Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ ψάχνω κάτι άλλο: βρήκαμε ένα Opel Meriva 1.4, μοντέλο του 2005 στη Γερμανία με 12.500 ευρώ και θέλουμε να το φέρουμε στην Ελλάδα. Τι και πόσο θα χρειαστεί για να το φέρουμε στην Ελλάδα και να πάρουμε και πινακίδες; Επίσης, πόσο καιρό παίρνει αυτή η διαδικασία;
Link to comment
Share on other sites

Kalimera thelw na ferw ena bmw 520 apo germania einai montelo 2004 timi germanias 24000 poso tha paei to telwneio einai euro4 2200kyvika.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εάν διαβάζει κανείς καλός εκτελωνιστής εδώ ας μου στείλει pm για να αναλάβει τον εκτελωνισμό ενός ford του 2001 από Γερμανία?

 

Δύο γνωστούς που έχω μάλλον δεν είναι και πολύ σχετικοί τελικα και αντί να μου απαντήσουν με σαφήνεια τελικά πήγαν να με μπερδέψουν περισσότερο. Στη δε υπηρεσία αξιών (και επειδή το αμάξι δεν ήρθε ποτέ από την αντιπροσωπεία επίσημα εδώ) μάλλον το κοστολογούν οτι τους κάτσει βάσει "διαίσθησης" αλλά και γερμανικών περιοδικών όπως μου είπαν για τα οποία προσωπικά έχω αφιβολίες και για την εγκυρότητα τους αλλά κυρίως για την σωστή ανάγνωση τους εάν πράγματι ποτέ ελέχθηκαν....

 

Έχει κανείς τις NADA τιμές για FORD του 2001 ώστε να τις καταθέσουμε και να πάμε βάσει αυτών....? Στην αμερικη το αμάξι είχε όπως βρίσκω στο internet 16000$ ΛΙΑΝΙΚΗ ...τίποτα ιδιαίτερο δηλαδή και άρα μείον τα taxes που είχαν μπει στη λιανική και μείον το 46% για τα 6-7 χρόνια η τιμή θα έπρεπε να ήταν αρκετά χαμηλή ...4000 με 5500 πάνω στα οποία θα εκτελωνίσω ....εδώ όμως οι της υπηρεσίας αξιών σε ανεπίσημη απάντηση και μετά από ΠΟΛΥ μουρμούρα μου για να μου δώσουν κάτι μου ανέφεραν για 22000-24000€ λιανική στην Γερμανία το 2001 και ψιλοέφριξα (το αποκλείω κιόλας να ναι έτσι ....τόσο μεγάλη διαφορά ....μάλλον στη τύχη βαράνε) !!!!

 

Επίσης γνωρίζει να μου απαντήσει υπεύθυνα σε ποια οδηγία ανήκει. Και εδω φοβάμαι πως μάλλον στη τύχη βαράνε και οι εκτελωνιστές ...Πες μας το κουτάκι δεξία και εάν ο αριθμός είναι πάνω από τόσο ή κάτω από τόσο ...Όμως τι γίνεται όταν η άδεια δεν γράφει EURO3 ή EURO2 αλλά D4 .....κανείς δε βρέθηκε να μου απαντήσει ....Από γερμανικά forums βρίσκω ότι το D4 είναι η τελευταία Γερμανική οδηγία περί αντιρρυπαντικών κινητήρων (το αμάξι μάλιστα νομίζω πως πληρώνει στη Γερμανία πολύ λιγότερα τέλη κυκλοφορίας για τα κυβικά του ακριβώς λόγου του D4) και άρα το βρίσκω λίγο εώς πολύ παράξενο να είναι EURO-2 όπως μου είπε ότι μάλλον είναι ο ένας εκτελωνιστής.... (μιλάμε για αυτοκίνητο πρώτη κυκλοφορία 5.4.2001 -- Κατασκευή 2000)

 

Υπάρχει λοιπόν κανένας εκτελωνιστής που να ξέρει πράγματι τη δουλειά του, να ξέρει τις αντιστοιχίες των γερμανικών D4 με τις ευρωπαϊκές οδηγίες (η να ξέρει πως να βρεί την οδηγία στην οποία ανήκει το αυτοκίνητο) και να ξέρει και πως να βρει την εργοστασιακή τιμή του αυτοκινήτου από το NADA και να μπορεί να μου απαντήσει υπέυθυνα και όχι στα κουτουρού????

