Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά το κινητό(c905) μου τα έχει παίξει για πολλοστή φορά ! και είμαι να το πετάξω να πάρω καινούριο. δεν είχα ποτέ ξανά κινητό αφής κ πόσο μάλλον με έξυπνο λογισμικό. αποφάσισα για wave για αφτά που προσφέρει στην τιμή που πραγματικά ειναι τζάμπα ! ερώτημα 1. πόσο δύσκολο η εύκολο θα είναι για εμένα η χρήση του ? 2. αν έχει κολλήματα η βγάζει ζημιές ?3. απο εφαρμογές (Internet , navigator,games)πως τα πάει? πραγματικά το wave σκίζει απο ποιότητα . έχω δει όλα τα ambroid κ i phone συσκευές το μόνο που του λείπει είναι η τεσσάρα οθόνη του γαλαξία !

ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μηπως πρεπει να αλλαξω κατι στη συσκευη? οταν κατεβαζω μια εφαρμογη βλεπω 2 αρχεια, το ενα .app Κ το αλλο .img .ειτε το ενα βαλω στο κινητο ειτε το αλλο ειτε κ τα δυο μου λεει οτι δε μπορει να χρησιμοποιηθει ο συγκεκριμενος τυπος αρχειου (καπως ετσι)

ΥΓ:δε μιλαω για Kies τωρα αλλα για copy-paste

 

Οχι δεν γινεται ετσι με copy paste, να σου πω απο την εφαρμογη samsung apps του κινητου στα κανει install;

Βγαλε ενα screen στο KIES εκει στα my downloads μηπως βγαλουμε ακρη.

 

Δοκιμασε επισης να κλεισεις οτιδηποτε απο firewall/antivirus. Εχει παρατηρηθει μη καλη σχεση μεταξυ KIES και firewall.

Link to comment
Share on other sites

off-topic

 

καλησπερα, σε λιγες μερες θα αγορασω το συγκεκριμενο κινητο και θα ηθελα να μου πριτινεται ενα καλο καταστημα που να ειναι αξιοπιστο και να εχει καλυτερη τιμη απο τα μεγαλα,φυσικα εαν υπαρχει ρισκο ουτε να το σκεφτομαι καλυτερα να παω πλαισιο που ειναι λιγο τσιμπιμενα αλλα τουλαχιστον ξερεις τι παιρνεις

 

on-topic

 

θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους εαν εχουν καπιο προβλημα,κουσουρια το κινητο (π.χ κολλημα) ή κατι αλλο?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πώ οτι το κινητό μας είναι πολύ μπροστά!!

Ερώτηση ,,

Ολα καλά με τις παραλαβές email απο hotmail!! Σήμερα που πήγα να στείλω το πρώτο μου ,δεν τα κατάφερε !! Τι βάζω για τις αποστολές και που?Cosmote εχω!

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες ωρες ειπα να κατεβασω το παιχνιδι NFS Shift απο το Samsungapps Μεσω του κινητου ενω ειχα συνδεθει με πακετα δεδομενων ...Το παιχνιδι αναγραφεται οτι πιανει γυρω στα 90 ΜΒ

Ενω ειχα πριν το downloading καταναλωσει 225 ΜΒ οπως εδειχνε ο μετρητης , κατα τη μεση του dl τσεκαρω οτι εχει φτασει στα 280 περιπου και μετα ενω εχει τελειωσει το βλεπω οτι ειναι πανω απο 700 ΜΒ...... Δεν το πιστευα οταν το ειδα ,αποκλειεται λεω να εγινε αυτο και τωρα επικοινωνω με την εταιρια κινητης τηλεφωνιας μου για να δω τι εχει παιχτει και να δουν την αναλυση μου....Ειναι απιστευτο πραγματικα αμα εχει γινει καμια στραβη απο το appstore ,γιατι η συνδεση μου μεχρι τα 500 ΜΒ παει δωρεαν και μετα η χρεωση ειναι πολυ μεγαλη ,εχω ξενερωσει αφανταστα απορω πως εγινε..

