Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:blink:η BMW 318 ci με τα 143 αλογα μπαινει στην κατηγορια τον 2000κυβικων???κ ο εκτελονισμος του παει 40%???αληθευει αυτο??:wacko:

κ μια ερωτηση ακομα,εχω δικαιωμα να φερω αμαξι απο γερμανια χωρις να πληρωσω εκτελωνισμο αν παω να δηλωθω στην γερμανια οτι διαμενω εκει???

Link to comment
Share on other sites

μια και παμε bmw..

318 compact 2003 μοντελο, τι τελωνειο εχει;;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

:blink:η BMW 318 ci με τα 143 αλογα μπαινει στην κατηγορια τον 2000κυβικων???κ ο εκτελονισμος του παει 40%???αληθευει αυτο??:wacko:

κ μια ερωτηση ακομα,εχω δικαιωμα να φερω αμαξι απο γερμανια χωρις να πληρωσω εκτελωνισμο αν παω να δηλωθω στην γερμανια οτι διαμενω εκει???

Ε, αφου ειναι 2λιτρη που θα παει?? Στα 1000αρια??

Link to comment
Share on other sites

:blink:η BMW 318 ci με τα 143 αλογα μπαινει στην κατηγορια τον 2000κυβικων???κ ο εκτελονισμος του παει 40%???αληθευει αυτο??:wacko:

κ μια ερωτηση ακομα,εχω δικαιωμα να φερω αμαξι απο γερμανια χωρις να πληρωσω εκτελωνισμο αν παω να δηλωθω στην γερμανια οτι διαμενω εκει???

 

ΟΧΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι,

επειδή ενδιαφέρομαι για 4χ4 και μένω επαρχία. Προσανατολίζομαι για lexus rx400h ή κάποιο σε diesel. Μαζί με τον εκτελωνισμό καί όλα τα έξοδα, να μου φτάσει τελικά γύρω στα 40.000€.

Τί μου προτείνετε?

Επίσης ενδιαφέρομαι και για αυτοκινούμενο τρροχόσπιτο. Ξέρετε αν συμφέρει?

¨Ασχετο: το VAT reclaimable που βλέπω στο mobile.de , τί ακριβώς σημαίνει?

Αυτά τα ολίγα!!! :O

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι,

επειδή ενδιαφέρομαι για 4χ4 και μένω επαρχία. Προσανατολίζομαι για lexus rx400h ή κάποιο σε diesel. Μαζί με τον εκτελωνισμό καί όλα τα έξοδα, να μου φτάσει τελικά γύρω στα 40.000€.

Τί μου προτείνετε?

 

 

To LEXUS RX400h einai uvridiko kai den plhrwnei telwneio...

 

 

¨Ασχετο: το VAT reclaimable που βλέπω στο mobile.de , τί ακριβώς σημαίνει?

Αυτά τα ολίγα!!! :O

Ευχαριστώ

 

Shmainei oti mporeis na mhn plhrwseis to FPA ekei kai an dikaiousai apallagh sthn Ellada na mhn to plhrwseis oute edw...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

To LEXUS RX400h einai uvridiko kai den plhrwnei telwneio...

 

 

 

 

Shmainei oti mporeis na mhn plhrwseis to FPA ekei kai an dikaiousai apallagh sthn Ellada na mhn to plhrwseis oute edw...

 

Για το lexus , κάτι έχω ακούσει ότι παρότι είναι υβριδικό , πληρώνεις κάποιο φόρο 10% (ποιάς τιμής όμως δεν ξέρω). Ξέρεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.Χρειαζομαι την βοηθεια σας.χτες μαθαμε απο τον γιατρο οτι η γυναικα θα κανει διδυμα!Λογικο ειναι λοιπον πως μια αλλαγη του αυτοκινητου ειναι επιβεβλημενη,καθως υπαρχει ηδη ενας μπομπιρας στο σπιτι!σκεφτομαι να παρω ενα πολυμορφικο,αλλα λογο ελλειψης χρηματος μου ηρθε η ιδεα της γερμανιας.τι προτεινεται?τριτεκνος θα κερδισω τους δασμους,θα πληρωσω μονο τις πινακιδες.
Link to comment
Share on other sites

απ οτι ξερω τριτεκνοι,πολυτεκνοι δεν πληρωνουν τελωνειο,δηλαδη το τελος ταξινομισεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές αναφέρεται σε εισαγωγή από τρίτη χώρα.Για εισαγωγή από χώρα της Ε.Ε. δεν υπάρχει τέλος ταξινόμησης.

