Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί αλλάζουν τα εξοδα ''για εκτελωνιστή και έξοδα μεταφοράς και ασφάλισης'' από αυτοκινητο σε αυτοκινητο?

 

Σημείωση:η Lotus Elise του 2003 ,είναι euro 3.

Link to comment
Share on other sites

Τα ''έξοδα μεταφοράς και ασφάλισης'' νομίζω (διατηρώ μια επιφύλαξη) αλλάζουν κι αυτά ανάλογα με την κατηγορία κυβικών του αυτοκινήτου.

 

Π.χ για τα 1.800 κ.εκ νομίζω είναι 510€ ενώ για τα 2.000κ.εκ νομίζω είναι 600€.

 

Τα έξοδα του εκτελωνιστή φυσικά αλλάζουν αλλά όχι ανάλογα το αυτοκίνητο αλλά ανάλογα τον εκτελωνιστή...:lol:

 

Αν η Lotus είναι EURO3 τότε το ποσό γίνεται 9.640€ + 800€ (περίπου) για εκτελωνιστή και έξοδα μεταφοράς και ασφάλισης

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Γεια !!! Βρηκα BMW 325ci Γερμανιας.Ειναι 07/2002,2500cc,διπορτο,αυτοματο,Euro4,τελευταια οδηγια,αγορα γυρω στα 15000 ευρω με 66000km. Μπορει καποιος να μου πει ποσο θα πληρωσω τελωνειο?
Link to comment
Share on other sites

Γεια !!!. Βρηκα BMW 325ci Γερμανιας. Ειναι 07/2002,2500cc,διπορτο,αυτοματο,Euro4,τελευταια οδηγια,αγορα περιπου 15000 euro.Μπορει καποιος να μου πει ποσο θα πληρωσω τελωνειο
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Υπομονη θα ειχα αν ειχα και αυτοκινητο αλλα τα πουλησα και ειμαι 10 μερες χωρις αμαξι.Ισως φανει αστειο αλλα οποιος χρονια εχει συνηθισει με ΙΧ μετα αν μεινει δυσκολευεται πολυ.

 

Συμφωνω. Κι εγω μια απο τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Κι εγω μια απο τα ιδια

 

 

Ευτυχως το πηρα μια βδομαδα τωρα....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα παιδιά!

 

Το πήρα απόφαση και έχω ήδη κλείσει εισιτήρια για Γερμανία. Σε μια βδομάδα φεύγω να φέρω ένα slk 200 K :D

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες και ενημερωθεί για τα περισσότερα θέματα..

 

Το αμάξι δεν το εχω βρει ακόμα θα το ψάξω κατευθείαν εκεί! Το τελωνείο υπολογίζω να μου βγει γύρω στις 6000 με 7000 € για μοντέλο του 2006 (ίσως και αρχές 2007) με κάνα 25.000 χλμ και με τιμή αγοράς υπολογίζω 23000 με 24000€. Είμαι μέσα?

 

Πήρα σήμερα τηλ και στο 210 4802433 να μάθω ακριβώς τιμή cif όμως δεν μου είπε και με παρέπεμψε μετά από δική μου επιμονή στο 210 4536532, το οποίο φυσικά δεν απάντησε λόγω των ημερών (15αύγουστο και δημόσιο...)! :rolleyes:

 

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι αν γίνεται και αν έχει δοκιμάσει κάποιος να εκτελωνίσει το αυτοκίνητό του μόνος του χωρίς εκτελωνιστη.. δεν είδα σε όσες σελίδες διάβασα να αναφέρεται κάπου το θέμα. Είναι τόσο δύσκολη η διαδικασία ή απλά δεν επιτρέπεται από το τελωνείο?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα δώσεις λιγότερα από 6500€ για εκτελωνισμό.

 

Για να σου πουν ακριβώς τιμή cif πρέπει να έχεις την άδεια κυκλοφορίας στα χέρια σου και να τους δώσεις κάποια στοιχεία που χρειάζονται. Έτσι στα κουτουρού δεν πρόκειται να σου δώσουν σαφή απάντηση.

 

Φυσικά και μπορείς να εκτελωνίσεις μόνος σου, θα σου πάρει όμως αρκετό χρόνο και έχει και ταλαιπωρία. Οι εκτελωνιστές χρεώνουν περίπου 200€ οπότε δεν είναι απαγορευτικό το ποσό νομίζω για να τελειώνεις γρήγορα αλλά κυρίως ανώδυνα.

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ τεμέτερον pontie!

 

Βλέπω ότι έχω πέσει μέσα στους υπολογισμούς μου..

 

Τώρα αν είναι να έχω ανέβει Γερμανία και να πρέπει να τους πάρω απο εκεί τηλ με την άδεια στο χέρι για να μου πουν τη cif τι να πω..

