Jump to content

Cosmote Internet On The Go!


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή σε κάτι τέτοιο.. αλλά αυτό από ότι καταλαβαίνω είναι μόνο για να δώσει wifi δίκτυο.. και για να συνδεθεί με 3G χρειάζεται usb στικ..
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε κάτι τέτοιο.. αλλά αυτό από ότι καταλαβαίνω είναι μόνο για να δώσει wifi δίκτυο.. και για να συνδεθεί με 3G χρειάζεται usb στικ..

 

Οχι λαθος.Αυτο βαζεις την καρτα sim μεσα και μοιραζει το ιντερνετ απο το δικτυο κινητης ασυρματα.Το usb που βλεπεις στο πλαι ειναι για να φορτιζει αλλες συσκευες.το γραφει και η περιγραφη πανω.

 

Ta usb stick συνηθως δεν ειναι ρουτερ.δηλαδη παιρνουν ασυρματα ιντερνετ απο το δικτυο αλλα δινουν μονο σε μια συσκευη πχ λαπτοπ.Φυσικα η καλυτερη λυση ειναι το 34 η 4G router

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό το πραγματάκι έμενα μου κάνει την δουλειά? Να του βάλω την μικρο σιμ κάρτα και να συνδέεται στο δίκτυο της cosmote και να μου δίνει εμένα wifi δίκτυο?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό το πραγματάκι έμενα μου κάνει την δουλειά? Να του βάλω την μικρο σιμ κάρτα και να συνδέεται στο δίκτυο της cosmote και να μου δίνει εμένα wifi δίκτυο?

 

Ναι εφοσον ειναι 3G router.Η αξιοπιστια του σαν μαρκα δεν ξερω.Στα καταστηματα cosmote-γερμανος κτλ κτλ εχει καλα 3G routerακια Huawei καπου στα 30 ευρω αν θυμαμαι καλα.Γιατι δεν πας μια βολτα να δεις.

Εγω προσφατα αγορασα το R207 απο την vodafone και δουλευει μια χαρα.Το αγορασα επειδη ειχα παει ενα ταξιδι Γερμανια για 8 μερες αγορασα μια τοπικη voda με 10gb μεσα μονο ιντερνετ και εκανα την δουλεια μου μια χαρα.

 

Φυσικα αυτες οι συσκευες εχουν ενα interface οπου εκει το ρυθμιζεις (Ρυθμισεις ιντερνετ της κοσμοτε ρυθμισεις του wifi κωδικους κτλ κτλ) δεν βαζεις την καρτα και τελειωσες.

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σύντροφοι

Θα ήθελα την γνώμη σας. Λόγο κάποιον προβλημάτων δεν μπορώ να έχω DSL γραμμή και έτσι παρηγορούμε με συνδέσεις ασύρματου ιντερνέτ.

Συγκεκριμένα από την Cosmote. Λόγο του ότι μοιράζω wifi από το κινητό στο σταθερό μου μηχάνημα με αποτέλεσμα να ξεζουμίζει την μπαταρία συνέχεια έχετε καμία άλλη φτηνή λύση να μου προτείνετε?

Καμία φτηνή λύση για διαμοιρασμό ιντερνέτ με wifi έχετε?

Από ebay μεριά γίνετε τίποτα?

 

*Εάν κάποιος σύντροφος έχει κάποιο περίσσευμα σε usb στικ Cosmote και θέλει να το δώσει ας μου στείλει μήνυμα.

 

Ευχαριστώ.

 

εγω θα σου προτεινα το εξης : πρωτα απο ολα να εχεις ξεχωριστη σημ για wifi ιντερνετ και ξεχωριστη για να παιρνεις τηλεφωνα , διοτι αμα εχεις μια μονο σημ και για τα 2 και την βαλεις σε hotspot wifi συσκευη δεν θα μπορεις να κανεις κλησεις ουτε να σε παιρνουνε το ιδιο και για μυνηματα.

