Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποσο πληρωνω τελωνειο για honda civic του 2004 1.600 κυβικα ?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο φόρος είναι 12% για τα 1400 κυβικά.

Άρα πες 1500 ευρώ για να είσαι "μέσα".

Ίσως το ποσό να είναι λίγο παραπάνω, ίσως να είναι και κοντά στα 1000 ευρώ.

Δεν πρόκειται όμως να είναι λιγότερο από το 12% του τιμολογίου που θα παραθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Ειμαι τελειος καινουργιος στο forum αυτο και θα ηθελα να κανω μια απλη ερωτηση. Θελω να κατεβασω απο germany ενα Smart μοντ. 2007 passion 1000cc με 14000Κm και ενα μοντ. 2004 επισης passion 699cc με 57000Km. Τιμη αγορας για 2007, 8600 euro με το ΦΠΑ και 2004 6000 euro με το ΦΠΑ. Μπορει να μου πει καποιος ποσο θα μου στοιχισει το τελωνειο και στις δυο περιπτωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο περίπου 1000 ευρώ και για το 2ο περίπου 600 αν πληρεί Euro4 εκπομπές καυσαερίων. Πάντα πολύ χονδρικά οι τιμές αυτές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι. Τελικα εκανα το βημα και ειμαι Γερμανια. Βρηκα τελικα Smart 2007 και ενα πανεμορφο BMW 318 Ci M-Sportpaket cabrio, 05/2004 105.000Km και το παιρνω 15.500€ με ΦΠΑ. Φυσικα αμα κλεισει η δουλεια θα το κατεβασω οδικως. Ποσο θα μου στοιχισει τελικα στο περιπου φυσικα ο εκτελωνισμος της BMW? Για να δω αν με συμφερει να την παρω. Περιμενω αγωνιωδως!!
Link to comment
Share on other sites

Για το BMW είναι πιο δύσκολος ο υπολογισμός. Αν έχει 1800άρι μοτέρ θα κοστίσει μάλλον κάτι μεταξύ ~5000€ (αν δεχτούν ως αξία το τιμολόγιό σου) έως 8000 (αν το θεωρήσουν αξίας 24.000€) Πιο πάνω δε νομίζω να πάει, οπωσδήποτε δεν πρόκειται να πάει πάνω από 10.000€

Πάντα έχοντας κατά νου ότι πληρεί Euro4 προδιαγραφές.

 

Ψάξε σε προηγούμενες σελίδες για πίνακες που έχουν δημοσιευτεί και τρόπους υπολογισμού αν θες με ακρίβεια νούμερο ή ρώτα κάποιον εκτελωνιστή.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σχεδόν όλα τα ποστ:cry:

 

Υπάρχει περίπτωση αμάξι κατασκευασμένο το 2002

να καλύπτει το euro 4 δλδ Προδιαγραφές της Οδηγίας 98/69/ΕΚ φάση Β'

 

πώς γίνεται να βρίσκω αμάξια που καλύπτουν το euro4 ενώ είναι του 2001 ??

 

είναι ανεξάρτητο αυτό του έτους παραγωγής??

Μήπως με τσακώσουνε στο τελωνείο??

Μήπως είναι ψέμματα το Euro4 που αναγράφεται??

Μήπως με ζώσανε τα φίδια??

Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσοχή αυτό...

Μπορεί ο κινητήρας να καλύπτει προδιαγραφές Euro4 αλλά να είναι καταχωρημένος ως κινητήρας που καλύπτει Euro3 μιας και αυτό ήταν απαραίτητο κατά την κατασκευή του.

Για παράδειγμα οι νέοι πετρελαιοκινητήρες της BMW καλύπτουν θεωρητικά και τις Euro 6 προδιαγραφές, δεν είναι σίγουρο όμως ότι τα αυτοκίνητα που παράγονται τώρα φέρουν και τη σχετική "στάμπα" επάνω τους.

Καλύτερα διευκρίνησέ το αυτό (πχ. ρώτα στην υπηρεσία αξιών ή κάποιον εκτελωνιστή) ή κατευθύνσου σε αγορά αυτοκινήτου 2004 και νεότερο που να καλύπτει και τύποις τις προδιαγραφές.

 

ΥΓ. Το link σου δε μου ανοίγει...

