Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα θελα να κανω κι εγω μια ερωτηση σε όσους γνωρίζουν.

Πότε θεωρεισαι τρίτεκνος?

Οταν εχεις αλλα 2 αδερφια τα οποια ειναι κατω των 18?Μόνο τότε?

Εγω εχω 2 αδερφια,το ενα ειναι 34 και το αλλο 33.Οι γονεις μου λογίζονται ως τρίτεκνοι?Δε νομίζω...

 

Θα πας στη διεύθυνση αυτή:http://www.gsis.gr/teloneia/faq_teloneia/faq_2.html

Θα κατεβάσεις το ''Εγχειρίδιο των συνηθέστερων ερωτημάτων που υποβάλλονται από τους πολίτες και των αντίστοιχων απαντήσεων σε τελωνειακά θέματα (Οικον. έτους 2008)

(συμπιεσμένο αρχείο Word)''

Θα πάς στη σελίδα 24-ερώτηση 49 και θα πάρεις την απάντησή σου.

 

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΣΟΙ ΕΝΔΙΑΦΈΡΕΣΤΕ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ.!!!

Τα εξηγεί όλα αναλυτικά.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, και ευχαριστω σε οσους απαντησαν στην ερωτηση μου για τον εκτελωνισμο μιας Z4 11/04, αγορα 19.000ε, 25.000κμ, 2.500 kυβικα!

 

Ηθελα να παρατηρησω οτι τα 10.000ε για εκτελωνισμο μου φαινονται παρα πολλα! Φιλος μου εφερε SLK200 1 χρονου κ 2 μηνων, 12.500κμ, με ολα τα εξτρα (τα παντα ομως! μεχρι air scarf και navigation), και ο εκτελωνισμος του πηγε μαζι με αμοιβη εκτελωνιστη 8.000ε!!!!

 

Ειναι λοιπον δυνατον Z4, ηδη 4 χρονων, με 25.000κμ και εξτρα μονο ξενον και δερματινα θερμαινομενα καθισματα, να ειναι ο εκτελωνισμος 10.000ε?????

 

Αν δεν ειναι η 2.5 και ειναι η 2λιτρη, τοτε ποσο περιπου υπολογιζετε τον εκτελωνισμο??????

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Αν είναι η δίλιτρη κάνε 19.000*40% και όχι 50% δηλαδή περίπου 7.000€

 

Εγχειρίδιο των συνηθέστερων ερωτημάτων που υποβάλλονται από τους πολίτες και των αντίστοιχων απαντήσεων σε τελωνειακά θέματα (Οικον. έτους 2008) Σελίδα 74

Link to comment
Share on other sites

Pontie,

 

Κοίταξα αλλά δεν ειδα κατι για την συγκεκριμένη ερώτηση.

 

Ο έμπορος μου είπε ότι θα έχει ένα registration το αυτοκίνητο, στο όνομα τις εταιρίας, διότι για να ισχύει το service, κλπ σε άλλες χώρες έτσι πρέπει να είναι.

 

Ξέρει κανεις, αν το τελωνείο θα μου δημιουργήσει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Pontie,

 

Κοίταξα αλλά δεν ειδα κατι για την συγκεκριμένη ερώτηση.

 

Ο έμπορος μου είπε ότι θα έχει ένα registration το αυτοκίνητο, στο όνομα τις εταιρίας, διότι για να ισχύει το service, κλπ σε άλλες χώρες έτσι πρέπει να είναι.

 

Ξέρει κανεις, αν το τελωνείο θα μου δημιουργήσει πρόβλημα?

 

Διάβασε αυτό που λέει ο rallis ακριβώς από πάνω...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Επίσης η SLK200 είναι 1800 κυβικά οπότε έχει τέλη ταξινόμησης μόνο 30%.

SLK200 και ΤΤ λόγω 1800 κυβικών και υπερτροφοδότησης γενικά συμφέρουν σε σχέση με αντίστοιχα ατμοσφαιρικά 2+λίτρων

 

rallis ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και 100 φορές να γράψεις την ίδια ερώτηση, δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει αν δεν αναφέρεις πληροφορίες για το όχημα που λες.

 

Τιμή αγοράς στη Γερμανία

Έτος κυκλοφορίας

Χιλιόμετρα

 

Και πάλι θα πάρεις μια εκτίμηση και όχι ακριβές νούμερο...

 

oxi file m apla dn katalava...to golf gt loipon montelo 2006 1400 kiv,170ps,timi germanias 14000 eurw 50000 xiliometra..euxaristw.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η SLK200 είναι 1800 κυβικά οπότε έχει τέλη ταξινόμησης μόνο 30%.

