Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις ευχές σου, αλλά περίμενε πρώτα να έρθει και μετά. Αυτή η Vodafone, με τα πόδια να το έστελνε, πιο γρήγορα θα έφτανε.

Είχα και μία πρότερη άσχημη εμπειρία με firmware updates στο Nokia N71, όπου είχα πλήρη αποτυχία (2 φορές στις 2 το κινητό πάγωσε και το έστειλα για service). Ευτυχώς στο diamond 2, άλλαζα rom μέσω της κάρτας μνήμης και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Αλλά βλέπω πολύ συχνά προβλήματα με τα updates.

Τι λες; Να το ενημερώσω κατευθείαν μόλις το πάρω και μετά να κάνω οτιδήποτε άλλο; Διάβασα ότι καταναλώνει πολύ μπαταρία η αναβάθμιση, ισχύει;

 

Καλορίζικο! Για να έχεις και μια διαφορετική άποψη, εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο στο θέμα της αναβάθμισης. Ναι μεν οι πιθανότητα το κινητό σου να γίνει τούβλο είναι μηδαμινή αλλά μόνο και μόνο η τρομάρα που θα πάρεις μέχρι να το επαναφέρεις αν κάτι πάει στραβά, δεν αξίζει τον κόπο. Ειδικά, αν όλο και όλο το όφελος είναι το γρηγορότερο κλείδωμα του GPS. Για το θέμα των (μη ενσωματωμένων) ελληνικών υποτίτλων που θα φαίνονται κορεάτικα, υπάρχει το NapiPlayer. Έχω κι εγώ παλαιότερη κακή εμπειρία από μία, χωρίς λόγο, αποτυχημένη αναβάθμιση ΝΟΚΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τις ευχές σου, αλλά περίμενε πρώτα να έρθει και μετά. Αυτή η Vodafone, με τα πόδια να το έστελνε, πιο γρήγορα θα έφτανε.

Είχα και μία πρότερη άσχημη εμπειρία με firmware updates στο Nokia N71, όπου είχα πλήρη αποτυχία (2 φορές στις 2 το κινητό πάγωσε και το έστειλα για service). Ευτυχώς στο diamond 2, άλλαζα rom μέσω της κάρτας μνήμης και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Αλλά βλέπω πολύ συχνά προβλήματα με τα updates.

Τι λες; Να το ενημερώσω κατευθείαν μόλις το πάρω και μετά να κάνω οτιδήποτε άλλο; Διάβασα ότι καταναλώνει πολύ μπαταρία η αναβάθμιση, ισχύει;

 

κάντην την αναβάθμιση άφοβα, αν γίνει οτιδήποτε και ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου λέει όλα θα πάνε καλά. Συνιστάται το κινητό να είναι καλά φορτισμένο πριν το update, αλλά από τη στιγμή που το έχεις συνδεδεμένο στο computer φορτιζει κιόλας.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

τι να κανουμε να την βαλουμε;;;

 

Νά'τα τα καλά τα νέα!! Δεν πρόλαβα καν να τελειώσω το προηγούμενο προειδοποιητικό μου μήνυμα :p

Σε άλλες χώρες που τη βάλανε τι λένε; Ελέγξετέ το πρώτα καλού-κακού :worry:.

Link to comment
Share on other sites

Αν την βάλει κάποιος, να μας πει αν φτιάχτηκε το Text Reflow στον Dolphin :p
http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

από ξένο φόρουμ:

 

οι αλλαγές:

 

Bada 1.0.2 brings the wifi-signal strength indicator, different tones for e-mail and text messages, FOTA function and new clock symbol on top.

Memory handling in Bada 1.02 has also been tweaked.

Before JH3 I couldn't open Asphalt5 without shutting down all the other applications. Now it starts even with the browser on background.

 

Για αυτούς που δυσκολεύονται στα Αγγλικά :p

 

Στην ουσία

1) Υπάρχει ένδειξη για το πόσο δυνατό είναι το σήμα του wi-fi

2) Διαφορετικούς ήχους ειδοποίησης για μήνυμα και email

3) Δυνατότητα FOTA, δηλαδή Firmware-Over-The-Air. Θα ελέγχεις από το κινητό αν υπάρχει αναβάθμιση, και θα την κάνεις από εκεί, μέσω wifi ή 3G.