Μπράβο που έκατσες και διάβασες τόσες σελίδες!

Link to comment
Share on other sites

είναι το renault scenic RX4 που δυστυχώς για μένα έβγαινε μέχρι και το 2003.

Γράφει λοιπόν σε πολλά από αυτά

 

Fuel Type: Petrol

Emissions Sticker: 4 (Green)

 

Και στο search βάζω euro4

και άρα έχει κατάλληλο αυτοκόλλητο/διαπίστευση.

 

Άραγε οι τελωνειακοί στηρίζονται στη βεβαίωση του πωλητή,

στη βεβαίωση του προξενείου περί αντιρυπαντικής τεχνολογίας

ή στα δικά τους τεφτέρια??

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καθόλου εμπειρία και μακάρι να βρεθεί κάποιος να σου απαντήσει πιο εμπεριστατωμένα αλλά το καλύτερο είναι να πάρεις την υπηρεσία αξιών και να δεις τί έχουν στα δικά τους "τεφτέρια". Αν το έχουν και εκείνοι ως Εuro4 νομίζω πως μπορείς να προχωρήσεις με την αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να διαβάζω από την αρχή, έφτασα μέχρι την 55 σελίδα, αλλά άρχισα να χάνω τη μπάλα. Όσο λοιπόν διαβάζω τις υπόλοιπες σελίδες, θα κάνω την ερώτηση και αν μπορεί κάποιος ας απαντήσει.

Σκέφτομαι να αγοράσω μια BMW 520d καινούρια. Η αγορά θα γίνει στο εξωτερικό χωρίς ΦΠΑ και με κάποια έκπτωση (διπλωματικό ΙΧ) στην τιμή των 31500€ περίπου. Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται προαιρετικός εξοπλισμός αξίας 8000€ περίπου.

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής εύλογη. Πόσο θα μου κοστίσει να την εκτελωνίσω στην Ελλάδα? Οι επιλογές που έχω είναι δύο:

α. Την αγοράζω τώρα και ο εκτελωνισμός θα γίνει σε 2 χρόνια.

β. Την αγοράζω λίγο πριν τον επαναπατρισμό.

Τι από τα δύο με συμφέρει φίλοι?

Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πληρώνεις τέλος ταξινόμησης και επιπλέον πληρώνεις και ΦΠΑ 19 επειδή είναι καινούρια!

 

Dld an kostizei peripou 6000 lires plironeis 6000+6000*0.19+telos taksinomisis lires??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τόσο θα πληρώσεις και επιπλέον τα έξοδα μεταφοράς που χρεώνει το τελωνείο και την αμοιβή του εκτελωνιστή.

 

Έχω και μια επιφύλαξη ότι η αγγλία έχει ένα ιδιότυπο καθεστώς για τα αυτοκίνητα και ίσως χρειάζεται να πληρώσεις και το έξτρα 10% που είναι για οχήματα που έρχονται εκτός ευρωζώνης...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ ολους τους φιλους/ες του φορουμ!

 

Αν ειναι ευκολο να μου απαντησετε τεκμιριωμενα, εχω την εξης ερωτηση:

 

Bmw Z4 2005 2.0 (150ps) 2005 μοντελο, με 50.000km, με εξτρα χενον και δερματινα καθισματα, ποσο περιπου θα κοστισει ο εκτελωνισμος του???

 

Μηπως γνωριζει κανεις την εργοστασιακη αξια (CIF) του συγκεκριμενου μοντελου?

 

Εχει εκτελωνισει κανενας το μοντελο αυτο για να ξερουμε στην πραξη ποσο βγηκε?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

:D:)

Υ.Γ. Για να βοηθηδω και εγω με την σειρα μου οσους ενδιαφερονται, σε γνωστο μου, εκτελωνισμος SLK 2005 μοντελο με 15.000χμ περιπου και φουλ εξτρα, του βγηκε περυσι 8.000ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Giasas exo ena erotima oti afora ti metakisia. Ergazome edo kai 7 xronia sti germania kai ime kanonika dilomenos stin germania. Thelo tora meta apo 7 xronia na ksanagiriso stin ellada kai na katebaso ena Bmw 318 gia emena. Oxi gia na to ekteloniso kai na to pouliso alla kathara gia emena. Ti problepi o kanonismos?? Prepi to amaksi na ine 5 etes??? Diladi ama to 318 ine 99 montelo tha prepi na pliroso tipota parapano. Sas parakalo boithisteme giati o kathenes leei to konto kai to makri tou.