SLK200 και ΤΤ λόγω 1800 κυβικών και υπερτροφοδότησης γενικά συμφέρουν σε σχέση με αντίστοιχα ατμοσφαιρικά 2+λίτρων

 

rallis ευχαριστούμε!

 

Πολυ σωστή η παρατήρησή σου.....

Link to comment
Share on other sites

pontios, ευχαριστω για την απαντηση σου!! Αν στο τιμολογιο αγορας, ο γερμανος μου γραψει π.χ. 12.000 ευρω, ποσο υπολογιζεις τον εκτελωνισμο??? Υπενθυμιζω, Z4 2.500 κυβικα, 25.000κμ, 11/2004, ξενον και θερμαινομενα δερματινα καθισματα!!

 

Ποσο υπολογιζεις στην ιδια περιπτωση, την z4 2.2 και 2.0???

 

Ρωταω, γιατι εγω το εβγαλα γυρω στα 7.000ευρω το κοστος εκτελωνισμου!! Κανω καπου λαθος????:)

 

ΗΕLP GUYS!!

Link to comment
Share on other sites

pontios, ευχαριστω για την απαντηση σου!! Αν στο τιμολογιο αγορας, ο γερμανος μου γραψει π.χ. 12.000 ευρω, ποσο υπολογιζεις τον εκτελωνισμο??? Υπενθυμιζω, Z4 2.500 κυβικα, 25.000κμ, 11/2004, ξενον και θερμαινομενα δερματινα καθισματα!!

 

Ποσο υπολογιζεις στην ιδια περιπτωση, την z4 2.2 και 2.0???

 

Ρωταω, γιατι εγω το εβγαλα γυρω στα 7.000ευρω το κοστος εκτελωνισμου!! Κανω καπου λαθος????:)

 

ΗΕLP GUYS!!

 

Η απάντησή σου είναι στο:

 

Εγχειρίδιο των συνηθέστερων ερωτημάτων που υποβάλλονται από τους πολίτες και των αντίστοιχων απαντήσεων σε τελωνειακά θέματα (Οικον. έτους 2008)

Σελίδα 74

Θέμα:Φορολογητέα αξία

 

Διάβασε όλο το κεφάλαιο για τα αυτοκίνητα και τα ξαναλέμε....

4,5 σελίδες είναι ,έλεος!!!Μην ρωτάτε τα ίδια και τα ίδια.

 

Τα ίδια λέει και εδω:http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

 

Εκεί που λέει ''Φορολογητέα βάση''

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ . ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΑ.

 

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΝΑ FOR MUSTANG SALEEN S281 SC . http://WWW.SALEEN.COM.

 

Ο ΤΙΤΛΟΣ ΙΔΙΟΚΤΙΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ FORD MUSTANG 2DR GT. ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ 2007, ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΣΑΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΩΤΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 28/6/06 ΚΑΙ ΑΠΕΣΤΑΛΘΕΙ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ DEALER. ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ DEALER ΣΤΙΣ 30/3/2008 ΟΠΟΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΨΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ. ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΧΕΙ 1700 ΜΙΛΙΑ.

 

1) ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ?? Η ΟΧΙ???

2) ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΑΞΙΩΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΞΙΑ ΓΙΑ FORD MUSTANG GT. ΑΡΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΥΠΟΥ.

 

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΗ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να εισάγω από Γερμανία ένα Lexus RX400 boulevard. Ως υβριδικό στο εγχειρίδιο τελωνειακών θεμάτων γράφει ότι απαλάσσεται από το τέλος ταξινόμησης. Επίσης δεν πληρώνει τέλη κυκλοφορίας.

Ερώτηση 1:

Ο νόμος για το τέλος ταξινόμησης ισχύει ή άλλαξε. Μου είπε σήμερα φίλος ότι πρέπει να είναι μέχρι 6 μηνών το αυτοκίνητο και μέχρι 6000 χλμ για να έχει απαλλαγή. Δηλαδή να έιναι σαν καινούριο.

Εάν δεν άλλαξε που έτσι θεωρώ ότι είναι , πως είναι δυνατόν τα μεταχειρισμένα lexus rx400 στην Ελλάδα 2006 μοντέλα (βλέπε http://www.car.gr) να πωλούνται 44000-50000 ευρώ και στη Γερμανία 32000-35000. Δηλαδή να γλυτώνεις με την εισαγωγή του 15000 ευρώ?

Ερώτηση 2:

Τα τέλη κυκλοφορίας είναι για πάντα δωρεάν ή για τα πρώτα τρία χρόνια. Ισχύει ο νόμος και γι΄αυτό που θα εισαχθεί από Γερμανία μεταχειρισμένο?

