Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Samsung δεν έχει να επιδείξει κάτι ανάλογο με το Wave (αλουμινένιο σασί + SAMOLED + 283ppi) στο Android στρατόπεδο. Μπορείς να βρεις μεμονωμένα αλουμινένιο καπάκι (Ι9103 335€) και μπορείς να βρείς SAMOLED + ppi (I9250 350€). Δεν υπάρχει ακόμα κάτι που να τα συνδυάζει όλα.

 

Το μοναδικό Android που να θεωρείται "αναβάθμιση" του Wave σε αίσθηση και ποιότητα είναι το αλουμινένιο HTC One S, με την SAMOLED, τα 256ppi και τα 400€. Τα πολλά ευρώ, τα μέτρια ppi και το HTC σηματάκι (Ταϊβάν) είναι αρκετά για να κάτσω, τουλάχιστον μέχρι τα Χριστούγεννα, με το Wave μου.

 

Μετά μάλλον θα κοιτάξω προς το αλουμινένιο υπερθέαμα (όχι Android): Samsung ATIV S. Ακούστηκε ότι ήταν πλαστικό αλλά μάλλον o Ρώσος έκανε "review" σε μη λειτουργική, εκθεσιακή συσκευή..θα μάθουμε σύντομα. :)

 

Tι τιμή το samsung?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βλέπω εδώ http://badahub.com/2012/09/viber-for-bada-2-0-available-for-free-2.html (Viber for Bada 2.0 available for FREE) ότι βγήκε η εφαρμογή αλλα μόνο για το Wave 3. Ξέρουμε εάν και πότε θα γίνει διαθέσιμο και για το Wave I;

 

Επίσης τώρα το απόγευμα άνοιξα το samsungapps απο το κινητό και μου έβγαλε μήνυμα για νέα ενημερωμένη έκδοση. Την κατέβασα, εγκαταστάθηκε και εκτοτε όταν πάω να ανοίξω το samsungapps αυτό ξεκινάει, εμφανίζεται η αρχική οθόνη με το σήμα και στη συνέχεια κλείνει η εφαρμογή. Το έπαθε κανείς άλλος;

Edited by lambis_7
Προσθήκη

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Εχει σπάσει το γυαλί του wave του αδερφού μου και κοιτούσα για ανταλλακτικό σε ebay και αλλα site. Πέρα απο το κιτ που είναι πανάκριβο και περιλαμβάνει τα πάντα (LCD+touch+γυαλί στα 160 ευρω περίπου) τί αλλο μπορώ να κάνω; Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως το touch δουλεύει(!!!!) κανονικά και γενικά το κινητό λειτουργεί. Ούτε και η οθόνη έχει κάποιο χτύπημα ή πρόβλημα. Μπορώ να αλλάξω μόνο το γυαλί ή θα πρέπει να αγοράσω touch+lcd μαζί;

Το έχει κάνει κάποιος για να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Ξαναβγήκε το Ndrive στο πορτογαλικό apps free. Όποιος θέλει ας μου στείλει pm για λεπτομέρειες. δουλεύει μια χαρά στην 2.0

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι κι εγω κατοχος το κινητου και εχω ενα προβλημα.

απενεργοποιησα το κινητο και οταν το ξανα αναψα το κινητο εμεινε στην οθονη με την μπλε γραμμη.

ξερει κανεις τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω εδώ http://badahub.com/2012/09/viber-for-bada-2-0-available-for-free-2.html (Viber for Bada 2.0 available for FREE) ότι βγήκε η εφαρμογή αλλα μόνο για το Wave 3. Ξέρουμε εάν και πότε θα γίνει διαθέσιμο και για το Wave I;

 

Επίσης τώρα το απόγευμα άνοιξα το samsungapps απο το κινητό και μου έβγαλε μήνυμα για νέα ενημερωμένη έκδοση. Την κατέβασα, εγκαταστάθηκε και εκτοτε όταν πάω να ανοίξω το samsungapps αυτό ξεκινάει, εμφανίζεται η αρχική οθόνη με το σήμα και στη συνέχεια κλείνει η εφαρμογή. Το έπαθε κανείς άλλος;

 

Ξέρει κανείς εάν μπορώ με κάποιο τρόπο να κάνω εγκατάσταση ξανά το samsungapps χωρίς μα κάνω hard reset;

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

δουλευει to ndrive αλλα σε landscape παιζει στη μιση οθονη

 

Ναι αυτό είναι πρόβλημα στην 2.0. Αλλά μια χαρά φαίνεται και σε οριζόντια θέση.