4) Νέο σύμβολο ρολογιού πάνω πάνω.

5) Καλύτερη διαχείριση μνήμης.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε και το μενού που εμφανίζεται όταν συνδέεις το κινητό με τον υπολογιστή.

Τώρα πρώτη επιλογή είναι το samsung kies.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε και το μενού που εμφανίζεται όταν συνδέεις το κινητό με τον υπολογιστή.

Τώρα πρώτη επιλογή είναι το samsung kies.

 

text reflow στον browser δεν είδαμε ε; (δηλαδή όταν κάνεις zoom με 2 δάκτυλα, να προσαρμόζεται το κείμενο ώστε να χωράει στην οθόνη... )

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο kies οταν πάω να κάνω update firmware γράφει additional 12MB storage needed;

Λέει να διαγράψω άχρηστα system files, τα system files που βρίσκονται;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο kies οταν πάω να κάνω update firmware γράφει additional 12MB storage needed;

Λέει να διαγράψω άχρηστα system files, τα system files που βρίσκονται;

 

Πήγαινε: Τα Αρχεία μου - Τηλέφωνο και σβύσε από τις προεγκατεστημένες εικόνες και ήχους, από τα Άλλα κάνα άχρηστο αρχείο, κάνα βίντεο που έχει αποθηκευτεί στο τηλέφωνο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι σκατα εγινε! εκανα την αναβαθμιση και μπαινω στις ρυθμισεις και βλεπω οτι δεν υπαρχουν γραμματα αλλα μονο τα εικονιδια! μπιανω κανονικα εκει που θελω αλλα πρεπει να μαντευω και να θυμαμαι που ειναι το καθενα!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;; πλζζζζζζ δε θελω φουλ ρησετ(ναι κανω σαν μωρο) Edited by mitsosply
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε: Τα Αρχεία μου - Τηλέφωνο και σβύσε από τις προεγκατεστημένες εικόνες και ήχους, από τα Άλλα κάνα άχρηστο αρχείο, κάνα βίντεο που έχει αποθηκευτεί στο τηλέφωνο κτλ.

 

Το θέμα είναι ότι έσβησα μερικά και πάλι το ίδιο μου έγραφε. Έχω γύρω στα 300MB free δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλο το update. Μήπως παίζει κάτι άλλο;

 

Θα δοκιμάσω και αργότερα

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι σκατα εγινε! εκανα την αναβαθμιση και μπαινω στις ρυθμισεις και βλεπω οτι δεν υπαρχουν γραμματα αλλα μονο τα εικονιδια! μπιανω κανονικα εκει που θελω αλλα πρεπει να μαντευω και να θυμαμαι που ειναι το καθενα!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;; πλζζζζζζ δε θελω φουλ ρησετ(ναι κανω σαν μωρο)

 

πολύ περίεργο αυτό...βασικά για αρχή κάνε μια επανεκίνηση στο κινητό...και βλέπουμε..

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι σκατα εγινε! εκανα την αναβαθμιση και μπαινω στις ρυθμισεις και βλεπω οτι δεν υπαρχουν γραμματα αλλα μονο τα εικονιδια! μπιανω κανονικα εκει που θελω αλλα πρεπει να μαντευω και να θυμαμαι που ειναι το καθενα!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;; πλζζζζζζ δε θελω φουλ ρησετ(ναι κανω σαν μωρο)

 

Κλείστο, ξανάνοιξτο, βάλτο ξανά στο kies μπας και υπάρχει και κάτι άλλο που δεν έγινε. Ψυχραιμία πάνω απ'ολα. Είσαι ο 1ος που έκανε την αναβάθμιση από δω όπως φαίνεται, ό,τι κι αν σου πούμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα FORUM του εξωτερικού λένε ότι αναβαθμιζεται το κινητό με την έκδοση BADA 1.0.2. Αρα μάλλον έχει σημαντικές αλλαγές για να αλλάζει όνομα στην έκδοση.

 

Βέβαια εγω θα περιμένω μια δυο μέρες και μετά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα FORUM του εξωτερικού λένε ότι αναβαθμιζεται το κινητό με την έκδοση BADA 1.0.2. Αρα μάλλον έχει σημαντικές αλλαγές για να αλλάζει όνομα στην έκδοση.

