Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή ρε παιδιά,

εγώ τώρα είμαι 5 χρόνια μόνιμος κάτοικος Αγγλίας με αυτοκίνητο...

Οταν το κατεβάσω δεν θα πληρώσω τελωνείο?

 

Εξαρτάται για ποιό λόγο είσαι στην Αγγλία.

 

-Αν είσαι για σπουδές δυστυχώς θα πληρώσεις κανονικά.

-Αν είσαι δημόσιος υπάλληλος που εργάζεσαι στο εξωτερικό δυστυχώς και πάλι θα πληρώσεις (γλυτώνεις όμως το ΦΠΑ)

-Αν ζείς και εργάζεσαι εκεί και μπορείς να το αποδείξεις και να πάρεις πιστοποιητικό μετοικεσίας, τότε ναι δεν θα πληρώσεις καθόλου τέλος ταξινόμησης (μονό τα "λοιπά")

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Xaire! An to timologio tis antiprosopeias dixnei timi agoras euro 22k, o FPA 8a basistei se ayti tin timi i ta telwnia exoun dikous tous pinakes ane3artitous apo tin timi agoras?

 

Me alla logia 8a plirwsw 19% stin timi agoras i yparxei to risko na mou zitisoune papades basei opoiasdipote timis agoras aytoi 8eloun?

Link to comment
Share on other sites

Xaire! An to timologio tis antiprosopeias dixnei timi agoras euro 22k, o FPA 8a basistei se ayti tin timi i ta telwnia exoun dikous tous pinakes ane3artitous apo tin timi agoras?

 

Me alla logia 8a plirwsw 19% stin timi agoras i yparxei to risko na mou zitisoune papades basei opoiasdipote timis agoras aytoi 8eloun?

 

Τα τελωνεία έχουν δικούς τους πίνακες αξιών για όλα τα αυτοκίνητα. Όλοι οι υπολογισμοί γίνονται σε όποια από τις 2 τιμές (τιμολογίου ή τελωνείου) είναι μεγαλύτερη.

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

eyxaristw Rallis & Pontios76.

 

Me alla logia einai sigouro oti de 8a ypologistei o FPA sta 22k (timi antiprosopeias) alla konta sta 30k pou logika einai i timi Ellados, bl. telwniou ws i ypsiloteri timi...

 

Me alla logia den yparxoun alla logia, einai to idio k to ayto, den yparxei ousiastiko ofelos... bl. ton ipiame!

 

Οκ, εyxaristw k pali gia tin dieykrinisi, k sorry gia ta Greeklish, Καλή σας μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδες. Ετοιμαζομαι για μετοικεσια απο Αμερικη και χρειαζομαι βοηθεια. εχω κανει ολα τα χαρτια μου και γνωριζω ολα σχετικα με την εισαγωγη του αυτοκινητου μου το οποιο εχω 2 χρονια. Υπαρχει μονο ενα ζητημα στο οποιο δεν μπορω να βρω ακρη γιατι η πρεσβεια εδω στην Αμερικη και οι εκτελωνιστες στην Ελλαδα μου λενε διαφορετικα. Παρακαλω αν καποιος γνωριζει, αλλα αν το γνωριζει σιγουρα, αν μπορει να βοηθησει. Η πρεσβεια επιμενει οτι αν αγορασω εδω καινουριο αυτοκινητο και δεν το κυκλοφορησω στην Αμερικη και δεν του βγαλω πινακιδες, μπορω να το φερω στην Ελλαδα και ισχυουν οτι και για την περιπτωση που εχω αυτοκινητο για πανω απο 6 μηνες. Οι εκτελωνιστες στην Ελλαδα μου λενε οτι μπορω να φερω μονο αυτοκινητο που εχω πανω απο 6 μηνες. Ξερετε τι ισχυει? Γιατι αν ισχυει το πρωτο, πουλαω αυτο που εχω, αγοραζω καινουριο χωρις να βγαλω registration εδω στην Αμερικη και το φερνω.

 

Επιης αν καποιος μπορει ας μου πει αν μπορω να φερω και δευτερο αυτοκινητο και τι ισχυειγια το δευτερο.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι και στην περίπτωση παραπάνω...

 

1. Αν φέρεις αυτό που έχεις, αν το έχεις πάνω από 6 μήνες από την ημερομηνία του πιστοποιητικού μετοικεσίας, δεν πληρώνεις τίποτα.