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες ωρες ειπα να κατεβασω το παιχνιδι NFS Shift απο το Samsungapps Μεσω του κινητου ενω ειχα συνδεθει με πακετα δεδομενων ...Το παιχνιδι αναγραφεται οτι πιανει γυρω στα 90 ΜΒ

Ενω ειχα πριν το downloading καταναλωσει 225 ΜΒ οπως εδειχνε ο μετρητης , κατα τη μεση του dl τσεκαρω οτι εχει φτασει στα 280 περιπου και μετα ενω εχει τελειωσει το βλεπω οτι ειναι πανω απο 700 ΜΒ...... Δεν το πιστευα οταν το ειδα ,αποκλειεται λεω να εγινε αυτο και τωρα επικοινωνω με την εταιρια κινητης τηλεφωνιας μου για να δω τι εχει παιχτει και να δουν την αναλυση μου....Ειναι απιστευτο πραγματικα αμα εχει γινει καμια στραβη απο το appstore ,γιατι η συνδεση μου μεχρι τα 500 ΜΒ παει δωρεαν και μετα η χρεωση ειναι πολυ μεγαλη ,εχω ξενερωσει αφανταστα απορω πως εγινε..

 

Βασικά.. κι εμένα σήμερα, έγραφε πως ήμουν πάνω από 100, και η Q μέχρι 100 μου δίνει δωρεάν. Αλλά δεν είχα χρεωθεί κάτι όταν έλεγξα το υπόλοιπο μου...

 

μήπως παίζει κάτι με τον data counter ?

 

Παιδιά για σας και από εμενα. απέκτησα ένα S8500 WAVE αλλα δεν έμεινα ικανοποιημένος από τις ταχύτητες και των προγραμμάτων του BADA και ήθελα να δω αν γίνετε να περάσουμε το ANDROID λογισμικό...

 

Ταχύτητες...? μα το κινητό είναι ταχύτατο ! μήπως πάει κάτι λάθος;

 

Για το android ΔΕΝ γίνεται. Υπάρχει project που υποτίθεται το προσπαθούν, αλλά ΜΗΝ βασιστείς πάνω του. Μπορεί να πάρει από 2-3 μήνες, έως 1 χρόνο, έως ποτέ....

 

και σίγουρα δεν θα είναι πλήρως λειτουργικό στην αρχή ..

 

Μήπως να αναθεωρούσες για το Bada? Έχει να προσφέρει πολλά !

Edited by mariosx
http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες ωρες ειπα να κατεβασω το παιχνιδι NFS Shift απο το Samsungapps Μεσω του κινητου ενω ειχα συνδεθει με πακετα δεδομενων ...Το παιχνιδι αναγραφεται οτι πιανει γυρω στα 90 ΜΒ

Ενω ειχα πριν το downloading καταναλωσει 225 ΜΒ οπως εδειχνε ο μετρητης , κατα τη μεση του dl τσεκαρω οτι εχει φτασει στα 280 περιπου και μετα ενω εχει τελειωσει το βλεπω οτι ειναι πανω απο 700 ΜΒ...... Δεν το πιστευα οταν το ειδα ,αποκλειεται λεω να εγινε αυτο και τωρα επικοινωνω με την εταιρια κινητης τηλεφωνιας μου για να δω τι εχει παιχτει και να δουν την αναλυση μου....Ειναι απιστευτο πραγματικα αμα εχει γινει καμια στραβη απο το appstore ,γιατι η συνδεση μου μεχρι τα 500 ΜΒ παει δωρεαν και μετα η χρεωση ειναι πολυ μεγαλη ,εχω ξενερωσει αφανταστα απορω πως εγινε..

 

To NFS ειναι 100 mb, αρα μαλλον κολημα του μετρητη θα ναι. Για να φτασεις τα 700 mb θα επρεπε να το εχεις για ωρες, για κανε μια αναλογια με το ποσο κατεβαζεις μεσω δικτυου και ποση ωρα το ειχες να κατεβαζει να δεις αν ειναι εφικτο να σου κατεβασε τοσα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

To NFS ειναι 100 mb, αρα μαλλον κολημα του μετρητη θα ναι. Για να φτασεις τα 700 mb θα επρεπε να το εχεις για ωρες, για κανε μια αναλογια με το ποσο κατεβαζεις μεσω δικτυου και ποση ωρα το ειχες να κατεβαζει να δεις αν ειναι εφικτο να σου κατεβασε τοσα πολλα.

