Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oti thimate o kathenas xerete....

 

Αυτό ξαναπές το!!!

 

thelw na ferw ena tt apo germania montelo 2002 k meta...me 50 60 xiliades xlm..mporw mazi me telwneio na mou vgei sta 14000 15000 xiliarika..oxi parapanw..apntise mou..euxaristw.

 

ΟΧΙ δεν γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Paidia 8elw ligh boh8eia.

 

Eimai monimos katoikos Amerikhs kai 8elw na ferw sthn Ellada thn motosukleta mou Honda XR650L. Einai enduro kai to sugkekrimeno den kukloforei sthn Europh (einai paromoio me to XR650R me thn diafora oti einai aeropsukto kai street legal).

 

Telos pantwn, thn psaxnw thn douleia edw kai 8 mhnes kai epeidh den ebgaza akrh, apofasisa na thn ferw sthn Ellada proswrina (kleidwma, 3ekleidwma ka8e 6 mhnes ktl) kai meta blepoume ean ginetai ektelwnismos. Ean mporei kapoios na mou apanthsei sta parakatw.

 

Hr8a se epafh me enan ektelwnisth sthn Ellada kai mou eipe oti h motosukleta prepei na einai sthn katoxh mou gia toulaxiston 1 xrono prin mpei gia PRWTH fora sthn Ellada gia ginei kanonikos ektelwnismos. O proswrinos ektelwnismos den exei sxesh. Apo thn allh omws diabazw to egxeiridio tou telwniou to 2008 kai pou8ena den leei gia enan xrono na to exeis sthn katoxh sou to oxhma prin mpei Ellada prwth fora. Mhpws einai asxetos o ektelwnisths pou milhsa?

 

O titlos ths einai ton Febrouariou tou 2008 kai h motosukleta 8a einai Ellada ton Ioulio, dhladh mesa se 5 mhnes. Auto shmainei oti ean ginetai na thn ektelwnisw kanonika (anti gia proswrina) 8a ektellwnistei san kainourgia.

 

Telos, 8a h8ela kapoios na me boh8hsei gia to poso peripou 8a mou bgoun oi foroi sthn Ellada kai ean to katalabainw kala pws douleuei.

 

Arxikh timh: $ 4,800 + $ 700 (CIF) = $ 5,500

Foros = $ 5,500 * [7% (650cc) + 19% (ΦΠΑ) + 8% (απο τριτη χωρα)] = $ 1,870.00 = € 1,200.00

 

Ean ontws bgoun tosoi oi foroi tote shmferei na ginei tetoia kinhsh, diaforetika thn pernaw mono san "touristiko oxhma" kai thn kleidwnw ka8e 6mhno.

 

Euxaristw gia tis apanthseis. :)

 

Απο τη στιγμή που δεν έχει εισαχθεί και δεν έχει έγκριση τύπου στην ελλάδα είναι τέτοια η διαδικασία που θα το μετανοιώσεις ....

Κανονικά θα σου έλεγα ξέχασέ το ,αλλά άν είσαι αποφασισμένος να την φέρεις ,να την πιστοποιήσεις να τρέξεις στο υπουργείο να καταθέτεις χαρτιά κτλ...άκου την άποψή μου.

Α)Δεν υπάρχει προσωρινός εκτελωνισμός-υπάρχει προσωρινή εισαγωγή ή κανονικός εκτελωνισμός.

Β)Μάλλον ο εκτελωνιστής σου έχει μπερδέψει τον επαναπατρισμό-μετοικεσία με τον εκτελωνισμό του οχήματος σαν κοινός πολίτης.Αν θέλεις κανονικά να την εκτελωνίσεις χωρίς τις ευνοικές ρυθμίσεις της μετοικεσίας ,θα βρείς την τιμολογιακή αξία της μηχανής σύμφωνα με τις αντιπροσωπίες στην ελλάδα και όχι πόσο την αγόρασες εσύ (1ο και κυριότερο παλούκι-αφού δεν εισάγεται επίσημα).

