Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ αυτο δεν το ηξερα,παω πασσο,αρα εκει που καταληγουμε ειναι οτι οι μεγαλες αγορες τα παιρνουν πρωτοι και εμεις θα πρεπει να περιμενουμε.Καθε μεγαλη εταιρια αξιολογει τις αναγκες της και πραττει αναλογως

 

Και πάλι δεν μπορείς να βγάλεις άκρη γιατί π.χ. στην Ευρώπη οι μεγάλες αγορές Αγγλία, Ιταλία, Ολλανδία πήραν τελευταίες την 2.0. Μόνο η Γερμανία πήρε νωρίς.

Και οι πρώτες χώρες που πήραν αναβαθμίσεις ήταν Πολωνία (η οποία έχει πάρει από τότε και την LB2 και LB3), Αυστρία, Ουγγαρία.

Τρέχα βγάλε άκρη μετά....

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και πάλι δεν μπορείς να βγάλεις άκρη γιατί π.χ. στην Ευρώπη οι μεγάλες αγορές Αγγλία, Ιταλία, Ολλανδία πήραν τελευταίες την 2.0. Μόνο η Γερμανία πήρε νωρίς.

Και οι πρώτες χώρες που πήραν αναβαθμίσεις ήταν Πολωνία (η οποία έχει πάρει από τότε και την LB2 και LB3), Αυστρία, Ουγγαρία.

Τρέχα βγάλε άκρη μετά....

Απ'οσο ξέρω η Ευρώπη αντιμετωπίζεται σαν ενιαία αγορά από την Samsung, άσχετο με τα updates που βγαίνουν σιγά σιγά. Τέλος πάντων, μια ερώτηση πόσοι από σας έχεται το δίκτυο ρυθμισμένο στο Αυτόματο ώστε να έχουμε και 3G και πόσες μέρες σας κρατάει η μπαταρία??

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω μονιμα αυτοματο. η μπαταρια κραταει τουλαχιστον 2.5 μερες με μετρια χρηση.
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο ξέρω η Ευρώπη αντιμετωπίζεται σαν ενιαία αγορά από την Samsung, άσχετο με τα updates που βγαίνουν σιγά σιγά. Τέλος πάντων, μια ερώτηση πόσοι από σας έχεται το δίκτυο ρυθμισμένο στο Αυτόματο ώστε να έχουμε και 3G και πόσες μέρες σας κρατάει η μπαταρία??

 

Χειροκίνητο στο G. Κρατάει 4-5 μέρες με μέτρια χρήση και όλη μέρα wifi (όχι βράδυ). Το προτιμώ έτσι, γιατί στις ελάχιστες περιπτώσεις που θα βρεθώ κάπου χωρίς wifi και χρειαστώ το 3G προτιμώ να το ανοίξω εγώ εκείνη την ώρα, αντί να μου αλλάζει κάθε 10 λεπτά μόνο του χωρίς νόημα. Φωτεινότητα στο ελάχιστο πάντα, αλλιώς πέφτει στις 3-4 μέρες όταν το βάζω στο 5.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο sammobile, ένας φίλος που έχει το Wave 3 πήρε updete το τηλέφωνό του από την ΚΚ5 στην LA1 και σημείωσε το εξής:

Στην προηγούμενη έκδοση (ΚΚ5) όταν άνοιγε εφαρμογές και μετά τις έκλεινε η διαθέσιμη Ram μειωνόταν (σύμφωνα με το badaSI). Μετά το update (LA1) παρατήρησε όποια εφαρμογή και αν άνοιγε και μετά την έκλεινε (και το Asphalt 6) η διαθέσιμη Ram δεν του μειώθηκε αλλά επαναφέρθηκε στην προηγούμενη τιμή της, κάτι που δεν συμβαίνει στα Wave 1, 2 τα όπως επίσης και στην έκδοση του κινέζικου firmware. Λέτε να είμαστε κοντά στη λύση του προβλήματος? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Χειροκίνητο στο G. Κρατάει 4-5 μέρες με μέτρια χρήση και όλη μέρα wifi (όχι βράδυ). Το προτιμώ έτσι, γιατί στις ελάχιστες περιπτώσεις που θα βρεθώ κάπου χωρίς wifi και χρειαστώ το 3G προτιμώ να το ανοίξω εγώ εκείνη την ώρα, αντί να μου αλλάζει κάθε 10 λεπτά μόνο του χωρίς νόημα. Φωτεινότητα στο ελάχιστο πάντα, αλλιώς πέφτει στις 3-4 μέρες όταν το βάζω στο 5.

