Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια. εδω και δυο μερες εχω και εγω το wave.ειναι το καλυτερο κινητο που ειχα μεχρι τωρα.Θελω μια βοηθεια σχετικα με το wifi.δινω το κλειδη και μου βγαζει αποτυχια ελεγχου ταυτοτητας.θελει αλλες ρυθμισεις?

 

 

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει το secure networking στο ρούτερ σου? Αν ναι, πρέπει να πας να βάλεις με το χέρι την MAC address του κινητού μέσα στις επιτρεπόμενες. Για κάποιο λόγο δεν την περνάει αυτόματα ή δεν την στέλνει το κινητό. Είχα ανάλογο πρόβλημα, και θα έπρεπε να απενεργοποιήσω το feature (απενεργοποιώντας τον έλεγχο mac address) αλλιώς έτρωγα πόρτα. Μέχρι που πέρασα με το χέρι την αντρέσσα και τελείωσε το θέμα.

 

Να υποθεσω οτι για το νεο λειτουργικο, θα βγει update στο wave ?

 

Έχει ήδη βγει το 1.0.2 Πάντως ούτε εγώ έχω δει κάποιο θέμα με την καινούργια έκδοση. Και είναι και ταχύτατη!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ετσι ελπίζουμε αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο μιας και η Samsung δεν δίνει τέτοιες πληροφορίες απ ότι φαίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Εχει ξαναυπωθει πολλες φορες στο θεμα.Η Samsung κανει την πρωτη της προσπαθεια σε λογισμικο για κινητα και ειναι καπως αποδιοργανωμενη, βγαζει αναβαθμισεις που στους μισους δουλευουν στους αλλους οχι, αλλωστε δεν μπορεις απο την αρχη να ξερεις τι προβληματα θα βγαλει στον καθενα, λογικο ειναι , για αυτο δεν δινει χρονοδιαγραμματα , προφανως για να ειναι οσο το δυνατον πιο καλυμμενη , ως προς τις αναβαθμισεις της. Θεωρρω πως το bada μετα απο κανα 6μηνο θα αρχισει να δειχνει αυτο που πραγματικα ειναι. H Samsung υπολογιζει σε αυτο , και αν ειχε σκοπο να το παρατησει δεν θα το εβγαζε καν. Πρεπει να του δωσει σημασια , και απο οτι φαινεται το κανει οσο περισσοτερο μπορει.Οταν θα αποκτησουν εμπειρια πανω στο θεμα , θεωρω οτι θα εχουμε να κανουμε με αξιο αντιπαλο του android.Μιας και για μενα το symbian ειναι dead.
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ πουθενά! Άλλωστε το ξέραμε όταν το αγοράζαμε ότι θα είμασταν και ολίγον από πειραματόζωα. Είναι αποδεκτό. Και μάλιστα όπως είπα και σε άλλο ποστ μου, για μένα τουλάχιστον είναι πολύ ευχάριστη έκπληξη το πόσα λίγα προβλήματα υπάρχουν με το bada. Και λίγα και δευτερεύουσας συμασίας. Ένα μπράβο από μένα στη Samsung και να συνεχήσει αυτή τη σοβαρή προσπάθεια.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ενα μπραβο? μονο? εισαι αισχρος φιλε μου :P Αυτο που εχει καταφερει στο bada απο οταν κυκλοφορισε ηταν ενα αρτιο λογισμικο που δουλευε σχεδον αψογα.Απλα με τις αναβαθμισεις...αχ :P

 

Εμενα προσωπικα αυτο το "πειραματοζωο" δεν με πολυπειραζει. Ηδη το προηγουμενο κινητο μου δεν ηταν καν smartphone , οποτε αυτα που μου δινει τωρα το wave και στην τιμη που μου τα δινει , με αφηνουν απολυτα ικανοποιημενο .Η μπαταρια παλι δεν νομιζω να ειναι ικανοποιημενη απο μενα.Δεν εχει περασει μερα χωρις να το φορτισω.το caligo εγραψε 14 ωρες παιχνιδιου.Ενω ξεσκιζω το κινητο ολημερης :P

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η τεχνολογία στις μπαταρίες έχει μείνει πίσω, όποιο smartphone και να αγοράσεις με αυτά τα χαρακτηριστικά δεν θα δεις μεγάλη διάρκεια.

