Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

anyone για τα απο πανω?

επισης ξερει κανεις με το rss του browser τι παιζει?

δεν μου κανει τιποτα οταν κανω add. βγαζει error. κανενα καλο app για rss ξερει κανεις?

 

Για να μπορέσω να κάνω εγκατάσταση τα apps μέσω kies και μετά από πολύ ψάξιμο, διαπίστωσα ότι έπρεπε να είναι default memory για το media library location το phone και όχι το memory card.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην πάρεις σιλικόνης. Πάρε "gel case". είναι πολύ πιο καλές / ωραίες :)

 

γεια δοσε κανενα δηγμα απο φοτο , φιλε μαριοσχ

Link to comment
Share on other sites

άμα γράψεις samsung wave gel στο ebay.co.uk βγάζει αρκετές.

 

π.χ. αυτή: http://cgi.ebay.co.uk/SAMSUNG-S8500-WAVE-GEL-CASE-BLACK-CIRCLE-SCRN-PROTECT-/170522211337?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item27b3ea7409

 

εντελώς τυχαίο παράδειγμα.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

άμα γράψεις samsung wave gel στο ebay.co.uk βγάζει αρκετές.

 

π.χ. αυτή: http://cgi.ebay.co.uk/SAMSUNG-S8500-WAVE-GEL-CASE-BLACK-CIRCLE-SCRN-PROTECT-/170522211337?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item27b3ea7409

 

εντελώς τυχαίο παράδειγμα.

 

Στην Ελλάδα υπάρχει τίποτα?

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσω να κάνω εγκατάσταση τα apps μέσω kies και μετά από πολύ ψάξιμο, διαπίστωσα ότι έπρεπε να είναι default memory για το media library location το phone και όχι το memory card.

 

thanx φίλος, θσ το δοκιμάσω. Αυτό όμως που λές για default memory ποιά ρύθμιση είναι. Εγώ βλέπω μόνο λήψεις wap, bluetooth, camera, all share κτλ. Δεν βλέπω κάπου για media library location.

Επίσης αν κάποιος έχει δει κάτι με rss, επιδεί από τον browser βγάζει error....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν κάποιος έχει δει κάτι με rss, επιδεί από τον browser βγάζει error....

 

μόλις τώρα πήγα στον browser και στο Rss έκανα add Και έβαλα "http://feeds.myphone.gr/myphone" και τα εμφανίζει κανονικά...

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει και σε άλλους να ενεργοποιειται ΜΟΝΟ του το packet data ή να αλλάζει ΜΟΝΟ του απο GSM σε 3G?

Όσο έχω μόνιμα ανοικτό το Wi Fi δεν έχω κανένα πρόβλημα, όταν το κλείνω όμως συμβαίνει να βρίσκω το κινητό μόνο του συνδεδεμένο στο 3G χωρίς να πειράξω κάτι και όχι μόνο αυτό με χρεώνει κ όλας άρα κάτι κατεβάζει. Προφανώς οι επιλογές για packet data κλπ ειναι κλειστές και φαίνονται κλειστές.

Γίνεται να τρέχει κάποια εφαρμογή στο background και να συνδέεται μόνη της? Έκανα hard reset έβαλα κάρτα (γιατί την προηγούμενη την έφαγε όλη μόνο του) και πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα. Αναγκάζομαι να αφήνω ανοιχτό το Wi Fi συνέχεια για να μην με χρεώνει.

Link to comment
Share on other sites

To να αλλάζει μόνο του από GSM σε 3G και το ανάποδο είναι φυσιολογικό και εξαρτάται από την ποιότητα του σήματος του δικτύου. Τώρα για τις χρεώσεις, κάποια εφαρμογή ή widget που εγκατέστησες τρέχει και κατεβάζει δεδομένα από το internet.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ eortologio 3.1. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ.

ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Παιδια αυτη ειναι παλιότερη δημοσιευση.. Εγκατεστησα σημερα το Εορτ..3.1 και παρατηρω τα εξης προβλήματα.

1.καθε φορα που το ενεργοποιω ζηταει εγκατασταση

2. δεν κανει αναζητησεις για αργιες ουτε για ονοματα... (ενω αναφερεται οτι κατι τετοιο ειναι εφικτο)

3. δεν υπαρχει καποιο οικονιδιο ενεργοποίησης..