Μετα λεω να παρεις ενα 3g router wifi δεσ αυτο εδω http://www.wirelesslan.gr/product.php?id_product=159 και να παρεις και ενα 3g ρουτερ και να το εχεις συνεχεια στην μπριζα σαν να εχεις dsl στο σπιτι απλα θα εχει μεσα την σημ καρτα. Και δεν θα σου τελειωνει η μπαταρια οπως στο κινητο , ουτε θα φορτιζεις συνεχεια το αυτο http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Mobile-Wi-Fi-R207 διοτια θα χαλασει η μπαταρια αμα το εχεις συνεχεια στο ρευμα. Τωρα εσυ βλεπεις , εξαλλου το 3g router μπορεις να το χρησιμοποιησεις μετα και ως ρουυτερ με dsl οταν θα βαλεις σπιτι , οποτε δεν παει στραφει το ρουτερ αφου εχει διπλη λειτουργια και 3g ή dsl γραμμη.

Οσο ομως για το http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Mobile-Wi-Fi-R207 βολευει να το παιρνεις και μαζι σου παντου . Αν ομως καταληξεις σε αγορα 3g router πριν αγορασεις usb stick 3g κοιτα να ειναι συμβατο. Επισης θα εχει περισσοτερη εμβελεια το wifi με το 3g router απο το mifi ! .,

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

εκανα την παρασκευη 28/02 online αιτηση για το internet on the go 5gb με 15 ευρω παγιο...ακομα δεν μου εχει ερθει.....το θεμα ειναιοτι μετανιωσα και προσανατολιζομαι σε σταθερη τηλεφωνια

 

ρωτω λοιπον αν μπορω να υπαναχωρησω χωρις βεβαια να πληρωσω καποιο προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

εκανα την παρασκευη 28/02 online αιτηση για το internet on the go 5gb με 15 ευρω παγιο...ακομα δεν μου εχει ερθει.....το θεμα ειναιοτι μετανιωσα και προσανατολιζομαι σε σταθερη τηλεφωνια

 

ρωτω λοιπον αν μπορω να υπαναχωρησω χωρις βεβαια να πληρωσω καποιο προστιμο?

Τα συμβόλαια μέσω του eshop ths Cosmote δεν έρχονται ενεργοποιημένα αλλά σου φέρνει ο κούριερ κάρτα σιμ και τυχόν εξοπλισμό μαζί με το συμβόλαιο που υπογράφεις μπροστά του, δίνεις ταυτότητα κτλ και μετά αποστέλλονται στην Κοσμοτέ όπου μετά από κανα 2 εργάσιμες ενεργοποιείται το συμβόλαιο. Οπότε μέχρι να ενεργοποιηθεί δεν ισχύει κάτι :)

Απλώς αφού έχεις αποφασίσει κάτι άλλο κάλεσέ τους άμεσα, ενημέρωσέ τους για να μην φύγει καν η αποστολή!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Το streaming στο spotify premium(το εχω δωρεαν λογο internet on the go) ειναι σιγουρα δωρεαν?

Γιατι το τεσταρα χρησιμοποιοντας μονο αυτο και για 2 τραγουδια μου εφαγε 15 mb

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως τα εκανα σωστα, έβαλα τον κωδικό, έχει γίνει κανονικά η σύνδεση. Και τσεκαρω τα δεδομένα μου μέσω της επιλογής Data usage στης ρυθμίσεις, και στελνω και μήνυμα για να σιγουρευτώ. Αλλά το πρόβλημα παραμένει.Έστειλα και φόρμα επικοινωνίας στην COSMOTE με email αλλά ακόμα περιμένω. Τέλος πάντων. Ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως.

 

Τελικα βρηκες λυση? γιατι και εγω το ιδιο θεμα εχω!

Πηρα τηλ και μου ειπαν λιγο πολυ οτι ειναι δψρεασβ και οτι κανω κατι εγω, αλλα τι αφησα να παιζει κανα 10λεπτο χωρίς να κανω κατι και μου χρεωσε streasming

Link to comment
Share on other sites

Γεια!!