Εγώ την έχω βγάλει την μπαταρία σαν μέτρο σύγκρισης στα smartphones εφόσον θέλουν καθημερινή φόρτιση πλέον.

 

Ίσως βέβαια με τις καινούριες τεχνολογίες επεξεργαστών και οθόνων όπως οι amoled δούμε καλύτερη αυτονομία και ας μην πάει μπρωστά η τεχνολογία στις μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μπραβο? μονο? εισαι αισχρος φιλε μου :P Αυτο που εχει καταφερει στο bada απο οταν κυκλοφορισε ηταν ενα αρτιο λογισμικο που δουλευε σχεδον αψογα.Απλα με τις αναβαθμισεις...αχ :P

 

Εμενα προσωπικα αυτο το "πειραματοζωο" δεν με πολυπειραζει. Ηδη το προηγουμενο κινητο μου δεν ηταν καν smartphone , οποτε αυτα που μου δινει τωρα το wave και στην τιμη που μου τα δινει , με αφηνουν απολυτα ικανοποιημενο .Η μπαταρια παλι δεν νομιζω να ειναι ικανοποιημενη απο μενα.Δεν εχει περασει μερα χωρις να το φορτισω.το caligo εγραψε 14 ωρες παιχνιδιου.Ενω ξεσκιζω το κινητο ολημερης :P

 

 

Για ρώτα μας και μας, τι τραβήξαμε με τα πρώτα symbian!! Η μπαταρία περισσότερη ώρα ήταν έξω, παρά πάνω στο κινητό. :p

 

Δυστυχώς η τεχνολογία στις μπαταρίες έχει μείνει πίσω, όποιο smartphone και να αγοράσεις με αυτά τα χαρακτηριστικά δεν θα δεις μεγάλη διάρκεια.

Εγώ την έχω βγάλει την μπαταρία σαν μέτρο σύγκρισης στα smartphones εφόσον θέλουν καθημερινή φόρτιση πλέον.

 

Ίσως βέβαια με τις καινούριες τεχνολογίες επεξεργαστών και οθόνων όπως οι amoled δούμε καλύτερη αυτονομία και ας μην πάει μπρωστά η τεχνολογία στις μπαταρίες.

 

 

Ναι όντως. Κάτι καινούργιο στις μπαταρίες έχουμε να ακούσουμε εδώ και πολλά χρόνια. Απλά επικράτησαν παντού οι λιθίου μιας και έπεσε η τιμή τους. Αλλιώς τπτ ξεραϊλα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Rom/Firmware updates, απο που κατεβαζουμε ;

 

http://www.samsung-firmwares.com/

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πιθανη αναβαθμιση απο εκει ... υπαρχει υποστηριξη ελληνικης γλωσσας;

Πολυ πιθανο να το αγορασω μεσα στη βδομαδα και θελω να ειμαι προετοιμασμενος.

Σε αυτο το site, υπαρχει καποια νεωτερη εκδοση rom απο αυτη που θα αγορασω;

Link to comment
Share on other sites

Το κυμα μου αρεσει περισσοτερο,αλλα με ενδιαφερει να εχει ενα λειτουργικο που να μην κρασαρει,να εχει εφαρμογες(οχι οπως τα symbian sony ericsson,ουτε απειρες,αλλα να χει καμια 500αρια),να αναβαθμιζεται κ γενικα να παιζει ταινιες ανευ μετατροπης απο νετ.

Ποιο απο τ απαραπανω πληρει το κυμα?

ΥΓ.Χαρτες ακομη να βγουν στα διαφορα μαγαζακια για το bada?

 

Ήδη έχουν βγει πάνω από 800 εφαρμογές για bada αλλά οι περισσότερες είναι εντελώς άχρηστες :Ρ. Επίσης στην Ελλάδα δεν μπορούμε να αγοράσουμε εφαρμογές προς το παρόν, μπορούμε να βάλουμε μόνο τις δωρεάν. Αυτό βέβαια θα αλλάξει στο μέλλον αλλά δεν ξέρω πότε. Το καλό είναι ότι υπάρχουν αρκετά καλές εφαρμογές και κυρίως παιχνίδια που είναι δωρεάν(πχ δες στο youtube τα παιχνίδια να τρέχουν στο wave που γράφω σε αυτό το post μου).