 

Επειδή το τέλος ταξινόμησης έχει σχέση και με τον εξοπλισμό, το Lexus δεν έχει τέλος ταξινόμησης ανεξάρτητα του εξοπλισμού του ? Δηλαδή μπορώ να φέρω οποιοδήποτε χωρίς να με απασχολεί τί εξοπλισμό έχει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το τέλος ταξινόμησης έχει σχέση και με τον εξοπλισμό, το Lexus δεν έχει τέλος ταξινόμησης ανεξάρτητα του εξοπλισμού του ? Δηλαδή μπορώ να φέρω οποιοδήποτε χωρίς να με απασχολεί τί εξοπλισμό έχει?

 

Ναι,τα υβριδικά δεν πληρώνουν τπτ στο τελωνειο...

 

εχουν τιποτα μειωμενο εκτελονισμο τα αμαξια τα οποια κινινται με gas??οπως τα υβριδικα???

 

Αν δεν κάνω λάθος απαγορεύεται η κίνηση με γκάζι στην Ελλάδα για τα αυτοκίνητα...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα δεν νομίζω οτι απαγορεύεται.Είναι μια εύκολη μετατροπή και σχετικά φθηνή.Απλά δεν υπάρχουν πρατήρια που να πουλάνε γκάζι....
Link to comment
Share on other sites

γεια σας (ειμαι νεος στο forum) και θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει κανεις ?

γιατι οι αντιπρωσοπειες αυτοκινητων (για αγορα καινουργιου) δεν δινουν ολο το ποσο του ειδικου τελουσς ταξινομισης στις ειδικες κατηγοριες (οπωσ ειναι οι πολυτεχνοι)

αναφορικα ξερω οτι το ειδικο τελος ταξινομ. ειναι για eyro4 kai apo 1800-2000cc to 40% kai apo 2000cc-και πανω το 50% τισ τιμης που ανγραφετε στο τιμολογειο

ειδικα: ρωτησα gia to jeep cherokee και μου ειπαν στην αντιπροσωπεια οτι το ειδικο τελοσ ταξιν. ειναι 3500€ οταν ρωτησα τι ποσο τηα γραφει το τιμολογειο αφου το αυτοκινητο τηα εκτελωνιστη στο ονομα μου δεν ειξερε κανενασ να μου πει ......................η δεν ηθελε.

σε εποικοινονια με την υπηρεσια αξιων μου ηπαν οτι το αυτοκινητο ειναι δηλωμενο 19000€, πανω σε αυτο το ποσο μπαινει το χονδρεμπορικο κερδος και ετσι διαμορφωνετε το ειδικο τελοσ ταξινομ. οπωσ λεει ο νομος.

για να βοηθησουν λιγο οι αριθμοι

εχουμε: 19000€

25% χονδρεμπορικο κερδος

23750 αξια τιμολογιου (το φπα δεν εχει σημασια γιατι ειναι ποσο που μπαινει και διαμορφωνει αναλογα τα ποσα και πληρωνετε απο ολους)

 

το 50% του παραπανω ποσου ειναι 11875€ και το πολυτεχνικο 5937€

το ερωτημα ειναι τα 2437€ αν κανιουμε σωστα τουσ υπολογισμουσ που πανε???

γιατι δεν δινονται στον πελατη ???

και αν μπορουν να καταστρατηγουν το νομο ?? αν γινετε αυτο!!!!

 

gousko kalws il8es.

prwta ap'ola ena bravo pou psaxneis ta pragmata!

exei simasia i leptomeria k kala kaneis.

to 8ema to exw psaksei k egw.

loipon.to eidiko telos taksinomisis gnwsto ws ett ypologizetai stin timi ergostasiou prin to kerdos tou antiproswpou.diladi stin diki sou periptwsi ypologizetai sta 19000 eyrw pou sou eipan apo tin ypireseia aksiwn k oxi sta 23750.

to timologio to exeis sta xeria sou??

na ksereis to ekseis. i poio sovari etaireia apo oles einai i mercedes.

stous timokatalogous tis stis ek8eseis anaferei ksexorista poso einai to ett gia ka8e autokinito, poso einai to fpa, poso einai to ett twn extra k poso to fpa twn extra.einai poly kseka8ara etsi...

oles oi alles antiproswpeies sou lene ena poso k telos....ka8iste re paidia den prepei na kseroume ti plirwnoume se forous??einai ypoxrewmenoi na sou poun!!!

