Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις πανω στην τρελα που εχω και την αγαπη για τα αυτοκινητα.θελω να φερω ενα αυτοκινητο απο γερμανια.εχω δει πολυ χαμηλεσ τιμες σε ΤΤ σε S3 ποσο παει για να φερω ενα απο αυτα τα δυο?το ΤΤ 2000μοντελο το εχει 10 χιλιαρικα και κατι το βρηκα.ποσο μπορει να παει???παριμενω απαντησει παιδια.

 

Eπειδη ειναι του 2000 θα εχεις μειωμενη τιμη 50% λογω 7ετιας.

Αρα 10000-5000=5000

5000 Χ 30%(δασμος)=150000/100=1500

 

Αρα θα πληρωσεις 10000 για το αμαξι και αλλα 1500ευρο στο τελωνιο. Ας κανει παντως και καποιος αλλος τους υπολογισμους ,γιατι ειναι πρωι και απο την νυστα μου μπορει να τα εχω κανει σκ@τ@.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η μειωμένη τιμή ΔΕΝ αναφέρεται στην τιμή αγοράς του αυτοκινήτου, αλλά στην εργοστασιακή τιμή του! Καλά θα ήταν να είναι έτσι! Θα κόβαμε όλοι μισό τιμολόγιο και θα την βγάζαμε καθαρή!!
Link to comment
Share on other sites

είναι έκπτωση απί της αξίας CIF. Δηλαδή επί της αξίας την συγκεκριμένη στιγμή που εισάγεται. Σωστά τα λέει ο Mustikisths

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

είναι έκπτωση απί της αξίας CIF. Δηλαδή επί της αξίας την συγκεκριμένη στιγμή που εισάγεται. Σωστά τα λέει ο Mustikisths

 

Yπαρχει κανα πινακακι με αυτες τις κωλοτιμες CIF ή απλα θα πρεπει να πρηζουμε τον καθε μ@λ@@@ για να μας τις πει ? Δηλαδη μπορει η bmw που θελω εγω να εχει τιμη CIF 15.000 και εγω να πληρωσω τα μαλλια της κεφαλης μου.ΑΙΣΧΟΣ

Link to comment
Share on other sites

είναι έκπτωση απί της αξίας CIF. Δηλαδή επί της αξίας την συγκεκριμένη στιγμή που εισάγεται. Σωστά τα λέει ο Mustikisths

 

ΛΑΘΟΣ!!!

 

CIF είναι η εργοστασιακή τιμή του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ρε παιδια ποσο θα παει γιατι με μπερδεψατε.να σας τα πω παλι.2000 μοντελο και κανει 10000χιλιαρικα.ποσο περιποθ θα παει ρε παιδια για βοηθηστε λιγο σας παρακαλω.τα S2000 ξερετε ποσο πανε συνολικα???
Link to comment
Share on other sites

για τη bmw σου φίλε ναι μπορεί να είναι το CIF 15000 και για το TT πιστεύω και αρκετά περισσότερο....

 

Πάνω εκεί να υπολογίζετε τις εκπτώσεις ....Το πόσο αγοράζετε το αυτοκίνητο εκεί συνήθως δε παίζει ρόλο (εκτος εάν το πάρετε σε μεγαλύτερη αξία από αυτή της τελικής CIF μείον την έκπτωση)

Link to comment
Share on other sites

ΛΑΘΟΣ!!!

 

CIF είναι η εργοστασιακή τιμή του αυτοκινήτου.

ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ .... ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ !!!!!

 

ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ... ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗΣ ?

 

ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΣΕ ΣΥΓΧΑΡΩ.

 

ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΤΟ ΥΦΟΣ ΣΟΥ.

 

ΑΚΟΥ ΛΑΘΟΣ !!!!

 

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ... ΕΙΜΑΙ 14 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ .... ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΞΙΑ CIF ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑ COST + INSURANCE + FREIGHT. ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ ΛΙΑΝΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, ΑΦΟΥ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ Η ΑΞΙΑ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑ EX-FACTORY.

 

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ

 

ΑΙΝΤΕΕΕΕΕΕΕ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΙΝΑΝΕ ΓΝΩΣΤΕΣ. ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΛΕΞΗ

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λες (το "εργοστασιακή αξία" είναι απλούστευση).

 

Παραπάνω όμως αναφέρεστε στην τιμή που το αγοράζεις από τον ιδιώτη και ότι επί αυτής υπολογίζεται η απαξίωση λόγω ηλικίας. Αυτό είπα πως δεν ισχύει.

 

Μια και είσαι εκτελωνιστής... μπορείς να μου πεις και εμένα από τι χρονολογίας και μετά τα S2000 θεωρούνται τελευταίας αντιρυπαντικής τεχνολογίας για τους φόρους?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά είμαι καινούργιος στο forum

Λένε ότι οικογένειες με τρία παιδιά μπορούν να κατεβάσουν αυτοκίνητο π.χ από Γερμανία και να πληρώσουν το 30% του τελωνείου αυτό ισχύει μέχρι το 2008 αφού μετά θα είναι ελευθέρα???

