Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικα θες να πεις οτι υπαρχουν ενα σωρο καλυτερα μοντελα απο το wave, γι αυτο και δεν ξερεις ποιο να διαλεξεις :p

Εδω και 2 χρονια το εχω δωσει στην γυναικα μου και κοιταω να βρω σε καμια αγγελια το s2 να της το αντικαταστησω.

Δεν λεω για τις εφαρμογες που ουτε ενα skype δεν υπαρχει, αλλα και η φωτογραφικη του ειναι πλεον πολυ πισω απο τον ανταγωνισμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χεχε, ίσως, ναι..

απλά ήταν ένα αρκετά ολοκληρωμένο τηλέφωνο (καλή κατασκευή, κάμερα, ηχείο, μέγεθος) τότε και άξιζε τα χρήματα που έδινες

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ναι.

Τωρα με τιποτα.

Το ειχα κρατησει 1 χρονο και μετα πηρα το s2, s3 και τωρα s4

Οταν το πιανω στα χερια μου πλεον μου κανει για εντελως dumbphone

Δοκιμασα να στριμαρω κατι φωτο με dlna και μου εβγαλε την πιστη.

Κολλουσε συνεχεια και οταν εκανα back με ξαναεβγαζε στην αρχη και οχι στο folder που ηδη ημουν

Ασε πολυ ταλαιπωρια. Τοτε ηταν που αποφασισα να της παρω το s2 να βρει την υγεια της

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ναι.

Τωρα με τιποτα.

Το ειχα κρατησει 1 χρονο και μετα πηρα το s2, s3 και τωρα s4

Οταν το πιανω στα χερια μου πλεον μου κανει για εντελως dumbphone

Δοκιμασα να στριμαρω κατι φωτο με dlna και μου εβγαλε την πιστη.

Κολλουσε συνεχεια και οταν εκανα back με ξαναεβγαζε στην αρχη και οχι στο folder που ηδη ημουν

Ασε πολυ ταλαιπωρια. Τοτε ηταν που αποφασισα να της παρω το s2 να βρει την υγεια της

 

Πολλοί λίγοι μπορούν να διαθέσουν 300€ Wave + (450€ Galaxy x 3 έτη) = 1650€ σε τρία χρόνια, απλά για κινητό τηλέφωνο. Ακόμα και αν μεταπωλούσε κάποιος όλα αυτά τα τηλέφωνα που αναφέρθηκαν, η αγορά-μεταπώληση όλων των iPhone από το 2010 θα του κόστιζε συνολικά πολύ λιγότερο.

 

Για να απαντήσω στον Lynx, εγώ αν έπαιρνα τηλέφωνο αυτή τη στιγμή θα ήταν το LG Optimus G (322€). Η αίσθηση του μετάλλου στο χέρι μας είναι ευκολότερο να αντικατασταθεί με το κρύσταλλινο G παρά με άλλα πλαστικά Android και κοστίζει όσο το S8500 πριν 3 χρόνια.

 

Σοφότερο θα ήταν να περιμένεις μέχρι τα Χριστούγεννα όμως, όπου θα έχουν βγει το iPhone 5s, LG G2, Note 3 κτλ, πιέζοντας ασφυκτικά τις τιμές των τωρινών μοντέλων προς τα κάτω.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η αναφορα μου στο s2 s3 s4, εγινε για να δειξω οτι μπαινοντας στον κοσμο του android, δεν εφευγα με τιποτα

Ακομα και το s2 να κρατουσα μεχρι τωρα, μια χαρα ικανοποιημενος θα ημουν.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λίγοι μπορούν να διαθέσουν 300€ Wave + (450€ Galaxy x 3 έτη) = 1650€ σε τρία χρόνια, απλά για κινητό τηλέφωνο. Ακόμα και αν μεταπωλούσε κάποιος όλα αυτά τα τηλέφωνα που αναφέρθηκαν, η αγορά-μεταπώληση όλων των iPhone από το 2010 θα του κόστιζε συνολικά πολύ λιγότερο.

 

Για να απαντήσω στον Lynx, εγώ αν έπαιρνα τηλέφωνο αυτή τη στιγμή θα ήταν το LG Optimus G (322€). Η αίσθηση του μετάλλου στο χέρι μας είναι ευκολότερο να αντικατασταθεί με το κρύσταλλινο G παρά με άλλα πλαστικά Android και κοστίζει όσο το S8500 πριν 3 χρόνια.

 

Σοφότερο θα ήταν να περιμένεις μέχρι τα Χριστούγεννα όμως, όπου θα έχουν βγει το iPhone 5s, LG G2, Note 3 κτλ, πιέζοντας ασφυκτικά τις τιμές των τωρινών μοντέλων προς τα κάτω.

 

έχεις δίκιο, απλά μου φαίνεται λίγο μεγάλο για κινητό! (ιδίως σε σύγκριση με το wave!)