Επειδη πιστευω οτι αρκετοι θα το εχουν εγκαταστήσει.. καθε βοήθεια δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

:blink: ειπαμε ..... δεν ειμαι και τοσο ασχετος

το ενεργοποιησα και το εβαλα κα σε pal και στο αλλο που δεν το θυμαμε , αλλα και στα δυο εδειχνε κατι διαγωνιες γραμμες κα φαινοταν εικονα αχνα σαν καναλι που δεν εχει καλο σημα

το καλωδιο μου δεν εχει τπτ αναμεσα στα βιζματα παρα καλωδιο ( μηπως τα δικα σας εχουν τπτ απ αυτα που μοιαζουν με μπαταριες ?:O )

εγω θα σου πω..πηρα ενα καλωδιο απο κατουμα που οπτικα ηταν ιδιο...αλλα καποια καλωδια εχουν αναποδη συνδεσμολογια..αν το τραβηξεις εχω ενα κλικ θα παιξει εικονα αλλα δεν θα εχεισ ηχο...τελικα βρηκα ενα καλωδιο απο ν95 που παιζει μια χαρα...ειναι θεμα αναποδης συνδεσμολογιας...

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει και σε άλλους να ενεργοποιειται ΜΟΝΟ του το packet data ή να αλλάζει ΜΟΝΟ του απο GSM σε 3G?

Όσο έχω μόνιμα ανοικτό το Wi Fi δεν έχω κανένα πρόβλημα, όταν το κλείνω όμως συμβαίνει να βρίσκω το κινητό μόνο του συνδεδεμένο στο 3G χωρίς να πειράξω κάτι και όχι μόνο αυτό με χρεώνει κ όλας άρα κάτι κατεβάζει. Προφανώς οι επιλογές για packet data κλπ ειναι κλειστές και φαίνονται κλειστές.

Γίνεται να τρέχει κάποια εφαρμογή στο background και να συνδέεται μόνη της? Έκανα hard reset έβαλα κάρτα (γιατί την προηγούμενη την έφαγε όλη μόνο του) και πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα. Αναγκάζομαι να αφήνω ανοιχτό το Wi Fi συνέχεια για να μην με χρεώνει.

 

Για να μην χρεώνεσε τραβα στις ρυθμισεις -> δυνατοτητα συνδεσης και ξεεπελεξε την χρηση δεδομενων πακετου

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χρεώνεσε τραβα στις ρυθμισεις -> δυνατοτητα συνδεσης και ξεεπελεξε την χρηση δεδομενων πακετου

 

To Data Roaming ειναι μονιμα κλειστο, το Use Packet Data επισης μονιμα κλειστο, στο Network εχω βάλει Manual για να μην τρωει συνεχεια μπαταρια, και στο Network mode GSM 900/1800. Δηλ κανονικα δεν μου δείχνει κανένα σηματάκι πανω αριστερα (G, E, 3G κλπ.)

Και παρά αυτές τις ρυθμίσεις αν κλείσω το Wi Fi πολλές φορές μετά από ώρα πχ ανοίγω το κινητό και το βρίσκω να έχει συνδεθεί μόνο του σε κάποιο άλλο mode και να με έχει χρεώσει προφανώς για κάτι που κατέβασε. Χωρίς να έχω αφήσει ανοιχτές apps να τρέχουν. Αναγκάζομαι πάλι να αλλάξω Network για να βγει απο το mode που μπήκε μόνο του.

Τώρα έβγαλα και όλα τα widgets και περιμένω να δω...

 

Μήπως να πείραζα τις ρυθμίσεις στα connections έτσι ώστε και να θέλει να συνδεθεί με GPRS να μην μπορεί?

Edited by New_Yorker_
Link to comment
Share on other sites

To Data Roaming ειναι μονιμα κλειστο, το Use Packet Data επισης μονιμα κλειστο, στο Network εχω βάλει Manual για να μην τρωει συνεχεια μπαταρια, και στο Network mode GSM 900/1800. Δηλ κανονικα δεν μου δείχνει κανένα σηματάκι πανω αριστερα (G, E, 3G κλπ.)

Και παρά αυτές τις ρυθμίσεις αν κλείσω το Wi Fi πολλές φορές μετά από ώρα πχ ανοίγω το κινητό και το βρίσκω να έχει συνδεθεί μόνο του σε κάποιο άλλο mode και να με έχει χρεώσει προφανώς για κάτι που κατέβασε. Χωρίς να έχω αφήσει ανοιχτές apps να τρέχουν. Αναγκάζομαι πάλι να αλλάξω Network για να βγει απο το mode που μπήκε μόνο του.