Μετά επειδή είναι καινούρια θα πληρώσεις 7% επί της τιμής αυτής συν των εξόδων μεταφοράς ,όπως τα υπολογίζεις εσύ,+19% ΦΠΑ ,+8% δασμός.Υπολόγισε και τα έξοδα εκτελωνιστή!!!

Η άποψή μου είναι οτι δεν αξίζει να γίνει αυτή η δουλειά αφού το υπουργείο δεν θα έχει καταχωρημένη μια τέτοια μηχανή και θα πρέπει να την ταξινομήσεις από την αρχή με ένα σωρό έγγραφα.Κάνε χρήση της μηχανής σου ως τουρίστας με προσωρινή εισαγωγή.Καλή σου τύχη.

Link to comment
Share on other sites

thelw na ferw ena tt apo germania montelo 2002 k meta...me 50 60 xiliades xlm..mporw mazi me telwneio na mou vgei sta 14000 15000 xiliarika..oxi parapanw..apntise mou..euxaristw.

 

pes me posa tote re anthrwpe...erwtisi kanw...!

 

Α)Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Β)Εδώ μέσα συζητάμε,εκφράζουμε τις απόψεις μας,αντιπαραθέτουμε επιχειρήματα,αλλά ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΎΜΕ!

Γ)Η ερώτηση απαιτεί ερωτηματικό το οποίο δεν υπάρχει στο προηγούμενο πόστ σου.Αρα μπορεί κάποιος να το εκλάβει ως μη ερώτηση.

Δ)Η ερώτησή σου ήταν αν μπορείς να φέρεις το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με 15.000€!!!Σου απάντησα όχι.

Ε)Στην ερώτησή σου ''pes me posa tote re anthrwpe'' η απάντηση είναι 20-23.000€

Link to comment
Share on other sites

Tote to blepw gia proswrinh eisagwgh. Mporei kapoios na mou dwsei ena link gia motosikletes pou exoun eisax8ei sthn Ellada kai uparxei deltio tupou? Epeishs, pws akribws ginetai o elegxos sto mhxanaki? 8a kolhsoume oti to diko mou einai Honda XR650L kai sthn Ellada kukloforei to Honda XR650R?

 

Euxaristw.

Link to comment
Share on other sites

Λινκ για μοτοσυκλέτες που έχουν εισαχθεί δεν ξέρω και αμφιβάλλω αν υπάρχει ,αν και αν με ρώταγες θα έλεγα οτι το Honda XR650L έχει εισαχθεί στην Ελλάδα κατά το παρελθόν.Γιατί δεν ρωτάς στον ΣΑΡΑΚΑΚΗ επίσημο εισαγωγέα της HONDA στην Ελλάδα να σου πούνε?

Πάντως εφόσον δεν έχει εισαχθεί επίσημα ,ναι θα κολλήσουμε για ένα γράμμα στο μοντέλο της μηχανής ,καθότι επίσημα πρόκειται για άλλο μηχανάκι και οι εμμονές της γραφειοκρατείας είναι γνωστές...

Link to comment
Share on other sites

Δες το ανάποδα...αν προσπαθούσες να περάσεις κάτι ανάλογο στην Αμερική, υπήρχε ποτέ περίπτωση να σε αφήσουν???

 

Στην Ελλάδα φωνάζουμε ότι όλα είναι μπ@υρδέλο αλλά όταν ερχόμαστε φάτσα με το νόμο αρχίζουμε τη γκρίνια.

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Δες το ανάποδα...αν προσπαθούσες να περάσεις κάτι ανάλογο στην Αμερική, υπήρχε ποτέ περίπτωση να σε αφήσουν???

 

Στην Ελλάδα φωνάζουμε ότι όλα είναι μπ@υρδέλο αλλά όταν ερχόμαστε φάτσα με το νόμο αρχίζουμε τη γκρίνια.

 

Σαν προσωπικό όχημα και βέβαια θα σε άφηναν. Μάλιστα τέτοιου είδους νόμοι υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα. Δεν υπάρχει κανένα απολύτος πρόβλημα να εισαχθεί μοτοσυκλέτα με Αμερικάνικες προδιαγραφές στην Γερμανία η στην Αγγλία. (Και αυτό το ξέρω γιατι συγκεκριμένα Άγγλος συνάδελφος πρόσφατα πηρε μοτοσικλέτα από εδω και την πέρασε κανονικά Αγγλικές πινακίδες).

