Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρααααα εγώ τελικά τα κατάφερα και το έφτιαξα το κινητό, παίρνοντας την 1.2 στο κινητό. Τώρα δουλεύει κανονικά. Ευχαριστώ τον djpace και τον guzgun για τις προτάσεις τους. Βέβαια τώρα το σκέφτομαι να κάνω την αναβάθμιση που μου βγάζει για τη 2 αλλά ψιλοφοβάμαι μη και πάθω πάλι τα ίδια
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο τοτε που αναβαθμισα τη 1.2 σε 2.0 δεν συνδεετε στο samsung apps απο το κινητο με τπτ μονο απο τοpc πρεπει να το συνδεσω και να κατεβαζω εφαρμογες απο εκει,πως μπορω να το φτιαξω εχω κανει hard reset γινετε να γυρισω στην 1.2 και να ξαναπερασω τξν 2.0 μπας και στρωσει?
Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που αναβαθμισα τη 1.2 σε 2.0 δεν συνδεετε στο samsung apps απο το κινητο με τπτ μονο απο τοpc πρεπει να το συνδεσω και να κατεβαζω εφαρμογες απο εκει,πως μπορω να το φτιαξω εχω κανει hard reset γινετε να γυρισω στην 1.2 και να ξαναπερασω τξν 2.0 μπας και στρωσει?

συνδεσου με kies και ψαξε αν υπαρχει καμια αναβαθμιση για το κιν σου.Ειχα κ εγω το ιδιο προβλημα και εκανα κατι αναβαθμισεις κ το προβλημα λυθηκε.

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που αναβαθμισα τη 1.2 σε 2.0 δεν συνδεετε στο samsung apps απο το κινητο με τπτ μονο απο τοpc πρεπει να το συνδεσω και να κατεβαζω εφαρμογες απο εκει,πως μπορω να το φτιαξω εχω κανει hard reset γινετε να γυρισω στην 1.2 και να ξαναπερασω τξν 2.0 μπας και στρωσει?

 

θα φτιάξει σίγουρα αλλά το πιο πιθανόν είναι να το κάνει. Συνηθισμένο πρόβλημα ενός λειτουργικού που δυστυχώς το παρατήσανε.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

θα φτιάξει σίγουρα αλλά το πιο πιθανόν είναι να το κάνει. Συνηθισμένο πρόβλημα ενός λειτουργικού που δυστυχώς το παρατήσανε.

 

εχει καποιον οδηγο για να μπορεσω να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν ξαναπεράσεις την 2.0 από την αρχή, αλλά και πάλι μπορεί να σου κάτσει κάποια στιγμή το ίδιο πρόβλημα.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει "FOTA Engine is not intalled"

"Plz install below FOTA Eng.

(FOTA_ENGINE_VER_INFO_2.0)

Προσπαθησα να του περασω μεσο Multiloander ενα FOTA αρχειο που εχω αλλα δεν.Μου βγαζειDownload Start Ch[0]

Warring : Security fail!! :(

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει βάλει το bada 2, του βγάζει αυτό το μήνυμα ή μόνο σε μένα το κάνει?

http://img841.imageshack.us/img841/7717/kiesl.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι custom ή rom τότε δεν μπορείς να κάνεις ενημερώσεις.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι custom ή rom τότε δεν μπορείς να κάνεις ενημερώσεις.

Από Kies έκανα την αναβάθμισή σε bada2, όπως πάντα.

Εσένα τι μήνυμα σου βγάζει όταν συνδέεις το κινητό με το Kies?

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου το τηλεφωνάκι μας δεν έχει πολλά ψωμιά ακόμα:

[Η Samusng ανακοινώνει και (σχεδόν) επισήμως, αυτό που γνωρίζαμε σχεδόν ένα χρόνο τώρα. Το Bada OS, το λειτουργικό της που χρησιμοποίησε στα πρώτα της smartphone, θα ενσωματωθεί με το νέο open source λειτουργικό, το Tizen.

 

To Tizen έχει αρχίσει να αναπτύσσεται εδώ και 1 χρόνο περίπου από το R&D department των Κορεατών, σε συνεργασία με developers που είχαν αναπτύξει το πάλαι ποτέ κραταιό MeeGo, δημιούργημα αρχικά της Nokia και της Intel.

 

H δήλωση προήλθε από τον πρόεδρο του τμήματος Media Solutions Center της Samsung, Hong Won-pyo στο Yonhap, ο οποίος φέρεται να διαβεβαιώνει πως οι συσκευές με Tizen λειτουργικό θα μπορούν να «τρέχουν» εφαρμογές που είχαν φτιαχτεί για το Bada OS, αλλά συσκευές με Bada δεν θα μπορούν να αναβαθμιστούν σε Tizen. Λογικό μας ακούγεται.