perimenw na mou peis ti vrikes apo to timologio sou!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ενδιαφερομαι εδω και καιρο για εισαγωγη απο αμερικη μιας lotus elise 119r.Ποιο συγκεκριμενα υπαρχουν στο ebay αλλα και γενικα αν ψαξετε elise 2005 μοντ με 32000usd= 20600ευρω

δεν γνωριζω την αξια cif θα θεωρησω λοιπον τα 20600 ευρω αξια cif και δεν θα αφαιρεσω τον συντελεστη παλαιοτητας για το γεγονος οτι δεν ειμαστε σιγουροι αν η cif ειναι 20600ευρω η πιο πολυ.

 

εχουμε λοιπον: φπα= 20600*19%= 3914 ευρω

τελη ταξιν= 20600*30%(1800 κυβικα euro 4)= 6180 ευρω

φορος επιπλεον(επειδη ειναι απο us) =6180*10%=618 ευρω

 

συνολο 31312 + μεταφορικα + εξοδα εκτελονιστη κ.α= αντε να βγαινει 33000 ολα μαζι.

παιδια βοηθηστε με υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο, pls καιγομαι...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ναι,τα υβριδικά δεν πληρώνουν τπτ στο τελωνειο...

 

 

 

Αν δεν κάνω λάθος απαγορεύεται η κίνηση με γκάζι στην Ελλάδα για τα αυτοκίνητα...

 

Εγώ αντίθετα δεν νομίζω οτι απαγορεύεται.Είναι μια εύκολη μετατροπή και σχετικά φθηνή.Απλά δεν υπάρχουν πρατήρια που να πουλάνε γκάζι....

 

εδω και ενα χρονο εχω αυτοκινητο το οποιο καιει και υγραεριο εκτος απο βενζινη.Δεν ειναι παρανομο περνας κανονικα απο κτεο απλα πρεπει να εχει καποιες προδιαγραφες για να ειναι ασφαλες και γι'αυτο περνας απο τεχνικο ελεγχο μετα την εγκατασταση .Συγγνωμη για το off topic -περισσοτερες πληροφοριες στο http://www.autogas.gr-

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

εδω και ενα χρονο εχω αυτοκινητο το οποιο καιει και υγραεριο εκτος απο βενζινη.Δεν ειναι παρανομο περνας κανονικα απο κτεο απλα πρεπει να εχει καποιες προδιαγραφες για να ειναι ασφαλες και γι'αυτο περνας απο τεχνικο ελεγχο μετα την εγκατασταση .Συγγνωμη για το off topic -περισσοτερες πληροφοριες στο http://www.autogas.gr-

 

ωραιο ακουγεται φιλε... διαβασα στο link (δεν δουλευει καλα , εχεις βαλει και μια παυλα στο τελος) ποσο σου στοιχισε και τι εντυπωσεις εχεις?? αποτι διαβασα εχει ιδια καταλωση αλλα σχεση τιμης στο .... 1/2 ... εχει και κοντα στο αεροδρομιο νομιζω πρατηριο....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους σας.. Διαβασα τοσα πολλα κ στο τελος δν καταλαβα κ πολλα..

 

Αν μπορει καποιος ας με βοη8ησει.

 

Ας πουμε πως φερνω ενα αμαξι χρονολογιας 85 :blink: απο Ιαπωνια.1600 κυβικα,χωρις extra.Ας πουμε πως το στελνει ο εμπορος με κοντεινερ.Φτανει στον Πειραια. Απο εκει τι θα χρειαστει να κανω για να το παρω,πχ με τρειλερ.Δν θα το κυκλοφορισω ακομα.Θα εχει(αν εχει) Ιαπωνικες πινακιδες.

Ποσο θα πρεπει να πληρωσω στο λιμανι?

 

Για πινακιδες,υπαρχει περιπτωση να βγαλω?

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ωραιο ακουγεται φιλε... διαβασα στο link (δεν δουλευει καλα , εχεις βαλει και μια παυλα στο τελος) ποσο σου στοιχισε και τι εντυπωσεις εχεις?? αποτι διαβασα εχει ιδια καταλωση αλλα σχεση τιμης στο .... 1/2 ... εχει και κοντα στο αεροδρομιο νομιζω πρατηριο....