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να εισαγω μια PORSHE 924 μοντελο με τιμη αγορας περιπου 500 ευρω, ποσο θα μου κοστισει; μπορω μετα να το κανω μετατροπη σε 944 με ανταλλακτικα απο εδω; ας μου πει καποιος σας παρακαλω το συγκεκριμενο αμαξι :knife: :knife: :knife: :knife:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και απο μενα.

Παρακολουθουσα καιρο το συγκεκριμενο τοπικ και γι αυτο αποφασισα να ρωτησω και εγω καποια πραγματα..

Θα ηθελα να φερω αμαξι απο Αμερικη και προσεξα οτι καποιοι το επιχειρησαν γι αυτο θα ηθελα να με διαφωτησετε λιγο. Ειδα οτι απο Βελγιο ισως να συμφερει περισσοτερο...

Τωρα θα μου πειτε γιατι απο Αμερικη και οχι απο Γερμανια.

Να σας δωσω ενα παραδειγμα.

Η BMW Μ6 στην Αμερικη εχει 70.000 ευρω, στην γερμανια 113.000 ενω στην ελλαδα καλυτερα να το αφησουμε γιατι αν θυμαμαι καλα παει στα 140.000 δλδ διπλασια απο οτι στην Αμερικη. Ε δεν τρελαθηκαμε κιολας να παμε στην BMW εδω να τους δωσουμε τα διπλασια.. Ουτε βεβαια 40.000 παραπανω που κανει στην γερμανια.

Οποτε οποιος εχει κανει τετοιου ειδους εισαγωγη και μπορει να μου πει ενα δυο λογακια..

 

ΥΓ. Μην παρετε της μετρητοις οτι θα παρω την Μ6..σαν παραδειγμα το εδωσα. Πιο πολυ κλεινω προς Grand Cherokee Laredo 3.7 (καινουριο) με $30000 δλδ 22000 ευρω αν δε κανω μεγαλο λαθος.. E και 40000 να το φερεις παλι συμφερει..

 

Αυτα. Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και απο μενα.

Παρακολουθουσα καιρο το συγκεκριμενο τοπικ και γι αυτο αποφασισα να ρωτησω και εγω καποια πραγματα..

Θα ηθελα να φερω αμαξι απο Αμερικη και προσεξα οτι καποιοι το επιχειρησαν γι αυτο θα ηθελα να με διαφωτησετε λιγο. Ειδα οτι απο Βελγιο ισως να συμφερει περισσοτερο...

Τωρα θα μου πειτε γιατι απο Αμερικη και οχι απο Γερμανια.

Να σας δωσω ενα παραδειγμα.

Η BMW Μ6 στην Αμερικη εχει 70.000 ευρω, στην γερμανια 113.000 ενω στην ελλαδα καλυτερα να το αφησουμε γιατι αν θυμαμαι καλα παει στα 140.000 δλδ διπλασια απο οτι στην Αμερικη. Ε δεν τρελαθηκαμε κιολας να παμε στην BMW εδω να τους δωσουμε τα διπλασια.. Ουτε βεβαια 40.000 παραπανω που κανει στην γερμανια.

Οποτε οποιος εχει κανει τετοιου ειδους εισαγωγη και μπορει να μου πει ενα δυο λογακια..

 

ΥΓ. Μην παρετε της μετρητοις οτι θα παρω την Μ6..σαν παραδειγμα το εδωσα. Πιο πολυ κλεινω προς Grand Cherokee Laredo 3.7 (καινουριο) με $30000 δλδ 22000 ευρω αν δε κανω μεγαλο λαθος.. E και 40000 να το φερεις παλι συμφερει..

 

Αυτα. Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

 

Ο καινούργιος τελωνικός κώδικας θα προβλέπει πλήρη απαλλαγή απο τα τέλη ταξινόμησης για αυτούς που κάνουν μετοικεσία.

 

Άμα κάνεις μετοικεσία έχει καλός.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δε καταλαβες..

Στην Ελλαδα μενω.. Οποτε δεν τιθεται θεμα μετοικεσιας..

Εννοουσα αν παω Αμερικη για μια βδομαδα, αγορασω και φερω απο κει ενα αμαξι μεσω Βελγιου η Γερμανιας..

 

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Ο καινούργιος τελωνικός κώδικας θα προβλέπει πλήρη απαλλαγή απο τα τέλη ταξινόμησης για αυτούς που κάνουν μετοικεσία.