 

Ξέρει κανείς εάν μπορώ με κάποιο τρόπο να κάνω εγκατάσταση ξανά το samsungapps χωρίς μα κάνω hard reset;

 

γιατί να το ξανακάνεις εγκατάσταση?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

γιατί να το ξανακάνεις εγκατάσταση?

 

Γιατί όπως ανέφερα και στο παραπάνω μήνυμα, μετά την προχτεσινή αναβάθμιση δεν ανοίγει καθόλου. Εμφανίζει την οθόνη έναρξης του samsungapps (Logo κτλ) και στη συνέχεια κλείνει η εφαρμογή. Λέω αν μπορώ να το κάνω ξανά εγκατάσταση μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα.

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όπως ανέφερα και στο παραπάνω μήνυμα, μετά την προχτεσινή αναβάθμιση δεν ανοίγει καθόλου. Εμφανίζει την οθόνη έναρξης του samsungapps (Logo κτλ) και στη συνέχεια κλείνει η εφαρμογή. Λέω αν μπορώ να το κάνω ξανά εγκατάσταση μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα.

 

Έχεις custom firmware ή την εργοστασιακή? (SW: S8500XXLA1, CSC: S8500OXCLA2)

 

Αν έχεις custom, τότε πιθανότατα φταίει αυτό.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να γινει rooted η 4.0.4 ics?με το unlockroot που δοκιμασα δεν πετυχε

 

με το unlockroot γίνεται μια χαρά αρκεί πρώτα να εγκαταστήσεις το Android SDK tools για να εγκαταστήσει τα drivers.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

κατεβαζει καποιο αρχειο και οταν φτανει στο 100% σταματαει.εχω περασει τα android sdk tools

 

πρεπει να εισαι offline για να πετυχει

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Έχεις custom firmware ή την εργοστασιακή? (SW: S8500XXLA1, CSC: S8500OXCLA2)

 

Αν έχεις custom, τότε πιθανότατα φταίει αυτό.

 

Έχω την εργοστασιακή

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

από εχθές εντελώς ξαφνικά στο αρχείο καταγραφής στην επιλογή "Ολα" δεν μου δείχνει τίποτα, στην επιλογή "αναπάντητες" δείχνει κανονικά

να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος λύση για το πρόβλημα που έχω;

και μία ακόμη ερώτηση , που βρίσκουμε τον κωδικό πρόσβασης της συσκευής;

Edited by kosgeo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

από εχθές εντελώς ξαφνικά στο αρχείο καταγραφής στην επιλογή "Ολα" δεν μου δείχνει τίποτα, στην επιλογή "αναπάντητες" δείχνει κανονικά

να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος λύση για το πρόβλημα που έχω;

και μία ακόμη ερώτηση , που βρίσκουμε τον κωδικό πρόσβασης της συσκευής;

 

Απλά κάνε backup μόνο τα Call Logs στο Kies (απο-επέλεξε τα υπόλοιπα) και έπειτα κάνε restore backup.

 

Αυτό το θέμα μαζί με το γνωστό πρόβλημα της τυχαίας απενεργοποίησης των ringtone, με ωθεί να επιλέξω για επόμενη συσκευή μόνο το Nexus που είναι καθαρά made by Google το λειτουργικό.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλημερα , μετα απο 2,5 χρονια τολμησα την αναβαθμιση και τελικα εβαλα την 2.0 .

Μπορειτε ρε παιδια να μου πειτε πως αλλαζει προφιλ τωρα ?

Επισης εχει την δυνατοτητα να αλλαξεις την χρηση του ρομβου να γινει οπως πριν ωστε να σε βαζει στο μενου ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω ένα θέμα με την αναβάθμιση στο samsung Kies.

Σήμερα, και μετά από αρκετό καιρό, άνοιξα το samsung kies

και μου εμφάνισε το εξής μήνυμα " Ενημερώστε το samsung kies στην πιο πρόσφατη έκδοση και στην συνέχεια αναβαθμίστε το λογισμικό"

και από κάτω με ενημερώνει για την τρέχουσα έκδοση υλικολογισμικού η οποία είναι S8500BUKD1/S8500VFGKD1 (VGR)

πάτησα να κάνει την αναβάθμιση αλλά όταν η μπάρα έφτανε στο 19% μου εμφάνιζει ένα μήνυμα το οποίο δεν προλαβαίνω να το διαβάσω

(το μόνο που πρόλαβα να πίασω ήταν η λέξη ανεπιτυχής)

και κλείνει το παράθυρο του update και μου ξαναανοίγει την κεντρική σελίδα του samsung kies με το ίδιο μήνυμα για αναβάθμιση που είχε και στην αρχή...