 

Οι πρώτες Tizen συσκευές, αναμένεται να κυκλοφορήσουν από τη Samsung μέσα στη χρονιά.]

Πηγή: digitallife.gr

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνάκι μας το χαν θάψει από καιρό...τώρα απλώς κάνανε το μνημόσυνο...

 

θεός 'χωρέστο λοιπόν και ζωή σε μας...

 

Αλλά εγώ ακόμα τα κλαίω τα 400 που έδωσα για να το πάρω...έπρεπε να είχα πάει σε android εξ αρχής και να μαι άρχοντας,όχι να σπάω τα νεύρα μου με το bada... :X

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

...ο οποίος φέρεται να διαβεβαιώνει πως οι συσκευές με Tizen λειτουργικό θα μπορούν να «τρέχουν» εφαρμογές που είχαν φτιαχτεί για το Bada OS, αλλά συσκευές με Bada δεν θα μπορούν να αναβαθμιστούν σε Tizen. ...

Πηγή: digitallife.gr

 

Επίσημα δεν θα δέχονται, ανεπίσημα όμως;;; Λογικά drivers και υποστήριξη θα υπάρχει για το hardware, οπότε θέλω να πιστεύω ότι τα "γατόνια" κάτι θα καταφέρουνε.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνάκι μας το χαν θάψει από καιρό...τώρα απλώς κάνανε το μνημόσυνο...

 

θεός 'χωρέστο λοιπόν και ζωή σε μας...

 

Αλλά εγώ ακόμα τα κλαίω τα 400 που έδωσα για να το πάρω...έπρεπε να είχα πάει σε android εξ αρχής και να μαι άρχοντας,όχι να σπάω τα νεύρα μου με το bada... :X

 

Παλι καλα που το πηρα 140 εγω, αν ειχα δωσει 400 δεν θα ξανασχολουμουνα με τη samsung...

 

 

Επίσημα δεν θα δέχονται, ανεπίσημα όμως;;; Λογικά drivers και υποστήριξη θα υπάρχει για το hardware, οπότε θέλω να πιστεύω ότι τα "γατόνια" κάτι θα καταφέρουνε.

 

μακαρι! εδω εχουν φτασει να κανουν σχεδον port το android οποτε ας ελπισουμε αυτο να τους ειναι πιο εύκολο..

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάει καιρός που έχω δώσει το Wave μου σε φίλο και πρόσφατα που τον συνάντησα μου είπε πως δεν του εμφανίζεται το log των εισερχόμενων και εξερχόμενων κλήσεων ( αν θυμάμαι καλά του εμφανίζονται οι αναπάντητες μόνο). Φοράει bada 2.0.Eγώ όσο το είχα δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα.Δεν ξέρω τι του έκανε.Έχει αντιμετωπίσει κανείς σας αυτό το θέμα? Πως το λύσατε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάει καιρός που έχω δώσει το Wave μου σε φίλο και πρόσφατα που τον συνάντησα μου είπε πως δεν του εμφανίζεται το log των εισερχόμενων και εξερχόμενων κλήσεων ( αν θυμάμαι καλά του εμφανίζονται οι αναπάντητες μόνο). Φοράει bada 2.0.Eγώ όσο το είχα δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα.Δεν ξέρω τι του έκανε.Έχει αντιμετωπίσει κανείς σας αυτό το θέμα? Πως το λύσατε?

 

Πες του να δοκιμάσει να διαγράψει όλο το ιστορικό κλήσεων...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάει καιρός που έχω δώσει το Wave μου σε φίλο και πρόσφατα που τον συνάντησα μου είπε πως δεν του εμφανίζεται το log των εισερχόμενων και εξερχόμενων κλήσεων ( αν θυμάμαι καλά του εμφανίζονται οι αναπάντητες μόνο). Φοράει bada 2.0.Eγώ όσο το είχα δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα.Δεν ξέρω τι του έκανε.Έχει αντιμετωπίσει κανείς σας αυτό το θέμα? Πως το λύσατε?

 

κάνε backup μόνο τα Call Logs στο Kies (απο-επέλεξε τα υπόλοιπα) και έπειτα κάνε restore backup

Link to comment
Share on other sites

Πες του να δοκιμάσει να διαγράψει όλο το ιστορικό κλήσεων...