Δηλ το πινακάκι με τα μοντέλα μέχρι 2005 γιατί το έχουν δημοσιευμένο στο gsis και για μεταγενέστερα μοντέλα υπάρχει τόση μυστικότητα; Λίγο περίεργο έως ύποπτο μου φαίνεται. :confused:

 

Κάτι άλλο αν ξέρεις.. αν έβρισκα ένα ελαφρώς χτυπημένο (φτερό, φανάρια ή καπό κλπ) σαφώς πιο φθηνό από Γερμανία, στο τελωνείο πόσο θα έπεφτε η αξία του; Υπάρχει κάποιος κανόνας υπολογισμού σε αυτές τις περιπτώσεις ή μένει στην ευχέρεια του τελωνιακού να υπολογίσει την αξία και το φόρο;

Link to comment
Share on other sites

Αν σου δώσουν μια τιμή cif χωτίς να έχεις την άδεια θα είναι στο περίπου. Από τους κωδικούς της άδειας φαίνεται και η έκδοση εξοπλισμού (elegance, avantgarde) οπότε η τιμή που θα σου δώσουν θα είναι ακριβής και θα περιλαμβάνει και τον εξοπλισμό της έκδοσης.

 

Δεν έχει καμία σημασία αν θα είναι χτυπημένο, η αξία του δεν πέφτει στο παραμικρό, ίσα-ίσα που ίσως έχεις και προβλήματα κατά τον τεχνικό έλεγχο (ΚΤΕΟ) που πρέπει να περάσει το όχημα πριν βγάλει Ελληνικές πινακίδες.

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ τεμέτερον pontie!

 

Βλέπω ότι έχω πέσει μέσα στους υπολογισμούς μου..

 

Τώρα αν είναι να έχω ανέβει Γερμανία και να πρέπει να τους πάρω απο εκεί τηλ με την άδεια στο χέρι για να μου πουν τη cif τι να πω..

Δηλ το πινακάκι με τα μοντέλα μέχρι 2005 γιατί το έχουν δημοσιευμένο στο gsis και για μεταγενέστερα μοντέλα υπάρχει τόση μυστικότητα; Λίγο περίεργο έως ύποπτο μου φαίνεται. :confused:

 

Κάτι άλλο αν ξέρεις.. αν έβρισκα ένα ελαφρώς χτυπημένο (φτερό, φανάρια ή καπό κλπ) σαφώς πιο φθηνό από Γερμανία, στο τελωνείο πόσο θα έπεφτε η αξία του; Υπάρχει κάποιος κανόνας υπολογισμού σε αυτές τις περιπτώσεις ή μένει στην ευχέρεια του τελωνιακού να υπολογίσει την αξία και το φόρο;

 

εγω νομιζω περιπου 8700 θα δωσεις ,μακαρι βεβαια να δωσεις λιγοτερα.

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα παιδιά!

 

Το πήρα απόφαση και έχω ήδη κλείσει εισιτήρια για Γερμανία. Σε μια βδομάδα φεύγω να φέρω ένα slk 200 K :D

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες και ενημερωθεί για τα περισσότερα θέματα..

 

Το αμάξι δεν το εχω βρει ακόμα θα το ψάξω κατευθείαν εκεί! Το τελωνείο υπολογίζω να μου βγει γύρω στις 6000 με 7000 € για μοντέλο του 2006 (ίσως και αρχές 2007) με κάνα 25.000 χλμ και με τιμή αγοράς υπολογίζω 23000 με 24000€. Είμαι μέσα?

 

Πήρα σήμερα τηλ και στο 210 4802433 να μάθω ακριβώς τιμή cif όμως δεν μου είπε και με παρέπεμψε μετά από δική μου επιμονή στο 210 4536532, το οποίο φυσικά δεν απάντησε λόγω των ημερών (15αύγουστο και δημόσιο...)! :rolleyes:

 

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι αν γίνεται και αν έχει δοκιμάσει κάποιος να εκτελωνίσει το αυτοκίνητό του μόνος του χωρίς εκτελωνιστη.. δεν είδα σε όσες σελίδες διάβασα να αναφέρεται κάπου το θέμα. Είναι τόσο δύσκολη η διαδικασία ή απλά δεν επιτρέπεται από το τελωνείο?

 

Ευχαριστώ!

 

Οπως και να χει φιλε μας Νικο οταν επιστρεψεις Ελλαδα με το καινουριο σου αμαξι και ξεμπερδεψεις και με τα τελωνεια γραψε μας εντυπωσεις απ'ολο το σκηνικο να δουμε και μεις αν συμφερει να κανουμε μια αναλογη κινηση. Σε ποια πολη θα πας στη Γερμανια να ψαξεις?

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ . ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΤΕ: ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ-ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ Ή ΑΓΟΡΑ ΥΒΡΙΔΙΚΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΕΛΗ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗΣ. ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ;
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ . ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΤΕ: ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ-ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ Ή ΑΓΟΡΑ ΥΒΡΙΔΙΚΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΕΛΗ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗΣ. ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ;

 

Ισχύει....