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω ή τι κάνω λάθος? γιατί περίμενα πως και πως την επόμενη αναβάθμιση του κινητού....

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάνε backup μόνο τα Call Logs στο Kies (απο-επέλεξε τα υπόλοιπα) και έπειτα κάνε restore backup.

 

Αυτό το θέμα μαζί με το γνωστό πρόβλημα της τυχαίας απενεργοποίησης των ringtone, με ωθεί να επιλέξω για επόμενη συσκευή μόνο το Nexus που είναι καθαρά made by Google το λειτουργικό.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, το πρόβλημα λύθηκε

Άτομα σαν και σένα είναι εξαιρετικά χρήσιμα στο Forum για να βοηθάν όλους εμάς που έχουμε άγνοια και αντιμετωπίζουμε προβλήματα στις συσκευές μας , να σαι καλά, ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι από τις πολλές πτώσεις (αν και είχε αρκετό καιρό να πέσει) "νέκρωσε" το πλήκτρο της φωτογραφίας... μπορώ να ρυθμίσω κάποιο άλλο πλήκτρο να κάνει αυτή τη δουλειά; (από το μενού μπορώ να μπω στην κάμερα, αλλά δε μπορώ να βγάλω φωτογραφία)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα , μετα απο 2,5 χρονια τολμησα την αναβαθμιση και τελικα εβαλα την 2.0 .

Μπορειτε ρε παιδια να μου πειτε πως αλλαζει προφιλ τωρα ?

Επισης εχει την δυνατοτητα να αλλαξεις την χρηση του ρομβου να γινει οπως πριν ωστε να σε βαζει στο μενου ?

 

????????????????????? δεν ξερει κανεις σχετικα με το προφιλ , δεν το βρησκω πουθενα .

 

Α , και με τις οθονες που ειναι αδειες , πως σβηνονται ρε παιδια , αυτο το βρηκα βεβαια αλλα με καγκουρια (καθως το καθαριζα στο τζην μολις το γυρισα ειχε παει εκει που τις δειχνει με το "χ" πανω δεξια . Κανονικα ομως δεν μπορω να το βρω . Στην 1,2 μολις το γυριζες πλαι τοτε μπορουσες να σβησεις , εδω ?

 

Chris82 το ιδιο ειχα και εγω , το προβλημα λυθηκε με την αναβαθμιση σε Bada 2,0 οπου πλεον στηνν φωτογραφικη σου βγαζει πληκτρο του κλειστρου και στην οθονη οπου το πατας , λοκαρει και τραβαει την φωτο μονο του .........σουπερ

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι από τις πολλές πτώσεις (αν και είχε αρκετό καιρό να πέσει) "νέκρωσε" το πλήκτρο της φωτογραφίας... μπορώ να ρυθμίσω κάποιο άλλο πλήκτρο να κάνει αυτή τη δουλειά; (από το μενού μπορώ να μπω στην κάμερα, αλλά δε μπορώ να βγάλω φωτογραφία)

 

αν εχεις bada 2.0 εχει πληκτρο αφης δεξια στην οθονη.

Samsung Galaxy S23

Link to comment
Share on other sites

????????????????????? δεν ξερει κανεις σχετικα με το προφιλ , δεν το βρησκω πουθενα .

 

Α , και με τις οθονες που ειναι αδειες , πως σβηνονται ρε παιδια , αυτο το βρηκα βεβαια αλλα με καγκουρια (καθως το καθαριζα στο τζην μολις το γυρισα ειχε παει εκει που τις δειχνει με το "χ" πανω δεξια . Κανονικα ομως δεν μπορω να το βρω . Στην 1,2 μολις το γυριζες πλαι τοτε μπορουσες να σβησεις , εδω ?

 

Chris82 το ιδιο ειχα και εγω , το προβλημα λυθηκε με την αναβαθμιση σε Bada 2,0 οπου πλεον στηνν φωτογραφικη σου βγαζει πληκτρο του κλειστρου και στην οθονη οπου το πατας , λοκαρει και τραβαει την φωτο μονο του .........σουπερ

 

για να μπει σε αθοριβο το προφιλ σερνεις προς τα κατω την μπαρα ειδοποιησεων κ πατας το 3ο κουτακι..για να αφαιρεσεις τις κενες οθονες ενω εισαι στην αρχικη οθονη κανεις pinch zoom(οπως θακανες για να κανεις ζουμ σε μια φωτο)και τις αφαιρεις..εχει αναφερθει πολλες φορες το ερωτημα αυτο γιαυτο κ κανεις δν απαντα πλεον:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...