Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω εκτελωνιστή που να μπορεί να αναλάβει την υπόθεση μου.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ να αφήσει PM .

 

 

Έχω κλείσει ένα Nissan Silvia S15 Spec-R μοντέλο 2002 , Τύπος κινητήρα SR20(DET) , κατηγορία ένταξης ρύπων EURO 3 .

 

Το αυτοκίνητο είναι εισαγωγή απευθείας από Ιαπωνία και υπολογίζετε να φτάσει Ελλάδα μέσα Ιουνίου με αρχές Ιουλίου.

 

Υποτιθέμενη άξια Τελωνίου : 9600 Euro

Πραγματική Αξία Αγοράς : 10650 CIF

 

 

*Έχουν εισαχθεί άλλα 5 τέτοια αυτοκίνητα οπότε θα υπάρχει και έγκριση τύπου.

**Για πιστοποιητικό συμμόρφωσης θα απευθυνθώ στην NISSAN HELLAS .

 

δεν γνωριζω καποιον εκτελωνιστη αλλα νομιζω στο http://www.nismoclub.gr/forum/index.php υπηρχαν(ή υπαρχουν) δυο s15!αν επικοινωνησεις μαζι τους ισως σου πουν ποιον εκτελωνιστη χρησιμοποιησαν!α&στο http://www.nissantuners.gr παιζει να ειχε καποιος(δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο)

 

Το αυτοκίνητο που θέλεις πουλιόταν κανονικά στην Ελλάδα και στην Ευρώπη σαν 200SX.Εχει έγκριση τύπου και από όλα για να εισαχθεί στην Ελλάδα.Τόσο ''καινούριο'' μοντέλο δύσκολα θα βρείς στην ελληνική αγορά αλλά και πάλι αν το έβρισκες δεν θα σου κόστιζε 10.650 για αγορά συν άλλα 15.000 για εκτελωνισμό,σύνολο 25.000

 

Αν υπολογίσουμε οτι το όχημα θα εισαχθεί από τρίτη χώρα και όχι χωρα της Ε.Ε. οπότε έχει επιπλέον γραφειοκρατεία και +10% τέλη εκτελωνισμού τότε το πράγμα ξεφεύγει πολύ.

 

Αν παρόλα αυτά συνεχίζει να σε ενδιαφέρει,έχω εκτελωνιστή να σου συστήσω στην Αθήνα-Πειραιά και οχι στο Λαύριο που βλέπω οτι μένεις.

 

το s15 δεν πουλιοταν ελλαδα..ουτε καν ευρωπη!μονο ιαπωνια&αυστραλια!αυτο που λες εσυ ειναι για s14&κατω!αλλα θα παρει εγκριση τυπου λογω τοτι εχουν εισαχθει αλλα 5 οπως προαναθερθηκε...

 

+ενα παλικαρι στο athens tuning show που ειχε φερει s15 μου ειχε πει οτι απο αγγλια το αμαξι μαζι με εκτελωνισμο του ερχοταν 25000-30000 ευρω για την turbo...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

καλήσπερα.

 

μια ερωτησουλα λιγο παιδια...

 

αποσο εμαθα και εγω τωρα περι euro3-4 θα θελα να ρωτησω τελικα αν μου καταστραφηκαν τα ονειρα που εκανα να φερω μια mazda mx5 δευτερης γενιας, 5ετιας.

π.χ. ελεγα με τα παλια μετρα: αγορα αυτοκινητου πανω κατω 7000 και καμια 3000 τελωνιο κλπ να μου εβγενε το πολυ 11000 το πακετο.

 

τωρα που η δευτερη γενια ειναι euro3 τι γινεται? ποσο αλαζει ο εκτελωνισμος?

 

p.s. μήπως εβγαιναν οι τελευταιες 2ης γενιας με euro4???

π.χ του 2006 μοντελα ή 2007? πριν βγει η 3η γενια...

F1fan.gr

Καθημερινά νέα στα Ελληνικά, αναλύσεις αγώνων, τεχνικά θέματα, και όλες οι σημαντικές πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζει ο φανατικός της Formula1.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου δώσω το τηλεφωνο του και παρε τον να συνεννοηθείς.Δεν ξέρω αν ειναι διατεθειμένος να κάνει τέτοια δουλειά από ιαπωνία....Οτι θέλεις με πμ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Θα ηθελα παρακαλω εαν γνωριζει καποιος, για το τι ισχυει σχετικα με τα αυτοκινουμενα campers εισαγωγης πχ απο Γερμανια ή Ολανδια.

