήριο. Εάν υπάρχει έστω και η απειροελάχιστη διαφορά στο τρόπο γραφής ή στην ημερομηνία γέννησης, θα πρέπει να καταθέσετε αίτηση για καινούργια βίζα που θα μπει στο καινούργιο σας διαβατήριο. Εάν η βίζα στο παλιό σας διαβατήριο έχει καταστραφεί κατά τον οποιονδήποτε τρόπο δεν ισχύει πλέον για ταξίδι στις Ηνωμένες Πολιτείες. Μερικές φορές οι βίζες έχουν καταστραφεί όταν οι αρχές των διαβατηρίων κόβουν τις γωνίες των διαβατηρίων που έχουν λήξει.

Δεν μπορείτε να μεταφέρετε μια βίζα από το ένα διαβατήριο στο άλλο.

Μια βίζα με απεριόριστη ισχύ “Multiple Indefinitely” δεν ισχύει πλέον για ταξίδι στις Ηνωμένες Πολιτείες.

 

Σημείωση: Οι προξενικές αρχές των ΗΠΑ δεν έχουν υποχρέωση να παρέχουν σωστές πληροφορίες - και συχνά λένε ανακρίβιες. Αρμοδιότητα για την είσοδο αλλοδαπών στις ΗΠΑ έχει το CBP και όχι το State Department.

 

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει διαδικασία για μεταφοράς βίζας από το παλιό διαβατήριο στο καινούργιο. Θα πρέπει να κλείσετε ραντεβού και να παρουσιάσετε τα απαραίτητα παρακάτω δικαιολογητικά την ημέρα του ραντεβού σας:

 

 

 

1. Διαβατήριο υπογεγραμμένο που να ισχύει.

 

2. Προηγούμενο διαβατήριο με βίζα.

 

3. Έντυπο αίτησης DS-156 συμπληρωμένο ηλεκτρονικά στην ηλεκτρονική μας ιστοσελίδα http://athens.usembassy.gov. Παρακαλούμε τυπώστε την ηλεκτρονική μορφή της αίτησης και έχετε το μαζί σας την ημέρα του ραντεβού σας.

 

4. Έντυπο αίτησης DS-157 συμπληρωμένο ηλεκτρονικά ή χειρόγραφο. Το έντυπο DS-157 συμπληρώνεται μόνο από άντρες 16-46 ετών.

 

5. Μία πρόσφατη έγχρωμη φωτογραφία 50χ50 μμ, σε λευκό φόντο με το πρόσωπο να καταλαμβάνει το 50% της φωτογραφίας, τραβηγμένη τους τελευταίους έξι μήνες.

 

6. Ποσό αίτησης 107.42 Euro πληρωτέο σε οποιοδήποτε υποκατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς. Με την επίδειξη του διαβατηρίου κάνετε την πληρωμή στο κατάστημα της Τράπεζας.

 

7. Παρακαλούμε προγραμματίστε το ραντεβού σας είτε στην ιστοσελίδα μας http://athens.usembassy.gov ή στα παρακάτω τηλέφωνα. Αν καλείτε από σταθερό του ΟΤΕ καλέστε στο 90-11-230-730. Αν καλείτε από κινητό καλέστε στα παρακάτω

 

COSMOTE: 901-200-6313

VODAFONE: 901-694-6313

WIND: 901-160-6313

 

Ευχαριστούμε

 

Valerie Kougianni

Visa Assistant

 

American Embassy Athens, Greece

Tel: 210-720 2445

Fax: 210-725 3025

E-Mail: KougianniVM@state.gov

Edited by dreamercon
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ σκέφτομαι να ταξιδέψω αμερική τα χριστούγεννα.έχω διαβατήριο νέου τύπου(το 2008 το έβγαλα),και έκανα την ηλεκτρονική αίτηση στο esta.δεν έχω visa για Αμερική.με αυτά τα 2 μπορώ να ταξιδέψω? η χρειάζετε και τίποτα άλλο? τέλος,αν εγκριθεί η αίτηση,θα μπορώ και στο μέλλον να πηγαίνω Αμερική,η θα χρειαστεί πάλι κάθε φορά που πηγαίνω στις Η.Π.Α να κάνω την συγκεκριμένη αίτηση? ευχαριστώ!
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ σκέφτομαι να ταξιδέψω αμερική τα χριστούγεννα.έχω διαβατήριο νέου τύπου(το 2008 το έβγαλα),και έκανα την ηλεκτρονική αίτηση στο esta.δεν έχω visa για Αμερική.με αυτά τα 2 μπορώ να ταξιδέψω? η χρειάζετε και τίποτα άλλο? τέλος,αν εγκριθεί η αίτηση,θα μπορώ και στο μέλλον να πηγαίνω Αμερική,η θα χρειαστεί πάλι κάθε φορά που πηγαίνω στις Η.Π.Α να κάνω την συγκεκριμένη αίτηση? ευχαριστώ!

 

Μια χαρα μπορεις να πας... εγω μια φορα την εχω κανει την αιτηση και εχω παει ηδη 2 φορες , οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να το ξανακανεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ESTA εγκριθεί, τότε μπορείς να πας στην αμερική οποιαδήποτε στιγμή στα επόμενα χρόνια ή μέχρι την λήξη του διαβατηρίου σου, ότι είναι συντομότερο - δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.

 

Προυπόθεση να έχεις εισητήριο επιστροφης, να πλοιρεις τις προυποθέσεις για να είσαι admissible στις ΗΠΑ, να μην εχεις συλληφθει για ορισμένα αδικήματα, να μην έχεις παραβιάσει τους όρους του visa waiver σε προηγουμενη επίσκεψη κ.α.

 

παιδιά εγώ σκέφτομαι να ταξιδέψω αμερική τα χριστούγεννα.έχω διαβατήριο νέου τύπου(το 2008 το έβγαλα),και έκανα την ηλεκτρονική αίτηση στο esta.δεν έχω visa για Αμερική.με αυτά τα 2 μπορώ να ταξιδέψω? η χρειάζετε και τίποτα άλλο? τέλος,αν εγκριθεί η αίτηση,θα μπορώ και στο μέλλον να πηγαίνω Αμερική,η θα χρειαστεί πάλι κάθε φορά που πηγαίνω στις Η.Π.Α να κάνω την συγκεκριμένη αίτηση? ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...