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση

Link to comment
Share on other sites

Τα υβριδικά δεν πληρώνουν τελωνείο...

 

1. Ανάποδα, πρέπει να είναι 6 μηνών και να έχει 6.000χλμ για να θεωρηθεί μεταχειρισμένο για να μην πληρώσεις ΦΠΑ.

 

2. Δεν είναι εντελώς δωρεάν, δίνουν ένα πολύ μικρό ποσό για το σήμα (δεν θυμάμαι πόσο αλλά είναι πολύ μικρό). Μέχρι στιγμής είναι για πάντα. Ακούγεται όμως ότι αυτό θα αλλάξει όταν τα τέλη θα υπολογίζονται πλέον με τα καυσαέρια, οπότε τα υβριδικά θα είναι σε ευνοϊκότερη θέση αλλά θα πληρώνουν κάτι, έστω και λίγο.

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια μικρη βοηθεια και σε μενα.. ανηκω σε τριτεκνη οικογενεια, ειμαι 21ετων ο μεγαλυτερος, σπουδαζω σε αει και επισης δεν εχει χρησιμοποιηθει καποιο δικαιωμα (προνομιο) απτην οικογενεια μου, δεν υπαρχει βασικα αυτοκινητο στο ονομα της οικογενειας μου.. τι θα πληρωσω για να φερω μια SLK 200 2007 μοντελο απο γερμανια 30.000χλμ με τιμολογιο αγορας 28.000€. Σας ευχαριστω εκ των προτερων...!

 

απο αυτα που διαβασα και καταλαβα υπολογισα: 28.600€(cif)+30%(1.800cc)+19%(Φ.Π.Α.)=44.244€-70%(Τ.Τ.?σαν τριτεκνος?)=37.100€

 

διορθωστε με σας παρακαλω και ενημερωστε με ως προς τον σωστο υπολογισμο. σας ευχαριστω και συγγνωμη εαν εγινα κουραστικος.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι γιατί δείχνεις οτι έχεις διαβάσει τουλάχιστον και αυτά που λέμε και δεν τα περιμένεις όλα έτοιμα!!!

Λοιπόν εφόσον είσαστε 3 προστατευόμενα τέκνα τότε έχετε δικαίωμα ''ατελούς'' εισαγωγής αυτοκινήτου.

Στους υπολογισμούς δεν θα υπολογίσεις τέλος ταξινόμησης αφού είμαστε πλέον στο 2008 και παρέχεται 100% απαλλαγή.Αν το αυτοκίνητο δεν έχει κάτω από 6.000Km και ταυτόχρονα να είναι νεότερο των 6 μηνών ,τότε δεν θα πληρώσεις ούτε ΦΠΑ!

Κοινώς το αυτοκίνητο θα σου κοστίσει όσο θα το αγοράσεις στη Γερμανία συν λίγα έξοδα του εκτελωνιστη.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, νομιζω πως καταλαβα :) Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου και την διευκρινηση για το 6μηνο (δεν το ηξερα). Σκεφτομαι σιγουρα για την αγορα με το νεο ετος.. ας ελπισουμε οτι δεν θα αλλαξει κατι μεχρι τοτε απο πλευρας νομοθεσιας :) Καλη συνεχεια..!
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΧΑΝΟΜΑΙ.....ΜΟΛΙΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ Κ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΟΛΑΣ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ...ΦΑΚΕΛΑΚΙ!!!!!ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ??????????SORRY ΓΙΑ ΤΟ OFF TOPIC ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΧΑΣΑ....:O:cry::cry::cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ . ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΑ.

 

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΝΑ FOR MUSTANG SALEEN S281 SC . http://WWW.SALEEN.COM.

 

Ο ΤΙΤΛΟΣ ΙΔΙΟΚΤΙΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ FORD MUSTANG 2DR GT. ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ 2007, ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΣΑΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΩΤΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 28/6/06 ΚΑΙ ΑΠΕΣΤΑΛΘΕΙ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ DEALER. ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ DEALER ΣΤΙΣ 30/3/2008 ΟΠΟΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΨΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ. ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΧΕΙ 1700 ΜΙΛΙΑ.

 

1) ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ?? Η ΟΧΙ???

2) ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΑΞΙΩΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΞΙΑ ΓΙΑ FORD MUSTANG GT. ΑΡΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΥΠΟΥ.

 

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΗ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

πωπω θα φερεις τετοιο αμαξι στην ελλαδα???το βλεπω στο γκαραζ ολη μερα αν η τιμη της βενζινης συνεχισει να ανεβαινει:lol::lol::D:p

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλατε για ...κολπα υπαρχει τροπος στο CRV που θα παρω τελος του μηνα να μην εχει κοκκινες πινακιδες λογω τριτεκνου ????