 

Εμένα με φωτεινότητα στο μέγιστο ( δεν μπορώ αν δεν έχω το απόλυτο contrast :p) , χωρίς 3G ( αχρείαστο μου είναι ) , με ομιλία 5 λεπτά τη μέρα , με χρήση wi-fi κανένα 15λεπτο και με παίξιμο ελαφρών παιχνιδιών ( πχ "ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος ?" εγώ !:D ) κανένα μισάωρο τη μέρα, η μπαταρία μου κρατά 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο sammobile, ένας φίλος που έχει το Wave 3 πήρε updete το τηλέφωνό του από την ΚΚ5 στην LA1 και σημείωσε το εξής:

Στην προηγούμενη έκδοση (ΚΚ5) όταν άνοιγε εφαρμογές και μετά τις έκλεινε η διαθέσιμη Ram μειωνόταν (σύμφωνα με το badaSI). Μετά το update (LA1) παρατήρησε όποια εφαρμογή και αν άνοιγε και μετά την έκλεινε (και το Asphalt 6) η διαθέσιμη Ram δεν του μειώθηκε αλλά επαναφέρθηκε στην προηγούμενη τιμή της, κάτι που δεν συμβαίνει στα Wave 1, 2 τα όπως επίσης και στην έκδοση του κινέζικου firmware. Λέτε να είμαστε κοντά στη λύση του προβλήματος? :worry:

 

Καλά νέα...

Δεν ειναι όμως η ίδια έκδοση με αυτή που έχουμε τώρα? μήπως απλά δουλεύουν το Wave 3 περισσότερο και δε διαφορετικό επίπεδο?

Να σε ρωτήσω, εσύ τώρα χρησιμοποιείς την LB2 που είχες ποστάρει πριν λίγες μέρες? Σκέφτομαι να την δοκιμάσω μπας και δω καμιά βελτίωση, κυρίως στον browser που λιώνω...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι πρέπει να είναι ανάλογα τη συσκευή η διάρκεια της μπαταρίας..

δεν μπορεί οι μισοί να λένε ότι κρατάει 4-5 μέρες και οι άλλοι μισοί 1 μέρα..

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι πρέπει να είναι ανάλογα τη συσκευή η διάρκεια της μπαταρίας..

δεν μπορεί οι μισοί να λένε ότι κρατάει 4-5 μέρες και οι άλλοι μισοί 1 μέρα..

 

όχι είναι ανάλογα με την χρήση που κάνει ο καθένας...

γι αυτό δεν έχω απαντήσει ακόμα στο ερώτημα...

δεν μπορώ να πω με σιγουριά, κάποια μέρα θα ασχοληθώ 2 ώρες με το κινητό, κάποια άλλη 10 λεπτά...

οι μόνοι που μπορούν να απαντήσουν είναι αυτοί που έχουν μια καθημερινή ρουτίνα χρήσης...

αλλά και πάλι πιστεύω είναι καθαρά θέμα του πόσο και πως χρησιμοποιεί το κινητό του ο καθένας...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα...

Δεν ειναι όμως η ίδια έκδοση με αυτή που έχουμε τώρα? μήπως απλά δουλεύουν το Wave 3 περισσότερο και δε διαφορετικό επίπεδο?

Να σε ρωτήσω, εσύ τώρα χρησιμοποιείς την LB2 που είχες ποστάρει πριν λίγες μέρες? Σκέφτομαι να την δοκιμάσω μπας και δω καμιά βελτίωση, κυρίως στον browser που λιώνω...

 

Ναι η ίδια έκδοση είναι, αλλά έχουνε διαφορετικό hardware. Την LB2 δεν την έβαλα, γιατί βαριέμαι να τα περνάω όλα απ' την αρχή. Από ότι μου είπαν κάποιοι που τη βάλαν είναι καλύτερη από τη δική μας. Δεν κρασάρει. Εμένα τώρα τελευταία πάω να παίξω ένα παιχνιδάκι ξεκινάει, όλα καλά και μετά παγώνει και κάνει restart το κινητό. Το ίδιο μου κάνει αν μπαίνω από το SamsungApps του κινητού. Μπαίνω καμιά φορά να δω καμιά εφαρμογή, και μετά από 3 λεπτά χρήσης κολλάει και κάνει restart. Μ' αυτά και μ'αυτά σε αναγκάζουν να πάρεις android που κατ' εμέ είναι άθλιο η γενικότερη εικόνα του. Δεν είναι απλό στη χρήση του. Σαν να πας Αθήνα Πάτρα μέσω Αλεξανδρούπολης...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως επειδη δεν με ενδιαφερουν τα ελληνικα εχω βαλει την S8500CZLB4/S8500NexusLB4