 

2. Αν πάρεις καινούριο του κουτιού θα πληρώσεις το 80% από ότι θα πλήρωνες κανονικά +10% επειδή έρχεται από τρίτη χώρα (εκτός Ε.Ε)

 

3. Οι μετοικούντες δικαιούνται 1 μόνο όχημα. Οπότε για το δεύτερο θα πληρώσεις κανονικά.

 

Γενικά δηλαδή ισχύει ότι σου είπαν οι εκτελωνιστές. Διάβασε στο λινκ που δίνουμε συνεχώς με τον φίλο rallis αλλά μάλλον δε το διαβάζει κανείς...

 

http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/apal_diefkol/metikoudes.htm#2.1.2

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Epidi tin epatha kai ematha ,

gia olous esas pou thelete na ferete skyline , nsx , silvia kai diafora alla JDM i USDM aftokinita apla ksexaste to i vrite "skouriasmeni porta sto ypourgio metaforon na tin ladosete" .

 

Poli apla MH KOINOTIKA OXHMATA pou den exoun egrisi typou i den pliroun tin TELEFTEA ODHGIA (EURO 4 kai meta 2009 EURO 5) erxomena apo xores EKTOS i ENTOS !! E.E. den taksinomounte .!!

 

*mono meso agglias i belgiou (dld na vgaloun prota pinakides ekei , kypro dn symferei.)

 

**kai mono an exeis ektelonisti gata pou na kserei skouriasmenous gia ladoma.

 

 

** oso gia ta ARISTEROTIMONA SKYLINE ! den ta paragei i NISSAN einai amerikanika montela ! apo ena veltiotiko oiko o opoios ekleise kai ta plasare stin ameriki me kit gia aristero timoni.

have no Fear... Rudd-o is Here !! :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια θελω νσ φερω ενα bmw 116i απο γερμανια μοντελο 2004-2005 με 60.000χλμ euro4.ποσο θα στοιχισει περιπου?ευχαριστω.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

οχι ολα ειναι euro3
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ...ξέρει κανείς πότε ακριβώς θα μπεί σε εφαρμογή το Euro5 και τί θα παιχτεί με τα σημερινά αυτοκίνητα που είναι Euro4 αλλά καλύπτουν και τις προδιαγραφές του Euro5???
Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτο το λινκ θα πρεπει να πληρωσω το 20% του τελους, οχι το 80%. Μαλλον εκανες λαθος. Λεει οτι η απαλλαγη ειναι 80%. Ευχαριστω παντως.
Link to comment
Share on other sites

Αν η CIF αξια ενος αμαξιου ειναι 15.000 ευρω και εμεις πάρουμε τιμολογιο για 20.000 ευρώ πρέπει αναγκαστικά να δείξουμε το τιμολόγιο?

 

σαν γενικός κανόνας το πιο μεγάλο ποσο χρησιμοποιειται στην φορολόγηση?

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε pontie 76 μπορείς να μου πεις τι τιμή θα βγάλει η υπηρεσία αξιών τελωνείου για ένα bmw x3 3.0 benzin 3/2004 78.500km (euro4 εξοπλισμός χωρίς extra).Επίσης για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.Αν είχε λιγότερα ή περισσότερα χλμ η τιμή διαφοροποιείται προς τα πάνω ή προς τα κάτω?

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν η CIF αξια ενος αμαξιου ειναι 15.000 ευρω και εμεις πάρουμε τιμολογιο για 20.000 ευρώ πρέπει αναγκαστικά να δείξουμε το τιμολόγιο?

 

σαν γενικός κανόνας το πιο μεγάλο ποσο χρησιμοποιειται στην φορολόγηση?

 

Στα απαραιτητα εγγραφα για τον εκτελωνισμο του οχήματος ,είναι και το τιμολόγιο ή η υπεύθυνη δήλωση για την αξία αγοράς του αυτοκινήτου (αν αγοράστηκε από ιδιώτη).

Ναι ,φορολογήσε με βάση την υψηλότερη αξία.Συνήθως πάντως η αξία cif είναι μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ...ξέρει κανείς πότε ακριβώς θα μπεί σε εφαρμογή το Euro5 και τί θα παιχτεί με τα σημερινά αυτοκίνητα που είναι Euro4 αλλά καλύπτουν και τις προδιαγραφές του Euro5???