Έχω ένα 3g modem ZTE MF110 COSMOTE και θέλω ένα wifi router,

π.χ. TP-LINK TL-MR3020 , ASUS DSL-N12U B1 ή κάποιο άλλο έως 50€.

 

Τελικά θα πάρω αυτο.Καποια γνώμη-άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάρω αυτο.Καποια γνώμη-άποψη;

 

καλησπέρα το tiplink πρέπει να βάλεις το usb stick που έχεις για να δουλέψει δεν παίρνει κάρτα σήμ. όσο για το asus είναι απλο μόντεμ adsl από είδα , από ότι καταλαβαίνω θέλεις να πάρεις ενα mifi για να κάνεις το δίκτυο σου wifi hotspot εγώ θα σου πρότεινα τις vodafone στα 33ευρώ δες εδώ http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-accessories/mobile-internet-usb/Vodafone-R207-3G-Hotspot-1126600000841.htmδεν δεν είναι κλειδωμένο και είναι πιο μικρο με το άλλο με τα 43ευρώ από την κοσμοτε που λες να πάρεις επίσης εχει και τις ίδιες ταχύτητες.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

H μονη διαφορα ειναι οτι το R207 δεν παιρνει καρτα micro SD ενω της κοσμοτε παιρνει μεχρι 32gb.

 

αρα με αυτον τον τρόπο μπορείς να έχεις ενα online εξωτερικό δίσκο ;. Άμα ανταποκρίνεται στις ανάγκες προχώρησε στην αγορα !. Γύρω από το σπίτι σου έχεις μηνπως κανένα ote wifi fon για να μπαίνεις δωρεάν ; για να μην πάρεις κάτι χωρίς να εχει απεριόριστο internet ;

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

αρα με αυτον τον τρόπο μπορείς να έχεις ενα online εξωτερικό δίσκο ;. Άμα ανταποκρίνεται στις ανάγκες προχώρησε στην αγορα !. Γύρω από το σπίτι σου έχεις μηνπως κανένα ote wifi fon για να μπαίνεις δωρεάν ; για να μην πάρεις κάτι χωρίς να εχει απεριόριστο internet ;

 

Ναι ακριβως....Α και κατι ακομα σιγουρα το R207 ΔΕΝ κανει firmware update.Οχι οτι εχει παρουσιασει καποιο προβλημα γιατι εχω το R207 και δουλευει μια χαρα.Της κοσμοτε νομιζω οτι κανει και firmware update.

Επισης το R207 εχει 1500MhA μπαταρια το αλλο δεν γνωριζω... που ειναι και αυτο βασικο.

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως....Α και κατι ακομα σιγουρα το R207 ΔΕΝ κανει firmware update.Οχι οτι εχει παρουσιασει καποιο προβλημα γιατι εχω το R207 και δουλευει μια χαρα.Της κοσμοτε νομιζω οτι κανει και firmware update.

Επισης το R207 εχει 1500MhA μπαταρια το αλλο δεν γνωριζω... που ειναι και αυτο βασικο.

 

αυτο που κανει αναβαθμιση ομολογω να πω οτι δεν το ηξερα!

οσο για την μπαταρια στο mf63 απο οτι ειδα εδω http://www.4gltemall.com/zte-mf63-21mbps-mobile-wifi-hotspot.html εχει μπαταρια 1700 , αρκετα καλη αλλα πολυ χονδρο σε συγκριση με το αλλο.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε αυτο μπορω να βαλω καρτα sim Cosmote?Ειναι το φθηνοτερο απο Ελλαδα?

http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Mobile-Wi-Fi-R207

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο μπορω να βαλω καρτα sim Cosmote?Ειναι το φθηνοτερο απο Ελλαδα?

http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Mobile-Wi-Fi-R207

Μπορείς , είναι ξεκλείδωτο .

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάρτα cosmote internet on the go.

Μέχρι τώρα την είχα στο tablet. Προέκυψε η ανάγκη όμως και για mobile internet για δουλειά στο laptop.