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

paidia kalispera eimai neo melos diavasa polla ar8ra kai 8elw tin voi8eia sas....

ean ferw ama7i apo velgio kai to ama7i einai sto onoma tis 7aderfis mou pou einai katoikos velgiou borw egw na to kikloforw edw h prepei ka8e 6 mines na to vgazw ektos ellados?????

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ . ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΤΕ: ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ-ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ Ή ΑΓΟΡΑ ΥΒΡΙΔΙΚΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΕΛΗ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗΣ. ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ;

 

Και απο Ελλαδα να τα παρεις δεν εχουν τελη ταξινομησης !!!!!

 

Honda civic , Touota Prius και Lexus.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ΤΤ 1,8 150ps του 1/2004 με περίπου 70000χλμ φουλ έξτρα πόσο μπορεί να κοστίσει;

Είναι ένας φίλος φίλου που το έχει βρει στη Γερμανία 13.000 ευρώ και λέει θέλει 3.000 ευρώ φόρους,μεταφορικά κτλ. Σύνολο 16.000 ευρώ θέλει και καλά λόγω φιλίας... Παίζει μαύρη τρύπα στα στοιχεία αυτά κατα τη γνώμη σας;

ευχαριστώ πολύ

υ.γ Μια ματιά που έριξα στο mobile.de [δεν ξέρω και άλλο site] το αυτοκίνητο αυτό δεν το έδιναν κάτω από 16.000. Αν έχει τιμή αγοράς 16.000 πόσο θα κοστίσει να το φέρω;

Link to comment
Share on other sites

paidia kalispera eimai neo melos diavasa polla ar8ra kai 8elw tin voi8eia sas....

ean ferw ama7i apo velgio kai to ama7i einai sto onoma tis 7aderfis mou pou einai katoikos velgiou borw egw na to kikloforw edw h prepei ka8e 6 mines na to vgazw ektos ellados?????

 

Θεωρητικά αυτό που ισχύει είναι ότι πρέπει το όχημα να είναι 6 μήνες εντός Ελλάδος και 6 μήνες εκτός Ελλάδος...όχι να βγαίνει εκτός κάθε 6 μήνες...!!!

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Και απο Ελλαδα να τα παρεις δεν εχουν τελη ταξινομησης !!!!!

 

Honda civic , Touota Prius και Lexus.

 

Σωστά,,,στην περίπτωση όμως αυτή δεν φαίνεται η διαφορά αφού στην τιμή που ανακοινώνουν οι αντιπροσωπείες δεν περιλαμβάνεται το τέλος. Άρα αυτή είναι η τιμή του οχήματος χωρίς παραπέρα "εκπτώσεις"...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ, ΕΑΝ ΦΕΡΩ ΕΝΑ LEXUS RX400h(YBRIDIKO) 3.3cc ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΞΙΑΣ 32.000 ΔΟΛΛΑΡΙΩΝ,(22.000 ΕΥΡΩ), ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ, ΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ; ΜΟΝΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ, ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ, ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΓΙΑ ΧΩΡΑ ΕΚΤΟΣ Ε.Ε.;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ, ΕΑΝ ΦΕΡΩ ΕΝΑ LEXUS RX400h(YBRIDIKO) 3.3cc ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΞΙΑΣ 32.000 ΔΟΛΛΑΡΙΩΝ,(22.000 ΕΥΡΩ), ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ, ΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ; ΜΟΝΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ, ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ, ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΓΙΑ ΧΩΡΑ ΕΚΤΟΣ Ε.Ε.;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!

 

Νομίζω πως ναι...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά αυτό που ισχύει είναι ότι πρέπει το όχημα να είναι 6 μήνες εντός Ελλάδος και 6 μήνες εκτός Ελλάδος...όχι να βγαίνει εκτός κάθε 6 μήνες...!!!

 

 

kalispera....thnx gia tin apantisi..vasika eixa rwtisei afton p kanw tin asfaleia g to papi k m leei oti arkei na vgainw ka8e 6 mines ektos m dwse k paradeigma diladi px na paw mia volta voulgaria h italia p einai sxetika konta kai na 7anar8w ellada m leei oti afto arkei.....twra den 7erw me poia logiki m to pe afto.....

Link to comment
Share on other sites

kalispera....thnx gia tin apantisi..vasika eixa rwtisei afton p kanw tin asfaleia g to papi k m leei oti arkei na vgainw ka8e 6 mines ektos m dwse k paradeigma diladi px na paw mia volta voulgaria h italia p einai sxetika konta kai na 7anar8w ellada m leei oti afto arkei.....twra den 7erw me poia logiki m to pe afto.....

 

Αυτό που ισχύει είναι αυτό που σου έγραψα. Αλλά δεν νομίζω να το τηρεί κανείς...και οι αστυνομικοί δεν ξέρουν καν πως μπορούν να το ελέγξουν

 

Από εκεί και πέρα είναι απόφαση του καθενός

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...