 

Λέγεται οτι οι προδιαγραφες ρύπων Euro5 θα αρχίσουν να εφαρμόζονται μετά το 2009 (να παράγονται αυτοκίνητα με βάση αυτές).Κάποια αυτοκίνητα που παράγονται σήμερα και καλύπτουν και τις προδιαγραφές του Euro5 ,προφανώς δεν είναι Euro4 αλλά Euro5!!!Πάντως είναι πολυ μακροπρόθεσμο ακόμα γιατί στην αρχή οι οδηγίες αυτές νομίζω οτι δεν ειναι περιοριστικές αλλά με ενημερωτικό χαρακτήρα για το μέλλον.Δηλαδή επιτρέπεται η κυκλοφορία νέων οχημάτων και προηγούμενης προδιαγραφής με κάποιο χρονικό ορίζοντα ,μέχρι να γίνει υποχρεωτικό.

Σήμερα πωλούνται νέα οχήματα που πληρούν τις προδιαγραφές Euro3.Οπότε μην αγχώνεσαι από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτο το λινκ θα πρεπει να πληρωσω το 20% του τελους, οχι το 80%. Μαλλον εκανες λαθος. Λεει οτι η απαλλαγη ειναι 80%. Ευχαριστω παντως.

 

Έχεις δίκιο, τα είπα ανάποδα...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Λέγεται οτι οι προδιαγραφες ρύπων Euro5 θα αρχίσουν να εφαρμόζονται μετά το 2009 (να παράγονται αυτοκίνητα με βάση αυτές).Κάποια αυτοκίνητα που παράγονται σήμερα και καλύπτουν και τις προδιαγραφές του Euro5 ,προφανώς δεν είναι Euro4 αλλά Euro5!!!Πάντως είναι πολυ μακροπρόθεσμο ακόμα γιατί στην αρχή οι οδηγίες αυτές νομίζω οτι δεν ειναι περιοριστικές αλλά με ενημερωτικό χαρακτήρα για το μέλλον.Δηλαδή επιτρέπεται η κυκλοφορία νέων οχημάτων και προηγούμενης προδιαγραφής με κάποιο χρονικό ορίζοντα ,μέχρι να γίνει υποχρεωτικό.

Σήμερα πωλούνται νέα οχήματα που πληρούν τις προδιαγραφές Euro3.Οπότε μην αγχώνεσαι από τώρα.

 

Thanx rallis...!!!:)

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

καποιος που ξερει να μου απαντησει για το 116?μηπως υπαρχει καποιο link με τα νεα ποσοστα φορολογησης?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια θελω νσ φερω ενα bmw 116i απο γερμανια μοντελο 2004-2005 με 60.000χλμ euro4.ποσο θα στοιχισει περιπου?ευχαριστω.

 

Δυστυχώς στον πίνακα αξιών δεν φαίνεται να υπάρχει τιμή για αυτοκίνητα της σειράς 1.Δεν το γλυτωνεις-αν ενδιαφερεσαι σοβαρα θα πρέπει να ρωτήσεις εκτελωνιστή.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κανένα online τρόπος αυτόματου υπολογισμού των τελών ταξινόμησης ή κανένα excelάκι? ή κάτι της με τις εμπορικές αξίες των αυτοκινήτων?
Link to comment
Share on other sites

Ακριβή υπολογισμό δεν θα βρείς πουθενά στο ίντερνετ. Τα υπόλοιπα που ζητάς υπάρχουν στο παρόν topic...
Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια προσπαθεια να διαβασω τις προηγουμενες σελιδες αλλα επειδη ειναι 91 και οι αποψεις πολλες δεν με βοηθησε. Αν καποιος ειναι ενημερωμενος αρκετα θεώ να ρωτήσω κατι απλο. Για να μην περιπλεξω την κατασταση με μεταχειρισμενο, αποσβεσεις χιλιομετρων κλπ ενδιαφερομαι για καινουργιο Audi A5 1,8 με τιμη περίπου 30.000 ευρώ απο mobile.de (αυτοκίνητο Γερμανιας). Ποσο θα είναι το τελος ταξινόμισης;
Link to comment
Share on other sites

Για καινούριο ξέχνα το...μόνο μεταχειρισμένο...δηλαδή να είναι τουλάχιστον 6 μηνών και να έχει 6.000 χλμ...
Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...