 

Βέβαια εγω θα περιμένω μια δυο μέρες και μετά βλέπουμε.

 

Σημαντικές αλλαγές όπως full flash υποστήριξη και text reflow και πολλά άλλα;

Πάντως αυτή την αναβάθμιση θα την δούμε μέσο ota δηλαδή μέσο κινητού,δεν θα χρειαζόμαστε απαρίτητα υπολογιστή για να την κάνουμε...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτή την αναβάθμιση θα την δούμε μέσο ota δηλαδή μέσο κινητού,δεν θα χρειαζόμαστε απαρίτητα υπολογιστή για να την κάνουμε...

 

Επιτέλους!! Μπας και δούμε άσπρη μέρα και εμείς οι linuxαδες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα FORUM του εξωτερικού λένε ότι αναβαθμιζεται το κινητό με την έκδοση BADA 1.0.2. Αρα μάλλον έχει σημαντικές αλλαγές για να αλλάζει όνομα στην έκδοση.

 

Βέβαια εγω θα περιμένω μια δυο μέρες και μετά βλέπουμε.

 

Σημαντικές αλλαγές όπως full flash υποστήριξη και text reflow και πολλά άλλα;

Πάντως αυτή την αναβάθμιση θα την δούμε μέσο ota δηλαδή μέσο κινητού,δεν θα χρειαζόμαστε απαρίτητα υπολογιστή για να την κάνουμε...

 

Αλήθεια, δεν διαβάζει κανείς το φόρουμ.... ;

 

ανάφερα τις αλλαγές λίγα ποστ πιο πάνω :wacko:

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΜΟΛΙΣ ΠΟΥΛΗΣΑ ΤΟ LG ΚΜ 900 ΑRΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ.

ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΚΙΝΗΤΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ sony ericsson vivaz Η Samsung GT-S8500 Wave ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ?

ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

4 φορές προσπάθησα να κάνω την αναβάθμιση αλλά συνεχώς μου βγάζει το σφάλμα: "msc.thunder.firmware update has stopped working"...:mad: Έχω Windows 7 Ultimate x64

 

Τώρα δοκιμάζω να κάνω την αναβάθμιση σε άλλο pc με Windows XP Pro SP3 και βλέπουμε...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

panoskm900 άνοιξε καλύτερα αντίστοιχο Post στους διαξιφισμούς.

Εδω μέσα τι περιμένεις να σε πούμε; :p

Φυσικά WAVE. Για ποιο αμερόληπτη όμως απάντηση κάνε αυτό που σε είπα.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΜΟΛΙΣ ΠΟΥΛΗΣΑ ΤΟ LG ΚΜ 900 ΑRΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ.

ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΚΙΝΗΤΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ sony ericsson vivaz Η Samsung GT-S8500 Wave ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ?

ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Το vivaz βγαζει απλα καλυτερες φωτο... Κατα τα αλλα το wave ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με το vivaz. Μην το σκεφτεσαι καν... Σε ολα τα αλλα ειναι καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι σκατα εγινε! εκανα την αναβαθμιση και μπαινω στις ρυθμισεις και βλεπω οτι δεν υπαρχουν γραμματα αλλα μονο τα εικονιδια! μπιανω κανονικα εκει που θελω αλλα πρεπει να μαντευω και να θυμαμαι που ειναι το καθενα!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;; πλζζζζζζ δε θελω φουλ ρησετ(ναι κανω σαν μωρο)

Εμενα δε λυθηκε με την επανεκινηση... Τι κανουμε τωρα????

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΜΟΛΙΣ ΠΟΥΛΗΣΑ ΤΟ LG ΚΜ 900 ΑRΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ.

ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΚΙΝΗΤΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ sony ericsson vivaz Η Samsung GT-S8500 Wave ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ?

ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Φιλε μου εγω ειχα το arena και αποφασισα να παρω το vivaz κυριως για την καμερα. Απογοητευτηκα παρα πολυ απο την οθονη αφης που για μενα ηταν κατα πολυ χειροτερη και απο το arena. Οποτε το γυρησα πισω και πηρα το wave και ειμαι κατενθουσιασμενος απ ολες τις αποψεις. Μεταξυ vivaz και wave εγω βαζω +++ στο wave.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...