και το κινητο φυσαει σε ολους τους τομεις..κολληματα, επανεκινησεις κτλ ειναι παρελθον

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως επειδη δεν με ενδιαφερουν τα ελληνικα εχω βαλει την S8500CZLB4/S8500NexusLB4

και το κινητο φυσαει σε ολους τους τομεις..κολληματα, επανεκινησεις κτλ ειναι παρελθον

 

Ναι αλλά ουτέ καν ελληνικό πληκτρολόγιο? Αν θες να ψάξεις κάτι στα ελληνικά τι κάνεις?

π.χ. επαφές, στο ιντερνετ....

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιηση της εγγραφης κλησης χωρισ φλασαρισμα:

http://badahub.com/2012/04/activate-call-recording-without-flashing.html

δεν το δοκιμασα αν το κανει κανεις ας μας πει

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ουτέ καν ελληνικό πληκτρολόγιο? Αν θες να ψάξεις κάτι στα ελληνικά τι κάνεις?

π.χ. επαφές, στο ιντερνετ....

 

κοιταξε τις επαφες τις δειχνει στα ελληνικα αλλα δεν μπορεις να ψαξεις σε καποια γραμματα απλως ρολλαρεις και τις βρισκεις.

βασικα εγω δουλευω ταχειες κλησεις,και αν χρειαστω καποια αλλη επαφη ρολλαρω και ολα οκ.

οσο για το διαδικτυο,πληκτρολογεις οτι ελληνικες λεξεις θες στα λατινικα και στις βγαζει μια χαρα το google.

τελος παντων εμενα δεν με ενοχλει ετσι οπως το δουλευω το κινητο.

 

ενεργοποιηση της εγγραφης κλησης χωρισ φλασαρισμα:

http://badahub.com/2012/04/activate-call-recording-without-flashing.html

δεν το δοκιμασα αν το κανει κανεις ας μας πει

 

υπαρχει εδω και καιρο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330457

και το εχω δοκιμασει και δουλευει αψογα

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

αγορασα σημερα την αδεια απο το ρουτερ 66 . με εβαλε να κατεβασω το ρουτερ 66 στον υπολογιστη εκανα εγκατασταση , συνδεσα το κινιτο σε θεση μαζικης αποθηκευσης οπως λενε οι οδηγιεσ και επειτα πρεπει να επιλεξω τη μαρκα του κινιτου μ. η φαση ειναι οτι δεν υπαρχει το μοντελο τ κινητου μου samsung s 8500 θα μασ τρελανει αυτη η samsung. κανενα wave κινιτο δεν εχει στις επιλογεσ. λιγη βοηθεια.
Link to comment
Share on other sites

http://twitter.com/#!/SamKiesUpdates

Η LB2 βγηκε στην ευρωπη πρωτα.. που αλλου? στην Πολωνια!

Είναι για το δίκτυο PLUS όχι η open έκδοση. Νομίζω ότι δεν είναι update.. Και σκέψου το Wave 1 πήρε στις 14 Μαρτίου την έκδοση LB3 για Πολωνία...

 

αγορασα σημερα την αδεια απο το ρουτερ 66 . με εβαλε να κατεβασω το ρουτερ 66 στον υπολογιστη εκανα εγκατασταση , συνδεσα το κινιτο σε θεση μαζικης αποθηκευσης οπως λενε οι οδηγιεσ και επειτα πρεπει να επιλεξω τη μαρκα του κινιτου μ. η φαση ειναι οτι δεν υπαρχει το μοντελο τ κινητου μου samsung s 8500 θα μασ τρελανει αυτη η samsung. κανενα wave κινιτο δεν εχει στις επιλογεσ. λιγη βοηθεια.

 

Δεν δοκιμάζεις από το κινητό σου που έχει την εφαρμογή πλοήγησης? Να συγχρονήσεις από κει την άδεια και να κατεβάσεις τους χάρτες?

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

το samsoung apps ζητουσε εγκατασταση,εκανα μεσω ασυρματου δυκτιου και απο τοτε δεν μου ανοιγη η εφαρμογη samsoung apps.

ξερει κανεις πως να το φτιαξω??