 

Μαγαζάκια δεν υπάρχουν για το bada. Απ' όσο ξέρω δεν μπορείς να βάλεις πειρατικές εφαρμογές(προς το παρόν). Το κινητό μέσα έχει το route66 δωρεάν για 30 ημέρες και μετά μπορείς να το αγοράσεις με 30-50€(ευτυχώς δεν υπάρχει το πρόβλημα που έγραψα πιο πάνω με τις επί πληρωμή εφαρμογές, γιατί αγοράζεις την άδεια κατευθείαν από το site του route66). Υπάρχει το googlemaps που είναι δωρεάν αλλά χρειάζεται internet για να δουλέψει.

 

Το ndrive, ένα άλλο gps πρόγραμμα, έχει βγει ήδη για πολλές χώρες αλλά δεν έχει βγει ακόμα για Ελλάδα(και πως να βγει, αφού όπως έγραψα δεν θα μπορούμε να το αγοράσουμε). Σύντομα θα βγάλει και η sygic gps πρόγραμμα.

 

Πιθανη αναβαθμιση απο εκει ... υπαρχει υποστηριξη ελληνικης γλωσσας;

Πολυ πιθανο να το αγορασω μεσα στη βδομαδα και θελω να ειμαι προετοιμασμενος.

Σε αυτο το site, υπαρχει καποια νεωτερη εκδοση rom απο αυτη που θα αγορασω;

 

Μην χρησιμοποιείς το site που έδωσε ο φίλος για firmware update. Αυτό είναι για να βάζεις firmwares χειροκίνητα. Εάν δεν έχει πρόβλημα το κινητό σου και εάν δεν θέλεις να πειραματιστείς, τότε μπορείς να κάνεις firmware update με τον κανονικό τρόπο, δηλαδή βάζοντας το kies στο pc σου και μετά συνδέοντας το κινητό στο pc. Σίγουρα το κινητό που θα αγοράσεις δεν θα έχει το πιο τελευταίο firmware. Επίσης κάνοντας firmware update μέσω του kies, δεν χάνεις τίποτα και δεν χρειάζεται καν να πάρεις backup, κλπ. Το kies θα περάσει το νέο firmware και θα αφήσει άθικτα όλα τα άλλα(ρυθμίσεις, επαφές, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Το kies δηλαδη, είναι default program της samsung και ερχεται ενσωματωμενο με το κινητο;

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Το kies δηλαδη, είναι default program της samsung και ερχεται ενσωματωμενο με το κινητο;

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τις απαντησεις σας

 

Kies είναι το πρόγραμμα για να διαχειρίζεται το κινητό από τον υπολογιστή. Δεν έρχεται μαζί με το κινητό, αλλά το κατεβάζεις από τη σελίδα της samsung :)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

 

Sorry νόμιζα ότι ήθελες να το φλασάρεις. Κάνε τα update μέσω Kies.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς σας Q card? Έχω εγκαταστήσει τις ρυθμίσεις για το internet και MMS αλλά δεν μπορώ να στείλω MMS. Μπαίνω στο προφίλ MMS αλλά δεν εμφανίζονται οι ρυθμίσεις τις Q. Στο προφίλ internet εμφανίζονται κανόνικα, τις επιλέγω και είναι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που είχε πρόβλημα με τους ελληνικούς χαρακτήρες στον opera mini στις ρυθμίσεις πρέπει να βάλετε το font size στο medium.

 

Ελπίζω να φτιαχτεί σε επόμενες εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsDetail.as?productId=G00000079083&listYN=Y

 

δεν ξέρω αν το έχετε δει, είναι δωρεάν εφαρμογή από το ολλανδικό store που κάνει το φλας του κινητού να λειτουργεί σαν φακός, κατεβάστε το μέσω kies

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πηρα κ εγω το Wave απο Vodafone με προγραμμα και θα το εχω στα χερια μου αυριο. Ομως θελω να βάλω Cosmote καρτα. Θα εχω καποιο προβλημα ?
Link to comment
Share on other sites

κανένα πρόβλημα φίλε δεν θα έχεις, ότι κάρτα θές βάζεις...το κινητό μη στραβομουτσουνιάσει μόνο που θα δει κοσμοτέ πάνω....
Link to comment
Share on other sites