 

Υπαγονται σε καθεστως euro 3 euro 4

 

Εκτελωνιζονται βαση κυλινδρισμου σαν ΙΧ ή υπαγονται στα φορτηγά

 

Ο εκτελωνιστης θα κατσει να υπολογισει ενα-ενα ολα τα εχτρα ? πχ κουζινα

ψυγειο a/c κουρτινακια μαξιλαρακια.......

 

Μια γενικη απαντηση θα με καλυπτε :O

Link to comment
Share on other sites

Hρθε η ωρα να πουλησω το παλιο αυτοκινητο (A3 του 99)

Και σκεφτομαι την λυση της Γερμανιας

Μπορει καποιος που γνωριζει αν κανω σωστα τις ακολουθες πραξεις?

 

Λοιπον, Τοyota Rav4, 2002 μοντελο. 2000cc. Εχω βρει αρκετα μοντελα κοντα στα 10,000

 

Εχει εργοστασικη αξια 12,500e

 

Αρα : 12,500 + 40% = (17,500) 5,000

5,000-46% = 2,700

 

Δηλαδη τελικη τιμη ειναι 10,000 (τιμη αγορας) + 2,700 = 12,700??

 

Ευχαριστω.

THE EDITORS
Link to comment
Share on other sites

To -46% προκυπτει λογο της παλαιοτητας... Σωστα?

 

το αμαξι εχει 87.000 χλμ

 

Ρε παιδια τι ειναι αυτα τα euro3 kai euro4??

 

 

Είναι προδιαγραφές ρύπων.Διάβασε καμιά 10αριά σελίδες πιο πρίν να μην ξαναλέμε τα ίδια....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας όλους σας.

Λίγο εως πολυ με έχετε μπερδέψει.

Αν μπορει κάποιος να με ενημερώσει για το τι θα πληρώσω τελωνείο για το παρακάτω όπως επίσης και τι αμοιβή παι΄ρνουν συνήθως οι εκτελωνιστες.

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=23832507&__lp=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=19000&makeModelVariant1.modelId=31&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&minFirstRegistrationDate=2006-01-01&climatisation=AUTOMATIC_CLIMATISATION&siteId=GERMANY&features=CRUISE_CONTROL&features=SUNROOF&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&customerIdsAsString=&lang=en&pageNumber=1

 

Όπως επίσης και πως μπορω να υπολογίζω περίπου μιλώντας πάντα για αυτοκίνητο μετα το 2006 στα 1800 κεκ.

 

Ευχαριστώ

vmanos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βλεπω πως η νομοθεσια για την εισαγωγη ι.χ εχει αλλάξει αρκετα, καθως εχουν προστεθει νεα δεδομενα στο τροπο υπολογισμου τελικης τιμης.

 

Οι περισσότερες σελιδες του forum (αλλα και links προς αλλα site) αναλυουν το ολο θεμα με βαση τον παλιο νομο.

 

Θα ηταν καλο καποιος που ειναι ειδημων να ενα update στην κουβεντα, γιατι βλεπω πως υπαρχουν πολλα παιδια που κανουν αδικα ονειρα για αμαξι απο Γερμανια χωρις να εχουν ιδεα για την αλλαγη που εγινε...

THE EDITORS
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια μηπως ξερεται την τιμολογιακη αξια του crx del sol 1590cc με βαση το http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

 

ανηκει στο 94/12/Ε.Κ οποτε εχω 45% σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βλεπω πως η νομοθεσια για την εισαγωγη ι.χ εχει αλλάξει αρκετα, καθως εχουν προστεθει νεα δεδομενα στο τροπο υπολογισμου τελικης τιμης.

 

Οι περισσότερες σελιδες του forum (αλλα και links προς αλλα site) αναλυουν το ολο θεμα με βαση τον παλιο νομο.

 

Θα ηταν καλο καποιος που ειναι ειδημων να ενα update στην κουβεντα, γιατι βλεπω πως υπαρχουν πολλα παιδια που κανουν αδικα ονειρα για αμαξι απο Γερμανια χωρις να εχουν ιδεα για την αλλαγη που εγινε...