 

Καθε φορα που κατεβαζω κατι απο το appstore κατεβαινει μονο το συγκεκριμενο παιχνιδι /εφαρμογη που εχω επιλεξει , δεν εχει γινει ποτε καμια στραβη να κατεβασει και κατι αλλο μαζι . Ετσι και πριν εβαλα να κατεβασω μονο το παιχνιδι και τιποτα αλλο φυσικα αφου το υπολογισα να ειμαι εντος οριου...Εκανε καπου στην μιση ωρα με 3 τεταρτα να κατεβει αλλα δεν εχει καμια σημασια ο χρονος αλλα ο ογκος που κατεβαινει για αυτο δεν καταλαβαινω....

Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα που κατεβαζω κατι απο το appstore κατεβαινει μονο το συγκεκριμενο παιχνιδι /εφαρμογη που εχω επιλεξει , δεν εχει γινει ποτε καμια στραβη να κατεβασει και κατι αλλο μαζι . Ετσι και πριν εβαλα να κατεβασω μονο το παιχνιδι και τιποτα αλλο φυσικα αφου το υπολογισα να ειμαι εντος οριου...Εκανε καπου στην μιση ωρα με 3 τεταρτα να κατεβει αλλα δεν εχει καμια σημασια ο χρονος αλλα ο ογκος που κατεβαινει για αυτο δεν καταλαβαινω....

 

Ο χρόνος είναι ανάλογος του όγκου.

 

αν υποθέσουμε πως κατεβάζεις με μέγιστη ταχύτητα, δηλαδή 7.2Mbps σημαίνει 0.9MBps

 

άρα 0.9 Χ 60 = 54ΜΒ το λεπτό

 

όλα αυτά είναι φανταστικά νούμερα φυσικά...

 

p.s. οι εταιρίες, χρεώνουν και το down και το up? ή υπάρχει περίπτωση να χρεώνουν μόνο το down ... ?

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος είναι ανάλογος του όγκου.

 

αν υποθέσουμε πως κατεβάζεις με μέγιστη ταχύτητα, δηλαδή 7.2Mbps σημαίνει 0.9MBps

 

άρα 0.9 Χ 60 = 54ΜΒ το λεπτό

 

όλα αυτά είναι φανταστικά νούμερα φυσικά...

 

p.s. οι εταιρίες, χρεώνουν και το down και το up? ή υπάρχει περίπτωση να χρεώνουν μόνο το down ... ?

 

Σωστα , αλλα το παιχνιδι λεει οτι ειναι 100 ΜΒ . Που σημαινει οτι αμα κατεβαζα οντως με τοσο θα το κατεβαζα σε λιγοτερο απο 2 λεπτα .Αλλα ετσι κι αλλιως εγω κατεβαζω κατι που ειναι 100 ΜΒ και πρεπει τοσο να χρεωθω . Αν μπεις πχ σε μια σελιδα που εχει ογκο 2 ΜΒ ,και μιση ωρα να κατσεις στη σελιδα χωρις να κανεις redirect καπου 2 ΜΒ χρεωση θα εχεις.

 

Νομιζω χρεωνουν και το up και το down .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !

 

Εδώ και μία εβδομάδα είμαι και εγώ κάτοχος του wave και πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Έχω όμως μιαα απορία - «πρόβλημα» και θέλω την βοηθειά σας.

Προσπαθώ να περάσω φωτογραφίες από την φωτογραφική μου (3072x2304) και όταν τις αποθηκεύω στο κινητό μου μετατρέπει την ανάλυση σε 800χ480 γιατί;

Τι κάνω λάθος; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πώ οτι το κινητό μας είναι πολύ μπροστά!!

