Jump to content

Εμφιαλωμένα νερά


tasosvel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι αλλα με φυσικο τροπο ή με χημεια γινετε η προσθεση ή η αφαιρεση?

Η προσθήκη γίνεται με ελεγχόμενη παροχή αερίου διοξειδίου του άνθρακα. Η αφαίρεση για να είμαι ειλικρινής δε γνωρίζω.

Πάντως΄υπάρχουν περιορισμοί και όρια από τη νομοθεσία τόσο για τις μεθόδους επεξεργασίας νερού όσο και για την υπολειμματικότητα των χρησιμοποιούμενων χημικών παραγόντων. Για την περίπτωση του χλωρίου ισχύει το ίδιο, υπάρχουν δηλαδή ανώτατα όρια και κανονικά η χλωρίωση γίνεται ελεγχόμενα. Τα τελευταία χρόνια τόσο στο εμφιαλωμένο (επιτραπέζιο νερό) όσο και σε κάποια δίκτυα (υπάρχουν παραδείγματα δημοτικών εταιριών ύδρευσης) αντί του χλωρίου χρησιμοποιείται το όζον που υποτίθεται ειναι πιο ασφαλές. Έχει βέβαια και αυτό παραπροϊόντα.

Θεωρώ πως το πρόβλημα με το νερό δεν είναι μόνο αν έχει μικρόβια γιατί αυτό κατά ένα μεγάλο μέρος καταπολεμάται (με τους τρόπους που έχουν αναφερθεί). Τα βαρέα μέταλλα, το χρώμιο κτλ υπάρχουν τόσο σε κάποια εμφιαλωμένα όσο και σε νερά δικτύου. Επίσης, στο δίκτυο πάιζει ρόλο και η κατάσταση των σωλήνων.

 

Και για να απαντήσω κι εγώ στο αρχικό ερώτημα, στο σπίτι μου πίνω μόνο νερό δικτύου και όταν είμαι σε ταξίδι ή στο δρόμο και διψάσω, φυσικά θα πάρω ότι εμφιαλωμένο έχει το περίπτερο γιατί δεν έχω την πολυτέλεια της επιλογής. Εάν ζούσα σε περιοχή όπου το νερό του δικτύου δεν ήταν καλό, θα επέλεγα μεταξύ δύο - τριών brand που προτιμώ σε γεύση και συσκευασία.

Για το ανθακούχο εμφιαλωμένο, έχω μια μικρή αδυναμία σε ένα συγκεκριμένο (ελληνικό) που είναι φυσικό μεταλλικό και το προτιμώ όταν βγω το βράδυ αντί για ποτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]"If I had a dollar bill for every time I've been wrong, I'd be a self-made millionaire"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπερβολικά απλοποιημένη (έως λάθος) η απάντηση σου. Δεν έχει νόημα, εντούτοις, να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες, γιατί θα βγούμε εκτός θέματος. ;)

Μπορει να ειναι υπερβολικα απλοποιημένη οπως λες αλλα την βρηκα εδω: http://www.bestrong.org.gr/el/healthylife/healthydiet/basicsinfo/alimentaryelements/minerals/

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

εχεις ωστοσο μπερδευτει.

λεγοντας ημερησια ληψη φθοριου/χλωριου, εννουμε αλλο πραγμα και οχι το εξτρα χλωριο που περιερχει το νερο.

το αναφερει αλλωστε στο λινκ που ο ιδιος εδωσες.πηγες ληψης χλωριου ειναι : Σπαράγγια, αντίδια, βούτυρο, αγγούρι, ψάρια, φακές, μαρούλι, γάλα, μπάμιες, ελιές, ντομάτες, σιταριού.

 

 

σε καμια περιπτωση το νερο!

 

Btw σε γραπτο φοιτητριας στην εξεταστικη που μολις τελειωσε διαβασα κατι παραπλησιας λογικης(για το φθοριο αυτη τη φορα)

"...το φθοριο βλαπτει τα δόντια μας,γιατι ειναι σα το φθοριο που εχουν οι λαμπες...."

Edited by FREAK_OF_NATURE
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να εχει θεωρω το ποσιμο νερο της βρυσης το καλυτερο. Φυσικα και οταν εισαι εξω ή δεν γνωριζεις καλο ειναι να πεις απο μπουκαλι και οχι κατι αγνωστο.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι απο μελετες και αναλυσεις που εχουν πεσει στα χερια μου θεωρω το εμφιαλωμενο καλυτερη επιλογη για καποιον που ζει στην αθηνα ή στην θεσσαλονικη.