 

Ο νέος νόμος έχει ξανααναφερθεί εδω μέσα αλλά για όσους δεν το παρακολουθούν από την αρχή τον επαναλαμβάνω:

Για οχήματα που πληρούν τις προδιαγραφές ρύπων euro 4 (ετος παραγωγής 2004 και μετά) ποσοστά τέλους ταξινόμησης

ΚΥΛΙΝΔΡΙΣΜΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ - ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΕΛΟΥΣ

Μέχρι 900 κ.ε. -5%

Από 901-1400 κ.ε. -12%

Από 1401-1600 κ.ε.- 20%

Από 1601-1800 κ.ε. -30%

Από 1801-2000 κ.ε. -40%

Από 2001 κ.ε. και πάνω -50%

 

Για οχήματα που πληρούν τις προδιαγραφές ρύπων euro 3 (οδηγία 98/69)

ΚΥΛΙΝΔΡΙΣΜΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ - ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΕΛΟΥΣ

Μέχρι 900 κ.ε. -14%

Από 901-1400 κ.ε. -27%

Από 1401-1600 κ.ε.- 45%

Από 1601-1800 κ.ε. -56%

Από 1801-2000 κ.ε. -83%

Από 2001 κ.ε. και πάνω -142%

 

Οσον αφορά τη μείωση της φορολητέα αξίας του οχήματος ισχύουν τα ακόλουθα:

Για το 1ο έτος κυκλοφορίας του αυτοκινήτου, 1,3% για κάθε μήνα.

Για το 2ο έτος, 0,7% για κάθε μήνα.

Για το 3ο έτος, 0,5% για κάθε μήνα.

Από το 4ο έως και το 8ο έτος, 0,4 % για κάθε μήνα.

Από το 9ο έως και το 11ο έτος, 0,3% για κάθε μήνα.

Από το 12ο έως και το 13ο έτος, 0,2% για κάθε μήνα.

Από το 14ο έτος και πάνω, 0,1% για κάθε μήνα.

 

Επιπλέον:

''Στο συντελεστή παλαιότητας που προκύπτει από τα προηγούμενα ποσοστά, θα προστίθεται και ποσοστό 5% επί των διανυθέντων χιλιομέτρων, δια του 1.500, που αντιπροσωπεύει τον ενδεικτικό μηνιαίο μέσο όρο των χλμ. που διανύει ένα ΙΧ στη χώρα μας. Ο συντελεστής απομείωσης δεν θα μπορεί πάντως σε καμία περίπτωση να υπερβαίνει το 81%.''

 

Πηγή:http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_id=31&page_id=5907

 

Κοινώς τα τέλη ταξινόμησης που αναφέρονται εδώ έχουν μεταφερθεί κατα μια κατηγορία πιο πάνω.Τα ποσοστά που βλέπετε ισχύουν για την σε κάθε περιπτωση προηγούμενη προδιαγραφή ρύπων.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια μηπως ξερεται την τιμολογιακη αξια του crx del sol 1590cc με βαση το http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

 

ανηκει στο 94/12/Ε.Κ οποτε εχω 45% σωστα?

 

Την τιμολογιακή αξία δεν την ξέρω αλλά αν ανήκει στο 94/12 ,τότε σύμφωνα με τον νέο νόμο φορολογείται με 95%.

Link to comment
Share on other sites

rallis ευχαριστω φιλε για της πληροφοριες!

 

Υπαρχει περιπτωση αμαξι πριν το 2004 να ανηκει στο euro4?

 

Και βέβαια υπάρχει τέτοια περίπτωση ,αλλά είναι σπάνιο.Για παράδειγμα όσα alfa romeo φορούσαν τον κινητήρα jts ακόμα και μοντέλα του 2003 ,ήταν με προδιαγραφές euro4.Απλά θέλει ψάξιμο το θέμα.Συνήθως μοντέλα που έβγαιναν επι σειρά ετών με τον ίδιο κινητήρα δεν μπορεί να έγιναν ξαφνικά euro4.Ψάξε για μοντέλα που όταν άλλαξαν ,βγήκαν με ''καινούριο'' κινητήρα πχ. fsi της volkswagen

Link to comment
Share on other sites

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Re paidia ti ginete me ton ektelonismo apo Italia? Giati lene oloi makria apo aytokinita poy erxontai apokei?

 

γιατι οι ιταλοι ειναι τσιγκουνηδες σαν και εμας και δεν προσεχουν τα αυτοκινητα τους!

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...