ναι, τα Χριστούγεννα θα είναι καλή περίοδος για αγορά προηγούμενων μοντέλων, μάλλον αυτό θα κάνω :)

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, απλά μου φαίνεται λίγο μεγάλο για κινητό! (ιδίως σε σύγκριση με το wave!)

ναι, τα Χριστούγεννα θα είναι καλή περίοδος για αγορά προηγούμενων μοντέλων, μάλλον αυτό θα κάνω :)

 

και εγώ έτσι πίστευα ότι ήταν πολύ μεγάλo το S3 που πήρα αλλά τώρα αν πιάσω κάτι μικρότερο μου φαίνεται σαν ψεύτικο, άσε που βλέπεις με μεγεθυντικό φακό στα 3,3 - 3,5".

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να πουλήσω (με βαριά καρδιά) το Samsung S8500...:cry:

 

Τι τιμή να υπολογίζω να πιάσω,μιας και δεν βλέπω να πουλιούνται πια ούτε καν μεταχειρισμένα.....

Κανένα 80 ευρώ το σπρώχνω η δύσκολα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Εγώ το έχω ακόμα και το έχω σαν 1ο τηλέφωνο,(φτώχεια καταραμένη) δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα και το έχω αγραντζούνιστο ,αλλά οφείλω να πω πως το έχω σε θήκη. Έχω το wave 1 και δεν τού έχω περάσει καμία αναβάθμιση. Είναι εντελώς "μαμά" που λένε.........Έχω κατεβάσει και τον OPERA και μπαίνω στο ίντερνετ χωρίς κανένα κώλυμα. Για κάποιον που δεν ζητάει και πολλά πολλά από ένα smartphone νομίζω ότι είναι μια καλή επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Εγώ το έχω ακόμα και το έχω σαν 1ο τηλέφωνο,(φτώχεια καταραμένη) δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα και το έχω αγραντζούνιστο ,αλλά οφείλω να πω πως το έχω σε θήκη. Έχω το wave 1 και δεν τού έχω περάσει καμία αναβάθμιση. Είναι εντελώς "μαμά" που λένε.........Έχω κατεβάσει και τον OPERA και μπαίνω στο ίντερνετ χωρίς κανένα κώλυμα. Για κάποιον που δεν ζητάει και πολλά πολλά από ένα smartphone νομίζω ότι είναι μια καλή επιλογή.
Εννοείτε πως δεν θα με χάλαγε αν είχε καμιά 5άρα οθόνη......

 

Εννοείτε πως δεν θα με χάλαγε αν είχε καμιά 5άρα οθόνη......

 

Και κανά free GPS επίσεις............Θα το κράταγα καμιά 5ετία ακόμα.

(άσχετο αλλά έκανα και το 10000 σχόλιο για το κινητό μας)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι... τι κρίμα ρε παιδιά το κινητό αυτό. To bada 1.0 δούλευε σούπερ.. μετά σταμάτησε η google να το υποστηρίζει στους χάρτες της και πήγαμε στο bada 2.0 και άρχισαν τα lags και γενικά "έχασε" πολύ το Wave.

 

το έχει κανείς ακόμη; εγώ μετράω 3 χρόνια+ και δεν ξέρω με ποιο να το αντικαταστήσω..

 

Nexus 4 :D

Το wave-άκι το είχα μέχρι πριν ενάμιση μήνα για βασικό κινητό...

Το wave το είχα πάρει πριν 3 και κάτι χρόνια με την προοπτική πως θα γίνει android port κάτι που τελικά ποτέ δεν έγινε...

Την πάλεψα 3 χρόνια με το bada...δεν ήταν άσχημο λειτουργικό,μια χαρά πήγαινε το κινητό,χωρίς κολλήματα και χαζά σκαλώματα στις official εκδόσεις (στις unofficial τα είχε τα θεματάκια του,ναι το σκάλιζα αρκετά,άτιμοι xda! :O )

Το ζήτημα όμως είναι οτί λόγο λειτουργικού το χρησιμοποιούσα σαν απλό τηλέφωνο,όχι σα smartphone...καλογραμμένες εφαρμογές (κυρίως παιχνίδια) μετρημένες στα δάχτυλα των χεριών...

Για κλήσεις,μουσικούλα,φωτογραφίες-βιντεάκια,ελαφρύ σερφάρισμα ήταν μια χαρά όμως μέχρι εκεί...

Η καλή ποιότητα κατασκευής,η super amoled οθόνη,η καλή αυτονομία με άφησαν απόλυτα ευχαριστημένο,το λειτουργικό όμως το περιόριζε το κινητό!

 

Το αντικατέστησα με nexus 4 και πλέον κάνω τα πάντα από εκεί,δεν χρειάζεται να κάτσω στον υπολογιστή!