μηπως να παμε σε καμια πηγη να γεμισουμε μπετονακια?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καμιά πολύ επιστημονική πηγή αλλά, σήμερα πέτυχα αυτό στο yahoo

http://shine.yahoo.com/event/makeover/the-top-10-toxic-products-you-don-t-need-655726/

που λέει για το (αμερικάνικο) νερό τα εξής:

Bottled water: Most people buy bottled water thinking they're avoiding any contaminants that may be present in their tap water. For the most part, they're wrong. Bottled water can be just as, or even more, contaminated than tap water. In fact, some bottled water IS tap water - just packaged (in plastic that can leach chemicals into the water) and over-priced. Also, from manufacture to disposal, bottled water creates an enormous amount of pollution - making our water even less drinkable. Do yourself and the world a favor and invest in a reusable stainless steel water bottle and a water filter.

Οπότε, FREAK_OF_NATURE, πάρε φίλτρο αντί να ψάχνεις πηγή! :) Άσε που το μπιτονάκι από τι υλικό θα είναι φτιαγμένο; :p

Άσε, δεν γλιτώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ακομα και το νερο των πεδινων χωριων εγινε...μάπα!!!!

Όλο φαρμακα ειναι πλέον.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα ενα αγνωστης μαρκας που πουλουσαν στα μακρο(μεχρι να το γυρισεις ολο,διψας οποτε ολο και κανα νερακι τσιμπας) και ομολογω οτι ηταν καλο στην γευση.δε το περιμενα καθως κατι αντιστοιχο που εχω δοκιμασει απο τα λιντλ ηταν απογοητευση σκετη.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, το πιο σκληρό και περίεργο στην γεύση εμφιαλωμένο νερό είναι το VOSS, ίσως επειδή είναι απόσταγμα πάγου, αλλά το μόνο καλό που έχει είναι το γυάλινο μπουκάλι,τίποτα άλλο :)

 

http://www.uncrate.com/men/images/voss-water.jpg

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Voss το είχα δοκιμάσει στο Ναύπλιο πέρσυ, αν και έχει πολύ ωραία συσκευασία, το νερό είναι λίγο περίεργο
Link to comment
Share on other sites

Από εμφιαλομένα όντως όσα έχω δοκιμάσει το Ζαγόρι ήταν το πιο ευχάριστο στην πόση. Άγευστο εντελώς.

Επίσης πολύ καλό και το "Νερά Κρήτης" το οποίο καταναλώνω τώρα.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, το πιο σκληρό και περίεργο στην γεύση εμφιαλωμένο νερό είναι το VOSS, ίσως επειδή είναι απόσταγμα πάγου, αλλά το μόνο καλό που έχει είναι το γυάλινο μπουκάλι,τίποτα άλλο :)

 

http://www.uncrate.com/men/images/voss-water.jpg

http://www.vosswater.com/

sthn eurovision εισουν?νορβηγικο και απ οτι ειδα τν μονο αυτο πουλουσαν εκει

μια ιστορια που ξερω ειναι οτι η γυναικα ενος που εχει λεφτα το ειχε δοκιμασει σε καποια χωρα της αρεσε και τελικα το εφερε στην Ελλαδα πρωτα για τον ευατο της και μετα για γενικοτερα..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, πολύ μαυρίλα βλέπω.Άμα τα παίρνουμε όλα τόσο τις μετρητοίς, χαθήκαμε.Το ΗΒΗ Λουτράκι μου αρέσει
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα εμφιαλωμενα και μπορω να πω οτι για το δικο μου γουστο το Fiji ειναι απο τα καλυτερα ..

 

το μονο μειον ειναι η τιμη του , ολα εδω εχουν ξεφυγει με κατι τιμες που και ενα ενα μπουκαλι να τα φερνουν δεν εκανε φτηνοτερα , βεβαια και στο εξωτερικο το εχω πετυχει ακριβα , αλλα ποτε σε αυτο το υψος τιμης που υπαρχει εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Νομίζω ότι το ΙΟΛΗ είναι από τα καλύτερα εμφιαλωμένα νερά.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νεράκι eviva από τα lidl, και σε χαμηλή τιμή 1,19 τα 6 :cool:

απο το συγκεκριμενο ειχα πιει σε ενα φιλικο σπιτι και μου φανηκε σαν...νερο βρυσης.