 

Δεν υπάρχει ιστορικό για να το διαγράψει.Μόνο στις αναπάντητες είχε ιστορικό και του το διέγραψα αλλά δεν είχε επίδραση.

 

κάνε backup μόνο τα Call Logs στο Kies (απο-επέλεξε τα υπόλοιπα) και έπειτα κάνε restore backup

 

Θα του πω να κάνει αυτό.Στην ουσία δεν θα γίνει τίποτα backup μιας και στις εισέρχομενες/εξερχόμενες δεν έχει τίποτα ( αυτό είναι το πρόβλημα εξάλλου) και τις αναπάντητες του όπου δεν είχε πρόβλημα τις διέγραψα.

 

Ως έσχατη λύση μπορώ να του πω να κάνει εργοστασιακό reset.

 

Εντωμεταξύ έπαθε το ίδιο και ο άλλος φίλος μου που του έδωσε το Wave III:blink: Τι στο καλό?!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ιστορικό για να το διαγράψει.Μόνο στις αναπάντητες είχε ιστορικό και του το διέγραψα αλλά δεν είχε επίδραση.

 

 

 

Θα του πω να κάνει αυτό.Στην ουσία δεν θα γίνει τίποτα backup μιας και στις εισέρχομενες/εξερχόμενες δεν έχει τίποτα ( αυτό είναι το πρόβλημα εξάλλου) και τις αναπάντητες του όπου δεν είχε πρόβλημα τις διέγραψα.

 

Ως έσχατη λύση μπορώ να του πω να κάνει εργοστασιακό reset.

 

Εντωμεταξύ έπαθε το ίδιο και ο άλλος φίλος μου που του έδωσε το Wave III:blink: Τι στο καλό?!:blink:

 

λύνεται το πρόβλημα μ αυτόν τον τρόπο, είχα πάθει και εγώ ακριβώς το ίδιο πριν από μήνες και διορθώθηκε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά για να μην διαβάζω τόσα μηνύματα που υπάρχουν εδώ, να ρωτήσω κάτι περιληπτικά:

 

Έχω wave ελληνικό (από multirama) που φοράει bada 1.2

Έχω βαρεθεί τόσο καιρό και σκέφτομαι να το αναβαθμίσω σε bada 2.0

Όχι όμως ότι είχα κάποιο πρόβλημα με την 1.2

 

Αξίζει τον κόπο η αναβάθμιση ή τσάμπα η φασαρία;

Λέω να την κάνω με τον "επίσημο" τρόπο. Θα χαθούν τα πάντα από τη συσκευή; Δηλαδή θα χάσω τα εγκατεστημένα widget, wallpaper κλπ;

Επαφές και μηνύματα θα παραμείνουν;

Κάτι που θέλει προσοχή στη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην διαβάζω τόσα μηνύματα που υπάρχουν εδώ, να ρωτήσω κάτι περιληπτικά:

 

Έχω wave ελληνικό (από multirama) που φοράει bada 1.2

Έχω βαρεθεί τόσο καιρό και σκέφτομαι να το αναβαθμίσω σε bada 2.0

Όχι όμως ότι είχα κάποιο πρόβλημα με την 1.2

 

Αξίζει τον κόπο η αναβάθμιση ή τσάμπα η φασαρία;

Λέω να την κάνω με τον "επίσημο" τρόπο. Θα χαθούν τα πάντα από τη συσκευή; Δηλαδή θα χάσω τα εγκατεστημένα widget, wallpaper κλπ;

Επαφές και μηνύματα θα παραμείνουν;

Κάτι που θέλει προσοχή στη διαδικασία;

 

Γενικά στην Bada 2.0 έχεις πρόσβαση σε λίγο περισσότερες εφαρμογές οπότε είναι μία καλοδεχούμενη αναβάθμιση.

 

Το Kies σου παρέχει την δυνατότητα backup όλων των στοιχείων του τηλεφώνου (επαφές, sms, ημερολόγιο, εφαρμογές, κτλ). Το πιθανότερο όμως είναι ότι (εάν κρατήσεις όλη την παλιά σαβούρα μετά την αναβάθμιση) το κινητό θα κολλάει απίστευτα μετά την αναβάθμιση οπότε θα χρειαστεί ένα reset to factory settings μέσα από το menu του (όπου σβήνονται τα πάντα). Μετά από αυτό θα πετάει.