Ερώτηση ,,

Ολα καλά με τις παραλαβές email απο hotmail!! Σήμερα που πήγα να στείλω το πρώτο μου ,δεν τα κατάφερε !! Τι βάζω για τις αποστολές και που?Cosmote εχω!

Thanks

 

Παιχνίδια 700mb κατεβάζουμε απο το κινητούλι (καλα PC δεν εχουνε?:D),κανά email δεν στέλνουμε?

Κανένας για την ρυθμιση ,παίδες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !

 

Εδώ και μία εβδομάδα είμαι και εγώ κάτοχος του wave και πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Έχω όμως μιαα απορία - «πρόβλημα» και θέλω την βοηθειά σας.

Προσπαθώ να περάσω φωτογραφίες από την φωτογραφική μου (3072x2304) και όταν τις αποθηκεύω στο κινητό μου μετατρέπει την ανάλυση σε 800χ480 γιατί;

Τι κάνω λάθος; :confused:

φιλαρακι καπου στις ρυθμισεις του kies (το παξιμαδι κατω δεξια) λεει κατι για "βελτιστοποιηση" των εικονων κατα τη μεταφορα...δες το μπορει αυτο να σου κανει τη ζημια!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μήν το ματιάσω αλλά το κινητό είναι άπαιχτο, το έχω εδώ και 3 μήνες και έχω τον ίδιο ενθουσιασμό που είχα την πρώτη μερα. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ πιο όμορφο από πολλά κινητά και οι διαστάσεις κινητού-οθόνης είναι η καταλληλότερες για μένα εφόσων μπορώ να το χρησιμοποιώ και να στέλλω μηνύματα με το ένα χέρι (γιατί όπως και να το κάνουμε πρώτα απ'όλα το θέλουμε για τηλέφωνο). Τί να κάνω το iphone χωρίς bluetooth, flash player, radio και με χοιρότερη οθόνη? Καλύτερη ανάλυση HD video φωτογραφιών από το 3GS. Αυτά, απλά ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας :p

 

Και τώρα 2 ερωτησούλες. 1) Ξέρει κανείς αν γίνεται να βάλω σε μία ομάδα τις επαφες facebook και MSN τις οποίες χρησιμοποιώ πιο πολύ στο palringo, ώστε να τις βρίσκω γρήγορα γιατί γίνεται χαμός με τόσες επαφές? 2) Κάπου μου φυγε το λαστιχάκι που έχει στα hands free, που μπορουμε να βρούμε τέτοιο μαραφέτι? Ταιριάζουν από άλλα παρόμοια?

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε το πλήκτρο Τροποποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !

 

Εδώ και μία εβδομάδα είμαι και εγώ κάτοχος του wave και πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Έχω όμως μιαα απορία - «πρόβλημα» και θέλω την βοηθειά σας.

Προσπαθώ να περάσω φωτογραφίες από την φωτογραφική μου (3072x2304) και όταν τις αποθηκεύω στο κινητό μου μετατρέπει την ανάλυση σε 800χ480 γιατί;

Τι κάνω λάθος; :confused:

 

Καλησπερα, αν της περασεις μεσω usb και οχι μεσω ΚΙΕS δεν θα χεις κανενα προβλημα. Στο kies καπου εχει ρυθμιση και γι αυτο στις κανει resized.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα στην παρέα! Παρακολουθώ το thread εδώ και καιρό (έχω καταφέρει να διαβάσω και τις 228 του σελίδες :dizzy:) και δε θα μπορούσα παρά να γίνω κι εγώ ένας υπερήφανος κάτοχος του Wave. Σήμερα μόλις το παρέλαβα, το "καθάρισα" από τις άθλιες παρεμβάσεις της Vodafone (χάρη σ' αυτό το φόρουμ), το αναβάθμισα στην έκδοση JH3 και το συγχρόνισα με τις επαφές στο Facebook χωρίς κανένα πρόβλημα. Είμαι ιδιαίτερα ευχαρίστημενος από το γεγονός ότι δε συνάντησα κανένα πρόβλημα και από τη γενικότερη στιβαρή κατασκευή της συσκευής (τόσο σε επίπεδο υλικού όσο και λογισμικού). Το Bada είναι εκπληκτικά λειτουργικό για μια τόσο νέα πλατφόρμα!