αν το κοστος ειναι το ζητουμενο,τοτε στα αλντι εχει προσφορα σε καποιο νερο με 0.09 το μπουκαλι...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

απο το συγκεκριμενο ειχα πιει σε ενα φιλικο σπιτι και μου φανηκε σαν...νερο βρυσης.

αν το κοστος ειναι το ζητουμενο,τοτε στα αλντι εχει προσφορα σε καποιο νερο με 0.09 το μπουκαλι...

 

Ζητούμενο είναι η σχέση ποιότητας/τιμής. Όσο για τη γεύση de gustibus non disputandum :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτιμώ Ζαγόρι με διαφορά κ ύστερα Κορπή....

Αυτό που δε μου αρέσει είναι το αύρα..Βέβαια έχει βελτιωθεί τα τελευταία 2 χρόνια(παλιότερα δε μου άρεσε καθόλου).Αλλά δεν αντέχω την προώθηση που του κάνουν...ακόμα κ σε περίπτερα που έχουν 2 είδη νερού κ σε super market τα αύρα είναι πάντα απλωμένα κ μπροστά-μπροστά......Ελεος!δε θέλω να δίνω λεφτά στην Coca-cola....μπορώ????????????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτιμώ Ζαγόρι με διαφορά κ ύστερα Κορπή....

Αυτό που δε μου αρέσει είναι το αύρα..Βέβαια έχει βελτιωθεί τα τελευταία 2 χρόνια(παλιότερα δε μου άρεσε καθόλου).Αλλά δεν αντέχω την προώθηση που του κάνουν...ακόμα κ σε περίπτερα που έχουν 2 είδη νερού κ σε super market τα αύρα είναι πάντα απλωμένα κ μπροστά-μπροστά......Ελεος!δε θέλω να δίνω λεφτά στην Coca-cola....μπορώ????????????

 

Ούτε εμένα μου αρέσει το αύρα. Το ίδιο και το βίκος, πολλές φορές έχω την αίσθηση ότι πικρίζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο το συγκεκριμενο ειχα πιει σε ενα φιλικο σπιτι και μου φανηκε σαν...νερο βρυσης.

αν το κοστος ειναι το ζητουμενο,τοτε στα αλντι εχει προσφορα σε καποιο νερο με 0.09 το μπουκαλι...

 

Μα ειναι στην ουσια νερο βρυσης χωρις το χλωριο,οπως και ολα οσα γραφουν Επιτραπεζιο Νερο. Τα αλλα που γραφουν Φυσικο Μεταλλικο ειναι αυτα που εχουν τα απαραιτητα συστατικα που ειναι ευεργετικα για την υγεια.

Ενα απλο πειραμα που εκανα και διαπιστωσα τα οφελη του Μεταλλικου νερου,ήταν οταν μια φορα αγορασα δυο ιδια γλαστρακια και ειπα να ριξω στο ενα για 4 μερες 1 ποτηρι μεταλλικο νερο και στο διπλανο του για τις ιδιες μερες και την ιδια ποσοτητα νερου αλλα της βρυσης. Το αποτελεσμα ηταν εντυπωσιακο για την γλαστρα που τρεφοτανε με Μεταλλικο.

Γενικα ως σχεση τιμης ποιοτητας προτιμω το Ζαγορι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτιμώ Ζαγόρι με διαφορά κ ύστερα Κορπή....

Αυτό που δε μου αρέσει είναι το αύρα..Βέβαια έχει βελτιωθεί τα τελευταία 2 χρόνια(παλιότερα δε μου άρεσε καθόλου).Αλλά δεν αντέχω την προώθηση που του κάνουν...ακόμα κ σε περίπτερα που έχουν 2 είδη νερού κ σε super market τα αύρα είναι πάντα απλωμένα κ μπροστά-μπροστά......Ελεος!δε θέλω να δίνω λεφτά στην Coca-cola....μπορώ????????????

Ολες οι μεγαλες μαρκες νερου ανοικουν ή στην Coca Colla ή στην Νεστλε ή στην Χαινεκεν(μας πουλανε το νερο μας). Οι μονες μη πολυεθνικες ειναι τα Ζαγορι και Βικος.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία δοκίμασα το Perrier... Χάλια μαύρα. Σαν κακόγουστη σόδα. Από νερά μ'αρέσει το Βίκος αν και κάποιες φορές αποκτά μια άσχημη-ξινή γεύση, το Ζαγόρι και Κορπή... Σκέφτομαι να δοκιμάσω και το VOSS αν και είμαι 99,9% σίγουρος πως δε πρόκειται να μ'αρέσει... :/
:dance:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...