Ξέρει κάποιος να μου πει με σιγουριά έχει ψηφιστεί ο νόμος αυτός με ενδιαφέρει περισσότερο για το 2008 και μετά επίσης αν ναι, σε δεσμεύει κάπου όσον αφορά τα κυβικά η το μοντέλο

Μήπως θα μπορούσα να κατεβάσω δυο αυτοκίνητα ένα 4χ4 και μια κούρσα????

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα. Σκεφτομαι να φερω μια ΒΜW 318 1800 cc μοντελο 1998 απο την Γερμανια.

Κοστιζει 6.000. Δεν ξερω ποια ειναι η τιμη CIF. Γενικα οποιος ξερει, ποσα λεφτα θα μου ζητησουν στο τελωνιο, θα του ειμαι ευγνωμων

 

Εγω υπολογιζω πανω-κατω οτι δεν θα μου ζητησουν παραπανω απο 4.000 ευρο

 

 

Αληθώς φίλε Mustikisths :rolleyes: .... ειλικρινά δεν πρόσεξα ότι πρόκειται για 1800cc. Έμεινα στο 4λιτρο παραπάνω :p

 

Πάντως μιλάς για 1800cc του 1998 άρα 9 ετών = 62% έκπτωση = 3720 ευρώ άρα ... 6000 - 3720 = 2280 ευρώ αξία χ 56% δασμός = 1276 ευρώ + έκτελωνιστικά έξοδα (βάλε 400 ευρώ το λιγότερο) + λοιπά (ξέρεις :ninja: ........ 100 με 200 ευρώ ) ..... άρα 2000 ευρώ τελειωμένος ;)

 

Αγαπητέ Νίκο είσαι 14 χρόνια εκτελωνιστής και έδωσες αυτή την απάντηση?¨

 

Σου έιπε κάποιος ότι θα αγοράσει ένα BMW που βρήκε εκεί με 6000 EUR ....και εσύ του έβγαλες έτσι απλά το φόρο 1276?

 

anyway....

 

Προσέξτε guys να γνωρίζετε τι κάνετε όταν φέρνετε αμάξι από έξω....

 

ΠΑΝΤΑ και ΠΡΙΝ από όλα τηλέφωνο ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΞΙΩΝ για να μάθετε την ΑΚΡΙΒΗ εργοστασιακή αξία του αυτοκινήτου της χρονολογίας που σας ενδιαφέρει ....Επίσης όταν πρόκειται για κρίσιμες ημερομηνίες 2000-2001 θα πρέπει να πιστοποίήσετε και σε ποια οδηγία υπάγεται το αυτοκίνητο (δεν είναι σιγουρα όλα με τη νέα οδηγία) ....Αυτό το τσεκάρετε από την γερμανικη άδεια του αυτοκινήτου....

 

Μην βασιστείτε απλά σε ότι πιθανόν διαβάσετε σε ένα forum

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΕ KAZANT,

 

ΝΑΙ ΕΔΩΣΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ.

 

ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΤΑ 6000 ΕΥΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΞΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΞΙΩΝ. Η ΑΞΙΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΤΟ VIN ΚΑΙ ΜΟΝΟ. ΑΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΑΝ Η ΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ 6000 ΕΥΡΩ Ο ΦΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ + ΛΟΙΠΑ ΕΞΟΔΑ. ΜΕ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ, ΠΑΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΚΟΣΤΙΖΕ 6000 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. ΑΛΛΑ ΑΝ Η ΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ 6000 ΕΥΡΩ (ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΘΗ) Ο ΦΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ.&- ΔΕΝ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΝ ΒΡΑΣΜΟ ΨΥΧΗΣ.

 

ΕΣΥ ΠΡΙΝ ΕΚΤΕΛΩΝΗΣΕΙΣ ΠΑΙΝΡΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΞΙΩΝ ?????

 

ΠΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ? ΣΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ???

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!!!!! ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΑΝ ΘΕΣ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΔΕΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΑ, ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΜΗΜΑ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΓΕΙΣ. ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ 100 ΑΤΟΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ. Η ΑΞΙΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΣΑΦΙΣΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.

 

ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΑΛΛΟ.

 

:X

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτο το πινακακι http://img220.imageshack.us/img220/3369/teloneio2xa8.jpg

ο φορος ειναι 56%. Οποτε σε ενα αυτοκινητο που κανει 6.000 ευρο θα πληρωσεις φορο 3360 ευρο

 

Aναφορικα για τον πινακα Τελων Ταξινομησης και Φορολογητεας Αξιας θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο παλιος η καινουριος ειναι.

 

Εχω στην κατοχη μου ισως τον παλιο οπου στην τελευταια σειρα(για τα κυβικα που ενδιαφερωμε) ειναι στα 88%?? μια μεγαλη διαφορα απο το 50%

 

Οσο για την φορολογητεα αξια εχω τον ιδιο πινακα.

 

Θα ηθελα παντως να κανω ενα παραπονο.....παντα φιλικοτατα.

Υπαρχουν ατομα οπως και τελωνιακοι εδω μεσα οι οποιοι θα μπωρουσαν να ειναι λιγο πιο σιγκεκριμενοι στις απαντησεις τους.