 

Έχω, όμως, μερικά θέματα όπου θα ήθελα βοήθεια:

1. Στο βιντεάκι

παρουσιάζονται 3 πολύ έξυπνες λειτουργίες του τηλεφώνου (fake call, mobile tracker, sos messages). Τα δύο πρώτα τα έχω εντοπίσει αλλά η επιλογή για sos messages δεν υπάρχει στο μενού Ρυθμίσεις-->Εφαρμογές-->Μηνύματα. Υπάρχει κάποιος που την έχει στο δικό του; Έψαξα και στο google και δεν μπόρεσα να βρω τίποτα που να εξηγεί την απουσία του (π.χ. ευρωπαϊκή έκδοση VS αμερικάνικη ή κάτι τέτοιο).*

 

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος να απενεργοποιηθεί το μήνυμα που εμφανίζεται ΚΑΘΕ φορά που μπαίνει κανείς σε κάποια επαφή συγχρονισμένη με το Facebook: "Για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας δεδομένων, ενεργοποιήστε τη χρήση δεδομένων πακέτου. Αλλαγή ρυθμίσεων;". Να σημειώσω ότι έχω ήδη ρυθμίσει το "Διάστημα συγχρονισμού SNS" στο "Χειροκίνητα".

 

Ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων για την όποια απάντηση και εκ των υστέρων επίσης για όλες τις πολύ χρήσιμες συμβουλές, οδηγίες, εμπειρίες και παρατηρήσεις που με βοήθησαν να σχηματίσω μια πολύ καλή εικόνα της συσκευής αρκετά πριν την αποκτήσω. Πραγματικά γίνεται πολύ καλή δουλειά!

 

*EDIT 25/9

Τελικά για τα SOS messages λύθηκε το πρόβλημα. Εκτέλεσα το τελευταίο μόνο από τα βήματα στον οδηγό "Αναβάθμιση Samsung Wave με Multiloader" που αναφέρει "Εάν χρησιμοποιήσατε λογισμικό για τη δική σας χώρα όπως κάναμε μπορείτε να κάνετε Pre-configuration πατώντας *#5239870*# και εισάγοντας τον κωδικό *#27236*#. Επιλέξτε EUR για Ελλάδα."

Δεν έχω ιδέα τι κάνει αυτή η εντολή οπότε δεν είμαι σε θέση να την προτείνω γενικότερα στον καθένα απλά μου έλυσε μερικά προβλήματα μετά το Vodafone debranding όπως:

-Εμφανίστηκαν στις επιλογές μηνυμάτων τα SOS μηνύματα

-Το Bada logo animation στην αρχή φορτώνει ολόκληρο πλεόν και εμφανίζεται το κείμενο Samsung από κάτω. Προηγουμένως σταματούσε σε κάποιο σημείο το animation.

-Το update από FOTA πλεόν μου εμφανίζει ότι δεν υπάρχει νέα έκδοση. Προηγουμένως, συνεχώς έκανε έλεγχο χωρίς να εμφανίζει τίποτα.

Edited by Studentmail
Επίλυση προβλήματος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερά και από μένα. Φίλε Studentmail μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις να καθαρίσω και

το δικό μου wave από τις παρεμβάσεις τις Vodafone? Πολύ αθλιές ειναί οντώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερά και από μένα. Φίλε Studentmail μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις να καθαρίσω και

το δικό μου wave από τις παρεμβάσεις τις Vodafone? Πολύ αθλιές ειναί οντώς.

 

Βεβαίως! Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι:

1) "Τρέχεις" το Registry Editor των Windows (regedit) αφού έχεις εγκαταστήσει το Kies (με το Kies να "τρέχει" επίσης στο background και συνδεδεμένο με το Wave σου).