 

Η διαφορά είναι μια, ότι στην Ελλάδα δεν έχουμε πολλούς πόρους και προσπαθεί το κρατος να βγάλει λεφτά με τεκμίρια, εισαγωγές κτλ, κτλ...

 

Αλλά αυτά είναι μια άλλη ιστορια, τελος πάντων ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πρέπει να πληρώσεις το κατακρίνω κι εγώ, από τη στιγμή όμως που υπάρχει ο νόμος όλοι προσπαθούμε να τον "παρακάμψουμε" πράγμα που σε άλλες χώρες και ειδικά στην Αμερική ο μέσος πολίτης δεν το σκέφτεται καν...
Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

ena tt montelo 2002 k meta me 100000 xlm k panw me posa xrimata mporw na to ferw mazi me telwneio apo germania?me 15000-16000 mporw?euxaristw.

 

Το audi tt 1.8 υπολογίζω χοντρικά οτι πρέπει να έχει 6.000 ή και περισσότερα τελωνείο.Αν σε ενδιαφέρει κάνε τους υπολογισμούς σου.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΚΟΣΤΟΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2000 ΚΥΒΙΚΩΝ. ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΦΕΡΩ ΕΝΑ Ζ3. ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΣΑΓΟΓΕΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ?
Link to comment
Share on other sites

ξερεις οτι εχεις μονο μια φορα δυνατοτητα να παρεις αυτοκ με αυτο τον τροπο?

κ οτι δεν μπορεις να το πουλησεις πριν περασουν 3 χρονια?

αν παρεις ζ3 το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα μπορεις να το πουλησεις μετα

Link to comment
Share on other sites

Eκτος απο το οτι δεν θε μπορεσεις να το πουλησεις για 3 χρονια δεν θα μπορεσει να το οδηγησει και καποιος αλλος εκτος απο την οικογενεια.Δηλαδη αν το δωσεις σε καποιον φιλο/συγγενη και σε πιασουν θα πρεπει να πληρωσεις σαν προστημο το τελωνειο που γλιτωσες.Για το ποσο θα σου κοστισει ρωτα εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=20317 .

 

Υ.Γ Μην γραφεις με κεφαλαια,ειναι σα να φωναζεις και απα γορευεται απο τους ΟΠΧ.

;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΚΟΣΤΟΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2000 ΚΥΒΙΚΩΝ. ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΦΕΡΩ ΕΝΑ Ζ3. ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΣΑΓΟΓΕΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ?

Η Z4 η τιποτα... Η Ζ3 ηταν εξαιρετικο αυτοκινητο στην εποχη της αλλα εχουν περασει και 10+ χρονια απο τοτε! Δεν αξιζει...

Αν ειναι να χρησιμοποιησεις αυτο το δικαιωμα σου να το κανεις με κατι που θα το αξιζει....

Link to comment
Share on other sites

Mα χρησιμοποιει αυτο το δικαιωμα επειδη θελει να φερει ενα αυτοκινητο 10 ετιας χωρις να πληρωσει τελωνειο.Το να φερει μια Ζ4 4 ετιας δεν υπαρχει λογος να χρησιμοποιησει αυτο το δικαιωμα,δεν θα του κοστισει πολυ το τελωνειο ασε που μπορει να βρηκε την Ζ3 σε καλη τιμη(7000-8000 ευρω) και γι αυτο να θελει να την φερει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε,τοτε ας δει κατι διαφορετικο... Η Ζ3 δεν εχει κανενα νοημα!!

Ακομα ακομα και μια CLK (προηγουμενη γενια!) cabrio....

 

Η Ζ3 ποτε δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο! Χαμηλη ακαμψια και χωρις κανενα φοβερο κινητηρα....

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο συμφωνω.