 

Θα σας παρακαλουσα λοιπον μιας και ειμαι αμεσα ενδιαφερομενος για εισαγωγη αυτοκινητου μεσω μετοικασιας εξ-αμερικης οι εν λογου ειδικοι ας δουν το τελευταιο μου ποστ και εαν ξερουν ας απαντησουν.

Απο δευτερα κανω κρουση την Υπηρεσια Αξιων για το CIF του αναλογου αυτοκινητου οπως και την μεταφορικη εταιρια για μεταφορικα + ασφαλιστρα.

 

Σας ευχαριστω.

OOOO ΑΡΗ Σ'ΑΓΑΠΩ

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

ΕΧΩ ΤΟΝ ΘΕΟ

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ TOURNA,

 

ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ONLINE ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ. ΠΗΓΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΓΑΛΑΝΕ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ.

 

ΛΥΠΑΜΑΙ

 

ΥΓ. ΗΔΗ ΠΑΤΗΣΑ ΤΟ ΛΙΝΚ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΛΑΒΩ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

 

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΥΠΑΜΑΙ

Νίκος,

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι τσακονεστε??μπορει να με βοηθησει καποιος που ξερει καλα??να το παρω το γαμημενο το ΤΤ μν το χασω.πειτε μου ρε παιδια ποσο θα παει το τελωνειο.θα το χασω το αυτοκινητο.περιμενω να μου πει αποιος ξερει καλα.δεν γνοριζω την εργοστασιακη τιμη.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι τσακονεστε??μπορει να με βοηθησει καποιος που ξερει καλα??να το παρω το γαμημενο το ΤΤ μν το χασω.πειτε μου ρε παιδια ποσο θα παει το τελωνειο.θα το χασω το αυτοκινητο.περιμενω να μου πει αποιος ξερει καλα.δεν γνοριζω την εργοστασιακη τιμη.

 

THN AKSIA CIF DEN MPOREI NA SOU THN PEI KANEIS EKTOS THN YPHRESIA AKSION: EKSARTATAI APO THN XRONOLOGIA KAI TON EXTRA EKSOPLISMO TOY AUTOKINHTOY:

EAN EINAI 2000 MONTELO; EKSARTATAI KAI SE POIA ODHGIA PEFTEI (30 H 56% FOROS TAKSINOMHSHS)

 

TO YPOLOGIZO; ME XORIS KAMIA EU8YNH; GIRO STA 8000EYRO SYN THN TIMH AGORAS

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...εχω βρει εναν τυπο μεσω γνωστου (αξιοπιστος στο max λεει) ο οποιος μου βρηκε μια Αlfa Romero Brera (12/2006) με 33000 euro τελικη τιμη μαζι με εκτελωνισμο απο Γερμανια...επειδη ξεφυγε απο το ψυχολογικο οριο των 30000 που ειχα θεσει μου ειπε να περιμενω 7-8 μηνες να μου τη φερει με 25000...

στον φιλο μου του βρηκε Mercedes E200 elegance (12/2005 ή 1/2006) με 31500 και μαλιστα να την παραλαβει απο την Mercedes την ιδια στην Αθηνα...

Επαναλαμβανω οτι ολες οι τιμες ειναι τελικες....απ'οσα εχω διαβασει εδω μεσα , οι τιμες μου φαινονται εξευτελιστικα χαμηλες....εχω δικιο να μυριζομαι απατη;;;

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

με μια προχειρη ερευνα παντως στο mobile.de βρηκα τιμες χαμηλες..πχ brera με 23000 euro...και Ε200 με καμια 28000 euro.....

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

@nick 1150 na upo8esw uparxoun xartia me tis cif times?an mporeis steiltes polla car forum endiaferontai gi auta...

 

@chameleon ειναι απλο το θεμα αν σ ζητησει προκαταβολη φυγε....

κ πριν το παρεις να παρεις τους κωδικους του κ να ρωτησεις αν ειναι περασμενο απο τελωνειο...

Link to comment
Share on other sites

θελω να κατεβασω απο Γερμμανια ενα MITSUBISHI PAJERO

3500 κυβικα MOD 1996-98 γνωριζει καποιος σε ποιοα οδηγια ανηκει

επισης αν θα παρω στην υπηρεσια αξιων θα μου απαντησουν για cif

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τελικα υπαρχει καποιος που να κανει αυτη τη δουλεια? (να ασχολειται επαγγελματικα με την εισαγωγη μετ/νων κατα παραγγελια)

εαν υπαρχει ας μας βοηθησει.επισης μπορουμε να επικοινωνουμε με pm για να μη θεωρηθει οτι γινεται διαφημηση μεσω του forum

Link to comment
Share on other sites

τελικα υπαρχει καποιος που να κανει αυτη τη δουλεια? (να ασχολειται επαγγελματικα με την εισαγωγη μετ/νων κατα παραγγελια)

εαν υπαρχει ας μας βοηθησει.επισης μπορουμε να επικοινωνουμε με pm για να μη θεωρηθει οτι γινεται διαφημηση μεσω του forum

 

Μολις στην σελιδα 38 εχω απαντησει στην απορια σου... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...