 

2) Πηγαίνεις στη διαδρομή "HKEY_CURRENT_USER\Software\Samsung\Kies\DeviceDB\1"

 

3) Κάνεις διπλό κλικ πάνω στα "κλειδιά" HIDSWVER και SoftwareRevision και αντικαθιστάς τις τιμές που έχουν με το "S8500XXJEE/S8500OXCJEC" (Μη σε απασχολεί εάν η JEE δεν είναι η έκδοση που έχεις. Εγώ π.χ. είχα την JF1. Το κάνεις απλά για να μπει στη διαδικασία αναβάθμισης).

 

4) Αντικαθιστάς επίσης το "κλειδί" ProductCode με "GT-S8500BAAEUR".

 

5) Επιστρέφεις στο Kies που έχεις ανοιχτό και συνδεδεμένο με το κινητό και πατάς το πλήκτρο για να κάνει αναβάθμιση υλικολογισμικού.

 

6) Μόλις τελειώσει η αναβάθμιση θα έχει φύγει το λογότυπο της Vodafone και τα εικονίδια αλλά στις θέσεις τους θα υπάρχουν κάποια κατάλοιπα. Κάνοντας hard reset (εισάγεις στο πληκτρολόγιο κλήσης -κατά προτίμηση χωρίς τη SIM μέσα- *2767*3855#) το κινητό είναι σαν καινούριο.

 

7) Υπ' όψιν ότι όταν ξανασυνδέσεις κάποια στιγμή στο μέλλον το κινητό αυτό πάλι θα νομίζει ότι έχει ProductCode αυτό από τη Vodafone (GT-S8500BAAVGR). Θα πρέπει να το αλλάζεις κάθε φορά για να κάνεις update με τον ίδιο τρόπο (αλλά δε θα χρειάζεται μάλλον να αλλάξεις τα HIDSWVER και SoftwareRevision μαζί μ'αυτό.)

 

Καλή τύχη και καλή.... "λευτεριά"!:lol:

Link to comment
Share on other sites

guys, έβαλε κανείς σας προστατευτικό οθόνης? έβαλα εγώ χθες αλλά έχει μια καμπυλοτητα το πάνω και κάτω μέρος της οθόνης, με αποτέλεσμα να μην εφαρμόζει ! την έκοψα λίγο πάνω και κάτω αλλά δεν είναι λύση αυτή. εσάς εφαρμόζει κανονικά? και αν ναι, μπορείτε να μου πείτε ποιο προστατευτικό έχετε? ευχαριστώ!

 

send from my Samsung Wave :)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

guys, έβαλε κανείς σας προστατευτικό οθόνης? έβαλα εγώ χθες αλλά έχει μια καμπυλοτητα το πάνω και κάτω μέρος της οθόνης, με αποτέλεσμα να μην εφαρμόζει ! την έκοψα λίγο πάνω και κάτω αλλά δεν είναι λύση αυτή. εσάς εφαρμόζει κανονικά? και αν ναι, μπορείτε να μου πείτε ποιο προστατευτικό έχετε? ευχαριστώ!

 

send from my Samsung Wave :)

 

Και εμένα μου κάνει μια καμπυλότητα στο κάτω μέρος αλλά δε με πειράζει.Φοράω σχεδόν πάντα screen protector της ecell που έχουνε καλή εφαρμογή.Επίσης είχα παραγγείλει μια σκληρή θήκη και είχε δώρο ένα screen protector το οποίο φαίνεται ότι είναι πιο κοντό αλλά δε το δοκίμασα καθόλου.Δηλαδή υπάρχει ποιο κοντό..

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω, όμως, μερικά θέματα όπου θα ήθελα βοήθεια:

1. Στο βιντεάκι

παρουσιάζονται 3 πολύ έξυπνες λειτουργίες του τηλεφώνου (fake call, mobile tracker, sos messages). Τα δύο πρώτα τα έχω εντοπίσει αλλά η επιλογή για sos messages δεν υπάρχει στο μενού Ρυθμίσεις-->Εφαρμογές-->Μηνύματα. Υπάρχει κάποιος που την έχει στο δικό του; Έψαξα και στο google και δεν μπόρεσα να βρω τίποτα που να εξηγεί την απουσία του (π.χ. ευρωπαϊκή έκδοση VS αμερικάνικη ή κάτι τέτοιο).