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Αν μπορουσατε να μοθ απαντησετε θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Θελω να ερθω ελλαδα με το αμαξι μου απο ολλανδια. Θα κανω το γυρο της ευρωπης και μαλλον θα μπω μεσα στην ελλαδα απο βουλγαρια.

Το αμαξι μου εχει ολλανδικες πικακιδες, εγω ολλανδικο διπλωμα οδηγησης και θα ειμαι ελλαδα για 1 μηνα.

Απο οσα διαβασα στο τελωνειο λεει οτι μεχρι 6 μηνες επιτρεπεται αν ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου που ειμαι. Αν ομως με σταματησουν στν δρομο για ελεγχο πως μπορω να αποδειξω ποτε μπηκα στην ελλαδα εφοσον πλεον δεν μπαινουν σφραγιδες στα συνορα? και επισης οτι ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου?

Και μια ακομα ερωτηση.Ξερω οτι στην αθηνα και θεσσαλονικη απαγορευονται τα ΙΧ με diesel. Ξερετε αν ισχυει αυτο και για τα αυτοκινητα με ξενες πινακιδες?

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Κωστας

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις και ολλανδικη ταυτοτητα τοτε γιατι να εχεις προβλημα ;
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Αν μπορουσατε να μοθ απαντησετε θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Θελω να ερθω ελλαδα με το αμαξι μου απο ολλανδια. Θα κανω το γυρο της ευρωπης και μαλλον θα μπω μεσα στην ελλαδα απο βουλγαρια.

Το αμαξι μου εχει ολλανδικες πικακιδες, εγω ολλανδικο διπλωμα οδηγησης και θα ειμαι ελλαδα για 1 μηνα.

Απο οσα διαβασα στο τελωνειο λεει οτι μεχρι 6 μηνες επιτρεπεται αν ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου που ειμαι. Αν ομως με σταματησουν στν δρομο για ελεγχο πως μπορω να αποδειξω ποτε μπηκα στην ελλαδα εφοσον πλεον δεν μπαινουν σφραγιδες στα συνορα? και επισης οτι ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου?

Και μια ακομα ερωτηση.Ξερω οτι στην αθηνα και θεσσαλονικη απαγορευονται τα ΙΧ με diesel. Ξερετε αν ισχυει αυτο και για τα αυτοκινητα με ξενες πινακιδες?

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Κωστας

 

Το μόνο επίσημο έγγραφο για το κράτος αποδεικτικό του πότε μπήκες στη χώρα ,είναι η Δ.Α.Ο. (Δήλωση άφιξης οχήματος) που σου δίνει το τελωνείο όταν μπαίνεις στα σύνορα-εφόσον το ζητήσεις βέβαια.Βέβαια τώρα λόγω καλοκαιριού και τουριστών είναι πολύ ελαστικά τα πράγματα και να σε σταματήσουν στο δρόμο δεν θα σου κάνουν τίποτα.

Η πετρελαιοκίνηση δεν απαγορεύεται για οχήματα με ξένες πινακίδες.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλατε για ...κολπα υπαρχει τροπος στο CRV που θα παρω τελος του μηνα να μην εχει κοκκινες πινακιδες λογω τριτεκνου ????

 

Ευχαριστω.

 

Νομίζω ότι δεν υπάρχουν πλέον "κόκκινες" πινακίδες, κανονικές νομίζω θα έχεις.

 

Βέβαια δεν καταλαβαίνω το λόγο γιατί να σε απασχολεί κάτι τέτοιο. Ούτως ή άλλως οι περιορισμοί που ισχύουν για αυτά τα οχήματα ισχύουν ότι χρώμα κι αν είναι οι πινακίδες...!!!

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο επίσημο έγγραφο για το κράτος αποδεικτικό του πότε μπήκες στη χώρα ,είναι η Δ.Α.Ο. (Δήλωση άφιξης οχήματος) που σου δίνει το τελωνείο όταν μπαίνεις στα σύνορα-εφόσον το ζητήσεις βέβαια.Βέβαια τώρα λόγω καλοκαιριού και τουριστών είναι πολύ ελαστικά τα πράγματα και να σε σταματήσουν στο δρόμο δεν θα σου κάνουν τίποτα.

Η πετρελαιοκίνηση δεν απαγορεύεται για οχήματα με ξένες πινακίδες.

 

βασικά άμα τους μιλήσεις στα ολλανδικά δε χρειάζεσαι κανένα έγγραφο, μόνο πρόσεχε μη σε υποπτευθούν για άλλα πράγματα....:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...