Φιλε rubliov οντως η Ζ3 δεν εχει κατι το ιδιαιτερο,ασε που ειναι δεν ειναι και πολυ ανετη.Τουλαχιστον εγω που ειμαι 1.73 περιπου δεν μου φανηκε ευρυχωρη.

Μια CLK θα ηταν πολυ καλυτερη επιλογη οπως επισης και μια SLK.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια απλη ερωτηση....

με τις νεες διαταξεις απο 1-1.2008 που διαβασα στο a.tr.μπoρεις να φερεις πιο παλιο απο 5χρονων αυτοκiνητο ?...

"Προβλέπει ελάχιστες μειώσεις στη φορολογία για τα αυτοκίνητα πάνω των 5 ετών, που δεν πληρούν τις ισχύουσες αντιρρυπαντικές προδιαγραφές."

(ο λογος που το ρωταω ειναι ο εξης ..αγοραζω ενα τρακαρισμενο 1000ε 10..15 ετων...το φτιαχνω εδω ..με συμφερει ?...ποση ειναι η εργοστασιακη αξια του αφου δεν παραγεται ?...)

 

 

και γενικα προς ολους τι αυτοκηνιτο σε συμφερει να εισαγεις απο Ευρωπη...

φυσικα κατω των 50.000 και κατω απο 2000cc ...

Samsung Wave - Όχι απλά κύμα...Τσουνάμι !

για αυτο τρεξτε να σωθητε !!!................... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Paidia, 3erw sas exw zalisei ligo. Alla apo Amerikh ean fereis motosikleta pou kukloforei Eurwph kai Ellada (px. Kawasaki Z1000), h timh upologizetai apo to timologio pou thn phres sthn Amerikh, h apo thn a3ia ths sthn Ellada? Kai an upologizetai apo thn a3ia ths sthn Ellada, tote gia pion logo na kaneis tetoia kinhsh?

 

Epeishs prepei na bgalei deltio tupou ean kukloforei to montelo auto?

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΚΟΣΤΟΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2000 ΚΥΒΙΚΩΝ. ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΦΕΡΩ ΕΝΑ Ζ3. ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΣΑΓΟΓΕΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ?

 

Το να είσαι μέλος της τρίτεκνης οικογένειας δεν σου δίνει αυτό το δικαίωμα. Μόνο αν είσαι εσύ ο τρίτεκνος.

 

Επιτρέψτε μου να γκρινιάξω λίγο πάλι...κάτι τέτοιες κινήσεις είναι που με απογοητεύουν πλήρως...σου σου δίνει κάποιος ένα προνόμιο , επειδή είσαι τρίτεκνος και ζορίζεσαι οικονομικά, να πάρεις ένα φτηνότερο-μεγαλύτερο-ασφαλέστερο αυτοκίνητο για την πολυμελή σου οικογένεια...κι εσύ πας και φέρνεις διθέσιο cabrio και coupe για να βγάζεις γούστα...!!! Την στιγμή μάλιστα που από το αυτοκίνητο για το οποίο ενδιαφέρεσαι φαίνεται ότι οικονομικά δεν είσαι ιδιάιτερα ισχυρός...

 

Φυσικά είναι δικαίωμά σου να κάνεις ότι θέλεις, δε θα σου υποδείξω εγώ τίποτα...απλά μια γνώμη λέω...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Paidia, 3erw sas exw zalisei ligo. Alla apo Amerikh ean fereis motosikleta pou kukloforei Eurwph kai Ellada (px. Kawasaki Z1000), h timh upologizetai apo to timologio pou thn phres sthn Amerikh, h apo thn a3ia ths sthn Ellada? Kai an upologizetai apo thn a3ia ths sthn Ellada, tote gia pion logo na kaneis tetoia kinhsh?

 

Epeishs prepei na bgalei deltio tupou ean kukloforei to montelo auto?

 

Η τιμή θα είναι είτε η εργοστασιακή στην Ελλάδα μετά από τις ανάλογες μειώσεις λόγω ηλικίας και χιλιομέτρων είτε αυτή που αναγράφει το τιμολόγιό σου...όποια από τις δυο είναι μεγαλύτερη.