 

Υ.Σ.: Στο Bada 1.2 το χειρότερο bug ήταν όταν μερικές φορές δε χτύπαγε το ξυπνητήρι. Στο Bada 2.0 το χειρότερο bug είναι όταν μερικές φορές δε χτυπάει το τηλέφωνο!! :lol: Ο μοναδικός τρόπος που έχω βρει ώστε να παρακάμψεις αυτό το απίστευτο bug είναι να απενεργοποιήσεις την δόνηση.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας,

 

Εχω ένα wave (S8500) και την προηγούμενη εβδομάδα έπαθε κοκομπλοκο (δεν μπορούσα να πατήσω ΤΙΠΟΤΑ στην οθόνη) και το πήγα στο service. Εκείνοι αποφάνθηκαν ότι χρειαζόταν αναβάθμιση του λογισμικού και από 1.2 ΔΥΣΤΥΧΩΣ με πήγαν στην 2.0!

Η Αλήθεια είναι ότι πλεον το κινητό μου μοιάζει πολύ όμορφο αλλά το χρησμικό σοκ που υπέστει, ίσως είναι ανεπανόρθωτο....

 

Μπορεί κάποιος (είστε η τελευταία μου ελπίδα) να με βοηθήσει με τις ρυθμίσεις του προφίλ όταν χρησιμοποιώ wifi για το ΙΜ προγραμματάκι (messenger).

 

Επίσης μπορεί να μου πει κάποιος πώς θα ξαναλειτουργήσει η περιήγηση χωρίς να χρεώνεται η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας?

 

Τέλος μπορεί κάποιος να μου πεί, τι ρυθμίσεις χρειάζονται (στο προφίλ) προκειμένου να χρησιμοποιήσω (πάντα με wifi) ξανά το samsung app?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στην Bada 2.0 έχεις πρόσβαση σε λίγο περισσότερες εφαρμογές οπότε είναι μία καλοδεχούμενη αναβάθμιση.

 

Το Kies σου παρέχει την δυνατότητα backup όλων των στοιχείων του τηλεφώνου (επαφές, sms, ημερολόγιο, εφαρμογές, κτλ). Το πιθανότερο όμως είναι ότι (εάν κρατήσεις όλη την παλιά σαβούρα μετά την αναβάθμιση) το κινητό θα κολλάει απίστευτα μετά την αναβάθμιση οπότε θα χρειαστεί ένα reset to factory settings μέσα από το menu του (όπου σβήνονται τα πάντα). Μετά από αυτό θα πετάει.

 

Υ.Σ.: Στο Bada 1.2 το χειρότερο bug ήταν όταν μερικές φορές δε χτύπαγε το ξυπνητήρι. Στο Bada 2.0 το χειρότερο bug είναι όταν μερικές φορές δε χτυπάει το τηλέφωνο!! :lol: Ο μοναδικός τρόπος που έχω βρει ώστε να παρακάμψεις αυτό το απίστευτο bug είναι να απενεργοποιήσεις την δόνηση.

Για σας παιδια. δεν μπορω αλλο τη BADA..εκανα υπομονη κανα δυο χρονια αλλα δε παει αλλο.το s8500 το γουσταρω πολυ, ειναι συσκευη για ολες τις απαιτησεις!!!....εκτος βεβαια οτι δεν εχει ANDROID...Για αυτο λοιπον ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να βαλουμε ANDROID η παμε για αλλο κινητο.;επισες αν τελικα το αλλαξω θελω να παρω ενα με δυο sim ενοειτε τουλαχιστον ισαξιο η καλυτερο...εχετε να μου προτεινετε καποιο;;ευχαριστω πολυ οσους ασχοληθουν με το θεματακι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια. δεν μπορω αλλο τη BADA..εκανα υπομονη κανα δυο χρονια αλλα δε παει αλλο.το s8500 το γουσταρω πολυ, ειναι συσκευη για ολες τις απαιτησεις!!!....εκτος βεβαια οτι δεν εχει ANDROID...Για αυτο λοιπον ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να βαλουμε ANDROID η παμε για αλλο κινητο.;επισες αν τελικα το αλλαξω θελω να παρω ενα με δυο sim ενοειτε τουλαχιστον ισαξιο η καλυτερο...εχετε να μου προτεινετε καποιο;;ευχαριστω πολυ οσους ασχοληθουν με το θεματακι!!!!!!

 

Προσπάθειες για να μπει android έχουν γίνει πολλές τον τελευταίο καιρό αλλά χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα. και το βασικότερο ποτέ δεν κατάφεραν να λειτουργούν οι κλήσεις και τα μυνήματα. Οπότε πας για άλλο κινητό και αναλόγως τις απαιτήσεις που έχεις παίρνεις και το ανάλογο. RAM 512ΜΒ το πολύ ελάχιστο και διπύρηνος επεξεργαστής το λιγότερο.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...