Τώρα έβγαλα και όλα τα widgets και περιμένω να δω...

 

Μήπως να πείραζα τις ρυθμίσεις στα connections έτσι ώστε και να θέλει να συνδεθεί με GPRS να μην μπορεί?

 

Το τελευταίο που λες, είναι το πιο σίγουρο

 

μήπως έχεις κανένα email ρυθμισμένο και δεν το θυμάσαι και ελέγχει μια κάθε τόσο;

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο που λες, είναι το πιο σίγουρο

 

μήπως έχεις κανένα email ρυθμισμένο και δεν το θυμάσαι και ελέγχει μια κάθε τόσο;

 

Μπορεί να έφταιγε αυτο, το είχα ρυθμισμένο κ το έβγαλα μετά το hard reset, αλλά και πάλι αν έχω κλειστά και το data και το packet, "επιτρεπει" μόνο του να συνδέεται και να κατεβάζει? Κανονικά δεν θα έπρεπε να μην συνδεεται ποτέ, και μόνο όταν έχω Wi Fi να μπαίνει? Πλέον έβγαλα όλα τα "internet" widgets να δω.

 

Ξέρει κανείς τι να άλλαξω στις connection της Voda, για να μην συνδέεται ούτε wap ούτε 3G, αλλά να μπορώ κάποια στιγμή να τις επαναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω..πηρα ενα καλωδιο απο κατουμα που οπτικα ηταν ιδιο...αλλα καποια καλωδια εχουν αναποδη συνδεσμολογια..αν το τραβηξεις εχω ενα κλικ θα παιξει εικονα αλλα δεν θα εχεισ ηχο...τελικα βρηκα ενα καλωδιο απο ν95 που παιζει μια χαρα...ειναι θεμα αναποδης συνδεσμολογιας...

 

τελικα αυτο ηταν

μολις το τραβηξα λιγο εξω εδειξε εικονα

η τηλεοραση μου δεν εχει δευτερη υποδοχη για ηχο :p αρα δεν με πειραζει που δεν δουλευει το δευτερο καλωδιο για ηχο...

ευχαριστω για την βοηθεια, τωρα θα μπορω να βλεπω νιντεο απο το κινητο μαζι με αλλους

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως είναι εύκολο να μου θυμήσετε σε ποιό Post περίπου ήταν οι οδηγίες για να επαναφέρουμε το κινητό στην εργοστασιακή του κατάσταση και όχι όπως είναι τώρα με τις παρεμβάσεις της vodafone?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

για το ερτολογιο πηγαινε εκει που λεει παιχνιδια και αλλα και θα το βρεις εκει χωρις να σου λεει οτι θελει παλι εγκατασταση
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως είναι εύκολο να μου θυμήσετε σε ποιό Post περίπου ήταν οι οδηγίες για να επαναφέρουμε το κινητό στην εργοστασιακή του κατάσταση και όχι όπως είναι τώρα με τις παρεμβάσεις της vodafone?

Ευχαριστώ!

 

Εκει γυρω στο 235 χιλιομετρο, καπου εκει πρεπει να ειναι !:cool::X:cool:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει μηπως κανεις αγορασει καμια 8ηκη μεσω ebay τετοιου style ?

http://cgi.ebay.co.uk/BLACK-LEATHER-CASE-POUCH-SAMSUNG-WAVE-S8500-FILM-/270639008612?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item3f03578b64

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει ένα Samsung S8500 wave από κατάστημα της Vodafone και θέλω να μάθω αν μπορώ να απαλλαγώ από την οθόνη έναρξης της Vodafone κλπ;

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

χθες εβγαλα το firmware της vodafone και περασα το jh3, χωρις να λειψουν όμως οι περιπετειες αφου χρησιμοποιησα και τον multiloader και τον kies. Τα προβληματα που ειχα με τα samsung apps εξαφανιστηκαν και η συσκευη ειναι σαφως καλυτερη και το software ποιο ωριμο. Αυτο σε συνδυασμο με τον καινουργιο kies που ειναι μεχρι τωρα σταθεροτατος, τοσο που να τον συμπαθω. Ειχα συχνη επικοινωνια με το customer support και εδω και εξω. Η συμβουλη τους εκτος των αλλων ηταν να παω σε ενα service center να μου αναβαθμισουν το firmware. Το συνιστω ανεπιφυλακτα σε οσους εχουν κολλησει με τα firmware των εταιρειων κινητης
Link to comment
Share on other sites