 

Τα μηχανάκια δεν εκτελωνίζονται ανάλογα με τις εκπομπές καυσαερίων τους, οπότε ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ, η εκτίμησή μου είναι δεν θα χρειαστεί έγκριση τύπου.

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

μια απλη ερωτηση....

με τις νεες διαταξεις απο 1-1.2008 που διαβασα στο a.tr.μπoρεις να φερεις πιο παλιο απο 5χρονων αυτοκiνητο ?...

"Προβλέπει ελάχιστες μειώσεις στη φορολογία για τα αυτοκίνητα πάνω των 5 ετών, που δεν πληρούν τις ισχύουσες αντιρρυπαντικές προδιαγραφές."

(ο λογος που το ρωταω ειναι ο εξης ..αγοραζω ενα τρακαρισμενο 1000ε 10..15 ετων...το φτιαχνω εδω ..με συμφερει ?...ποση ειναι η εργοστασιακη αξια του αφου δεν παραγεται ?...)

 

 

και γενικα προς ολους τι αυτοκηνιτο σε συμφερει να εισαγεις απο Ευρωπη...

φυσικα κατω των 50.000 και κατω απο 2000cc ...

 

Η φορολογία για οχήματα παλαιότερης αντιρρυπαντικής τεχνολογίας είναι εξοντωτική πλέον. Οι 5ετίες κλπ δεν έχουν πλέον κανένα νόημα, αυτό που μετράει είναι σε ποιά κατηγορία EURO (καυσαέρια) ανήκει.

 

Τρακαρισμένο δε θα μπορέσεις να το φέρεις γιατί πρέπει να περάσει από ΚΤΕΟ.

 

Ακόμα κι αν δεν παράγεται πλέον ένα όχημα, η εργοστασιακή του αξία είναι αυτή που είχε όταν εισαγόταν στην Ελλάδα μειωμένη φυσικά ανάλογα με την ηλικία του και τα χιλιόμετρα.

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά! χάθηκα μέσα στις άπειρες σελίδες κ θέλω λίγη βοήθεια!

 

z4 2.5 μοντέλο 04 με 25000κμ κ τιμολόγιο 19000 ευρώ πόσο περίπου να το περιμένω το τελωνείο? (από γερμανία)

 

thanks

ahh kali fasi!
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή θα είναι είτε η εργοστασιακή στην Ελλάδα μετά από τις ανάλογες μειώσεις λόγω ηλικίας και χιλιομέτρων είτε αυτή που αναγράφει το τιμολόγιό σου...όποια από τις δυο είναι μεγαλύτερη.

 

Τα μηχανάκια δεν εκτελωνίζονται ανάλογα με τις εκπομπές καυσαερίων τους, οπότε ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ, η εκτίμησή μου είναι δεν θα χρειαστεί έγκριση τύπου.

 

Τα λες πολύ σωστά.Οντως τα μηχανάκια δεν φορολογούνται με βάση τις εκπομπές ρύπων.Μην ξεχνάς όμως οτι όχημα χωρίς έγκριση τύπου δεν μπορεί να βγάλει άδεια κυκλοφορίας.Η έγκριση τύπου σημαίνει οτι πληρεί κάποιες προδιαγραφές.Αυτό γίνεται για να μην μπορεί ο καθένας να φτιάχνει ενα σασί , να του βάζει ρόδες και ενα κινητήρα και να το κυκλοφορεί στο δρόμο.

 

Προσωπικά θεωρώ οτι αν δεν έχει ξαναεισαχθεί επίσημα θα χρειάζεται έγκριση τύπου -πράγμα που δεν συμφέρει εναν ιδιώτη να κάνει για μια μηχανή.

 

Υ.Γ. Τα παραπάνω τα λέω για την άλλη μηχανή που ήταν να εισαχθεί από την Αμερική.Για μηχανή που ήδη κυκλοφορεί στην Ελλάδα προφανώς και δεν χρειάζεται έγκριση τύπου-την έχει βγάλει ήδη η αντιπροσωπεία που την πουλάει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...