 

Άμα κάνεις μετοικεσία έχει καλός.

 

Otan les plhrh apalagi dyladi de tha plironoume oute to 20% tis aksias tou autokinitou dyladh tis pinakides, opws einai twra ?

GATE 7 PORTO LEONE
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αξιζει να φερουμε αυτοκινητο απεξω?η θα μας πιασουν τον κωλο στο τελωνειο!εγω τα παρατησα αν κ θα ηθελα να φερω απεξω, αλλα που να μπλεκεις τωρα!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. επειδη δεν μπορω να δω ολες τις σελιδες, θελω να μου πειτε αν ξερετε ποσο θα μου κοστισει το τελωνειο για μια bmw 116i απο γερμανια. το αυτοκινητο που γλυκοκοιταζω εχει 15500ευρω κ θελω να το κλεισω αυτες τις μερες. θα με βοηθουσατε πολυ αν μου απαντουσατε... ευχαριστω.:)
Link to comment
Share on other sites

Otan les plhrh apalagi dyladi de tha plironoume oute to 20% tis aksias tou autokinitou dyladh tis pinakides, opws einai twra ?

 

Ακριβός. Θα πληρώσεις μόνο κάποια έξωδα για την έκδοση πινακίδων και τα τέλη κυκλοφορίας επιπλέων.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οταν λες να το φερω σαν τουριστας τι ακριβως εννοεις? Θελει 2 χρονια για ν τ φερω? Δλδ πχ η Μ6 που ελεγα κανει εδω 145000 και στην Αμερικη 70000. Οι φοροι ποσοι θα ειναι? Θ φτασουν τα 70000 οι φοροι (οποτε +-0 )? Η μηπως κερδιζω καποια λεφτα? Γιατι 70000 φοροι μου φαινεται ενα υπερβολικο ποσο... Βεβαια με αυτους που εχουμε μπλεξει ολα πρεπει να τα περιμενω..

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Teleia kai apo pote auti i energeia dyladh pote psifistike auto? kai mexri pote tha isxyei?

 

Το συζητάνε στην βουλή αυτές τις ημέρες. Μεχρι τον Αύγουστο σίγουρα θα έχει βγεί το νομοσχέδιο. Τα πρακτικά είναι στο http://www.parliament.gr.

 

http://www.parliament.gr/ergasies/nomodetails.asp?lawid=535

 

Το θέμα είναι πως οτι απο το 2010 η Ευρώπη (μαζί και η Ελλάδα) έχουν δεσμευτεί να καταργήσουν σταδιακά την φορολογία στα αυτοκίνητα. Οπότε δεν θα έχει κανένα ώφελος απο τους λιγοστούς φόρους που μαζεύουν απο τα αυτοκίνητα των ομογενών που κάνουν μετοικεσία.

 

Εκτός βέβαια άμα πέσουμε σε "Ακόμα καλύτερες" μέρες με αυτούς που μας κυβερνάνε....η αυτούς που θέλουν να μας κυβερνήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το συζητάνε στην βουλή αυτές τις ημέρες. Μεχρι τον Αύγουστο σίγουρα θα έχει βγεί το νομοσχέδιο. Τα πρακτικά είναι στο http://www.parliament.gr.

 

http://www.parliament.gr/ergasies/nomodetails.asp?lawid=535

 

Το θέμα είναι πως οτι απο το 2010 η Ευρώπη (μαζί και η Ελλάδα) έχουν δεσμευτεί να καταργήσουν σταδιακά την φορολογία στα αυτοκίνητα. Οπότε δεν θα έχει κανένα ώφελος απο τους λιγοστούς φόρους που μαζεύουν απο τα αυτοκίνητα των ομογενών που κάνουν μετοικεσία.

 

Εκτός βέβαια άμα πέσουμε σε "Ακόμα καλύτερες" μέρες με αυτούς που μας κυβερνάνε....η αυτούς που θέλουν να μας κυβερνήσουν.

 

Για να καταλαβω κατι σχετικα μ αυτο γιατι εχω μπερδευτει...αυτο που λενε οτι θα καταργηθουν τα τελη ταξινομησης αφορα μονο ατομα-με αναπηρια και που ερχονται με μετοικεσια???δηλ για τον υπολοιπο κοσμακι τι θα γινει???:wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω κατι σχετικα μ αυτο γιατι εχω μπερδευτει...αυτο που λενε οτι θα καταργηθουν τα τελη ταξινομησης αφορα μονο ατομα-με αναπηρια και που ερχονται με μετοικεσια???δηλ για τον υπολοιπο κοσμακι τι θα γινει???:wacko:

 

Τα έχεις μπλέξει λιγάκι. :rolleyes:

 

1. Για τα άτομα που κάνουν μετοικεσία η απαλαγή είναι ολική.