AAA Παιχνίδια

 

1. Real Football 2010 - Πολύ καλό ποδοσφαιράκι

2. Caligo Chaser - Ενδιαφέρον rpg, πολύ καλά γραφικά αλλά ο χειρισμός θα μπορούσε να ήταν λίγο καλύτερος

3. Need For Speed Shift - Πολύ καλό ραλάκι με καλό χειρισμό

4. Το "νέο" asphalt 5. Βγάλε αυτό που ήδη έχει μέσα το κινητό και κατέβασε το νέο από το app shop - Πολύ καλά γραφικά και πίστες αλλά ο χειρισμός είναι λιγάκι μέτριος(γίνεται καλύτερος αργότερα με upgrades)

5. DarkShrine Lite - Demo rpg/dungeon crawler

6. Bruce Lee Dragon Warrior - Πολύ καλό 3d beat em up

7. Kroll - Ενδιαφέρον action παιχνίδι, μοιάζει με το God of War

8. NomZero - Platform παιχνίδι

 

ΒΒΒ Παιχνίδια

1. ARdefender - Augmented Reality arcade, όπου πυροβολάτε πράγματα και σημαδεύετε μέσω της κάμερας(είτε εκτυπώστε αυτό που θέλει, είτε ζωγραφίστε το πάνω σε κάποιο χαρτί τις τελίτσες).

2. MiniSports - Παίξτε πολλά απλά αθλήματα μέσω του κινητού σας

3. Flower Madness Free - Demo touch παιχνιδιού

4. Countries Quiz - Παιχνίδι όπου προσπαθείς να βρεις ποια χώρα αντιστοιχεί σε ποια πρωτεύουσα/σημαία.

 

CCC Παιχνίδια :Ρ

1. FlagsGame - Αντιστοιχείς χώρες με σημαίες

2. Flick Master - Πετάξτε το κουτάκι στο καλαθάκι με 1 flick του δακτύλου σας

3. Βasketball - Προσπαθείς να βάλεις καλάθι σε μπασκέτα

4. Exciting Freekick - Προσπαθείς να βάλεις γκολ σε τέρμα

5. Hit My Boss - Βάλτε τη φωτογραφία κάποιου και πλακώστε τον στο ξύλο

6. Speed touch Free - Demo touch παιχνιδιού

7. Ski Jumping - Aπλό παιχνιδάκι όπου κάνετε άλματα σκι

 

 

Ολα αυτα ειναι δωρεαν?

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα ειναι δωρεαν?

 

Ναι εκτος απο το Real Football και το Mini Sports που ηταν δωρεαν για περιορισμενο αριθμο downloads.

Link to comment
Share on other sites

http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsDetail.as?productId=G00000079083&listYN=Y

 

δεν ξέρω αν το έχετε δει, είναι δωρεάν εφαρμογή από το ολλανδικό store που κάνει το φλας του κινητού να λειτουργεί σαν φακός, κατεβάστε το μέσω kies

 

Α γεια σου...τόσο καιρό την ψάχνω αυτή την εφαρμογή...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsDetail.as?productId=G00000079083&listYN=Y

 

δεν ξέρω αν το έχετε δει, είναι δωρεάν εφαρμογή από το ολλανδικό store που κάνει το φλας του κινητού να λειτουργεί σαν φακός, κατεβάστε το μέσω kies

 

Ωραιος, θα το δοκιμασω αυριο!

Εδω ενα link με foto απο paid παιχνιδια για το wave, ειδικα το NOVA θα το τσιμπησω!

http://hi.baidu.com/victorwill/blog/item/7e724cdb6826661e6227985f.html

 

Ελεος δηλαδη, ποτε θα μας ανοιξουν το store στην Ελλαδα; Να θες να δωσεις λεφτα και να μην σ'αφηνουν :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που το φόρτισα κ 10 ώρες....,κάθε βράδυ θέλει φόρτιση ,η μπαταρία πέφτει στη μια μπάρα
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανει κανενας βιντεοκληση?γτ εγω οποτε εχω προσπαθησει μου γραφει οτι δν ειναι δυνατη η βιντεο κληση!!

χρειαζεται καμμια ρυθμιση να πειραξω?

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...