 

απο το κιεσ γινονται κανονικα εγκαταστασεις...

 

δλδ μολις παταω πανω στην εφαρμογη δειχνει την πρωτη εικονα κ μετα τπτ..ερχεται το μενου

Link to comment
Share on other sites

το samsoung apps ζητουσε εγκατασταση,εκανα μεσω ασυρματου δυκτιου και απο τοτε δεν μου ανοιγη η εφαρμογη samsoung apps.

ξερει κανεις πως να το φτιαξω??

 

απο το κιεσ γινονται κανονικα εγκαταστασεις...

 

δλδ μολις παταω πανω στην εφαρμογη δειχνει την πρωτη εικονα κ μετα τπτ..ερχεται το μενου

 

Κάνε restart το κινητό σου και ξαναπροσπάθησε.

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν μου αναγνωρίζει τον κωδικό μετά την τελευταία αναβάθμιση του apps, ενώ στο kies τον αναγνωρίζει. Κοινώς κάτι άλλο παίζει και δεν βγαίνει άκρη.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν αυτό: Lock Screen δουλεύει?

Φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό.....

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν αυτό: Lock Screen δουλεύει?

Φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό.....

 

Xμ.....πολυ καλο φαινεται οντως,λεω να το παρω και θα πω εντυπωσεις!!

 

Oσοι το θελετε ειναι δωρεαν τωρα. Sms archiver http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsDetail.as?productId=G00004229650

Edited by OYGKA_3
Link to comment
Share on other sites

Xμ.....πολυ καλο φαινεται οντως,λεω να το παρω και θα πω εντυπωσεις!!

 

λυνει και το προβλημα της ελλειψης του evmemo widget στην εκδοση 2.0! αλλα και να θελω εγω δεν μπορω να το κατεβασω( το προβλημα με την αποτυχια εγκαταστασης δε μου λυθηκε και δε θελω να κανω ρησετ)

Link to comment
Share on other sites

λυνει και το προβλημα της ελλειψης του evmemo widget στην εκδοση 2.0! αλλα και να θελω εγω δεν μπορω να το κατεβασω( το προβλημα με την αποτυχια εγκαταστασης δε μου λυθηκε και δε θελω να κανω ρησετ)

 

Ναι ρε γμτ... και μένα το μόνο widget που μου έχει λείψει είναι το evmemo... ήταν πραγματικά σωτήριο...

πάντως, εγώ σαν προσωρινή λύση έχω βρει αυτό WebCalendar FREE . Είναι βέβαια λίγο pain in the *** για να το ρυθμίσεις, αλλά έχει οδηγίες στην περιγραφή. Δουλεύει με web-calendars όμως (π.χ. Google Calendar) και όχι με του τηλεφώνου. Προσωπικά με βολεύει περισσότερο αυτό... Και πάνω από όλα είναι δωρεάν, οπότε μια δοκιμή δεν βλάφτει...

 

@ mitsosply Έχεις πρόβλημα και στην εγκατάσταση εφαρμογών? Νόμιζα το πρόβλημα περιοριζόταν στα θέματα....

Παρεμπίπτοντος, για τα θέματα... εγώ δεν έκανα reset, έσβησα όλα τα "μη samsung apps" θέματα που είχα περάσει, και μετά από 2-3 restart, χωρίς να το έχω κάνει επίτηδες, πήγα και δοκίμασα για πλάκα και έγινε κανονικά η εγκατάσταση!!! Από τότε κανένα πρόβλημα... Ντόιονγκ!!! :X

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

 

@ mitsosply Έχεις πρόβλημα και στην εγκατάσταση εφαρμογών? Νόμιζα το πρόβλημα περιοριζόταν στα θέματα....

Παρεμπίπτοντος, για τα θέματα... εγώ δεν έκανα reset, έσβησα όλα τα "μη samsung apps" θέματα που είχα περάσει, και μετά από 2-3 restart, χωρίς να το έχω κάνει επίτηδες, πήγα και δοκίμασα για πλάκα και έγινε κανονικά η εγκατάσταση!!! Από τότε κανένα πρόβλημα... Ντόιονγκ!!! :X

 

στην εγκατασταση θεματων απο το σαμσουνγκ απς ειναι το προβλημα. κατεβαινει, ξεκινα η εγκατασταση και στο 2% σταματα!. μετα στο μενου υπαρχει το εικονιδιο της "εφαρμογης" απο το θεμα που κατεβασα με ονομασια "σφαλμα".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...