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το wave,ήταν το πιο γερό και το πιο τίμιο κινητό που πέρασε από τα χέρια μου.Δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα και με έκανε να το αγαπήσω η αυτονομία,υπ όψιν ,δεν την έχω βρει σε κανένα άλλο,η απίθανη οθόνη του και προπάντων η ποιότητα κατασκευής.Ήταν πολύ προχωρημένο για την εποχή που κυκλοφόρησε.Λόγω λειτουργικού το απέσυρα κι εγώ,αλλά το κρατώ για να το δείχνω κάποια στιγμή στους νεότερους για να βλέπουν τι σημαίνει ποιότητα κατασκευής.Όλα τα σημερινά έχουν τα πάντα,όπως γράφει κι ο φίλος πιο πάνω, αλλά πολύ ανακυκλωμένο πλαστικό.Αυτά για το αγαπημένο μας wave...
Link to comment
Share on other sites

ακριβως ιδια ιστορια και γω...κανω σχεδον τα παντα στο nexus...παρολαυτα το wave ηταν απιστευτα φιλοτιμο κινητο, οχι smartphone...3 χρονια μαζι του δε καταλαβε τιποτα...τελικα το πουλησα σε φιλο 50 ευρω...μια χαρα τιμη και για τους δυο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει κυκλοφορήσει έκδοση Android 4.3 για το Samsung Wave.

 

Την έχω δοκιμάσει και δουλεύουν κλήσεις, μικρόφωνο, bluetooth, WiFi. Είναι πολύ γρήγορο για τις βασικές λειτουργίες αλλά όταν βάζεις κάποια μεγάλη εφαρμογή αργεί να την φορτώσει.

 

Παρουσιάζει μερικά προβλήματα καθώς ακόμα είναι υπό ανάπτυξη. πχ έχω χάσει μερικές κλήσεις.

 

Δεν δουλεύει ακόμα το GPS νομίζω και το TVout.

 

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ... η διαδικασία δεν είναι ιδιαίτερα εύκολη.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2092353

 

Προγραμματιστές Tigrouzen, Rebellos, Volk204

Edited by bmois
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μια ερωτηση για οσους εχουνε το κινητο

το εχει μια φιλη μου πριν 1 μηνα οταν ητανε στο fb δεν μπορουσες να διαγραψεις συνομιλιες

σημερα ειχε επιλογες για διαγραφη μηνυματων συνομιλιων κτλ

ανεκαθεν γινοτανε ή εγινε καμια ρυθμιση και γινεται αυτο? (και οταν λεμε ρυθμιση εννουμε να κανεις κατι εσυ ή να εγινε απο μονο του ασπουμε )

ευχαριστω και περιμενω νεα σας

:)

Edited by rigasnic1982
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μια ερωτηση για οσους εχουνε το κινητο

το εχει μια φιλη μου πριν 1 μηνα οταν ητανε στο fb δεν μπορουσες να διαγραψεις συνομιλιες

σημερα ειχε επιλογες για διαγραφη μηνυματων συνομιλιων κτλ

ανεκαθεν γινοτανε ή εγινε καμια ρυθμιση και γινεται αυτο? (και οταν λεμε ρυθμιση εννουμε να κανεις κατι εσυ ή να εγινε απο μονο του ασπουμε )

ευχαριστω και περιμενω νεα σας

:)

 

Στο facebook μπορείς να μπεις μέσω της εφαρμογής (χειρότερη επιλογή), μέσω του browser (λίγο καλύτερη) ή μέσω της java εφαρμογής (μακράν η καλύτερη επιλογή). Απότι θυμάμαι μόνο μέσω browser δεν έσβηναν οι συνομιλίες.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
τι γινόταν κάποτε εδώ, ενότητα υπό εξαφάνιση, πως κατάντησε έτσι το κινητό μας
Link to comment
Share on other sites

τι γινόταν κάποτε εδώ, ενότητα υπό εξαφάνιση, πως κατάντησε έτσι το κινητό μας

 

Περιμένουμε τα Χριστούγεννα να κλείσει τριετία και να πάρουμε το Nexus 5!

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε τα Χριστούγεννα να κλείσει τριετία και να πάρουμε το Nexus 5!

 

Σίγουρα όλοι θα καταλήξουμε κάπου αλλού, αν και φαντάζομαι οι περισσότεροι το χουν κάνει ήδη, εγώ θα λεγα το S4 mini θα είναι ένα καλό χριστουγεννιάτικο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όλοι θα καταλήξουμε κάπου αλλού, αν και φαντάζομαι οι περισσότεροι το χουν κάνει ήδη, εγώ θα λεγα το S4 mini θα είναι ένα καλό χριστουγεννιάτικο δώρο

 

Το sansung galaxy grand ζαχαρώνω, κυρίως λόγω των 2 καρτών,......σαν επιλογή πως το βρίσκεται ???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του εβαλα android 4.3 και το έδωσα στο μικρο μου γιο να το χρησιμοποιει σαν παιχνιδομηχανή.

 

δουλευει καλα?

Samsung Galaxy S23

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του εβαλα android 4.3 και το έδωσα στο μικρο μου γιο να το χρησιμοποιει σαν παιχνιδομηχανή.

 

αυτό πως γίνεται, και τι σημαίνει, μετά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...