χθες εβγαλα το firmware της vodafone και περασα το jh3, χωρις να λειψουν όμως οι περιπετειες αφου χρησιμοποιησα και τον multiloader και τον kies. Τα προβληματα που ειχα με τα samsung apps εξαφανιστηκαν και η συσκευη ειναι σαφως καλυτερη και το software ποιο ωριμο. Αυτο σε συνδυασμο με τον καινουργιο kies που ειναι μεχρι τωρα σταθεροτατος, τοσο που να τον συμπαθω. Ειχα συχνη επικοινωνια με το customer support και εδω και εξω. Η συμβουλη τους εκτος των αλλων ηταν να παω σε ενα service center να μου αναβαθμισουν το firmware. Το συνιστω ανεπιφυλακτα σε οσους εχουν κολλησει με τα firmware των εταιρειων κινητης

Το jh3 είναι firmware της Samsung;

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως είναι εύκολο να μου θυμήσετε σε ποιό Post περίπου ήταν οι οδηγίες για να επαναφέρουμε το κινητό στην εργοστασιακή του κατάσταση και όχι όπως είναι τώρα με τις παρεμβάσεις της vodafone?

Ευχαριστώ!

 

χθες εβγαλα το firmware της vodafone και περασα το jh3, χωρις να λειψουν όμως οι περιπετειες αφου χρησιμοποιησα και τον multiloader και τον kies. Τα προβληματα που ειχα με τα samsung apps εξαφανιστηκαν και η συσκευη ειναι σαφως καλυτερη και το software ποιο ωριμο. Αυτο σε συνδυασμο με τον καινουργιο kies που ειναι μεχρι τωρα σταθεροτατος, τοσο που να τον συμπαθω. Ειχα συχνη επικοινωνια με το customer support και εδω και εξω. Η συμβουλη τους εκτος των αλλων ηταν να παω σε ενα service center να μου αναβαθμισουν το firmware. Το συνιστω ανεπιφυλακτα σε οσους εχουν κολλησει με τα firmware των εταιρειων κινητης

 

Μήπως υπάρχουν οδηγίες κάπου πως μπορούμε να το κάνουμε αυτό γιατί και εγώ το έχω πάρει από vodafone και θέλω να βγάλω όλες τις ****** που

έχει μέσα. ==

 

Υ.Γ. Επίσης προσπάθησα να κατεβάσω εφαρμογές από το βρετανικό σάιτ αλλά δεν μου επιτρέπει να τις κάνω install. Κάποια λύση πάνω σε αυτό?

Edited by DmJapan
Link to comment
Share on other sites

1. Αν δεν ξερετε τι κανετε γλυτωστε το αγχος και πηγαινετε σε ενα service της samsung να αναβαθμισουν το firmware.

 

2. Ναι υπαρχουν οδηγίες, δειτε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3260265

Προτεινω την αναβαθμιση μεσω KIES, τωρα που ειναι σταθερος το update γινετε απροβληματιστα και θα ειστε σιγουροι οτι το firmware ειναι official. Προυποθεση να κατεβασετε την καινουργια εκδοση απο την samsung

Aφου ολοκληρωσετε την διαδικασια (oπως ειναι στον οδηγο αναβαθμισης KIES) μαζι με το τελευταιο κομματι του product code (νουμερο 16 στον οδηγο αναβαθμισης με Multiloader, μονο αυτο χρησιμοποιουμε απο αυτον τον οδηγο), και σε περιπτωση που εχετε ηδη χρησιμοποιησει το KIES με την προηγουμενη εκδοση δεν βλαπτει να κανετε και το παρακατω (μου δοθηκε απο την τεχνικη υποστηριξη)

- launch Kies

- in Windows, click on [start] > [Run] and type “regedit”

- in the Windows Register, please look for this folder:

\HKEY_CURRENT_USER\Software\Kies\DeviceDB

- delete all the sub-folders from [DeviceDB] – there are usually numbers from 1 to X.

- in the folder [DeviceDB], click on the value [MaxID] and change the number from X to 0.

- close the Register, close Samsung Kies and launch it again, with the phone connected.

Edited by bada_bing
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...