Sas euxaristo para poliiiiiiiiiiiii

Link to comment
Share on other sites

Giasas exo ena erotima oti afora ti metakisia. Ergazome edo kai 7 xronia sti germania kai ime kanonika dilomenos stin germania. Thelo tora meta apo 7 xronia na ksanagiriso stin ellada kai na katebaso ena Bmw 318 gia emena. Oxi gia na to ekteloniso kai na to pouliso alla kathara gia emena. Ti problepi o kanonismos?? Prepi to amaksi na ine 5 etes??? Diladi ama to 318 ine 99 montelo tha prepi na pliroso tipota parapano. Sas parakalo boithisteme giati o kathenes leei to konto kai to makri tou.

Sas euxaristo para poliiiiiiiiiiiii

 

http://www.gsis.gr/teloneia/faq_teloneia/egx_telon_2008.zip

Σελίδα 12-Κεφάλαιο μετοικούντες.

Link to comment
Share on other sites

Giasas exo ena erotima oti afora ti metakisia. Ergazome edo kai 7 xronia sti germania kai ime kanonika dilomenos stin germania. Thelo tora meta apo 7 xronia na ksanagiriso stin ellada kai na katebaso ena Bmw 318 gia emena. Oxi gia na to ekteloniso kai na to pouliso alla kathara gia emena. Ti problepi o kanonismos?? Prepi to amaksi na ine 5 etes??? Diladi ama to 318 ine 99 montelo tha prepi na pliroso tipota parapano. Sas parakalo boithisteme giati o kathenes leei to konto kai to makri tou.

Sas euxaristo para poliiiiiiiiiiiii

 

Διάβασε αυτό που λέει ο rallis, τα γράφει όλα πολύ αναλυτικά.

 

Εν συντομία αρκεί να έχεις το αυτοκίνητο 6 τουλάχιστον μήνες πριν την έκδοση του πιστποιητικού μετοικεσίας και να μπορείς να αποδείξεις ότι το χρησιμοποιούσες για αυτό το διάστημα (αποδείξεις τελών κυκλοφορίας, δήλωση στην εφορία, ασφλιστήρια συμβόλαια κλπ).

 

Ανεξάρτητα τι αμάξι είναι, πόσο παλιό είναι κλπ....έχεις πλήρη απαλλαγή...δεν πληρώνεις εκτελωνισμό, μόνο τα έξοδα ΚΤΕΟ και εκδοσης Ελληνικών πινακίδων.

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημερα

μολις γραφτικα στο φορουμ και ειμαι πρωταρης για αυτο ζηταω και την επιοικια σας αν κανω λαθη.Διαβάζω αρκετό καιρό αυτη τη συζητησή κ δν νομιζω πως εχει γινει λόγος για εκτελωνισμό επαγγελματικών απο Γερμανια(ισχύει η ίδια φορολογία?).Εννοω αυτοκίνητα που γίνονται επαγγελματικα με την εισοδό τους στην Ελλάδα.Προσωπικά ενδιαφέρομαι να φέρω suzuki grand vitara 2.0 2004(euro 3) model diesel απο γερμανια αλλα θελω να του βγαλω επαγγελματικη αδεια.Μπορω? ή πρεπει να εχει επαγγελματική αδεια απο πριν?Ας πουμε οτι το κόστος κτήσης απο κει ειναι 10000 ευρω και αλλα 5000max(μεταφορά , τέλη ταξινόμισης κτλ) στο τελωνείο 15000.εδω το 2002 μοντέλο κανει 18000ευρω.Πρέπει να πληρωσω και 1000 ευρω για πινακίδες (εππαγγελματική αδεια)? Συγνωμη αν σας βομβάρδισα με τις απορίες μου αλλα ειμαι σε απόγνωση.Ευχαριστώ.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Mercedes E200K Elegance, 6/2006, 55000km, euro4 ρυποι 202g/km, αγορα 22000E με ΦΠΑ. Ποσο θα κοστισει συνολικα εκτελωνισμος και πινακιδες; Ευχαριστω προκαταβολικα.
"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...