Πουλάει καμία εταιρία (cote/voda/wind) στικάκι 4G ??? Με ενδιαφέρει βασικά το upload οπότε το 4G είναι απαραίτητο.

Κοίταξα στο skroutz αλλά βρήκα μόνο κάτι wifi routers που παίρνουν sim και υποστηρίζουν 4G αλλά οι τιμές είναι στον θεό. Της τάξης των 120 ευρώ.:wacko:

Μιας και η χρήση θα γίνει αποκλειστικά σε laptop, οπότε και δεν μου χρειάζεται να πάρω ολόκληρο router, έχει κανείς να προτείνει κάποιο stick που να υποστηρίζει και 4G και να δουλεύει με cosmote?

Έστω και από amazon/ebay whatever.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάρτα cosmote internet on the go.

Μέχρι τώρα την είχα στο tablet. Προέκυψε η ανάγκη όμως και για mobile internet για δουλειά στο laptop.

Πουλάει καμία εταιρία (cote/voda/wind) στικάκι 4G ??? Με ενδιαφέρει βασικά το upload οπότε το 4G είναι απαραίτητο.

Κοίταξα στο skroutz αλλά βρήκα μόνο κάτι wifi routers που παίρνουν sim και υποστηρίζουν 4G αλλά οι τιμές είναι στον θεό. Της τάξης των 120 ευρώ.:wacko:

Μιας και η χρήση θα γίνει αποκλειστικά σε laptop, οπότε και δεν μου χρειάζεται να πάρω ολόκληρο router, έχει κανείς να προτείνει κάποιο stick που να υποστηρίζει και 4G και να δουλεύει με cosmote?

Έστω και από amazon/ebay whatever.

 

Εχει 4G στικακια και mifi pocket . Δες εδω για Vodafone και εδω στην Cosmote για αυτα που ψαχνεις.

Οι τιμες ειδα οτι εχει και με 59 ευρω σκικακι 4G νομιζω οτι και στα καταστηματα Γερμανος υπαρχουν αλλα δεν γνωριζω τιμη.Αν θυμαμαι καλα ενα 4G pocket Wifi εκανε γυρω στα 70-80 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα 3 που έχει η voda

1. http://www.vodafone.gr/portal/eShop/K5008z-USB-modem

2. http://www.vodafone.gr/portal/eShop/W5101-USB-modem

3. http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Mobile-Hotspot-R216

 

είναι ξεκλείδωτα; Μπορούν να χρησιμοποιηθούν με κάρτα της cosmote?

 

Το φθηνότερο 4G stick (usb, χωρίς wifi) της cote είναι ακριβότερο από το πιο ακριβό wifi spot 4G της voda.:X

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ξεκλειδωτα ειχα αγορασει και γω πριν 2 μηνες.Εχει webface της vodafone και προεγκατεστημενες ρυθμισεις για ιντερνετ με συμβολαιο και καρτοιντερνετ αλλα υπαρχει και custom επιλογη οπου βαζεις εσυ την δικη σου.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ξεκλειδωτα ειχα αγορασει και γω πριν 2 μηνες.Εχει webface της vodafone και προεγκατεστημενες ρυθμισεις για ιντερνετ με συμβολαιο και καρτοιντερνετ αλλα υπαρχει και custom επιλογη οπου βαζεις εσυ την δικη σου.

 

υπαρχει η δυνατοτητα να το κλειδωσεις σε μονο lte δικτυο; ή το εχει οπως στο κινητο διπλη λειτουργια; με ολα τα δικτυα ;.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ξεκλειδωτα ειχα αγορασει και γω πριν 2 μηνες.Εχει webface της vodafone και προεγκατεστημενες ρυθμισεις για ιντερνετ με συμβολαιο και καρτοιντερνετ αλλα υπαρχει και custom επιλογη οπου βαζεις εσυ την δικη σου.

Ευχαριστώ πολύ zerokill. Να 'σαι καλά.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...