 

ετσι το πηρα το αυτοκινητο ειναι μεταχειρισμενο αλλα περιπου 1200 ευρω κοστιζει να το βαλεις.Βεβαια εγω κανω περιπου 40.000km τον χρονο οποτε με συμφερει.αν δεν κανεις πολλα χιλιομετρα δεν ξερω αν συμφερει γιατι θα αργησεις να το κανεις αποσβεση..εγω παντος ειμαι υπερ ευχαριστημενος

 

Γεια σε ολους σας.. Διαβασα τοσα πολλα κ στο τελος δν καταλαβα κ πολλα..

 

Αν μπορει καποιος ας με βοη8ησει.

 

Ας πουμε πως φερνω ενα αμαξι χρονολογιας 85 :blink: απο Ιαπωνια.1600 κυβικα,χωρις extra.Ας πουμε πως το στελνει ο εμπορος με κοντεινερ.Φτανει στον Πειραια. Απο εκει τι θα χρειαστει να κανω για να το παρω,πχ με τρειλερ.Δν θα το κυκλοφορισω ακομα.Θα εχει(αν εχει) Ιαπωνικες πινακιδες.

Ποσο θα πρεπει να πληρωσω στο λιμανι?

 

Για πινακιδες,υπαρχει περιπτωση να βγαλω?

 

Σας ευχαριστω

 

να υποθεσω οτι θελεις toyota corolla πισωκουνα ;δεν γινεται ...

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Ισως να ξερει κανεις για το θεμα που με απασχολει.. Ενδιαφερομαι να μεταφερω αυτοκινητο απο Ελλαδα στην Κυπρο. Γνωριζει κανεις που μπορω να παρω πληροφοριες για τα καραβια και το κοστος ?
Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι θελεις toyota corolla πισωκουνα ;δεν γινεται ...

 

Oταν λες δεν γινετε..?Δεν μπορω να το φερω κ να το παρω,χωρις να το κυκλοφορησω..?

Και καλα για ανταλλακτικα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους σας.. Διαβασα τοσα πολλα κ στο τελος δν καταλαβα κ πολλα..

 

Αν μπορει καποιος ας με βοη8ησει.

 

Ας πουμε πως φερνω ενα αμαξι χρονολογιας 85 :blink: απο Ιαπωνια.1600 κυβικα,χωρις extra.Ας πουμε πως το στελνει ο εμπορος με κοντεινερ.Φτανει στον Πειραια. Απο εκει τι θα χρειαστει να κανω για να το παρω,πχ με τρειλερ.Δν θα το κυκλοφορισω ακομα.Θα εχει(αν εχει) Ιαπωνικες πινακιδες.

Ποσο θα πρεπει να πληρωσω στο λιμανι?

 

Για πινακιδες,υπαρχει περιπτωση να βγαλω?

 

Σας ευχαριστω

Πινακιδες μπορει να βγαλει αλλα πιστεψε με δεν εξιζει... Θα πληρωσεις τα 3πλασια και τα 4 πλασια απ'οσα εδωσες για το αυτοκινητο! Απο εκει και περα μπορεις να το φερεις κανονικα... Πληρωνεις μια μεταφορικη και στο φερνουν!

 

Υπαρχουν παρα πολλα τετοια αυτοκινητα τα οποια δεν κυκλοφορουν σε δημοσιους δρομους αλλα τα εχουν οι ιδιοκτητες τους για trackday cars! Αυτοκινητα πιστας δηλαδη...

Απλα θα χρειαστεις και ενα τρειλερ για να μεταφερεις το αυτοκινητο απο και προς την πιστα!

 

Διαφορετικα οχι δεν μπορεις να το κυκλοφορησεις....

Link to comment
Share on other sites

Πινακιδες μπορει να βγαλει αλλα πιστεψε με δεν εξιζει... Θα πληρωσεις τα 3πλασια και τα 4 πλασια απ'οσα εδωσες για το αυτοκινητο! Απο εκει και περα μπορεις να το φερεις κανονικα... Πληρωνεις μια μεταφορικη και στο φερνουν!

 

Υπαρχουν παρα πολλα τετοια αυτοκινητα τα οποια δεν κυκλοφορουν σε δημοσιους δρομους αλλα τα εχουν οι ιδιοκτητες τους για trackday cars! Αυτοκινητα πιστας δηλαδη...

Απλα θα χρειαστεις και ενα τρειλερ για να μεταφερεις το αυτοκινητο απο και προς την πιστα!

 

Διαφορετικα οχι δεν μπορεις να το κυκλοφορησεις....

 

:D:D

 

Σε ευχαριστω φιλε μου.. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...