 

2. Για τα άτομα που έχουν ποσοστό αναπηρίας 80% η απαλαγή είναι για αυτοκίνητα μεχρι 2650 κε και για αυτούς με 100% η απαλαγή είναι για μέχρι 3650 κε.

 

Το πως φτάσανε σε αυτά τα νούμερα ο θεός και η ψυχή τους :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπλέξει λιγάκι. :rolleyes:

 

1. Για τα άτομα που κάνουν μετοικεσία η απαλαγή είναι ολική.

 

2. Για τα άτομα που έχουν ποσοστό αναπηρίας 80% η απαλαγή είναι για αυτοκίνητα μεχρι 2650 κε και για αυτούς με 100% η απαλαγή είναι για μέχρι 3650 κε.

 

Το πως φτάσανε σε αυτά τα νούμερα ο θεός και η ψυχή τους :blink:

 

Για εμάς που καμία σχέση δεν έχουμε με αυτές τις περιπτώσεις και είμαστε κάτοικοι Ελλάδας και θέλουμε να φέρουμε αμάξι απ'έξω θα αλλάξει κάτι με το νέο νομοσχέδιο ή όχι τελικά?

Να ξέρουμε αν αξίζει τον κόπο να περιμένουμε μέχρι τότε.

Αν γνωρίζει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, θέλω να φέρω από Γερμανία mercedes c200 '04 full extra περίπου 22.000 € από μάντρα Γερμανίας μπορεί να μου πείτε πόσο περίπου θα βγει το τελωνείο, και τι τελικά παίζει με το ΦΠΑ το πληρώνω εκεί? Αν τελικά το τελωνείο είναι περίπου 8000€ +22.000€ το αυτοκίνητο αυτά είναι αυτά που θα πληρώσω +πινακίδες? Αν είναι έτσι βγαίνει αρκετά υψηλά.έτσι δεν είναι? Τέλος γνωρίζει κανείς την εργοστασιακή τιμή CIF του συγκεκριμένου αυτοκινήτου?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. αν ξερει καποιος, τον παρακαλω να με βοηθησει.:)

θελω μια 116i bmw απο γερμανια.εχει 15500 ευρω μοντελο 06'. ποσο θα μου κοστισει για να την φερω εδω?

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. αν ξερει καποιος, τον παρακαλω να με βοηθησει.:)

θελω μια 116i bmw απο γερμανια.εχει 15500 ευρω μοντελο 06'. ποσο θα μου κοστισει για να την φερω εδω?

ευχαριστω...

 

Υπολογισε κανα 2000-2500 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε κανα 2000-2500 ευρω.

Εισαι σιγουρος η θα μου κοπουν τα φτερα μολις ακουσω καμια αστρονομικη τιμη? :O ευχαριστω πολυ παντως φιλε!:)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος η θα μου κοπουν τα φτερα μολις ακουσω καμια αστρονομικη τιμη? :O ευχαριστω πολυ παντως φιλε!:)

 

νομιζω ναι καπου εκει θα ειναι η τιμη!το κακο με του μικρου κυβισμου ειναι οτι δεν γλυτωνεις κ πολλα εν αντιθεση με του μεγαλου κυβισμου!μεταχειρισμενο απο εξωτερικο μονο μεγαλου κυβισμου συμφερει!

Link to comment
Share on other sites

Άσχημα τα νέα. Με βάση τον νέο τελωνικό κώδικα που συζητάνε στην βουλή τα αμάξια απο 2000-2005( Euro III) θα θεωρούνται πλέων ως ξεπερασμένα στις προδιαγραφές καυσαερίων με αποτέλεσμα ο φόρος να είναι απο 14% - 152% αντι για 5% - 50% που ήταν μέχρι σήμερα. Αντιθέτος τα αμάξια απο το 2005 και ύστερα θα έχουν τους μειωμένους συντελεστές

 

Και μετά θέλουμε μας μιλάνε για σταδιακή μείωση των τελών ταξινόμησης.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...