 

Φίλε μου, για δοκίμασε να πας ΜΗΝΥΜΑΤΑ>ΤΡΕΙΣ ΤΕΛΙΤΣΕΣ>ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ>ΜΗΝΥΜΑΤΑ SOS

 

ελπιζω να βοηθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως! Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι:

1) "Τρέχεις" το Registry Editor των Windows (regedit) αφού έχεις εγκαταστήσει το Kies (με το Kies να "τρέχει" επίσης στο background και συνδεδεμένο με το Wave σου).

 

2) Πηγαίνεις στη διαδρομή "HKEY_CURRENT_USER\Software\Samsung\Kies\DeviceDB\1"

 

3) Κάνεις διπλό κλικ πάνω στα "κλειδιά" HIDSWVER και SoftwareRevision και αντικαθιστάς τις τιμές που έχουν με το "S8500XXJEE/S8500OXCJEC" (Μη σε απασχολεί εάν η JEE δεν είναι η έκδοση που έχεις. Εγώ π.χ. είχα την JF1. Το κάνεις απλά για να μπει στη διαδικασία αναβάθμισης).

 

4) Αντικαθιστάς επίσης το "κλειδί" ProductCode με "GT-S8500BAAEUR".

 

5) Επιστρέφεις στο Kies που έχεις ανοιχτό και συνδεδεμένο με το κινητό και πατάς το πλήκτρο για να κάνει αναβάθμιση υλικολογισμικού.

 

6) Μόλις τελειώσει η αναβάθμιση θα έχει φύγει το λογότυπο της Vodafone και τα εικονίδια αλλά στις θέσεις τους θα υπάρχουν κάποια κατάλοιπα. Κάνοντας hard reset (εισάγεις στο πληκτρολόγιο κλήσης -κατά προτίμηση χωρίς τη SIM μέσα- *2767*3855#) το κινητό είναι σαν καινούριο.

 

7) Υπ' όψιν ότι όταν ξανασυνδέσεις κάποια στιγμή στο μέλλον το κινητό αυτό πάλι θα νομίζει ότι έχει ProductCode αυτό από τη Vodafone (GT-S8500BAAVGR). Θα πρέπει να το αλλάζεις κάθε φορά για να κάνεις update με τον ίδιο τρόπο (αλλά δε θα χρειάζεται μάλλον να αλλάξεις τα HIDSWVER και SoftwareRevision μαζί μ'αυτό.)

 

Καλή τύχη και καλή.... "λευτεριά"!:lol:

 

 

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεψέ Studentmail. Ισώς φταίει η νέα εκδοσή του kies που μόλις κατέβασα.

 

Στην διαδρομή που είπες εμενά στο τέλος εχεί νούμερο 3. ( Δεν είναι στο 1 )

 

Επίσης το product code είναι το gt-s8500BAAEUR από την αρχή.

 

Και βρήκα και ενα device info με κλειδιά vadofone. Δοκίμασα αλάζωντας και αυτά αλλά πάλι τίποτα.

 

Δεν κάνει Update. Καμοιά ιδέα;

Edited by Bada
Link to comment
Share on other sites

1. Στο βιντεάκι

παρουσιάζονται 3 πολύ έξυπνες λειτουργίες του τηλεφώνου (fake call, mobile tracker, sos messages). Τα δύο πρώτα τα έχω εντοπίσει αλλά η επιλογή για sos messages δεν υπάρχει στο μενού Ρυθμίσεις-->Εφαρμογές-->Μηνύματα. Υπάρχει κάποιος που την έχει στο δικό του; Έψαξα και στο google και δεν μπόρεσα να βρω τίποτα που να εξηγεί την απουσία του (π.χ. ευρωπαϊκή έκδοση VS αμερικάνικη ή κάτι τέτοιο).

 

Μας λες τι κάνουνε αυτές οι τρείς λειτουργίες?Δε το έχω πολυ καταλάβει?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...